Drogba és a rögbi
FA-kupa, döntő
Hét év után visszatért az FA-kupa döntője a Wembley-be, ahol kilencvenezer néző és a királyi család várta a csapatokat. A meccs közepes volt, a nap sütött, Mourinho pedig azt üvöltötte: Rúgd be, drága Drogba! És Drogba berúgta.
Véget ért a hét szűk esztendő az angol futballarisztokrácia számára, nincs többé cardiffi száműzetés, a kupadöntők és a válogatott meccsek helyszíne mostantól ismét a Wembley, amely 800 millió fontból épült újjá. Ujjé!
Az utolsó hivatalos meccs a "régi Wembley-ben" az angol-német világbajnoki selejtező volt 2000 októberében (míg Seaman a sorfalat igazgatta, Didi Hamann beragasztotta a sarokba a labdát, ezzel lett 0:1). Az utolsó kupadöntőt is hét évvel ezelőtt játszották itt, akkor a Chelsea az olasz Di Matteo góljával verte az Aston Villát.
Most kilencvenezer néző gyűlt össze a fináléra, vagyis 140 ezerrel kevesebb, mint a Wembley 1923-as megnyitójára, amikor a Bolton-West Ham kupadöntőre 230 ezren próbáltak bejutni. Amióta beindult Angliában a profi futballüzem (1888/1889), mindössze harmadszor fordult elő, hogy az FA-kupa döntőjében a bajnokság első és második helyezettje találkozott; 1913-ban a bajnok Sunderland 1:0-ra kikapott az Aston Villától, 1986-ban viszont a Liverpool duplázott, miután a kupában is jobbnak bizonyult a városi rivális Evertonnál (3:1).
A Chelsea és a Manchester United ezt megelőzően kilencszer találkozott egymással a kupában (1-0-8), s az utolsó párharc az 1994-es kupadöntő, amelyet a Vörös Ördögök nyertek 4:0-ra (Cantona 2, Hughes, McClair). Az egyetlen játékos, aki a maiak közül pályára lépett azon a találkozón, a walesi Ryan Giggs - most ő viselte a ManU csapatkapitányi karszalagját (Gary Neville távollétében).
Nagyobb volt a füstje, mint a lángja - idézhetnénk a közhelyszótárt a szombati mérkőzés kapcsán. A nagy csinnadrattával beharangozott rangadóról csak a kezdőrúgásig lehetett azt hinni, hogy nagyszabású futballshow lesz. Nem lett. A világ legrégibb kupasorozatának 126. döntője ugyanis felejthető játékot hozott. Focimeccsnek unalmas volt, s rögbinek is csak közepes. Az első félidő alibizése után a másodikban már legalább volt egy-két villanás, Giggs kapáslövése, Rooney szólója vagy Drogba külső kapufája, összességében mégis úgy tűnt: fáradt, pihenni akaró játékosokat zavartak a pályára, büntetésként, hadd birkózzanak egy kicsit.
A rendes játékidő 0:0-s döntetlennel ért véget, amin senki sem csodálkozott: a Chelsea a szezon utolsó öt tétmeccséből egyet sem tudott megnyerni (Bolton 2:2, Liverpool 0:1, Arsenal 1:1, ManUtd 0:0, Everton 1:1), a bajnok Manchester pedig zsinórban harmadik tétmeccsén maradt rúgott gól nélkül. Majd jövőre pótolják.
A Sevcsenko, Ballack és Ricardo Carvalho nélkül játszó Chelsea végül a hosszabbítás második félidejében az elnyűhetetlen Drogbának köszönhetően mattolta Van der Sart: a gól előtti Lampard-Drogba kényszerítő a kevés szép mozzanat egyike volt.
José Mourinho elmondhatja magáról, hogy Angliában minden trófeát begyűjtött már a Chelsea-vel: kétszer nyert bajnokságot (2005, 2006), kétszer Ligakupát (2005, 2007), most pedig övé az FA-kupa is. A portugál tréner azzal vigasztalhatja magát a sikertelen bajnoki finis után, hogy Sir Alex Fergusonnal szemben pozitív a mérlege: kilenc egymás elleni meccsből 5-3-1.
(anfield.focitipp.hu)
*****
További cikkek a rovatban
Conte, Simeone és az NB I-es nyilatkozatok
Nem mondhatni, hogy a BL csoportkörének utolsó fordulójában túl nagy izgalmakat kellett volna átélniük a szurkolóknak. A PSG megőrizte a csoport első helyét, a Roma megelőzte a Chelsea-t, kiesett az Atlético. Kábé ennyi.
Prémium párizsi
- Bajnokok Ligája
- Neymar
- Dani Alves
- Edinson Cavani
- Chelsea
- Manchester United
- PSG
- Bayern München
- Juventus
- Barcelona
Fiatal futballsztárok repítik a PSG-t, bekövetkezik a generációváltás az európai topfutballban?
Angol gólokban tobzódunk
Megint az angolok… A Manchester City a bombaformában lévő Napolinak rúgott négy gólt idegenben, a Tottenham futballsulit tartott a BL-címvédő Real Madridnak.
Kékre verték Rómában a kékeket
A Bayern München és a PSG biztosan ott lesz a legjobb tizenhat között a Bajnokok Ligájában, de szinte biztosan továbblép majd a Roma, a Chelsea, a Manchester United és a Barcelona is.
Újhullámos olasz klubfoci
Az idei szezon eddigi legjobb BL-meccsét játszották Londonban: Chelsea–Roma 3:3. Gólzápor két olasz edzővel a kispadon!
Guardiola egyik legnagyobb győzelme?
Újra az angolok voltak a főszereplők a Bajnokok Ligájában: rangadót nyert a Manchester City, idegenben állította be a BL-rekordot a Liverpool, a címvédő otthonából rabolt pontot a Tottenham.
Totális német futballblama
- Bajnokok Ligája
- Európa-liga
- Borussia Dortmund
- 1. FC Köln
- Hertha BSC
- Bayern München
- Hoffenheim
- RB Leipzig
A héten mind a hat német csapat veszített a nemzetközi kupaporondon. A legnagyobb bukás a Bayern Münchené, Ancelottit menesztették.
Isztambulban a füldugó sem segített
A lipcsei játékosok nem bírták a fülsiketítő zajt Isztambulban, könnyen nyert odahaza a Napoli és a Sevilla, Cristiano Ronaldo örök.
Az ember, aki fut
A képzés lehet akármilyen licenszes, akárhány műfüves pályán zajló és akárhány milliárd TAO-ból megfinanszírozott. Egyetlen gyönyörűen megtervezett, jó elgondoláson alapuló és rendszerben gondolkodó elmélet sem "csinál" olyan focistákat, mint Vardy, aki azt az egyet képviseli, ami nélkül semmit sem…
Majdnem le lettünk
Csütörtök este megnéztem az Arsenal hazai meccsét a Köln ellen. Ötven percig azt gondoltam, nem kellett volna, mert annál, amit láttam, pontosabban, amit a gépből olykor kínos óvatossággal fölpillantva észleltem, még a dolgozatjavítás is gyümölcsözőbb.