Foci-vb: Kína és az USA hadat üzent Németországnak

Foci-vb: Kína és az USA hadat üzent Németországnak

, focitipp.hu

Női világbajnokság

Holnap megkezdődik az ötödik női futball-világbajnokság. Vajon ki állítja meg a szuperfavoritnak tartott németeket? Az atléta amerikaiak? A csinos norvégok? Vagy a kevésbé csinos, de házigazdaként nem lebecsülendő kínaiaknak? Fociznak a lányok - múltidézés és esélylatolgatás. Tartson velünk.



Amerika felfedezése

Az első világbajnokságot 1991-ben rendezték - akárcsak a mostanit, azt is Kínában. Tizenkét csapat indult: 5 európai, 3 ázsiai, és 1-1 válogatott képviselte Afrikát, Dél-Amerikát, Óceániát és Észak-Amerikát. Ez utóbbi az Egyesült Államok csapata volt, amely százszázalékos teljesítménnyel meg is nyerte a tornát (ezüstérmes: Norvégia). A mérkőzésekre átlagban 19.615 néző volt kíváncsi, a nyitómeccset és a döntőt is több mint 60 ezer ember előtt játszották.

Négy évvel később, 1995-ben Svédországban volt a vébé, amit a majdnem-házigazda norvégok nyertek, miután az elődöntőben visszavágtak az amerikaiaknak. A nézettség már korántsem volt olyan magas, mint Ázsiában: a Nigéria-Kanada csoportmeccsre például mindössze 250-en váltottak belépőt.
A következő seregszemle helyszíne az USA volt, ekkor már 16 ország képviseltette magát. A döntőben az Egyesült Államok büntetőkkel verte Kínát, 90.185 néző előtt - a meccset abban a stadionban játszották, ahol 1994-ben Brazília és Olaszország mérkőzött meg a férfi világbajnoki címért.

USA: egy korszak vége

Ezzel aztán véget is ért az amerikaiak nagy korszaka. A 2003-as világbajnokságot ugyanis már a 21. század legerősebb női válogatottja nyerte: Németország. Érdekes, hogy ezt a világbajnokságot is az Egyesült Államokban rendezték, s ez a furcsa döntés meglátszott a nézettségen: a második vébére feleannyian voltak kíváncsiak, mint az elsőre, de az átlag nézőszám még így is 20 ezer fölött volt. A németek az elődöntőben 3-0-val búcsúztatták a házigazdát, majd a svédeket legyőzve világbajnokok lettek - a sportág története során először. Két évvel később pedig az Európa-bajnokságot is megnyerték, de erről már a focitipp is beszámolt.

Kína hadat üzent

Kínában hatalmas várakozás előzi meg a világbajnokságot, hiszen jövőre Peking rendezheti a nyári olimpiai játékokat. A 2004-es athéni olimpiáról nincsenek szép emlékeik a kínaiaknak, hiszen a csoportmeccsek alatt Németországtól 8-0-s vereséget szenvedtek.

Tavaly viszont megnyerték az Ázsia-kupát, a világbajnokságon pedig az a svéd Marika Domanski-Lyfors a szövetségi kapitányuk, aki 2003-ban Svédországgal bronzérmet szerzett a vébén. Ezzel az eredménnyel minden bizonnyal most elégedetlenek lennének Kínában.

A németek nyernek?

A torna legnagyobb esélyese a címvédő német válogatott, a germán lányok tétmeccsen (Eb, vb-seljetező, Eb-selejtező) utoljára a 2004-es olimpián szenvedtek vereséget (USA, 1-2, hosszabbítás után), a mérlegük pedig egészen elképesztő: 18 meccsen 18 győzelem, 70 lőtt és mindössze 5 kapott gól (hogy szemléletesebb legyen: 18-0-0, 70-5).

Azonban a kétszeres világbajnok amerikaiak és az egyszeres győztes norvégok is aranyéremért utaztak Kínába, és ne felejtsük el megemlíteni Svédországot sem, amely titkos esélyesként pályázik tornagyőzelemre, s még a Koreai Demokratikus Köztársaság is szeretne komoly eredményt felmutatni - elsősorban a pártnak. A nyitó mérkőzést magyar idő szerint holnap (hétfőn) délután 14:00 órakor a címvédő Németország játssza Argentína ellen. A mérkőzések nagy részét az Eurosport élőben közvetíti.


Csoportbeosztások:

A csoport: Argentína, Anglia, Németország, Japán
B csoport: Koreai NDK, Nigéria, Svédország, USA
C csoport: Ausztrália, Ghána, Kanada, Norvégia
D csoport: Brazília, Dánia, Kína, Új Zéland


A világbajnokság teljes menetrendje >>>


(kl.focitipp.hu)


*****

További cikkek a rovatban

Conte, Simeone és az NB I-es nyilatkozatok

, Kiss Tibor Noé

Conte, Simeone és az NB I-es nyilatkozatok

Nem mondhatni, hogy a BL csoportkörének utolsó fordulójában túl nagy izgalmakat kellett volna átélniük a szurkolóknak. A PSG megőrizte a csoport első helyét, a Roma megelőzte a Chelsea-t, kiesett az Atlético. Kábé ennyi.

Tovább

Prémium párizsi

, Kiss Tibor Noé

Prémium párizsi

Fiatal futballsztárok repítik a PSG-t, bekövetkezik a generációváltás az európai topfutballban?

Tovább

Angol gólokban tobzódunk

, Kiss Tibor Noé

Angol gólokban tobzódunk

Megint az angolok… A Manchester City a bombaformában lévő Napolinak rúgott négy gólt idegenben, a Tottenham futballsulit tartott a BL-címvédő Real Madridnak.

Tovább

Kékre verték Rómában a kékeket

, Kiss Tibor Noé

Kékre verték Rómában a kékeket

A Bayern München és a PSG biztosan ott lesz a legjobb tizenhat között a Bajnokok Ligájában, de szinte biztosan továbblép majd a Roma, a Chelsea, a Manchester United és a Barcelona is.

Tovább

Újhullámos olasz klubfoci

, Kiss Tibor Noé

Újhullámos olasz klubfoci

Az idei szezon eddigi legjobb BL-meccsét játszották Londonban: Chelsea–Roma 3:3. Gólzápor két olasz edzővel a kispadon!

Tovább

Guardiola egyik legnagyobb győzelme?

, Kiss Tibor Noé

Guardiola egyik legnagyobb győzelme?

Újra az angolok voltak a főszereplők a Bajnokok Ligájában: rangadót nyert a Manchester City, idegenben állította be a BL-rekordot a Liverpool, a címvédő otthonából rabolt pontot a Tottenham.

Tovább

Totális német futballblama

, Kiss Tibor Noé

Totális német futballblama

A héten mind a hat német csapat veszített a nemzetközi kupaporondon. A legnagyobb bukás a Bayern Münchené, Ancelottit menesztették.

Tovább

Isztambulban a füldugó sem segített

, Kiss Tibor Noé

Isztambulban a füldugó sem segített

A lipcsei játékosok nem bírták a fülsiketítő zajt Isztambulban, könnyen nyert odahaza a Napoli és a Sevilla, Cristiano Ronaldo örök.

Tovább

Az ember, aki fut

, Somos Ákos

Az ember, aki fut

A képzés lehet akármilyen licenszes, akárhány műfüves pályán zajló és akárhány milliárd TAO-ból megfinanszírozott. Egyetlen gyönyörűen megtervezett, jó elgondoláson alapuló és rendszerben gondolkodó elmélet sem "csinál" olyan focistákat, mint Vardy, aki azt az egyet képviseli, ami nélkül semmit sem…

Tovább

Majdnem le lettünk

, Kiss L. László

Majdnem le lettünk

Csütörtök este megnéztem az Arsenal hazai meccsét a Köln ellen. Ötven percig azt gondoltam, nem kellett volna, mert annál, amit láttam, pontosabban, amit a gépből olykor kínos óvatossággal fölpillantva észleltem, még a dolgozatjavítás is gyümölcsözőbb.

Tovább