Mennyi az annyi a futballpiacon?
Amikor 1902-ben Alf Commont, az angol Sheffield United csatárát 520 fontért leigazolta a Sunderland, az összeg világrekordot jelentett. Common, aki még abban az évben győztes gólt lőtt az FA-kupa döntőjében, két évvel később rekordot javított: 1000 fontot fizetett érte a Middlesbrough.
Ma ennyi pénzért még egy labdaszedő fiút sem lehetne szerződtetni Angliában, a világ legdrágább bajnokságában. Az egymillió fontos határt először Trevor Francis, a Birmingham egykori válogatott játékosa lépte át, akit a Nottingham Forest csábított el. Az utóbbi években a középhátvéd Rio Ferdinand volt az, aki egymás után döntötte meg az átigazolási rekordokat: 2000 novemberében 18 millió fontot (26 millió eurót) fizetett érte a Leeds a West Hamnek, két évvel később pedig, amikor a Manchester szerződtette, már 46 millió eurót taksált.
Abramovics berobban
Az igazi robbanás az angol játékospiacon Roman Abramovics érkeztével következett be: az orosz olajmágnás 2003 nyarán megvette a Chelsea FC-t, és kész volt csillagászati összegeket fizetni az új szerzeményekért: míg 2002-ben 0, azaz nulla eurót költött a londoni klub erősítésekre, Abramovics színre lépése óta a Chelsea 495 millió euróért igazolt játékosokat. A legdrágább közülük az idén nyáron szerződtetett Andrij Sevcsenko volt: a kétszeres olasz gólkirályért és a 2004-es év Aranylabdásáért Abramovics 51 millió eurót fizetett az AC Milannak.Egymilliárdos határ
Az angol bajnokságok klubjai is offenzívával reagáltak Abramovics piaci manővereire, így fordulhatott elő, hogy a 2003/2004-es szezonban a futballtörténet során először megdőlt az egymilliárd fontos határ: abban az évben a The Times adatai szerint Angliában az első négy osztály klubjai 1 milliárd 49 millió fontot fizettek ki a bérekre, ill. átigazolási díjakra.Hogy mennyi ez az egymilliárd font? Nagyjából annyi, mint a hárommillió lakosú afrikai Mauritánia vagy éppen Lesotho éves bruttó hazai összterméke (GDP). A Times szerint ennyi pénzből Angliában három kórház épülhetne fel, vagy éppen 142 középiskola.
Figo és Picasso
Amikor Sepp Blatter, a Nemzetközi Labdarúgó Szövetség (FIFA) elnöke Pozsonyban járt, az Új Szónak adott interjújában külön kitért a játékosvásárlásokra is. Szerinte nem baj az, ha a futball behódol a piacnak, s az sem, hogy a klubok hatalmas összegeket fizetnek egy-egy focistáért. „A portugál Luis Figo 60 millió euróért szerződött Barcelonából a Real Madridba. Ugyanabban az időben egy londoni árverésen 100 millió dollárért kelt el egy Picasso-kép. Visszakérdeznék tehát: vajon mi a jobb, az, hogy van egy olyan játékos, mint Figo, aki a televíziós közvetítések által akár több százmillió nézőnek szerez örömet a játékával, vagy egy szigorúan őrzött kép, amit jóval kevesebben látnak?"Ballack: ingyen jött?
Világviszonylatban azonban nem Figo vezet, még csak nem is a már említett Sevcsenko. Zinedine Zidane-ért több mint 73 millió eurót fizetett a Real Madrid a Juventusnak. Különleges helyzetük van azoknak a futballistáknak, akiknek lejárt a szerződésük: ők ingyen igazolhatók, viszont jóval feljebb tudják srófolni az árakat, amikor a fizetésükről tárgyalnak. Így a Bayern Münchentől távozó német Michael Ballack egyetlen fontjába sem került a Chelsea-nek, viszont heti fizetése 130 ezer font lesz.Magyar viszonyok
Az első komoly összeget magyar futballistáért 1988-ban fizették ki. Détári Lajost, az Eintracht Frankfurt légiósát 18 millió márkáért szerezte meg az Olimpiakosz Pireusz („Döme" végül két görögországi szezonja alatt 55 meccsen 33 gólt lőtt). Lisztes Krisztián az 1996/97-es szezonban ingyen került a Ferencvárostól a VfB Stuttgarthoz; a szászok négy évvel később másfélmillió euróért adták tovább a magyar középpályást a Werder Bremennek, ma viszont már csak 400 ezer a piaci értéke. Gera Zoltánért két éve 2 250 000 eurót kapott a Ferencváros, míg a komáromi születésű, de már magyar állampolgár Priskin Tamás (nem hivatalos források szerint) másfél millió euróért lett az élvonalbeli Watford csatára.Top10: a futballvilág legdrágább igazolásai (euró)
1. Zinedine Zidane (2001/02): Juventus - Real Madrid, 73 500 000
2. Luis Figo (2000/01): Barcelona - Real Madrid, 60 000 000
3. Hernán Crespo (2000/2001): Parma - Lazio, 55 000 000
4. Gianluigi Buffon (2001/2002): Parma - Juventus, 54 100 000
5. Andrij Sevcsenko (2006/2007): AC Milan - Chelsea, 51 000 000
6. Gaizka Mendieta (2001/2002): Valencia - Lazio, 48 000 000
7. Rio Ferdinand (2002/2003): Leeds - Manchester United, 46 000 000
8. Christian Vieri (1999/2000): Lazio - Internazionale, 45 000 000
9. Ronaldo (2002/2003): Internazionale - Real Madrid, 45 000 000
10. Juan Sebastian Verón (2001/2002): Lazio - Manchester United, 42 600 000
(vss.focitipp.sk)
*****
További cikkek a rovatban
Conte, Simeone és az NB I-es nyilatkozatok
Nem mondhatni, hogy a BL csoportkörének utolsó fordulójában túl nagy izgalmakat kellett volna átélniük a szurkolóknak. A PSG megőrizte a csoport első helyét, a Roma megelőzte a Chelsea-t, kiesett az Atlético. Kábé ennyi.
Prémium párizsi
- Bajnokok Ligája
- Neymar
- Dani Alves
- Edinson Cavani
- Chelsea
- Manchester United
- PSG
- Bayern München
- Juventus
- Barcelona
Fiatal futballsztárok repítik a PSG-t, bekövetkezik a generációváltás az európai topfutballban?
Angol gólokban tobzódunk
Megint az angolok… A Manchester City a bombaformában lévő Napolinak rúgott négy gólt idegenben, a Tottenham futballsulit tartott a BL-címvédő Real Madridnak.
Kékre verték Rómában a kékeket
A Bayern München és a PSG biztosan ott lesz a legjobb tizenhat között a Bajnokok Ligájában, de szinte biztosan továbblép majd a Roma, a Chelsea, a Manchester United és a Barcelona is.
Újhullámos olasz klubfoci
Az idei szezon eddigi legjobb BL-meccsét játszották Londonban: Chelsea–Roma 3:3. Gólzápor két olasz edzővel a kispadon!
Guardiola egyik legnagyobb győzelme?
Újra az angolok voltak a főszereplők a Bajnokok Ligájában: rangadót nyert a Manchester City, idegenben állította be a BL-rekordot a Liverpool, a címvédő otthonából rabolt pontot a Tottenham.
Totális német futballblama
- Bajnokok Ligája
- Európa-liga
- Borussia Dortmund
- 1. FC Köln
- Hertha BSC
- Bayern München
- Hoffenheim
- RB Leipzig
A héten mind a hat német csapat veszített a nemzetközi kupaporondon. A legnagyobb bukás a Bayern Münchené, Ancelottit menesztették.
Isztambulban a füldugó sem segített
A lipcsei játékosok nem bírták a fülsiketítő zajt Isztambulban, könnyen nyert odahaza a Napoli és a Sevilla, Cristiano Ronaldo örök.
Az ember, aki fut
A képzés lehet akármilyen licenszes, akárhány műfüves pályán zajló és akárhány milliárd TAO-ból megfinanszírozott. Egyetlen gyönyörűen megtervezett, jó elgondoláson alapuló és rendszerben gondolkodó elmélet sem "csinál" olyan focistákat, mint Vardy, aki azt az egyet képviseli, ami nélkül semmit sem…
Majdnem le lettünk
Csütörtök este megnéztem az Arsenal hazai meccsét a Köln ellen. Ötven percig azt gondoltam, nem kellett volna, mert annál, amit láttam, pontosabban, amit a gépből olykor kínos óvatossággal fölpillantva észleltem, még a dolgozatjavítás is gyümölcsözőbb.