A legjobbak: Reina, Evra, Ronaldo és Drogba
Kik voltak a legjobbak az angol Premier League 2006/2007-es szezonjában? A Focitipp posztonként összeállította a TOP 10-es listáját.
Kapusok
Szörnyülködtünk a bundázó Grobbelaar lepkéin, a hajunkat téptük James bakijain, és jókat nevettünk Dudek potyagóljain - de ez már a múlté. A Liverpoolnak immár két éve megbízható kapusa van, méghozzá a Benítez-csomag részeként érkezett Pepe Reina. A spanyol hálóőrnek köszönhetően a Liverpool kapta a második legkevesebb gólt ebben az idényben.Listánkon az ezüst a már említett David Jamesé, aki sem a Liverpoolban, sem a Villában, sem a West Hamben, sem a ManCityben, sem az angol válogatottban nem alkotott maradandót, Portsmouth-ban viszont parádézott idén: ha így folytatja, jövőre - 38 évesen - bekerülhet a világválogatottba.
Edwin van der Sar mellett is érvelni kell? A bajnoki cím nem elég? Azt elismerjük, hogy nem olyan karizmatikus egyéniség, mint Schmeichel volt a ManUtd. kapujában, de napjaink egyik legjobb kapusa ezzel együtt a 197 centis holland.
1. José Reina (FC Liverpool)
2. David James (Portsmouth)3. Edwin van der Sar (ManUtd.)
4. Tim Howard (Everton)
5. Brad Friedel (Blackburn)
6. Petr Èech (Chelsea)
7. Marcus Hahnemann (Reading)
8. Jens Lehmann (Arsenal)
9. Paul Robinson (Tottenham)
10. Jussi Jaaskelainen (Bolton)
Hátvédek
A szezon egyik nagy meglepetése számunkra Patrice Evra játéka volt. A francia Evra, aki tavaly télen érkezett a Monacóból az Old Traffordra, a modern balhátvéd prototípusa: bejátssza az egész balszélt, gyors, intelligens, alázatos, s nincsenek olyan sztárallűrjei a pályán, mint Ashley Cole-nak.A 22 éves dán Daniel Agger végre lehetőséget kapott a Liverpoolban, és azonnal élt vele. A kőkemény, precíz, és félelmetes lövőerejű bekk a vártnál gyorsabban szorította ki a Liverpool kezdőcsapatából a lassan szobormerevvé váló Hyypiä-t. Agger 2005-ben az Év fiatal sportolója lett Dániában, még a Bröndby játékosaként - már értjük, miért fizetett érte a Liverpool csaknem hatmillió fontot.
Kolo Touré vagy Gareth Barry? Végül az döntött az Arsenal elefántcsontparti védője mellett, hogy Ashley Cole és Sol Campbell távozása után egy toldozott-foldozott (Gallas és Eboué is sokáig sérüléssel bajlódott) védelmet kellett összefognia. Ha nem sikerült is neki mindig, Touré a jövő embere.
Kiket hagytunk ki? Sokakat. Az első tízbe talán befért volna a liverpooli Steve Finnan, a readingi Ivar Ingimarsson vagy a portsmouth-i Linvoy Primus is, akárcsak a hátsérülés miatt két hónapot kihagyó John Terry.
1. Patrice Evra (ManUtd.)
2. Daniel Agger (Liverpool)3. Kolo Toure (Arsenal)
4. Gareth Barry (Aston Villa)
5. Ricardo Carvalho (Chelsea)
6. Rio Ferdinand (ManUtd)
7. Nicky Shorey (Reading)
8. Pascal Chimbonda (Tottenham)
9. Gael Clichy (Arsenal)
10. Jolien Lescott (Everton)
Középpályások
Ki mással is kezdhetnénk a sort, mint a Manchester United 22 esztendős portugáljával? Cristiano Ronaldo lendületből képes kicselezni-megkerülni-elfektetni egy egész védelmet a kapussal együtt, s ha egy kis alázatot tanulna, akár a világ legjobbja lehetne - így be kell érnie azzal, hogy „csak" a Premier League-ben egyeduralkodó.A második helyen nálunk az Everton agya, Mikel Arteta végzett: a Stollverkosok spanyol középpályását zsinórban másodszor választották a szurkolók az Everton legjobbjává. Nem véletlenül.
Lampard, Lampard, Frank Lampard - nézzük innen, nézzük onnan, nálunk még mindig ő a par excellence középpályás. Zakatol, irányít, labdákat oszt, gólokat lő (és micsoda gólokat!) akár harmincról is.
S hogy kik pályáztak még a listás helyre? Az első tízbe kis jóindulattal befért volna a manchesteri Ryan Giggs, aki kilenc bajnoki aranyával csúcstartó Angliában. Esélyes volt az Arsenal ideiglenes csapatkapitánya, a brazil Gilberto Silva, vagy a Liverpool másodhegedűse, Xabi Alonso. A Sheffield United sem esett volna ki, ha nem csak egyetlen Phil Jagielkája van.
1. Cristiano Ronaldo (ManUtd)
2. Mikel Arteta (Everton)3. Frank Lampard (Chelsea)
4. Steven Gerrard (Liverpool)
5. Paul Scholes (ManUtd)
6. Matthew Taylor (Portsmouth)
7. Mickael Essien (Chelsea)
8. Cesc Fabregas (Arsenal)
9. Yossi Benayoun (West Ham)
10. Steve Sidwell (Reading)
Csatárok
Didier Drogba 33 gólt lőtt ebben a szezonban tétmeccsen a Chelsea színeiben (a bajnokságban 20 találattal lett gólkirály), ami 1985 (Kerry Dixon) óta nem sikerült senkinek. Az elefántcsontparti Drogba a Barcelona kameruni csatárát, Samuel Eto'o-t megelőzve lett tavaly az Év játékosa Afrikában. A Focitipp rangsorában azt a Dimitar Berbatovot előzte meg, aki első angliai idényében ámulatba ejtette a Tottenham szurkolóit: minden idők legdrágább bolgár futballistája (a Spurs 11 millió fontot fizetett érte tavaly nyáron a Leverkusennek) a bajnokságban és a kupákban összesen 23 gólt lőtt, s nem csoda, hogy a Manchester United máris megtette ajánlatát: 27 és félmillió fontot fizetne Berbatovért, s bónuszként adná Luis Sahát is...A Premier League góllövőlistájának második helyén a dél-afrikai Benni McCarthy végzett, listánkon azonban ezzel még nem előzte meg Wayne Rooney-t. Befért volna az első tízbe Thierry Henry is, ha nem sérült szinte az egész tavaszi idényben. Vagy az argentin Carlos Tévez, ha nem a szezon végén tudatosítja, mivégre is szerződtette a West Ham. Toplistánkról hiányzik, de említsük meg a Tottenham örökzöld írjét, Robbie Keane-t, a leggólerősebb pálcikaembert, Peter Crouchot (Liverpool), a boltoni Nicolas Anelkát, a Portsmouth-ban sokadszor feltámadó Nwankwo Kanut, az ausztrál Mark Vidukát (Middlesbrough), vagy a kieső Charlton egyetlen magasan jegyzett játékosát, az angol válogatottnál is számításba vett Darren Bentet.
1. Didier Drogba (Chelsea)
2. Dimitar Berbatov (Tottenham)3. Wayne Rooney (ManUtd)
4. Benni McCarthy (Blackburn)
5. Obafemi Martins (Newcastle)
6. Gabriel Agbonlahor (Aston Villa)
7. Dirk Kuijt (Liverpool)
8. Andy Johnson (Everton)
9. Kevin Doyle (Reading)
10. Rob Hulse (Sheffield Utd.)
Edzők
Nincs vita: a szezon legjobb edzője Steve Coppell. Az 51 éves tréner (aki a hetvenes években 322 meccset játszott a ManUtd színeiben) tavaly megnyerte a másodosztályt a Readinggel (rekordot jelentő 106 pontot szerezve), idén pedig az élvonal abszolút újoncaként majdnem UEFA-kupás helyre futott be a csapata (egyetlen pont hiányzott), miközben például 6:0-ra verte a West Ham Unitedet.Sir Alex Ferguson elkövette azt, amire kevesen számítottak: megfosztotta trónjától a Chelsea-t, s mindezt úgy, hogy Van Nistelrooy távozása után sokan csak a dobogó alsó fokára várták a Vörös Ördögöket a szezon előtt.
Hogy miért David Moyes? Mert a költségvetésbeli hiány ellenére évek óta szinten tartja az Evertont. Hogy miért Arséne Wenger? Mert az Arsenal megtépázott összeállításban, fiatalokkal is attraktív támadófutballt játszik, akkor is, ha ez nem jár pontokkal: márpedig ez Wenger kézjegye.
1. Steve Coppell (Reading)
2. Sir Alex Ferguson (ManUtd.)3. David Moyes (Everton)
4. Arséne Wenger (Arsenal)
5. Harry Redknapp (Portmsouth)
(anfield.focitipp.hu)
*****
További cikkek a rovatban
Conte, Simeone és az NB I-es nyilatkozatok
Nem mondhatni, hogy a BL csoportkörének utolsó fordulójában túl nagy izgalmakat kellett volna átélniük a szurkolóknak. A PSG megőrizte a csoport első helyét, a Roma megelőzte a Chelsea-t, kiesett az Atlético. Kábé ennyi.
Prémium párizsi
- Bajnokok Ligája
- Neymar
- Dani Alves
- Edinson Cavani
- Chelsea
- Manchester United
- PSG
- Bayern München
- Juventus
- Barcelona
Fiatal futballsztárok repítik a PSG-t, bekövetkezik a generációváltás az európai topfutballban?
Angol gólokban tobzódunk
Megint az angolok… A Manchester City a bombaformában lévő Napolinak rúgott négy gólt idegenben, a Tottenham futballsulit tartott a BL-címvédő Real Madridnak.
Kékre verték Rómában a kékeket
A Bayern München és a PSG biztosan ott lesz a legjobb tizenhat között a Bajnokok Ligájában, de szinte biztosan továbblép majd a Roma, a Chelsea, a Manchester United és a Barcelona is.
Újhullámos olasz klubfoci
Az idei szezon eddigi legjobb BL-meccsét játszották Londonban: Chelsea–Roma 3:3. Gólzápor két olasz edzővel a kispadon!
Guardiola egyik legnagyobb győzelme?
Újra az angolok voltak a főszereplők a Bajnokok Ligájában: rangadót nyert a Manchester City, idegenben állította be a BL-rekordot a Liverpool, a címvédő otthonából rabolt pontot a Tottenham.
Totális német futballblama
- Bajnokok Ligája
- Európa-liga
- Borussia Dortmund
- 1. FC Köln
- Hertha BSC
- Bayern München
- Hoffenheim
- RB Leipzig
A héten mind a hat német csapat veszített a nemzetközi kupaporondon. A legnagyobb bukás a Bayern Münchené, Ancelottit menesztették.
Isztambulban a füldugó sem segített
A lipcsei játékosok nem bírták a fülsiketítő zajt Isztambulban, könnyen nyert odahaza a Napoli és a Sevilla, Cristiano Ronaldo örök.
Az ember, aki fut
A képzés lehet akármilyen licenszes, akárhány műfüves pályán zajló és akárhány milliárd TAO-ból megfinanszírozott. Egyetlen gyönyörűen megtervezett, jó elgondoláson alapuló és rendszerben gondolkodó elmélet sem "csinál" olyan focistákat, mint Vardy, aki azt az egyet képviseli, ami nélkül semmit sem…
Majdnem le lettünk
Csütörtök este megnéztem az Arsenal hazai meccsét a Köln ellen. Ötven percig azt gondoltam, nem kellett volna, mert annál, amit láttam, pontosabban, amit a gépből olykor kínos óvatossággal fölpillantva észleltem, még a dolgozatjavítás is gyümölcsözőbb.