Elefántok és mimózák a magyar válogatott előtt

Elefántok és mimózák a magyar válogatott előtt

, focitipp.hu

Futballvilág: Elefántcsontpart

Bambusznád, majomkenyérfa, kókuszdió - vajon ezek kellenek-e ahhoz, hogy egy ország labdarúgása életben maradjon? Nyilván nem, de az elefántcsontparti foci ma a huszadik a világon (a FIFA szerint), miközben Magyarország csak a 64. Igaz, a majomkenyér-termelésünk sem áll valami fényesen.



Elefántcsontparton, ebben a szegény, nyugat-afrikai országban 1936-ban alapították az első futballklubokat, legalábbis a fővárosban, Abidjanban. Labdarúgó-szövetségüket csak 1960-ban hozták létre, bár ez a dátum inkább azért tananyag a helyi iskolákban, mivel a 322 ezer km2 területű és 18 millió lakosú ország ekkor nyerte el a függetlenségét is. Ebből következik, hogy Elefántcsontpart korábban gyarmat volt, olyan megszállókkal, mint a portugálok vagy a franciák. Népszerűségét azok a termékei jelentették, amelyek ma is legfőbb exportcikkeik: a kakaó, kávé, pálmaolaj, banán, ananász. A gyarmatosítók persze nemcsak vittek, hoztak is, például a focit és a futballkultúrát. A csapatok aztán annyit játszottak egymással, hogy a hatvanas években rájöttek: számolni kellene az eredményeket, hogy a sorozat végén győztest lehessen hirdetni. Így aztán lett bajnokság és kupa: az első pontvadászatot az Onze Freres csapata nyerte, egy évre rá pedig az Espoir de Man nevet viselő csapat győzött. (Az espoir amúgy franciául reményt jelent)

Mimózák

Manapság is az abidjani csapatok a nyerők: a legnépszerűbb az ASEC (www.asec.ci). A sárga-feketék huszonegy bajnoki címnél tartanak, 1990 óta mindössze kétszer engedték ki kezükből a bajnokságot és tavaly is ők nyertek. Ilyen eredmények mellett meglepő a becenevük, őket ugyanis mindenki úgy nevezi: Mimosas. A leghangosabban az ősi riválisaik, a szintén abidjani Africa Sports szurkolói mimózáznak, nem is sikertelenül, mert az ő csapatuk is nyert már tizennégy bajnokságot, két kupát és egy szuperkupát. Amúgy idén négy forduló után éppen az Africa Sports vezet az ASEC előtt.

Elefántok

1992 - ez az az év, amelyre minden elefántcsontparti úgy emlékszik, a csoda éve. Az Elefántoknak becézett nemzeti csapat ugyanis éppen tizenöt éve nyerte meg az Afrika-kupát, méghozzá elképesztő izgalmak közepette. A finálét Dakarban rendezték, ahol az Elefántok nem bírtak Ghánával. Jöhetett a hosszabbítás, majd a tizenegyesek. Soha ekkora tét még nem volt egy Elefánt lábában, de végül tíz-tíz pontos büntető után a ghánai Tony Baffoe kihagyta, így története során először Elefántcsontpart lett a kupagyőztes. Persze korábban és később is szereztek érmeket a kontinesviadalon: tavaly ezüst-, 1968-ban, 1986-ban és 1994-ben pedig bronzéremmel zárták a sorozatot. Hogy a tizenegyespárbaj mennyire nem áll távol a főképp narancssárga mezben játszó válogatottól, azt jól jelzi a tavalyi Afrika-kupa, ahol Drogbáék 12:11-re nyertek Kamerun ellen, igaz a döntőben szintén tizenegyesekkel (négy-kettőre) buktak el a házigazda Egyiptommal szemben.

Halálcsoport

Kevesebb sikerélményük volt a világbajnokságokon, ahová 1972 óta próbálnak kijutni (akkoriban Magyarország még állandó résztvevője volt a vb-knek), ám munkájuk gyümölcse - amelyet részben a külföldi szövetségi kapitányoknak köszönhettek - csak 2006-ra érett be. Tavaly aztán rögtön a sűrűjébe kerültek, ugyanis az újonc vb-résztvevőt egyből Argentína, Hollandia és Szerbia mellé sorsolták. Mindhárom meccsükön 2:0-s hátrányba kerültek már az első félidőben, de az utolsó szerbek elleni meccsen sikerült talpra állniuk. Jött Aruna Dindane, és vezérletével (na meg két góljával) 3:2-re fordítottak az Henri Michel vezette afrikaiak. A világbajnokság után edzőt cseréltek, így a franciát a német Uli Stielike váltotta, a focistáikat pedig mind kiárusították a nyugat-európai topligákba.

Híresek és gazdagok

Megoszlanak a vélemények, ki Elefántcsontpart leghíresebb játékosa. Manapság persze a Chelsea-ben játszó Didier Drogba ugrik be mindenkinek, de a hetvenes években is voltak sztárok. Ilyen például a kétszeres Afrika-kupa gólkirály Laurent Pokou, aki a '70-es kupán egymaga ötöt vágott Etiópiának, kiérdemelve így az „asmarai férfi" becenevet (Asmara amúgy a világ egyik legszegényebb fővárosa a festői Eritreában, amely folyamatosan függetlenedne Etiópiától). Aztán ne feledkezzünk meg Monaco „Fekete Gyémántjáról", Fofanáról, aki játszott a Bordeauxban is, jelenleg pedig az ASEC sportigazgatója. A közelmúlt királya Domoraud, aki a francia (Marseille), az olasz (Inter) és a spanyol (Espanyol) élvonal után jelenleg a francia másodvonalbeli Créteil csapatában játszik. A ma sztárjaira két dolog jellemző: hogy a többség az ASEC-ben kezdett és, hogy most annyit keresnek Angliában, hogy szégyellnek hazamenni. (Elefántcsontparton 1700 dollár az egy főre eső éves GDP, Kolo Touré az Arsenalban hetvenezer fontot keres, hetente...) Nyugat-Afrikából indult többek között Eboué (Arsenal), Drogba és Salomon Kalou (Chelsea), Zokora (Tottenham), Meite (Bolton), de a PSV-ben játszó Arouna Konét, vagy a PSG-ből Bonaventura Kalout sem illik kihagyni a számításból.

(mm.focitipp.abidjan)


*****

További cikkek a rovatban

Conte, Simeone és az NB I-es nyilatkozatok

, Kiss Tibor Noé

Conte, Simeone és az NB I-es nyilatkozatok

Nem mondhatni, hogy a BL csoportkörének utolsó fordulójában túl nagy izgalmakat kellett volna átélniük a szurkolóknak. A PSG megőrizte a csoport első helyét, a Roma megelőzte a Chelsea-t, kiesett az Atlético. Kábé ennyi.

Tovább

Prémium párizsi

, Kiss Tibor Noé

Prémium párizsi

Fiatal futballsztárok repítik a PSG-t, bekövetkezik a generációváltás az európai topfutballban?

Tovább

Angol gólokban tobzódunk

, Kiss Tibor Noé

Angol gólokban tobzódunk

Megint az angolok… A Manchester City a bombaformában lévő Napolinak rúgott négy gólt idegenben, a Tottenham futballsulit tartott a BL-címvédő Real Madridnak.

Tovább

Kékre verték Rómában a kékeket

, Kiss Tibor Noé

Kékre verték Rómában a kékeket

A Bayern München és a PSG biztosan ott lesz a legjobb tizenhat között a Bajnokok Ligájában, de szinte biztosan továbblép majd a Roma, a Chelsea, a Manchester United és a Barcelona is.

Tovább

Újhullámos olasz klubfoci

, Kiss Tibor Noé

Újhullámos olasz klubfoci

Az idei szezon eddigi legjobb BL-meccsét játszották Londonban: Chelsea–Roma 3:3. Gólzápor két olasz edzővel a kispadon!

Tovább

Guardiola egyik legnagyobb győzelme?

, Kiss Tibor Noé

Guardiola egyik legnagyobb győzelme?

Újra az angolok voltak a főszereplők a Bajnokok Ligájában: rangadót nyert a Manchester City, idegenben állította be a BL-rekordot a Liverpool, a címvédő otthonából rabolt pontot a Tottenham.

Tovább

Totális német futballblama

, Kiss Tibor Noé

Totális német futballblama

A héten mind a hat német csapat veszített a nemzetközi kupaporondon. A legnagyobb bukás a Bayern Münchené, Ancelottit menesztették.

Tovább

Isztambulban a füldugó sem segített

, Kiss Tibor Noé

Isztambulban a füldugó sem segített

A lipcsei játékosok nem bírták a fülsiketítő zajt Isztambulban, könnyen nyert odahaza a Napoli és a Sevilla, Cristiano Ronaldo örök.

Tovább

Az ember, aki fut

, Somos Ákos

Az ember, aki fut

A képzés lehet akármilyen licenszes, akárhány műfüves pályán zajló és akárhány milliárd TAO-ból megfinanszírozott. Egyetlen gyönyörűen megtervezett, jó elgondoláson alapuló és rendszerben gondolkodó elmélet sem "csinál" olyan focistákat, mint Vardy, aki azt az egyet képviseli, ami nélkül semmit sem…

Tovább

Majdnem le lettünk

, Kiss L. László

Majdnem le lettünk

Csütörtök este megnéztem az Arsenal hazai meccsét a Köln ellen. Ötven percig azt gondoltam, nem kellett volna, mert annál, amit láttam, pontosabban, amit a gépből olykor kínos óvatossággal fölpillantva észleltem, még a dolgozatjavítás is gyümölcsözőbb.

Tovább