Mit hozott a 2006-os év?
Meccsek, csalódások, átigazolások
Ki volt a legjobb csatár? Melyik volt az év meccse? Mi volt az év futballbotránya? Mi vol az év tette? A Focitipp értékelt. Íme. (3. rész)
Az év meccse
1. AC Milan-Internazionale 3:4Még a nagy öregek szerint is a valaha volt legjobb milánói derbit láthattuk október végén. Úgy tűnik, a győztes ezúttal mindent vitt: az Inter azóta is megállíthatatlan, a Milant viszont már csak egy BL-győzelem mentheti meg a blamázstól.
2. Németország-Olaszország 0:2, h.u.
A világbajnokság legjobb meccsét a német-olasz elődöntő hozta, pontosabban minden idők egyik legélvezetesebb hosszabbítása, két olasz kapufával és két zseniális olasz góllal. Marcello Lippi a tizenegyespárbajtól tartva két csatárt is behozott a ráadásra, és ez döntött.
3. Horvátország-Ausztrália 2:2
Vérre menő küzdelem, négy gól, emberfeletti iram. A vb-csoportkör utolsó fordulójában játszott meccs, amelyen mindkét csapat a továbbjutásért küzdött, nem csupán a Simunicnak kiosztott három sárga lapról marad emlékezetes.
4. Chelsea-Barcelona 1:0
Sex, drogba, rock and roll. Nem volt dráma, de volt katarzis: a játékosok felszántották a pályát, Drogbát pedig Carl Lewis sem érte volna utol. És micsoda gólt lőtt az elefántcsontparti csatár, félfordulatból, 18 méterről!
5. AC Milan-Lyon 3:1
Emlékeznek még? A franciák az utolsó pillanatokig továbbjutásra álltak Milánóban, a rutin mégis győzedelmeskedett. Pippo Inzaghi csodatételeinek alighanem utolsó fejezetét láthattuk.
(Tavaly: 1. Liverpool-AC Milan 3:3, 2. Chelsea-Barcelona 4:2, Alkmaar-Sporting 3:2, Brazília-Argentína 4:1, 5. Real Madrid-Barcelona 0:3)
Az év csalódása
1.Málta-Magyarország 2:1Azt hittük, már nincs lejjebb, aztán Máltán kiderült, hogy még mindig van hová zuhanni. Marseille és Irapuato után a magyar futball agóniájának újabb stációja La Valletta: a világranglista 144. helyén álló máltaiak, akik ezt megelőzően 13 hosszú éven át nem tudtak nyerni, lefocizták a pályáról a magyar válogatottat.
2. Brazília világbajnoki szereplése
A topfavorit elhasalt, és akkor még finoman fogalmaztunk. A címvédő brazilok 1998 óta voltak veretlenek a vébéken. Akkor a franciáktól kaptak ki a döntőben, s most is a franciák állták útjukat, de ezúttal már a negyeddöntőben, ami a selecao számára több mint kínos eredmény.
3. Adriano gólképtelensége
Csak a Bravo olvasói hitték el az Inter brazil csatáráról, hogy nagy futballista. Egylábas, statikus, önző. De azzal a bal lábával és bivalyerejével évekig termelte a gólokat. Bezárt a bolt, ennyi volt.
4. Sevcsenko a Chelsea-ben
Megérte? Nem érte meg. Az AC Milan legendája elszédült az átigazolási összegtől (51 millió euró), és Abramovics hívó szavára legott Londonba költözött. Most karikatúrák jelennek meg róla, az egykori félelmetes gólvágóról, aki ijedten őrlődik az angol védők között.
5. Csehország a világbajnokságon
„Nedvedem, Nedvedem, miért hagytál el engem?" Megsirattuk a csehek korai búcsúját, a csehekét, akik a vébé egyik legöregebb csapataként nem bírták szusszal a ghánaiak elleni meccset. Pedig ez a torna lehetett volna a Nedved-Poborsky-féle generáció utolsó nagy dobása. Nem lett.
(Tavaly: 1. Az FTC klubvezetésének dilettantizmusa, 2. A Puskás-gála körüli hercehurca, 3. A Real Madrid szenvedése, 4. Az egykori BEK-győztes Nottingham Forest kiesése a 3. ligába, 5. Poborský elüldözése a Spartából)
Az év tette
Mindenszentek napján megható gesztussal emlékeztek Fehér Miklósra a Celtic drukkerei a Benfica elleni lisszaboni BL-meccsen. A skót drukkerek egy nyolc négyzetméteres drapériáján a Benfica 2004-ben elhunyt magyar csatárának meze volt látható, alatta a „Nunca Caminharás Sozinho" felirat (magyarul: Sosem leszel egyedül).(Tavaly: a messinai Zoro Kpolo bátor fellépése az Inter rasszista szurkolói ellen)
Az év legjobb átigazolása
1. Diego (Porto-Werder Bremen)2. Fernando Morientes (Liverpool-Valencia)
3. Ashley Cole (Arsenal-Chelsea)
4. Pablo Aimar (Valencia-Zaragoza)
5. Mahamadou Diarra (Lyon-Real Madrid)
Az év legrosszabb átigazolása
1. Andrij Sevcsenko (AC Milan-Chelsea)2. Carlos Tévez (Corinthians-West Ham)
3. Jimmy Floyd Hasselbaink (Middlesbrough-Charlton)
4. Vincent Kompany (Anderlecht-Hamburg)
5. Christian Vieri (Monaco-Sampdoria-Atalanta)
Mit hozott 2006? (kapusok, mezőnyjátékosok) >>>
Mit hozott 2006? (edzők, felfedezettek, csapatok, botrányok) >>>
*****
További cikkek a rovatban
Conte, Simeone és az NB I-es nyilatkozatok
Nem mondhatni, hogy a BL csoportkörének utolsó fordulójában túl nagy izgalmakat kellett volna átélniük a szurkolóknak. A PSG megőrizte a csoport első helyét, a Roma megelőzte a Chelsea-t, kiesett az Atlético. Kábé ennyi.
Prémium párizsi
- Bajnokok Ligája
- Neymar
- Dani Alves
- Edinson Cavani
- Chelsea
- Manchester United
- PSG
- Bayern München
- Juventus
- Barcelona
Fiatal futballsztárok repítik a PSG-t, bekövetkezik a generációváltás az európai topfutballban?
Angol gólokban tobzódunk
Megint az angolok… A Manchester City a bombaformában lévő Napolinak rúgott négy gólt idegenben, a Tottenham futballsulit tartott a BL-címvédő Real Madridnak.
Kékre verték Rómában a kékeket
A Bayern München és a PSG biztosan ott lesz a legjobb tizenhat között a Bajnokok Ligájában, de szinte biztosan továbblép majd a Roma, a Chelsea, a Manchester United és a Barcelona is.
Újhullámos olasz klubfoci
Az idei szezon eddigi legjobb BL-meccsét játszották Londonban: Chelsea–Roma 3:3. Gólzápor két olasz edzővel a kispadon!
Guardiola egyik legnagyobb győzelme?
Újra az angolok voltak a főszereplők a Bajnokok Ligájában: rangadót nyert a Manchester City, idegenben állította be a BL-rekordot a Liverpool, a címvédő otthonából rabolt pontot a Tottenham.
Totális német futballblama
- Bajnokok Ligája
- Európa-liga
- Borussia Dortmund
- 1. FC Köln
- Hertha BSC
- Bayern München
- Hoffenheim
- RB Leipzig
A héten mind a hat német csapat veszített a nemzetközi kupaporondon. A legnagyobb bukás a Bayern Münchené, Ancelottit menesztették.
Isztambulban a füldugó sem segített
A lipcsei játékosok nem bírták a fülsiketítő zajt Isztambulban, könnyen nyert odahaza a Napoli és a Sevilla, Cristiano Ronaldo örök.
Az ember, aki fut
A képzés lehet akármilyen licenszes, akárhány műfüves pályán zajló és akárhány milliárd TAO-ból megfinanszírozott. Egyetlen gyönyörűen megtervezett, jó elgondoláson alapuló és rendszerben gondolkodó elmélet sem "csinál" olyan focistákat, mint Vardy, aki azt az egyet képviseli, ami nélkül semmit sem…
Majdnem le lettünk
Csütörtök este megnéztem az Arsenal hazai meccsét a Köln ellen. Ötven percig azt gondoltam, nem kellett volna, mert annál, amit láttam, pontosabban, amit a gépből olykor kínos óvatossággal fölpillantva észleltem, még a dolgozatjavítás is gyümölcsözőbb.