hírek

Megalázták Ribéryéket, a franciák 'felnégyelése' után 100 drukkert letartóztattak (Hollandia-Franciaország 4-1)
2008.06.14. 10:00 - focitipp

Kivégzés! A francia sajtó nem fukarkodik a kemény szavakkal: csapatuk a románok elleni blama után ismét leszerepelt, s a hollandok elleni megalázó vereség után csak a csodában bízhat a világbajnoki ezüstérmes. A hollandok továbbjutását több mint százezer drukker ünnepelte Bernben.

Európa-bajnokság, C csoport, 2. forduló
Hollandia-Franciaország 4-1 (1-0)
Bern, Stade de Suisse, 30 777 néző
Játékvezető: Herbert Fandel (német)
Gól: 9. Kuijt, 59. Van Persie, 72. Robben, 92. Sneijder, ill. 71. Henry
Sárga lap: 51. Ooijer, ill. 32. Makelele, 82. Toulalan

HOL: Edwin van der Sar, André Ooijer, Joris Mathijsen, Giovanni van Bronckhorst, Khalid Boulahrouz, Orlando Engelaar (46. Arjen Robben), Nigel de Jong, Rafael van der Vaart (78. Wilfred Bouma), Wesley Sneijder, Dirk Kuijt (55. Robin van Persie), Ruud van Nistelrooy

FRA: Grégory Coupet, Willy Sagnol, William Gallas, Lilian Thuram, Patrice Evra, Florent Malouda (60. Bafetimbi Gomis), Claude Makélélé, Jérémy Toulalan, Franck Ribéry, Sidney Govou (76. Nicolas Anelka), Thierry Henry

Portugália és Horvátország után Hollandia a harmadik negyeddöntős. Marco van Bastennel ellentétben Raymond Domenech nem lehetett elégedett csapata első mérkőzésével, ezért a Románia elleni meccshez képest három helyen is változtatott az összeállításon: Abidal helyett Evra kezdett, Anelka és Benzema pedig a cserepadon maradt, helyettük Sidney Govou és Thierry Henry várta a hollandok elleni összecsapást.

Csakhogy a francia remények hamar elillantak, a hollandok ugyanis ott folytatták, ahol az olaszok ellen abbahagyták: a meccs 9. percében Van der Vaart szöglete után Kuijt lefordult Maloudáról, és az ötösről befejelte az Oranje vezető gólját: 1-0.

Ezek után abba is hagyták az offenzívát a hollandok, a franciák viszont csak sokára fogták föl, hogy számukra a lét a tét ezen a meccsen, s tulajdonképpen csak a szünet után kezdték komolyabban ostromolni Van der Sar kapuját. A 49. percben úgy tűnt, eljött az ő idejük, csakhogy Fandel játékvezető nem ítélt tizenegyest Henry helyzeténél, miután Ooijer kézzel ért a labdához, jóllehet a mozdulat egyértelmű volt.

Nem sokkal később ismét Henry került gólhelyzetbe, de Van der Sarral együtt átemelte a kaput is. Van Basten remekül cserélt, a pályára küldött Robben és Van Persie egy villámgyors kontra után összehozta a második holland gólt: 2-0.

A franciák nem adták fel, és a 71.percben Sagnol nyargalt el a jobbszélen, beadását pedig Henry perdítette a kapuba: 2-1.

Csakhogy a hollandok még abban a percben válaszoltak: Robben megforgatta a lassú Thuramot, és lehetetlen szögből bevágta a léc alá: 3-1. Ekkor eldőlt a meccs, Sneijder bombagólja a végén már csak a ráadást jelentette: Hollandia a világbajnok után a vébé-ezüstérmest is lemosta a pályáról.

A hollandok továbbjutását több mint százezren ünnepelték Bernben, a dáridó során a rendőrség mintegy száz drukkert tartóztatott le, de komolyabb incidensekről nem érkezett hír.