Doppingbotrány a futballban
A tehetség és a szorgalom még csak fél siker. A gyanú szerint az élsportolók esetében legalább ennyi múlik a csapat orvosán, jobban mondva az általa felírt doppingszereken is. A meccsek vajon a pályán vagy a laboratóriumokban dőlnek el?
Árnyék vetült a spanyol sztárklubokra, a dopping árnyéka. A francia Le Monde napilap értesülései szerint a Barcelona és a Real Madrid is kapcsolatban állt a „doktor dopping" névre keresztelt Eufemiano Fuentesszel (képünkön).
Körbe, karikába
Fuentes volt a kulcsfigurája annak a doppinghálózatnak, amelyet a spanyol rendőrség leplezett le az idei Tour de France előtt. Az „Operación Puerta", vagyis „Hegyi hágó" fedőnevű akció során szerzett bizonyítékoknak köszönhetően több nagy esélyes kerékpáros nem állhatott rajthoz a legrangosabb országúti kerékpárversenynek tartott TdF-en, így a német Jan Ulrich, a spanyol Francisco Mancebo vagy az olasz Ivan Basso. Akkor a rendőrség csak Fuentes rendelőjét kutatta át, az orvos kanári-szigeteki otthonában nem tartottak házkutatást. A Le Monde most új dokumentumokra hivatkozik, méghozzá Fuentes munkanaplójára, amelyben részletesen feljegyezte a Real Madrid és a Barcelona edzésterveit. Ezekben a jegyzetekben az egyes játékosok nevei mellett különböző kódok szerepelnek, s feltételezések szerint a bekarikázott „e" betű a vérátömlesztést, a körbe tett pont pedig eritropoetin (EPO) beadását jelenti.Halálos fenyegetés
A Le Monde szerint Fuentes nem állt közvetlen kapcsolatban a Real Madriddal és a Barcával; nem a klubok foglalkoztatták őt, hanem a csapatorvosoknak adott tippeket a dopping alkalmazására vonatkozóan.„Nem válaszolhatok arra, hogy kapcsolatban álltam-e az említett klubokkal. Már háromszor halálosan megfenyegették a családomat, és attól félek, hogy negyedszer már nem figyelmeztetnének" - nyilatkozta Fuentes, akit néha maguk a játékosok is felkerestek rendelőjében.
Vércsapolás
Mindezt Jesús Manzano is alátámasztotta: a Kelme kerékpár-egyesület egykori biciklistája 2004-ben az AS című lapnak tálalt ki a kerékpársportban alkalmazott praktikákról. Manzano állítása szerint bevett gyakorlat volt a vérátömlesztés, vagyis a vér levétele, majd későbbi visszajuttatása a szervezetbe. A spanyol biciklistának a 2003-as Tour de France egyik hegyi szakasza előtt olyan szert adtak be a csapatorvosok, amitől elájult, majd vértranszfúziót kapott, ami után majdnem meghalt. „Felduzzadt a nyelvem, nem kaptam levegőt. Azt szerettem volna, ha rést nyitnak a torkomon. Később a hasam puffadt fel, nem tudtam vizelni, a gyomrom rettenetes állapotban volt" - idézte fel a dopping utóhatásait Manzano, aki elmondta azt is: Fuentes rendelőjében egyszer a Real Madrid egy futballistájával is találkozott. Leleplező nyilatkozata után Manzanót szintén halálosan megfenyegették.A lobbi ereje
Fuentes első és másodosztályú spanyol klubokkal is együttműködött. „Ha megkértek, mindig segítettem. Számomra másodlagos volt, hogy az általam ajánlott készítmények éppen rajta vannak-e a doppinglistán, vagy sem. Egyedül az volt a fontos, hogy megmentsem az adott sportoló egészségét, aki olyan kemény edzésmunkát végzett, amivel már-már veszélyeztette az életét. Atléták, teniszezők, futballisták és kézilabdázók tartoztak a pácienseim közé." Hogy eddig miért csupán a biciklisták buktak le, az a Le Monde szerint azzal magyarázható, hogy a kerékpársport mögött nem állnak olyan erős lobbicsoportok, mint a futball mögött.Leporolt emlékek
Csak emlékeztetőül: 1998-ban majdnem félbeszakadt a Tour de France, miután a doppingoláson ért Festina csapatot kizárták. Tavalyelőtt vérátömlesztés miatt bukott meg az amerikai Tyler Hamilton, az athéni olimpia kerékpáros időfutambajnoka (s emiatt megfosztották olimpiai aranyától). Marco Pantanit, az olaszok legendás bajnokát 2000-ben tiltották el először, 2002-ben másodszor, mígnem 2004-ben egy szállodai szobában holtan találták meg a „Kalóz" becenévre hallgató biciklistát, aki egykori csapattársa, Gianpaolo Mondini szerint eritropoetint (EPO) használt. Pantani halálának oka máig ismeretlen.Depóba az epóval!
A Le Monde információi szerint a futballisták is elsősorban EPO-kúrákat kaptak. A vér oxigénellátását segítő eritropoetin mellett a másik gyakorta használt doppingszer a növekedési hormon. Mindkettő az ún. peptid hormonok közé tartozik, vagyis a szervezetben is előforduló hormonok mesterséges változatairól van szó. A növekedési hormon például az izmok növekedését segíti elő, a leggyakrabban emlegetett EPO pedig a vörösvértestek számát növeli a vérben, s ezzel hatékonyabbá teszi az oxigénszállítást.Pereskedés
A Real és a Barcelona mellett két másik hírbe hozott spanyol élvonalbeli klub, a Valencia és a Betis Sevilla is azonnal cáfolta a doppingvádakat. A Real felszólította a botrányt kirobbantó lapot, hogy nyilvánosan kérjen elnézést a madridi klubtól. A Le Monde erre aligha lesz hajlandó, abban az esetben viszont a Real bepereli a francia lapot. „Ezek súlyos vádak, márpedig a Real Madrid nevét nem lehet büntetlenül befeketíteni" - nyilatkozta Ramón Calderón, a Real elnöke. Hasonló hangvételű sajtótájékoztatót tartott a doppingvádak kapcsán a Barcelona is. Frank Rijkaard, a katalánok edzője szerint játékosai keményen megdolgoznak minden sikerért, éppen ezért nem érdemlik meg, hogy bárki csak úgy a becsületükbe gázoljon, és doppingolással vádolja őket.Epilógus
Miközben a futball-lobbi minden igyekezetével azon van, hogy tisztára mossa a nyilván nem teljesen tiszta sportágat, a kerékpárosok belső harcot hirdettek a dopping ellen. A profi csapatokat tömörítő ProTour kizárta Lance Armstrong egykori csapatát, a Discovery Channelt, mivel az amerikai egyesület megszegte az íratlan szabályokat, és leigazolta Ivan Bassót, aki idén doppingbotrányba keveredett.(stoke.city.focitipp.hu)
*****
További cikkek a rovatban
Conte, Simeone és az NB I-es nyilatkozatok
Nem mondhatni, hogy a BL csoportkörének utolsó fordulójában túl nagy izgalmakat kellett volna átélniük a szurkolóknak. A PSG megőrizte a csoport első helyét, a Roma megelőzte a Chelsea-t, kiesett az Atlético. Kábé ennyi.
Prémium párizsi
- Bajnokok Ligája
- Neymar
- Dani Alves
- Edinson Cavani
- Chelsea
- Manchester United
- PSG
- Bayern München
- Juventus
- Barcelona
Fiatal futballsztárok repítik a PSG-t, bekövetkezik a generációváltás az európai topfutballban?
Angol gólokban tobzódunk
Megint az angolok… A Manchester City a bombaformában lévő Napolinak rúgott négy gólt idegenben, a Tottenham futballsulit tartott a BL-címvédő Real Madridnak.
Kékre verték Rómában a kékeket
A Bayern München és a PSG biztosan ott lesz a legjobb tizenhat között a Bajnokok Ligájában, de szinte biztosan továbblép majd a Roma, a Chelsea, a Manchester United és a Barcelona is.
Újhullámos olasz klubfoci
Az idei szezon eddigi legjobb BL-meccsét játszották Londonban: Chelsea–Roma 3:3. Gólzápor két olasz edzővel a kispadon!
Guardiola egyik legnagyobb győzelme?
Újra az angolok voltak a főszereplők a Bajnokok Ligájában: rangadót nyert a Manchester City, idegenben állította be a BL-rekordot a Liverpool, a címvédő otthonából rabolt pontot a Tottenham.
Totális német futballblama
- Bajnokok Ligája
- Európa-liga
- Borussia Dortmund
- 1. FC Köln
- Hertha BSC
- Bayern München
- Hoffenheim
- RB Leipzig
A héten mind a hat német csapat veszített a nemzetközi kupaporondon. A legnagyobb bukás a Bayern Münchené, Ancelottit menesztették.
Isztambulban a füldugó sem segített
A lipcsei játékosok nem bírták a fülsiketítő zajt Isztambulban, könnyen nyert odahaza a Napoli és a Sevilla, Cristiano Ronaldo örök.
Az ember, aki fut
A képzés lehet akármilyen licenszes, akárhány műfüves pályán zajló és akárhány milliárd TAO-ból megfinanszírozott. Egyetlen gyönyörűen megtervezett, jó elgondoláson alapuló és rendszerben gondolkodó elmélet sem "csinál" olyan focistákat, mint Vardy, aki azt az egyet képviseli, ami nélkül semmit sem…
Majdnem le lettünk
Csütörtök este megnéztem az Arsenal hazai meccsét a Köln ellen. Ötven percig azt gondoltam, nem kellett volna, mert annál, amit láttam, pontosabban, amit a gépből olykor kínos óvatossággal fölpillantva észleltem, még a dolgozatjavítás is gyümölcsözőbb.