álomnégyes

Magabiztos Bayern, bizonytalan Barcelona

2013.04.11.
álomnégyes
Bejött a papírforma a Bajnokok Ligájában: az elődöntőbe két német és két spanyol csapat jutott be.

A Dortmund és a Real Madrid után a Bayern München és a Barcelona csatlakozott az elődöntő mezőnyéhez a BL-ben. A szerdai visszavágókon a katalánoknak volt nehezebb dolguk. A párizsi 2:2 után odahaza 1:1-re végeztek a PSG-vel szemben, és húsz percig kiesésre álltak a Camp Nouban. Szokatlan szituáció volt ez: körmüket rágó katalánokat mutatott a kamera a lelátón. Végül Pedro egyenlíteni tudott, így a mérkőzés 1:1-re végződött, vagyis a Barcelona idegenben lőtt gólokkal jutott tovább a PSG-vel szemben.

Nem voltak felhőtlenül elégedettek a katalánok, ez mindjárt látszott Xavi arcán. A Barca karmester a lefújást követő pillanatokban a fejét csóválta, s láthatóan nagy kő esett le a szívéről. Bizony, kevesen gondolták volna, hogy a Barca a PSG ellen ennyire "kicentizi" a továbbjutását. Tegyük hozzá: a fordulatot Lionel Messi beállása jelentette a mérkőzésen. A sérüléséből éppen felépült argentin csak a 62. percben szállt be a meccsbe, és csapattársai esküsznek arra, hogy ez adta az addig hiányzó pluszt számukra a mérkőzésen. Elgondolkodtató a helyzet: ez a tökéletesnek mondott Barcelona korántsem lenne ilyen tökéletes Lionel Messi nélkül. Igaz, ezen a spanyolok ráérnek gondolkodni, elvégre Messi még csak 25 esztendős...

Lesz min gondolkodnia a Juventus vezetőségének és szakmai stábjának is. A Bayern München a hazai 2:0 után Torinóban is 2:0-ra nyert, a továbbjutása egy pillanatig sem forgott veszélyben. Az olaszok próbálkoztak becsülettel, de a meccs után el kellett ismerniük, hogy a Bayern jelenleg más szintet képvisel hozzájuk képest. "Lehet, hogy ez minden idők legerősebb Bayern Münchenje" - mondta a mérkőzés után Antonio Conte, az olaszok edzője, és aligha téved. A Bayern hétvégén megnyerte a Bundesliga idei szezonját - hat körrel a befejezés előtt, rekordok sorát megdöntve. A bajorok idei mérlege egészen elképesztő, 36 győzelem mellett 4 döntetlenjük és 3 vereségük van. Gianluigi Buffon (Juventus) és Mario Mandzukic (Bayern München) szerint a müncheniek nyerik a BL idei kiírását, és az sem véletlen, hogy José Mourinho, a Real Madrid edzője legszívesebben a Barcelonával találkozna a legjobb négy között.

Az idei Bajnokok Ligája sorozat az európai futball erőviszonyainak átrendeződéséről is tanúskodik. A kilencvenes években az olasz csapatok uralták az európai porondot - a kétezres évektől kezdve azonban lassan, de biztosan süllyedni kezdtek (szinte csoda, hogy az ezredforduló óta az olaszok három BL-győzelmet is szereztek: a Milan 2003-ban és 2007-ben, az Inter 2010-ben győzött). Az olaszok bő egy évtized alatt az első helyről a negyedik helyre csúsztak vissza az európai topligák rangsorában. Az angol klubfoci is visszaesőben van: a BL idei kiírásában már a legjobb nyolc között sem találkoztunk angol együttesel. Pedig nem is olyan rég még az sem volt ritka, hogy a BL-elődöntőbe három angol csapat is bejutott.

Az UEFA-koefficiensek alapján egyelőre még Anglia megelőzi Németországot, de két-három év múlva fordulhat a kocka, és a németek feljöhetnek a második helyre. Ez elsősorban a Bayern Münchennek köszönhető, amely az elmúlt négy szezon során harmadszor került be a BL elődöntőjébe. De ne feledjük, hogy 2011-ben a Schalke, idén pedig a Borussia Dortmund jutott be a legjobb négy közé. A spanyolok első helye - annak ellenére, hogy az Európa-ligában már nincs érdekelt csapatuk - megingathatatlannak látszik. No, persze, könnyű a Barcelonára és a Real Madridra alapozni...

A nap játékosa: Pedro (Barcelona)
Néhány héttel ezelőtt a franciák elleni idegenbeli vb-selejtezőt döntötte el a góljával - könnyen lehet, hogy az a találat közvetlen vb-részvételt jelent majd Spanyolországnak. Szerdán ismét a franciákat szomorította, a PSG elleni gólja elődöntőt ért a Barcának.