Izlandon a női futball is teljes egyenjogúságot élvez
Izlandi futball (2. rész)
Az izlandi futball nem áll éppen a magyarországi érdeklődés homlokterében, noha a csapatukkal szemben már jó néhányszor pórul járt a magyar válogatott... Nézzünk néhány érdekességet a szigetország a tavalyi szezonjából.
Kiesett a háromszoros bajnok ÍB Vestmannaeyar
Kezdjük rögtön az ÍBV Vestmannaeyar csapatával, akik ugyanúgy háromszoros bajnokok (1979, 1997, 1998), mint a Hafnarfjördur. Azonban míg az FH idén a harmadik bajnoki címét szerezte meg, addig az ÍBV utolsóként kiesett az élvonalból, amire legutoljára húsz évvel ezelőtt, 1986-ban került sor. A csapat július és augusztus fordulóján pocsék formát mutatott, és leginkább ez vezetett a kiesésükhöz: a 10. és a 13. forduló között az ÍBV lőtt három és kapott tizenhét gólt, ráadásul hazai pályán kikapott az úonc Breidabliktól is (Keflavík-ÍBV 6:2, ÍBV-Breiðablik 0:1, Valur-ÍBV 5:0, Víkingur-ÍBV 5:0). A Valur elleni mérkőzésük más miatt is emlékezetes marad: ezen a találkozón született meg a bajnokság egyetlen mesterhármasa. A reykjavíkiak csatára, Gardar Johansson a 30. és a 64. perc között háromszor is betalált. Az ÍBV számára sovány vigasz, hogy ők szerezték a bajnokság leggyorsabb gólját: Peter Runolfsson a Hafnafjördur ellen már az első percben betalált. Jellemző, hogy végül ezt a mérkőzést is elveszítette az ÍBV a későbbi bajnok ellen.Gólvágók: Baldvinsson és Takefusa
Björgólfur Hideaki Takefusa (képünkön). A különös nevű futballista azért került be összeállításunkba, mert a bajnokság utolsó hat fordulójában (13-18. forduló) őt választották a legjobbnak. Meg is volt rá az okuk a döntéshozóknak: Takefusa a 11. és a 15. forduló között nyolc gólt szerzett, ebből háromszor is duplázott. A Bjögginek becézett 26 éves csatár már a Dróttur csapatában is eredményesen futballozott, 2001 és 2003 között 37 bajnoki mérkőzésen 20 gólt is szerzett. A KR Reykjavíjk színeiben idén összesen tízszer talált be (13 mérkőzésen játszott) az ellenfelek hálójába az izlandi születésű, de japán felmenőket is magáénak tudó fiatalember. Mégsem ő lett a gólkirály, hanem a Breidablik csatára, Marel Jóhann Baldvinsson. Az ő teljesítményének értékét növeli, hogy a Breidablik újoncként szerepelt az élvonalban, ráadásul Baldvinsson is csak 13 mérkőzésen játszott, így hozott össze 11 gólt. Amiatt azonban inkább Takefusa-fanok lennénk, az az, hogy Baldvinsson négy, Takefusa viszont csak egy gólt lőtt büntetőből. Ahogy a japán-izlandi a bajnokság végén sziporkázott, úgy a Breidablik gólzsákja a bajnokság elején: az 5. fordulóban már hat gólnál járt (kétszer is duplázott).Nézőcsúcs a bajnokságban
Az izlandi bajnokságot idén minden eddiginél több néző tekintette meg a helyszínen: a kilencven találkozót összesen 98 026-an látták, ami 1089 nézőt jelent meccsenként. Az izlandi ligát nem lepték el az idegenlégiósok, főleg az éghajlatnak köszönhetően. A legtöbb külföldi a Hafnarfjördur csapatában rúgja a labdát: a bajnoknál négy dán légiós is futballozik. Érdekesség, hogy a Víkingur Reykjavíknak Carl Dickinson és Keith Thomas személyében két, a Stoke Citityl kölcsönkapott angol játékosa is van, de a Grindavík Robert Niestroj személyében egy német légióssal is büszkélkedhet. Azon pedig bizonyára nem lepődnek meg, ha eláruljuk, hogy ex-jugoszláv futballistákat is találunk a Landsbankadeild csapatainak keretében. Az Akranesnél és a Víkingurnál szerbek, a KR Reykjavíknál horvátok képviselik a balkáni iskolát - a Grindavík kapusa pedig szlovén.Női egyenjogúság
A liga futballcsapatainak weblapjait nézegetve egyértelmű, hogy Izlandon a női futball kimondottan népszerű: Izlandon teljes nemi egyenjogúság van. A Breidablik honlapján például hatalmas hirdetés fogadja a látogatót, a klub női csapata ugyanis október 12-éna női Bajnokok Ligája (Women's Cup) negyeddöntőjében az Arsenalt fogadja majd. De Izlandra nemcsak ezért mondható: más világ.
Az i zlandi bajnokság végeredménye >>>
Izlandon duplázott a Hafnarfjördur (1. rész) >>>
Izlandi statisztikák (3. rész) >>>
(ktn.focitipp.is)
*****
További cikkek a rovatban
Conte, Simeone és az NB I-es nyilatkozatok
Nem mondhatni, hogy a BL csoportkörének utolsó fordulójában túl nagy izgalmakat kellett volna átélniük a szurkolóknak. A PSG megőrizte a csoport első helyét, a Roma megelőzte a Chelsea-t, kiesett az Atlético. Kábé ennyi.
Prémium párizsi
- Bajnokok Ligája
- Neymar
- Dani Alves
- Edinson Cavani
- Chelsea
- Manchester United
- PSG
- Bayern München
- Juventus
- Barcelona
Fiatal futballsztárok repítik a PSG-t, bekövetkezik a generációváltás az európai topfutballban?
Angol gólokban tobzódunk
Megint az angolok… A Manchester City a bombaformában lévő Napolinak rúgott négy gólt idegenben, a Tottenham futballsulit tartott a BL-címvédő Real Madridnak.
Kékre verték Rómában a kékeket
A Bayern München és a PSG biztosan ott lesz a legjobb tizenhat között a Bajnokok Ligájában, de szinte biztosan továbblép majd a Roma, a Chelsea, a Manchester United és a Barcelona is.
Újhullámos olasz klubfoci
Az idei szezon eddigi legjobb BL-meccsét játszották Londonban: Chelsea–Roma 3:3. Gólzápor két olasz edzővel a kispadon!
Guardiola egyik legnagyobb győzelme?
Újra az angolok voltak a főszereplők a Bajnokok Ligájában: rangadót nyert a Manchester City, idegenben állította be a BL-rekordot a Liverpool, a címvédő otthonából rabolt pontot a Tottenham.
Totális német futballblama
- Bajnokok Ligája
- Európa-liga
- Borussia Dortmund
- 1. FC Köln
- Hertha BSC
- Bayern München
- Hoffenheim
- RB Leipzig
A héten mind a hat német csapat veszített a nemzetközi kupaporondon. A legnagyobb bukás a Bayern Münchené, Ancelottit menesztették.
Isztambulban a füldugó sem segített
A lipcsei játékosok nem bírták a fülsiketítő zajt Isztambulban, könnyen nyert odahaza a Napoli és a Sevilla, Cristiano Ronaldo örök.
Az ember, aki fut
A képzés lehet akármilyen licenszes, akárhány műfüves pályán zajló és akárhány milliárd TAO-ból megfinanszírozott. Egyetlen gyönyörűen megtervezett, jó elgondoláson alapuló és rendszerben gondolkodó elmélet sem "csinál" olyan focistákat, mint Vardy, aki azt az egyet képviseli, ami nélkül semmit sem…
Majdnem le lettünk
Csütörtök este megnéztem az Arsenal hazai meccsét a Köln ellen. Ötven percig azt gondoltam, nem kellett volna, mert annál, amit láttam, pontosabban, amit a gépből olykor kínos óvatossággal fölpillantva észleltem, még a dolgozatjavítás is gyümölcsözőbb.