Voltam én is Cannavaro
Mindannyiunknak megvannak azok az emlékei, amelyek miatt futballőrült lett belőle. És az is biztos, hogy ezek gyermekkorunkban rögzülnek a leginkább. Számomra Paolo Rossi mesterhármasa a brazilok ellen 1982-ben, majd Tardelli gólja a németek elleni döntőben volt az első ilyen katartikus pillanat. Persze, ha hatéves koromban nem a kék lett volna a kedvenc színem, akkor minden másképp alakul, de az ilyen filozofikus kitérőket a futballőrült mellékszálnak tekinti. Onnantól kezdve azonban mindig lázba hozott, ha zöld-fehér-piros címeres kék mezben futottak ki játékosok a gyepre. Az pedig már csak bónusz volt, ha valami maradandót is nyújtottak.
Fabio Cannavaro egy évtizeden keresztül nyújtott maradandót, és a nyári világbajnoki diadallal mindez megkapta méltó elismerését. (Persze, ha a tizenegyespárbajt az olaszok ismét elbukták volna, akkor most Henry-t vagy Zidane-t ünnepelné a világ, de ez megint egy filozofikus kitérő volt.) Cannavaróra az 1997-es Tournoi de France elnevezésű kupán figyeltem fel, persze a brazil-fanatikusok jobban emlékeznek Roberto Carlos lehetetlen ívű szabadrúgásgóljára Franciaország ellen. A 3:3-ra végződő olasz-brazil meccsen a két fiatal zseni, Ronaldo és Cannavaro párharca azonban örökké emlékezetes maradt.
Mindez kilenc évvel ezelőtt történt, és azóta se szeri, se száma azoknak a pillanatoknak, amikor Cannavaro emlékezeteset nyújtott. Nemcsak a legendássá vált holland-olasz Eb-elődöntő juthat eszünkbe, nemcsak a nyári világbajnokságon nyújtott emberfeletti teljesítménye, hanem az olyan pillanatok is, mint a februárban játszott Werder-Juventus BLmérkőzés. Ahol a Bréma első góljánál éppen Cannavaróról pattant a labda a németek elé - ő azonban szokásához híven nem dühöngött, nem szidott senkit. Hanem csak mosolygott. „Az élet már csak ilyen" - mintha erre gondolt volna közben.
De nem erre gondolnak azok, akik most a futball szégyenének nevezik Cannavaro győzelmét. A futball egyik nagy igazságtalansága, hogy a védők teljesítményét sokan általában egy kézlegyintéssel elintézik. Francia részről a legtöbben Thierry Henrynak ítélték volna a díjat, és a francia csatár legalább annyira megérdemelte volna, mint Cannavaro. Henry egyedülálló futballista, de Zidane árnyékában sosem kapta meg a neki járó elismerést. Idén azonban rajta is múlott: ha a BL-döntőben nem hagyja ki 1:0-nál azt az ordító ziccert, most bizonyára őt ünnepelné a világ. Márpedig a futball ilyen apró nüanszokon múlik.
Apropó, nüanszok. A Werder elleni visszavágó 89. percében éppen
Cannavaro kiáltott oda Emersonnak, hogy „lődd be, Puma", miután Wiese
kapus túl nagyot homorított a labdával. Puma belőtte, a Juventus
továbbjutott. Cannavaro maga az életerő: töretlen jókedv és maximális
koncentráció, ez lehet a siker titka. Talán ezt díjazták most az
újságírók.
(A focitipp.hu alapítói többször is elindultak a pécsi egyetemen rendezett futballtornán. A legjobb eredményt a Vardar Skopje néven induló csapatunkkal értük el: a legjobb nyolc között vert ki minket egy tesi-szakosokból álló futógép-brigád. (Mi bölcsészek voltunk, és akkor még többet cigarettáztunk.) Fekete mezünkre egyikünk nővére varrta rá a számokat és a neveket. Most már elárulhatom, én Cannavaro voltam.)
(ktn.focitipp.hu)
A 2006-os Aranylabda-szavazás végeredménye >>>
Tények és statisztikák az Aranylabdáról >>>
Az Aranylabda összes eddigi dobogósa >>>
Francia-olasz nyilatkozatháború Cannavaro Aranylabdája kapcsán >>>
Én is voltam Cannavaro (focitipp-jegyzet) >>>
A fotók a www.cannaddicted.com oldalról valók
*****
További cikkek a rovatban
Conte, Simeone és az NB I-es nyilatkozatok
Nem mondhatni, hogy a BL csoportkörének utolsó fordulójában túl nagy izgalmakat kellett volna átélniük a szurkolóknak. A PSG megőrizte a csoport első helyét, a Roma megelőzte a Chelsea-t, kiesett az Atlético. Kábé ennyi.
Prémium párizsi
- Bajnokok Ligája
- Neymar
- Dani Alves
- Edinson Cavani
- Chelsea
- Manchester United
- PSG
- Bayern München
- Juventus
- Barcelona
Fiatal futballsztárok repítik a PSG-t, bekövetkezik a generációváltás az európai topfutballban?
Angol gólokban tobzódunk
Megint az angolok… A Manchester City a bombaformában lévő Napolinak rúgott négy gólt idegenben, a Tottenham futballsulit tartott a BL-címvédő Real Madridnak.
Kékre verték Rómában a kékeket
A Bayern München és a PSG biztosan ott lesz a legjobb tizenhat között a Bajnokok Ligájában, de szinte biztosan továbblép majd a Roma, a Chelsea, a Manchester United és a Barcelona is.
Újhullámos olasz klubfoci
Az idei szezon eddigi legjobb BL-meccsét játszották Londonban: Chelsea–Roma 3:3. Gólzápor két olasz edzővel a kispadon!
Guardiola egyik legnagyobb győzelme?
Újra az angolok voltak a főszereplők a Bajnokok Ligájában: rangadót nyert a Manchester City, idegenben állította be a BL-rekordot a Liverpool, a címvédő otthonából rabolt pontot a Tottenham.
Totális német futballblama
- Bajnokok Ligája
- Európa-liga
- Borussia Dortmund
- 1. FC Köln
- Hertha BSC
- Bayern München
- Hoffenheim
- RB Leipzig
A héten mind a hat német csapat veszített a nemzetközi kupaporondon. A legnagyobb bukás a Bayern Münchené, Ancelottit menesztették.
Isztambulban a füldugó sem segített
A lipcsei játékosok nem bírták a fülsiketítő zajt Isztambulban, könnyen nyert odahaza a Napoli és a Sevilla, Cristiano Ronaldo örök.
Az ember, aki fut
A képzés lehet akármilyen licenszes, akárhány műfüves pályán zajló és akárhány milliárd TAO-ból megfinanszírozott. Egyetlen gyönyörűen megtervezett, jó elgondoláson alapuló és rendszerben gondolkodó elmélet sem "csinál" olyan focistákat, mint Vardy, aki azt az egyet képviseli, ami nélkül semmit sem…
Majdnem le lettünk
Csütörtök este megnéztem az Arsenal hazai meccsét a Köln ellen. Ötven percig azt gondoltam, nem kellett volna, mert annál, amit láttam, pontosabban, amit a gépből olykor kínos óvatossággal fölpillantva észleltem, még a dolgozatjavítás is gyümölcsözőbb.