Pénzügyi trendek az angol futballban

Pénzügyi trendek az angol futballban

, focitipp.hu

Eszébe jutott valaha, hogy félretett pénzét részvényre cserélje? Ha igen, mit szólna ahhoz, ha nem egy vállalatba fektetne, hanem mondjuk kedvenc futballklubjába?



Angliában nem ritkaság a klubhűseg ilyesfajta kifejezése. Többezer Manchester United-, Aston Villa- és Newcastle-drukker birtokol klubrészvényeket. A foci és a biznisz efféle kapcsolata egyáltalán nem meglepő abban az országban, ahol a legnagyobb befektetési bankok sportrészlegeket alapítanak, s ahol az egy szezonra szóló bérlet akár hétszázezer forintba is kerülhet.

Útban a tőzsdére

Mit keres egy futballklub a londoni tőzsdén? A kérdés jogos, a válasz azonban egyszerű: mint minden más vállalat, tőkét. Ehhez azonban el kell hitetni a befektetőkkel, hogy a kibocsátási áron megvásárolt papír értéke a jövőben növekedni fog. Angliában éppen ez jelentett gondot az elmúlt években. Futballklubot venni a szigetországban többnyire dicsőséget jelentett a milliárdosok számára, s üzleti döntéseiket is többnyire ez a tény vezérelte. A biznisz helyett ugyanis elsősorban a presztízst tartották szem előtt, amikor egymást licitálták túl abban, ki vesz híresebb játékosokat, ki csábít magához horribilis fizetési ajánlattal több sztárt.

Útban a tőzsdéről

Mindez persze önmagában nem eredményezett megfelelő arányú többletbevételt, gondoljunk csak a Leeds Unitedre, amelyet 1996-ban 30 millió fontért vásárolt meg a Caspian Group: a patinás klub, amely 2000-ben még UEFA-kupa elődöntőt, 2001-ben pedig BL-elődöntőt játszott, 2003-ra a pénzügyi csőd szélére került, elsősorban az irreálisan magas bérek miatt. A játékosokat akkor pánikszerűen eladták, ma pedig a kiesés ellen küzdenek - a másodosztályban.
Az ilyen túlköltekezéseknek is köszönhető, hogy a '90-es évek második felében tőzsdére lépő klubok részvényeinek árfolyama csupán töredéke a kibocsátási árnak. Több klub részvényeivel egyáltalán nem kereskednek, vagy pedig kivezették őket a tőzsdéről, mint például a két nagyágyú (Chelsea és Manchester United) részvényeit.

Abramovics: csökkenő indexek

A piac motorja a profit, a szurkolók többsége azonban hallani sem akar a profitorientált szemléletről. Pedig változnak a trendek az angol futballban, főleg az amerikai befektetők érkeztével. A Chelsea-t 2003-ban 140 millió fontért megvásároló (majd további mintegy 300 milliót játékos- és szakembervásárlásra költő) Roman Abramovics befektetése a pénzügyi elemzők szerint soha nem térül majd meg, az amerikai Malcolm Glazer viszont jó üzletet csinált a Manchester Uniteddel. Glazer 800 millió (!) fontért vásárolta meg a ManU-t 2005-ben, s az előrejelzések szerint a 2007/2008-as szezon után a klub becsült forgalma 20 millió fonttal lesz több, mint az eredetileg jósolt 232 millió.

Szép új világ?

A manchesteri Glazer, vagy a hozzá hasonlóan az amerikai élsportban már üzleti tapasztalatokat szerző, s a Liverpoolt felvásárló George Gillett-Tom Hicks páros, valamint az Arsenalt birtokló Emirates légitársaság pénzügyi politikájáról a szakemberek elismerően nyilatkoznak, s úgy vélik, alapvetően ennek köszönhető a futballbiznisz körüli optimizmus a részvénypiacon. A klubok újabban valós kereteket próbálnak szabni a játékosok szerződéseinek, beleépítve olyan feltételeket, mint például a Bajnokok Ligájában való szerepléstől függő fizetésemelés. Ennek köszönhetően hosszú idő után stabilizálódni látszik a játékosok fizetése a Premier League-ben, a klubvezetők pedig ezen kívül igyekeznek újabb reklámlehetőségeket találni, mint például a stadion nevében szereplő cégnév az Arsenal és az Emirates esetében. A Deloitte Annual Review of Football Finance elemzése szerint 2005-ben csak a Chelsea és a Fulham volt veszteséges az angol élvonalbeli klubok közül, a lista élén pedig a Manchester United állt, 33 milliós nyereséggel.

Tévéfüggőség

Ilyen vételárak és fizetések mellett hogyan lehetnek nyereségesek ezek a befektetések? A jegyeladásokból és az ajándéktárgyakból származó bevétel természetesen önmagában nem elegendő. A klubok egyik legfontosabb bevételi forrása a televíziós jogdíj. Ezekkel a jogokkal - más európai topbajnokságoktól eltérően - Angliában a liga rendelkezik, így a klubok csak közvetve juthatnak hozzá a jogdíjakhoz, a ligának pedig lehetősége nyílik csökkenteni a szakadékot a bajnokságban szereplő öt nagy klub (ManUtd, Chelsea, Liverpool, Arsenal, Tottenham) és a többiek között. A tétel jelentőségét jól mutatja, hogy míg 1992-ben az ötéves közvetítési jogdíj kb. 300 millió fontot tett ki, ugyanez az összeg a 2007-2010-es időszakra megközelítőleg 700 millió font évente, s ehhez jönnek még az internetes- és mobiljogok.

Lopni tilos!

Az angol szurkolók lassan megbékélnek a ténnyel, hogy nem helyi futballőrültek, s nem is kedvenc klubjuk egykori sztárjai, hanem komoly üzletemberek érkeznek a Premier League-be. S igaz ugyan, hogy a meccsbelépők és a szezonbérletek árai nem egy esetben az egekig szöknek, a csapatok azonban egyre jobb focit játszanak, ráadásul az új tulajdonosok általában tisztelik a klub hagyományait. A magyar példával ellentétben (lásd a Ferencváros kálváriáját) Angliában ma már nem fordulhatna elő, hogy az ország valamelyik meghatározó futballklubját egyszerűen szétlopják.


(Sánta Attila)

[a szerző az Erste Bank kockázatelemzője]


*****

További cikkek a rovatban

Conte, Simeone és az NB I-es nyilatkozatok

, Kiss Tibor Noé

Conte, Simeone és az NB I-es nyilatkozatok

Nem mondhatni, hogy a BL csoportkörének utolsó fordulójában túl nagy izgalmakat kellett volna átélniük a szurkolóknak. A PSG megőrizte a csoport első helyét, a Roma megelőzte a Chelsea-t, kiesett az Atlético. Kábé ennyi.

Tovább

Prémium párizsi

, Kiss Tibor Noé

Prémium párizsi

Fiatal futballsztárok repítik a PSG-t, bekövetkezik a generációváltás az európai topfutballban?

Tovább

Angol gólokban tobzódunk

, Kiss Tibor Noé

Angol gólokban tobzódunk

Megint az angolok… A Manchester City a bombaformában lévő Napolinak rúgott négy gólt idegenben, a Tottenham futballsulit tartott a BL-címvédő Real Madridnak.

Tovább

Kékre verték Rómában a kékeket

, Kiss Tibor Noé

Kékre verték Rómában a kékeket

A Bayern München és a PSG biztosan ott lesz a legjobb tizenhat között a Bajnokok Ligájában, de szinte biztosan továbblép majd a Roma, a Chelsea, a Manchester United és a Barcelona is.

Tovább

Újhullámos olasz klubfoci

, Kiss Tibor Noé

Újhullámos olasz klubfoci

Az idei szezon eddigi legjobb BL-meccsét játszották Londonban: Chelsea–Roma 3:3. Gólzápor két olasz edzővel a kispadon!

Tovább

Guardiola egyik legnagyobb győzelme?

, Kiss Tibor Noé

Guardiola egyik legnagyobb győzelme?

Újra az angolok voltak a főszereplők a Bajnokok Ligájában: rangadót nyert a Manchester City, idegenben állította be a BL-rekordot a Liverpool, a címvédő otthonából rabolt pontot a Tottenham.

Tovább

Totális német futballblama

, Kiss Tibor Noé

Totális német futballblama

A héten mind a hat német csapat veszített a nemzetközi kupaporondon. A legnagyobb bukás a Bayern Münchené, Ancelottit menesztették.

Tovább

Isztambulban a füldugó sem segített

, Kiss Tibor Noé

Isztambulban a füldugó sem segített

A lipcsei játékosok nem bírták a fülsiketítő zajt Isztambulban, könnyen nyert odahaza a Napoli és a Sevilla, Cristiano Ronaldo örök.

Tovább

Az ember, aki fut

, Somos Ákos

Az ember, aki fut

A képzés lehet akármilyen licenszes, akárhány műfüves pályán zajló és akárhány milliárd TAO-ból megfinanszírozott. Egyetlen gyönyörűen megtervezett, jó elgondoláson alapuló és rendszerben gondolkodó elmélet sem "csinál" olyan focistákat, mint Vardy, aki azt az egyet képviseli, ami nélkül semmit sem…

Tovább

Majdnem le lettünk

, Kiss L. László

Majdnem le lettünk

Csütörtök este megnéztem az Arsenal hazai meccsét a Köln ellen. Ötven percig azt gondoltam, nem kellett volna, mert annál, amit láttam, pontosabban, amit a gépből olykor kínos óvatossággal fölpillantva észleltem, még a dolgozatjavítás is gyümölcsözőbb.

Tovább