Németország ötbetűs futballhősei
Bundesliga: posztonkénti rangsor
Neuer, Naldo, Diego, Zidan - a focitipp szerint ők voltak idén a Bundesliga legjobbjai a posztjukon. Győzött az öt betűből álló nevű játékosok lobbija.
Kapusok: jó a német utánpótlás
A Schalke 3:0-ra kikapott a Stuttgarttól a 9. fordulóban, ráadásul a vendégek kapusa megsérült. Frank Rost helyét a 21 éves Manuel Neuer foglalta el a következő körben. A debütálás kiválóan sikerült: Neuerrel a gelsenkircheniek 13 mérkőzésen keresztül veretlenek maradtak. Nem a fiatal kapuson múlott, hogy végül a Stuttgart lett a bajnok. Neuer egyébként a Kicker osztályzatai alapján a Bundesliga legjobbja volt idén - 2,61 pontot szerzett (Németországban a meccs menői 1-est, a bűnrosszak 6-ost kapnak).Akárcsak a Schalke, a kupagyőztes Nürnberg is csak 32 gólt kapott, amiben nagy szerepe van Raphael Schafernek, így a focitipp a lista második helyével kedveskedik a portásnak. A harmadik helyet Timo Hildebrand kapja, aki a meglepetésre bajnoki címet szerző Stuttgart egyik vezére volt a szezonban.
Ez bizony nem a nagy öregek éve volt: Kahn csak a Kicker-kapuslista közepén, Fiedler (Hertha) és Butt (Leverkusen) pedig a végén kapott helyet, akárcsak Piplica (Cottbus), aki idén legalább nem fejelt öngólt. Kapusposzton azonban a németeknek nincs miért aggódniuk: tavasszal egy másik ifjú titán is kiszorított egy veteránt a kapuból. A tizenegyesrúgó-specialista Hans-Jörg Butt helyét ugyanis a 22 éves René Adler vette át, aki 2,64-es átlagosztályzatával az egész mezőnyben is a második lehetett volna, azonban csak 11 találkozón védett, így nem került a listára. Káprázatosan rajtolt: az első négy Bundesliga-meccsén mindössze 1 gólt szedett be.
1. Manuel Neuer (Schalke)
2. Raphael Schafer (Nürnberg)
3. Timo Hildebrand (Stuttgart)
4. René Adler (Leverkusen)
5. Jaroslav Drobny (Bochum)
6. Robert Enke (Hannover)
7. Tim Wiese (Werder Bremen)
8. Roman Weidenfeller (Dortmund)
9. Oliver Kahn (Bayern München)
10. Mathias Hain (Bielefeld)
Hátvédek: a brazilok viszik a prímet
A védőknél egyértelmű a választásunk. Az első helyezett Naldo, aki nemcsak az ellenfelek csatáraira, hanem a kapusaira is veszélyes volt. A langaléta Werder-bekk hat góllal zárta a szezont, ráadásul Frankfurtban mesterhármast szerzett, és még a brazil válogatottba is bekerült. Talán a brazil futballt kívül-belül kiválóan ismerő Thomas Schaaf ajánlására: a Werder edzője szerint jelenleg a 198 centi magas hátvéd a legtehetségesebb brazil védő.Ezüstérmünket egy másik brazil bekk kapja, Marcelo Bordon. Az erőtől duzzadó belső védő 2004 óta mindössze egyszer lépett pályára a brazil válogatottban, mégis Copa America-győztesnek mondhatja magát. Bajnoknak nem, mert a gelsenkircheniek megint a hajrában buktak. Talán, ha a Stuttgartban maradt volna 2004 nyarán... Kiváló szezont produkált a stuttgarti Fernando Meira is. A portugál már az ötödik szezonját tölti a sváboknál, ahol immár a csapatkapitányi karszalag is az övé. No, meg a bajnoki salátástál.
Listánkra még olyan kitűnőségek kerültek fel, mint a Bundesliga első mexikói vendégjátékosa, a Pardóval együtt érkező Osorio (Stuttgart), vagy a 19 évesen minden idők egyik legfiatalabb német válogatott-debütánsának tekinthető Per Mertesacker (Werder). Nem hagyhattuk ki a stuttgarti Magnint, akit egykor Lisztes Krisztián brémai csapattársaival még kinevetett a bénázásai miatt. A Hannover egyik legjobbja is bekerült a top10-be, Vinicius is a Bundesliga brazil kontingensét erősíti. Egy spanyollal is elégedettek voltunk: Horacio Pinola nyolcadik helye erről tanúskodik.
1. Naldo (Werder Bremen)
2. Marcelo Bordon (Schalke)
3. Fernando Meira (Stuttgart)
4. Per Mertesacker (Werder Bremen)
5. Juan (Leverkusen)
6. Matthieu Delpierre (Stuttgart)
7. Ludovic Magnin (Stuttgart)
8. Horacio Pinola (Nürnberg)
9. Ricardo Osorio (Stuttgart)
10. Bergantin Vinicius (Hannover)
Középpályások: brémai fölény
A legnehezebb dolgunk a tíz legjobb középpályás kiválasztásával volt, a Bundesliga legjobb focistái a félpálya környékén futkosnak. Vagy egy kicsit előrébb, mint a brazil Diego, aki ősszel kiszámíthatatlan cseleivel és pimasz gólpasszaival kis túlzással megette vacsorára a Bundesliga összes védőjét. A téli szünetben aztán az ellenfelek megnéztek néhány Diego címkéjű dvd-t, és rájöttek, hogy a legegyszerűbb, ha lerúgják a Portótól érkezett brazilt. A brémainak el is ment egy kicsit a kedve a focitól, de a szezon végére megint összeszedte magát. A kanadai táblázaton 28 ponttal (13 gól, 15 assziszt) másodikként végző zsenié az aranyérem.Az ezüstérmet csapattársa, Torsten Frings kapja. A Werder csupaszív csapatkapitánya észrevétlenül szorgoskodik a pályán - csak akkor vesszük észre, amikor nincs ott, mert akkor bizony nagyon hiányzik. Ahogy a németeknek is nagyon hiányzott a vb-elődöntőn Olaszország ellen... Apropó Olaszország: Frings tiszteletünket érdemli meg azért is, mert májusban visszautasította a Juventus ajánlatát, mondván a pénz nem minden, az ő szíve a Brémáé. Harmadiknak a stuttgarti Thomas Hitzlspergert jelöljük, aki rászolgált a Kalapács becenévre: 7 góljának szinte mindegyike védhetetlen bomba volt.
Fáj a szívünk, amiért a legjobb háromba nem kerülhetett be a mexikói Pardo (Stuttgart), aki Fringshez hasonlóan zokszó nélkül elvégezte a piszkos munkát mások helyett. Másodvirágzását élte a cseh Tomas Galasek, aki az Ajaxnál töltött évek után a Nürnberget vezette az UEFA-kupa indulást érő kupagyőzelemre. Csapattársa, a tunéziai Mnari is elégedetten mehet nyaralni, akárcsak a stuttgarti Hilbert, vagy a soha meg nem öregedő leverkuseni Bernd Schneider. Van Bommelt ne keressék a listán, mint ahogy Huszti Szabolcsot sem: nem volt rossz a magyar fiú szezonja sem, de egyelőre még keveri a szezont a fazonnal.
1. Diego (Werder Bremen)
2. Torsten Frings (Werder Bremen)
3. Thomas Hitzlsperger (Stuttgart)
4. Tomas Galasek (Nürnberg)
5. Pavel Pardo (Stuttgart)
6. Roberto Hilbert (Stuttgart)
7. Bernd Schneider (Leverkusen)
8. Jawhar Mnari (Nürnberg)
9. Lincoln (Schalke)
10. Bastian Schweinsteiger (Bayern München)
Csatárok: egyiptomi győzelem
A csatárok közül nem is nyerhetett más, mint Mohamed Zidan. Az egyiptomi csatárt a télen a Werder Bremen kölcsönadta a Mainznak, ahol a tavaszi szezonban 13 gólt szerzett, és ha ősszel nem a (két-két gólt szerző) Szabics-Jovanovics kettős botladozik elől, akkor a Mainz talán nem 11 ponttal várja a januári folytatást. Zidan azonban egymaga nem tudott csodát tenni, de a csatáraranyat bezsebelheti. A Hamburg elleni gólja az idény egyik legszebb találata volt: a holland Mathijsen talán még most is szédül Zidan cseleire emlékezve.Zidan gólja a Hamburg ellen
Ezüstérmesünk Miroslav Klose. Nemcsak azért, mert szimpatikus, hanem azért is mert megtanult focizni. Felejtsük el azt a képet, hogy Klose nem tud mást, mint felugrani és befejelni: 16 gólpasszával első a mezőnyben, 29 pontjával pedig megnyerte a Bundesliga kanadai táblázatát. Olyan pedig még a Bundesligában sincs, hogy egy gólkirály ne kerüljön be a liga három legjobb csatára közé, így a harmadik hely Teofanisz Gekaszé - azóta a magyarok elleni Eb-selejtezőn testközelből is megmutatta a védőinknek, hogyan kell fedezni a labdát.
Nem fért be az első háromba, de kiválóan teljesített még egy rakás csatár. Közülük is kiemelésre méltó Mario Gomez, aki idén robbant be az élvonalba. Kalapot emelünk a román Radu előtt, aki honfitársával, Munteanuval szinte egyedül tartotta bent a Cottbust. Dicséret illeti Alexander Freit is, aki egy harmatgyenge Dortmundban mutatta meg hétről hétre, hogyan kell küzdeni a csapatért. Mellettük olyanok is kimaradtak a tízes listából, mint a tízgólos Voronyin, aki ősszel Liverpoolban folytathatja. Nem tudtunk helyet adni a 14 gólos szerb Mirko Pantelicsnek és a kiváló formában játszó Robert Vitteknek sem. A többieket idén hasznosabbnak éreztük.
1. Mohamed Zidan (Mainz)
2. Miroslav Klose (Werder Bremen)
3. Teofanisz Gekasz (Bochum)
4. Cacau (Stuttgart)
5. Kevin Kuranyi (Schalke)
6. Mario Gomez (Stuttgart)
7. Alexander Frei (Dortmund)
8. Roy Makaay (Bayern München)
9. Ivan Szaenko (Nürnberg)
10. Sergiu Radu (Cottbus)
(ktn.focitipp.hu)
*****
További cikkek a rovatban
Conte, Simeone és az NB I-es nyilatkozatok
Nem mondhatni, hogy a BL csoportkörének utolsó fordulójában túl nagy izgalmakat kellett volna átélniük a szurkolóknak. A PSG megőrizte a csoport első helyét, a Roma megelőzte a Chelsea-t, kiesett az Atlético. Kábé ennyi.
Prémium párizsi
- Bajnokok Ligája
- Neymar
- Dani Alves
- Edinson Cavani
- Chelsea
- Manchester United
- PSG
- Bayern München
- Juventus
- Barcelona
Fiatal futballsztárok repítik a PSG-t, bekövetkezik a generációváltás az európai topfutballban?
Angol gólokban tobzódunk
Megint az angolok… A Manchester City a bombaformában lévő Napolinak rúgott négy gólt idegenben, a Tottenham futballsulit tartott a BL-címvédő Real Madridnak.
Kékre verték Rómában a kékeket
A Bayern München és a PSG biztosan ott lesz a legjobb tizenhat között a Bajnokok Ligájában, de szinte biztosan továbblép majd a Roma, a Chelsea, a Manchester United és a Barcelona is.
Újhullámos olasz klubfoci
Az idei szezon eddigi legjobb BL-meccsét játszották Londonban: Chelsea–Roma 3:3. Gólzápor két olasz edzővel a kispadon!
Guardiola egyik legnagyobb győzelme?
Újra az angolok voltak a főszereplők a Bajnokok Ligájában: rangadót nyert a Manchester City, idegenben állította be a BL-rekordot a Liverpool, a címvédő otthonából rabolt pontot a Tottenham.
Totális német futballblama
- Bajnokok Ligája
- Európa-liga
- Borussia Dortmund
- 1. FC Köln
- Hertha BSC
- Bayern München
- Hoffenheim
- RB Leipzig
A héten mind a hat német csapat veszített a nemzetközi kupaporondon. A legnagyobb bukás a Bayern Münchené, Ancelottit menesztették.
Isztambulban a füldugó sem segített
A lipcsei játékosok nem bírták a fülsiketítő zajt Isztambulban, könnyen nyert odahaza a Napoli és a Sevilla, Cristiano Ronaldo örök.
Az ember, aki fut
A képzés lehet akármilyen licenszes, akárhány műfüves pályán zajló és akárhány milliárd TAO-ból megfinanszírozott. Egyetlen gyönyörűen megtervezett, jó elgondoláson alapuló és rendszerben gondolkodó elmélet sem "csinál" olyan focistákat, mint Vardy, aki azt az egyet képviseli, ami nélkül semmit sem…
Majdnem le lettünk
Csütörtök este megnéztem az Arsenal hazai meccsét a Köln ellen. Ötven percig azt gondoltam, nem kellett volna, mert annál, amit láttam, pontosabban, amit a gépből olykor kínos óvatossággal fölpillantva észleltem, még a dolgozatjavítás is gyümölcsözőbb.