Hajléktalan vagyok és focizni akarok!
Magyarországon az önzetlen segítségnyújtásnak valahogy nincs divatja, hacsak nem kattognak a közelben fotóriporterek fényképezőgépei, vagy nem rögzít éppen néhány kereskedelmi televízió kamerája. Olyankor szélesek a mosolyok, záporoznak az ígéretek.
Július 29-e és augusztus 4-e között futball világbajnokságot rendeztek Koppenhágában. Az egyhetes tornán a dán királyi család is képviseltette magát, a rendezvény fővédnökének szerepében az egykori legendás francia focista, Eric Cantona tündökölt. A támogatók névsora is hosszú és veretes volt: többek között Didier Drogba (Chelsea), Sir Alex Ferguson (Manchester United), Luis Figo (Internazionale) és Ringo Starr (Beatles) is biztatta a résztvevőket. Akiket karneváli hangulat várt a dán fővárosban, az olimpiák hangulatát idéző megnyitóünnepséggel.
Koppenhágában nem vérdoppinggal felturbózott biciklistákat éljeneztek, nem fontmilliókat kereső futballsztárok autogramjáért taposták egymást a helyiek. Koppenhágában a hajléktalanok futball világbajnokságát rendezték.
Immár ötödször. A történeti hűség kedvéért rögzítsük az eredményt: a 2007-es év világbajnoka a skót hajléktalanokból verbuvált csapat lett, amely a döntőben Lengyelországot győzte le 9:3-ra. Ezen a világbajnokságon azonban egyáltalán nem a helyezés volt a fontos (a kirgiz válogatottban például csak nők játszottak, a magyarok ellen a dánok cserekapusával kiegészülve), hanem a részvétel.
Nem véletlenül: egy felmérés szerint a korábbi világbajnokságon részt vevők 77 százaléka azóta újra munkába állt. A sport, a futball ugyanis visszaadta az önbecsülésüket. Egy kényelmes fotelből ez persze csak mézesmázos giccs, de annak, aki hajléktalanként címeres mezben Magyarországot képviselte Koppenhágában (vagy tavaly Fokvárosban) nem az.
A magyar csapat másodszor vágott neki a világbajnokságnak az Oltalom Karitatív Egyesület szervezésében. Nem volt ez éppen nehézségek nélküli munka, a válogatottat felkészítő Rákos Andrással készült interjúnkból kiderült, hogy a Magyar Labdarúgó Szövetség tavaly még csak szakadt mezeket adott nekik, megkereséseikre pedig a Fraditól a Debrecenig, baloldalitól jobboldali politikusig, sportvezetőig senki sem válaszolt.
Magyarországon az önzetlen segítségnyújtásnak valahogy nincs divatja, hacsak nem kattognak a közelben fotóriporterek fényképezőgépei vagy nem rögzít éppen néhány kereskedelmi televízió kamerája. Olyankor szélesek a mosolyok, záporoznak az ígéretek. Az persze csak demagógia lenne, ha most a futballvezetőket és a politikusokat ostoroznánk.
Ha az önzetlen segítségnyújtás nem is tömegsport Magyarországon, a politikusokra, a hatalmasokra, a "felelősökre" való mutogatásnál népszerűbb össznépi felfogás biztosan nem létezik. Nem az állam a mindenható ugyanis, hanem az egyén, ahogy ezt ez a világméretűvé váló mozgalom is bizonyítja.
Úgyhogy inkább csak tippeket adhatunk. Annyiféle válogatottunk van ugyanis. Ott van rögtön a parlamenti képviselők válogatottja (no meg a Lúzer FC). De meg ne feledkezzünk a színészek, az újságírók vagy éppen az írók válogatottjáról - megannyi okos és nemes lelkű férfi kergeti a bőrt közöttük. Ugyan már, vegyék be a buliba a hajléktalanokat is, nekik is van csapatuk. Hívják meg őket is fesztiválokra, osszák meg velük az adásidőt.
Ne csak azt lássa a fesztiválokon a nép, ahogy a sörhasú főszerkesztő hasraesik a labdában, vagy ahogy a színészóriás belebonyolódik egy cselsorozatba. Hadd lássunk egy hajléktalan kapáslövést vagy luftot. Mert - Michel Platinit idézve - a futball mindenkié.
(ktn.focitipp.hu)
[az írás a hirszerzo.hu oldalon is megjelenik]
*****
További cikkek a rovatban
Conte, Simeone és az NB I-es nyilatkozatok
Nem mondhatni, hogy a BL csoportkörének utolsó fordulójában túl nagy izgalmakat kellett volna átélniük a szurkolóknak. A PSG megőrizte a csoport első helyét, a Roma megelőzte a Chelsea-t, kiesett az Atlético. Kábé ennyi.
Prémium párizsi
- Bajnokok Ligája
- Neymar
- Dani Alves
- Edinson Cavani
- Chelsea
- Manchester United
- PSG
- Bayern München
- Juventus
- Barcelona
Fiatal futballsztárok repítik a PSG-t, bekövetkezik a generációváltás az európai topfutballban?
Angol gólokban tobzódunk
Megint az angolok… A Manchester City a bombaformában lévő Napolinak rúgott négy gólt idegenben, a Tottenham futballsulit tartott a BL-címvédő Real Madridnak.
Kékre verték Rómában a kékeket
A Bayern München és a PSG biztosan ott lesz a legjobb tizenhat között a Bajnokok Ligájában, de szinte biztosan továbblép majd a Roma, a Chelsea, a Manchester United és a Barcelona is.
Újhullámos olasz klubfoci
Az idei szezon eddigi legjobb BL-meccsét játszották Londonban: Chelsea–Roma 3:3. Gólzápor két olasz edzővel a kispadon!
Guardiola egyik legnagyobb győzelme?
Újra az angolok voltak a főszereplők a Bajnokok Ligájában: rangadót nyert a Manchester City, idegenben állította be a BL-rekordot a Liverpool, a címvédő otthonából rabolt pontot a Tottenham.
Totális német futballblama
- Bajnokok Ligája
- Európa-liga
- Borussia Dortmund
- 1. FC Köln
- Hertha BSC
- Bayern München
- Hoffenheim
- RB Leipzig
A héten mind a hat német csapat veszített a nemzetközi kupaporondon. A legnagyobb bukás a Bayern Münchené, Ancelottit menesztették.
Isztambulban a füldugó sem segített
A lipcsei játékosok nem bírták a fülsiketítő zajt Isztambulban, könnyen nyert odahaza a Napoli és a Sevilla, Cristiano Ronaldo örök.
Az ember, aki fut
A képzés lehet akármilyen licenszes, akárhány műfüves pályán zajló és akárhány milliárd TAO-ból megfinanszírozott. Egyetlen gyönyörűen megtervezett, jó elgondoláson alapuló és rendszerben gondolkodó elmélet sem "csinál" olyan focistákat, mint Vardy, aki azt az egyet képviseli, ami nélkül semmit sem…
Majdnem le lettünk
Csütörtök este megnéztem az Arsenal hazai meccsét a Köln ellen. Ötven percig azt gondoltam, nem kellett volna, mert annál, amit láttam, pontosabban, amit a gépből olykor kínos óvatossággal fölpillantva észleltem, még a dolgozatjavítás is gyümölcsözőbb.