A magyar futball halott
Eb-selejtező, C csoport
Görögország-Magyarország 2:0
Tíz percig álltuk a sarat, aztán kaptunk két burleszkfilmbe illő gólt. Ismét kiderült hogy a magyar futball szóösszetételben a magyar kifejezés fosztóképző.
Görögország 2:0-ra verte a magyar válogatottat Krétán, és a mérkőzést látva az embernek sokszor sírni támadt kedve. A helyzet ugyanis reménytelen. A fiatalokból álló csapatunk összesen tíz (10!) percig volt egyenrangú ellenfele egy lusta, körülményes európai középcsapatnak (az Eb-győztes görögök nem „ezt" a futballt játszották). Aztán kaptunk két nevetséges gólt, amitől minden összeomlott, a mieink pedig beletörődtek a vereségbe.
Talán az a baj, hogy a sportcsatornáknak köszönhetően a közönség most hetente láthatja a Manchester Unitedet, a Milant, a Barcelonát, a Chelsea-t, a Romát vagy éppen a Lyont futballozni. Van összehasonlítási alapja. Így mindenki láthatja, hogy a magyar válogatott (a Borsodi [vagy éppen Soproni, tökmindegy] Ligát egyszerűen felejtsük el) játéka az elmúlt évtizedben még nyomokban sem emlékeztet egy valódi futballcsapatéra. Nem, nem azt várjuk, hogy a magyar válogatott olyan szervezett és taktikus legyen, mint a Milan. Azt sem, hogy a Barcelonát idézzék zseniális támadásvezetéseink. Csak annyit szeretnénk, ha a magyar válogatott játéka mondjuk elérné a Sampdoria szintjét. Egy dolgos, harapós, tudatos focit játszó középcsapat szintjét. Ahol a játékosok csukott szemmel is végrehajtják a feladatukat. Pedig nincs radar a fejükben és mágnes a lábukban: egyszerűen hosszú évek alapos munkájával erre készítik fel őket.
Egy angol vagy olasz bajnokit nézve az ember szinte rajzolja a meccseket - meg is van ennek a hátránya, de ez más téma. A középpályások úgyis bekerítik az ellenfelet. A védők úgyis elosztják a területeket hátul és kisegítik egymást. A szélsők úgyis érkeznek majd a második hullámban az oldalvonal mellett. Az egyszerű néző is száz meg száz tipikus meccsszituációt idézhet fel magában, amit a szakemberek modern futballnak szoktak nevezni.
Na, ez az, amire a magyar csapat egyáltalán nem képes. Lehetne sorolni a jeleneteket Herakliónból, ahol a játékosaink amatőrök módjára szaladgáltak fel s alá - a kedvencünk az, amikor egy görög kapuskirúgás után a kezdőkörben hét magyar játékos kocogott hátra egymás mellett, mindenféle tudatosság nélkül, miközben a labda közöttük pattant le, majd ugrott tovább. Ebből is majdnem helyzet lett. Szeitaridisz elfutásából viszont gól. Olyan, ami miatt már Luxemburgban is szétszednék a lelátót a drukkerek dühükben. Mert, hogy mit csinált szerencsétlen Tőzsér, és a még szerencsétlenebb Bodor? Tökmindegy, mert utána Vanczák és Juhász is ugyanúgy bemutatott más marhaságokat.
A magyar futball halott. Nemhogy a Sampdoria, de talán még egy másod-, harmadosztályú topligás csapat is szervezettebb futballt produkál, mint a magyar válogatott, az MTK vagy a Debrecen. Véletlenül néha meg lehet nyerni meccseket, de hosszú távon látszik a munkakerülés eredménye: 1985-ben még másodikok voltunk a világranglistán, titkos vb-favoritok, most meg... A magyar futball halott - pontosabban amatőr. De akkor nem kéne tovább profinak hazudni.
Görögország-Magyarország 2:0
Pankritio Stadion, 26 000 néző
Görögország: Halkiasz - Szeitaridisz,
Kirjakosz, Anatolakisz (52. Papadopulosz), Toroszidisz - Kacuranisz,
Baszinasz, Karagunisz - Gekasz, Hariszteasz (80. Jannakopulosz,),
Amanatidisz (88. Liberopulosz)
Magyarország: Végh - Csizmadia, Balogh B., Juhász, Bodor (40. Vanczák) - Vadócz (74. Szélesi), Tóth B., Tőzsér - Hajnal, Gera, Priskin (81. Dzsudzsák)
gól: 16. Gekasz, 29. Szeitaridisz
(ktn.focitipp.hu)
*****
További cikkek a rovatban
Conte, Simeone és az NB I-es nyilatkozatok
Nem mondhatni, hogy a BL csoportkörének utolsó fordulójában túl nagy izgalmakat kellett volna átélniük a szurkolóknak. A PSG megőrizte a csoport első helyét, a Roma megelőzte a Chelsea-t, kiesett az Atlético. Kábé ennyi.
Prémium párizsi
- Bajnokok Ligája
- Neymar
- Dani Alves
- Edinson Cavani
- Chelsea
- Manchester United
- PSG
- Bayern München
- Juventus
- Barcelona
Fiatal futballsztárok repítik a PSG-t, bekövetkezik a generációváltás az európai topfutballban?
Angol gólokban tobzódunk
Megint az angolok… A Manchester City a bombaformában lévő Napolinak rúgott négy gólt idegenben, a Tottenham futballsulit tartott a BL-címvédő Real Madridnak.
Kékre verték Rómában a kékeket
A Bayern München és a PSG biztosan ott lesz a legjobb tizenhat között a Bajnokok Ligájában, de szinte biztosan továbblép majd a Roma, a Chelsea, a Manchester United és a Barcelona is.
Újhullámos olasz klubfoci
Az idei szezon eddigi legjobb BL-meccsét játszották Londonban: Chelsea–Roma 3:3. Gólzápor két olasz edzővel a kispadon!
Guardiola egyik legnagyobb győzelme?
Újra az angolok voltak a főszereplők a Bajnokok Ligájában: rangadót nyert a Manchester City, idegenben állította be a BL-rekordot a Liverpool, a címvédő otthonából rabolt pontot a Tottenham.
Totális német futballblama
- Bajnokok Ligája
- Európa-liga
- Borussia Dortmund
- 1. FC Köln
- Hertha BSC
- Bayern München
- Hoffenheim
- RB Leipzig
A héten mind a hat német csapat veszített a nemzetközi kupaporondon. A legnagyobb bukás a Bayern Münchené, Ancelottit menesztették.
Isztambulban a füldugó sem segített
A lipcsei játékosok nem bírták a fülsiketítő zajt Isztambulban, könnyen nyert odahaza a Napoli és a Sevilla, Cristiano Ronaldo örök.
Az ember, aki fut
A képzés lehet akármilyen licenszes, akárhány műfüves pályán zajló és akárhány milliárd TAO-ból megfinanszírozott. Egyetlen gyönyörűen megtervezett, jó elgondoláson alapuló és rendszerben gondolkodó elmélet sem "csinál" olyan focistákat, mint Vardy, aki azt az egyet képviseli, ami nélkül semmit sem…
Majdnem le lettünk
Csütörtök este megnéztem az Arsenal hazai meccsét a Köln ellen. Ötven percig azt gondoltam, nem kellett volna, mert annál, amit láttam, pontosabban, amit a gépből olykor kínos óvatossággal fölpillantva észleltem, még a dolgozatjavítás is gyümölcsözőbb.