Milan-henger a manchesteri nyuszik ellen
Bajnokok Ligája, elődöntő
Milan-Manchester United 3:0
A Milan lefutballozta a Manchestert, Ronaldót végig fütyülte a San Siro népe. Benyomások a meccs kapcsán a sportszerűségről, a hazaadásokról és a sorsról.
Henger
A Milan lehengerelte a Manchester Unitedet a San Siróban, és a 3:2-es idegenbeli vereség után 3:0-ra verte az angolokat a Bajnokok Ligája elődöntőjének visszavágóján. Az olaszok főleg az első félidőben voltak meggyőzőek (Ancelotti szerint tökéletesek), Kaká 11. percben szerzett találata előtt már háromszor veszélyeztették a Manchester kapuját. A vendégek feltűnően indiszponáltan futballoztak, mintha remegő gyomorral léptek volna pályára Milánóban. Az első félidőben sokszor még a saját tizenhatosuk elől sem tudták kihozni a labdát, a Milan második gólja is egy ilyen szituációból esett. Heinze Vidicshez passzolt, aki kétségbeesetten próbálta volna elrúgni a labdát a tizenhatos területéről, ám elcsúszott. A többi ismert: Pirlo előbb megforgatta Heinzét, majd beadott, és a védők által kifejelt labdát Seedorf bombázta a bal alsóba. Sajnos arra nincs statisztika, hogy negyvenöt perc alatt a Vörös Ördögök hányszor adták haza a labdát tehetetlenségükben - a focitipp tippje szerint körülbelül tizenkétszer. A Manchester Unitedtől nem nagyon emlékszünk ilyesmire.Blokk
A második félidő közepén aztán eltűnt az osztálykülönbség a két csapat között: a MU letámadta a fáradni látszó (és időnként könnyelmű) olaszokat, és ha De Bleeckere bíró szigorúbb, akkor Rooney megtámasztásáért akár büntetőt is adhatott volna. A Milan számára mintha a második félidő középső szakasza lenne a holtpont. Emlékezzünk csak: a Liverpool elleni BL-döntő második félidejének elején (3:0-nál) Sevcsenko két helyzetet is kihagyott. Aztán jött egy hétperces blokk (53-60. perc), és a Liverpool egyenlített. Az 55. és 65. perc között most a Manchester is közel kerülhetett volna a Milanhoz, de az olaszok állták a sarat, és a hajrában mindent eldöntöttek Gilardino második BL-góljával.Sovány
Összességében nem történt meglepetés: az AC Milan már Manchesterben eldönthette volna a továbbjutást, ha 2:1-es vezetésnél Kaká legalább az egyik helyzetét belövi a második félidő elején. Aztán kiszállt Gattuso, beindult Rooney, és a United előnnyel utazott Milánóba. Ez azonban sovány előnynek bizonyult. A Milan - akárcsak a manchesteri meccs egy részében - lefutballozta ellenfelét a pályáról. A Rossonerók azt csinálták, amit a legjobban tudnak a világon: eldugták a labdát az ellenfél orra elől, majd váratlanul rákoppintottak, hahó, fiúk! Egy megfelelő erőállapotban lévő AC Milan évek óta Európa legmasszívabb csapatának számít. Nem véletlen, hogy a legutóbbi öt BL-szezonban a Milan háromszor került a fináléba (2003, 2005, 2007), egyszer az elődöntőben (2006), egyszer pedig a negyeddöntőben (2004) búcsúzott.Fáradt
Két hete arról zengedezett a sajtó, hogy az angol futball a legjobb a világon. Sőt, csak egyre jobb lesz. Van is ebben némi igazság: az angol bajnokság a legerősebb a világon, de az európai színtéren éppen ez lett a veszte a két éllovasnak. Nem lehetett nem észrevenni, hogy a Chelsea és a Manchester United játékosai mennyivel fáradtabbak voltak elődöntőbeli ellenfelüknél. Való igaz, hogy amíg a Kékek és a Vörös Ördögök számára idén gyakorlatilag minden meccs élethalálharc volt, addig a Liverpoolnak és a Milannak bizony elég sok olyan üresjárata volt a szezonban, amikor pihentethették a legjobbjaikat. „A Milan lehengerelte a Manchestert" - írtuk. Erre azonban semmi esélyük sem lett volna az olaszoknak, ha az ő lábukban is ötven valódi tétmeccs van, és nem mondjuk húsz. De akkor sem, ha a fél manchesteri védelem nem a klinikát, hanem az edzéseket látogatta volna az elmúlt hetekben.Tisztelet
Időzzünk még el egy pillanatra a Cristiano Ronaldo-Kaká kérdés körül. Újra beigazolódott, amit egy hete is írtunk: Kaká jelenleg jobb játékos, mint Ronaldo. Sokkal jobb, és - elnézést a Ronaldo-fanoktól - valószínűleg mindig is jobb lesz. Hogy miért? Mert Ronaldóból egyelőre hiányzik az ellenfél tisztelete, márpedig ez nehezen tanulható. Ronaldo már a 16. másodpercben sarkazott a San Siróban - el is rontotta, ki is fütyülték a szurkolók. Aztán fütyülték őt az egész mérkőzésen, mert Ronaldo viselkedése túl gyakran mond ellent a sportszerűségnek. Ronaldo csak szenvedett, mert csak az nem szerelte le őt tegnap, aki nem akarta. Kaká viszont szinte mindenben ellentéte Ronaldónak, már ami a mentalitást illeti, mert futballtudásban akár a portugál felé is billenhet a mérleg nyelve. Az ösztönös futballtudás azonban nem elég - ezt a görögök Eb- és az olaszok vb-győzelme óta megtanulhattuk.Sors
A Milan és a Manchester negyedszer találkozott egymással a BL-ben (BEK-ben), és az olaszok negyedszer is átléptek az angolokon (a Milan mérlege csak a Bayernnel szemben imponálóbb: 5/5). Az angolok számára különösen fájó, hogy a négyből háromszor a kupa elődöntőjében állították meg őket a milánóiak, arról nem is beszélve, hogy a Manchester United története során még sosem szerzett gólt a San Siróban. A Milan most már készülhet egy másik angol csapat elleni visszavágóra. 2005-ben elképesztő körülmények között győzött a Liverpool Isztambulban, az olaszok azonban óriási lehetőséget kaptak a sorstól: szinte ugyanannak a játékoskeretnek adatik meg az esély arra, hogy visszavágjon egy futballtörténelmi vereségért.AC Milan-Manchester United 3:0
San Siro, 67 500 néző
Játékvezető: Frank De Bleeckere (belga)
Milan: Dida - Oddo, Nesta, Kaladze, Jankulovski - Gattuso (84. Cafú), Pirlo, Ambrosini - Seedorf - Kaká (86. Favalli), Inzaghi (67. Gilardino).
MU: Van der Sar - O'Shea (77. Saha), Brown, Vidic, Heinze - Fletcher, Scholes, Carrick - C. Ronaldo, Rooney, Giggs.
gól: 11. Kaká, 30. Seedorf, 78. Gilardino
Tj.: Milan (5:3)
(ktn.focitipp.milano)
*****
További cikkek a rovatban
Conte, Simeone és az NB I-es nyilatkozatok
Nem mondhatni, hogy a BL csoportkörének utolsó fordulójában túl nagy izgalmakat kellett volna átélniük a szurkolóknak. A PSG megőrizte a csoport első helyét, a Roma megelőzte a Chelsea-t, kiesett az Atlético. Kábé ennyi.
Prémium párizsi
- Bajnokok Ligája
- Neymar
- Dani Alves
- Edinson Cavani
- Chelsea
- Manchester United
- PSG
- Bayern München
- Juventus
- Barcelona
Fiatal futballsztárok repítik a PSG-t, bekövetkezik a generációváltás az európai topfutballban?
Angol gólokban tobzódunk
Megint az angolok… A Manchester City a bombaformában lévő Napolinak rúgott négy gólt idegenben, a Tottenham futballsulit tartott a BL-címvédő Real Madridnak.
Kékre verték Rómában a kékeket
A Bayern München és a PSG biztosan ott lesz a legjobb tizenhat között a Bajnokok Ligájában, de szinte biztosan továbblép majd a Roma, a Chelsea, a Manchester United és a Barcelona is.
Újhullámos olasz klubfoci
Az idei szezon eddigi legjobb BL-meccsét játszották Londonban: Chelsea–Roma 3:3. Gólzápor két olasz edzővel a kispadon!
Guardiola egyik legnagyobb győzelme?
Újra az angolok voltak a főszereplők a Bajnokok Ligájában: rangadót nyert a Manchester City, idegenben állította be a BL-rekordot a Liverpool, a címvédő otthonából rabolt pontot a Tottenham.
Totális német futballblama
- Bajnokok Ligája
- Európa-liga
- Borussia Dortmund
- 1. FC Köln
- Hertha BSC
- Bayern München
- Hoffenheim
- RB Leipzig
A héten mind a hat német csapat veszített a nemzetközi kupaporondon. A legnagyobb bukás a Bayern Münchené, Ancelottit menesztették.
Isztambulban a füldugó sem segített
A lipcsei játékosok nem bírták a fülsiketítő zajt Isztambulban, könnyen nyert odahaza a Napoli és a Sevilla, Cristiano Ronaldo örök.
Az ember, aki fut
A képzés lehet akármilyen licenszes, akárhány műfüves pályán zajló és akárhány milliárd TAO-ból megfinanszírozott. Egyetlen gyönyörűen megtervezett, jó elgondoláson alapuló és rendszerben gondolkodó elmélet sem "csinál" olyan focistákat, mint Vardy, aki azt az egyet képviseli, ami nélkül semmit sem…
Majdnem le lettünk
Csütörtök este megnéztem az Arsenal hazai meccsét a Köln ellen. Ötven percig azt gondoltam, nem kellett volna, mert annál, amit láttam, pontosabban, amit a gépből olykor kínos óvatossággal fölpillantva észleltem, még a dolgozatjavítás is gyümölcsözőbb.