Átvert minket a futball
A kilencvenes évek elején azt hittük, az afrikaiak mentik majd meg a futballt. Aztán meg azt, hogy a nők. Most már nem hiszünk semmit.
A kilencvenes évek elején azt hittük, az afrikaiak mentik majd meg a futballt. A rendszerekben és sémákban gondolkodó, a futballt precíz programként elképzelő ázsiaiaktól valahogy nem vártuk a megváltást.
Afrikában bíztunk, elejétől fogva. Abban, hogy a játék öröme visszatér, és lezavarja a pályáról a taktikát. A kameruni Roger Milla trükkjeit vártuk, meg a kissé kaotikusan szaladgáló, ösztönfocit játszó nigériaiak diadalmas eljövetelét. Hogy majd ők feltámasztják a hollandok egykori „totális futballját".
Csalódnunk kellett: az európai edzőket importáló afrikaiak feláldozták egyedi futballfelfogásukat, s kínok között behódoltak a taktikának. Elhitték, hogy a győzelem alapja a biztonságos védekezés. Most tartanak ott, ahol a többiek a kilencvenes évek elején. A legutóbbi Afrikai Nemzetek Kupája döntőjében (Elefántcsontpart-Egyiptom 0:0) se gólt, se helyzetet nem láthattunk, nemhogy örömünnepet.
Később azt hittük, a női focié a jövő: a lányok játéka a fizikai adottságok miatt ugyan egy fázissal lassabb, mint a férfiaké, de még így is sokkal lendületesebbnek, szabadabbnak, ösztönösebbnek, tetszetősebbnek tűnt. Gyakoriak voltak a kétszámjegyű győzelmek, ezért is volt nehéz elhinnünk, hogy az UEFA Női Kupa idei döntőjében (Arsenal-Umea) a két meccsen egyetlen gól esett. 2004-ben még nyolc: Umea-Frankfurt 3:0, 5:0.
Amit a BL athéni fináléjában láthattunk, az is futballnyomor volt a javából. Hogy mindkét csapat egy csatárral kezdett? Az ilyesmin már meg sem lepődünk, amióta a tavalyi világbajnokságot 4-4-1-1-es rendszerrel nyerték meg az olaszok (a szívünk hasadt, amikor a negyeddöntőben még a brazilok is egyetlen csatárral kezdtek). Az illetékesek évek óta azt szajkózzák, látványosabbá kell tenni a játékot, mégis mintha hátra lenne az előre.
Várjuk a csodát.
(anfield.focitipp.hu)
*****
További cikkek a rovatban
Conte, Simeone és az NB I-es nyilatkozatok
Nem mondhatni, hogy a BL csoportkörének utolsó fordulójában túl nagy izgalmakat kellett volna átélniük a szurkolóknak. A PSG megőrizte a csoport első helyét, a Roma megelőzte a Chelsea-t, kiesett az Atlético. Kábé ennyi.
Prémium párizsi
- Bajnokok Ligája
- Neymar
- Dani Alves
- Edinson Cavani
- Chelsea
- Manchester United
- PSG
- Bayern München
- Juventus
- Barcelona
Fiatal futballsztárok repítik a PSG-t, bekövetkezik a generációváltás az európai topfutballban?
Angol gólokban tobzódunk
Megint az angolok… A Manchester City a bombaformában lévő Napolinak rúgott négy gólt idegenben, a Tottenham futballsulit tartott a BL-címvédő Real Madridnak.
Kékre verték Rómában a kékeket
A Bayern München és a PSG biztosan ott lesz a legjobb tizenhat között a Bajnokok Ligájában, de szinte biztosan továbblép majd a Roma, a Chelsea, a Manchester United és a Barcelona is.
Újhullámos olasz klubfoci
Az idei szezon eddigi legjobb BL-meccsét játszották Londonban: Chelsea–Roma 3:3. Gólzápor két olasz edzővel a kispadon!
Guardiola egyik legnagyobb győzelme?
Újra az angolok voltak a főszereplők a Bajnokok Ligájában: rangadót nyert a Manchester City, idegenben állította be a BL-rekordot a Liverpool, a címvédő otthonából rabolt pontot a Tottenham.
Totális német futballblama
- Bajnokok Ligája
- Európa-liga
- Borussia Dortmund
- 1. FC Köln
- Hertha BSC
- Bayern München
- Hoffenheim
- RB Leipzig
A héten mind a hat német csapat veszített a nemzetközi kupaporondon. A legnagyobb bukás a Bayern Münchené, Ancelottit menesztették.
Isztambulban a füldugó sem segített
A lipcsei játékosok nem bírták a fülsiketítő zajt Isztambulban, könnyen nyert odahaza a Napoli és a Sevilla, Cristiano Ronaldo örök.
Az ember, aki fut
A képzés lehet akármilyen licenszes, akárhány műfüves pályán zajló és akárhány milliárd TAO-ból megfinanszírozott. Egyetlen gyönyörűen megtervezett, jó elgondoláson alapuló és rendszerben gondolkodó elmélet sem "csinál" olyan focistákat, mint Vardy, aki azt az egyet képviseli, ami nélkül semmit sem…
Majdnem le lettünk
Csütörtök este megnéztem az Arsenal hazai meccsét a Köln ellen. Ötven percig azt gondoltam, nem kellett volna, mert annál, amit láttam, pontosabban, amit a gépből olykor kínos óvatossággal fölpillantva észleltem, még a dolgozatjavítás is gyümölcsözőbb.