Franck Ribéry, Bajorország királya
Négy francia, egy-egy brazil, walesi és hondurasi volt a nyári átigazolási időszak legnagyobb fogása. Íme, a focitipp toplistáját.
1. Franck Ribéry (francia, Marseille-Bayern München)
A sebhelyes arcú Ribéry elhomályosítja majd Zidane emlékét, vélték a Bayern vezetői, ezért gyorsan leigazolták a 24 éves támadó középpályást. A muzulmán vallású Ribéry szerződtetése egyelőre telitalálat, vagy ahogy a Bayern óriásplakátjai hirdetik: Bajorországnak ismét van királya!2. Fernando Torres (spanyol, Atlético Madrid-Liverpool)
Csak idő kérdése volt, hogy Fernando Torres mikor hagyja el az Atléticót egy még rangosabb klub kedvéért. Az idő idén nyáron jött el, s az Atléticótól egészen pazar mérleggel búcsúzott (214 meccsen 84 gól), pedig még csak 23 éves. A Liverpool a nyári átigazolási időszak rekordösszegét (35 millió eurót) fizette érte, de megérte: az agilis Torres már most három gólnál jár a Premier League-ben.3. Thierry Henry (francia, Arsenal-Barcelona)
BL-döntőt játszott az Arsenallal - kikapott. Világbajnoki döntőt játszott a francia válogatottal - kikapott. Henry ráunt a sok ezüstre, ráunt arra, hogy az Arsenalban nincs méltó játszótársa, ezért igent mondott Joan Laporta hívó szavára. Napjaink egyik legjobbja, bár Aranylabdás már aligha lesz.4. Luca Toni (olasz, Fiorentina-Bayern München)
Három év alatt 77 gól az olasz bajnokságban - kell ennél jobb ajánlólevél egy csatár számára? Münchenben nemet mondtak erre a kérdésre, Toninak pedig igent, kihasználva, hogy az olasz nem akarta a Fiorentina hazai riválisait erősíteni, így inkább Bajorországba költözött.5. Eric Abidal (francia, Lyon-Barcelona)
A Barcelonának Belletti sem volt elég jó, pedig győztes gólt szerzett egy BL-döntőben. Rijkaard ezért előbb megszerezte Zambrottát, idén pedig Eric Abidalt, így a világ két legjobb szélsőhátvédje immár egy klubban szerepel. A Lyon ébenfekete robotgépe mostantól falat emel a Barcelona bal oldalán.6. Wesley Sneijder (holland, Ajax-Real Madrid)
Amszterdam gyászba borult, amikor az alacsony termetű, ámde rakétaerejű lövésekkel büszkélkedő Sneijder a Realhoz igazolt. A 24 esztendős irányító szinte már az első meccsén a Királyi Gárda nélkülözhetetlen játékosává vált. Ez nem kis dolog, tucatnyi szupersztárnak ugyanez sosem sikerült.7. Florent Malouda (francia, Lyon-Chelsea)
A Chelsea egyetlen nagy fogása idén Florent Malouda volt, a francia balszélső első válogatottbeli gólját Magyarország ellen szerezte. Szebb emléke viszont, hogy a Chelsea-ben mindjárt első tétmeccsén eredményes volt (a Manchester elleni Community Shield-mérkőzésen). Robbent el lehet felejteni, itt van Malouda.8. Carlos Tévez (argentin, West Ham-Manchester Utd.)
Az Apacs, akit annak idején egymás után háromszor választottak Dél-Amerika legjobbjává, aki a 2004-es olimpia gólkirálya lett, akit argentin létére a brazil liga legjobbjává választottak, s aki Maradona szerint az új futballpróféta lesz. Tévedett volna Diego? Tévez egyelőre adós a jó futballal Angliában. Majd most megmutatja, mit tud - így a manchesteriek. Várjuk.9. Arouna Koné (elefántcsontparti, PSV Eindhoven-FC Sevilla)
Tavaly Alexszel együtt ő volt a PSV legjobbja - az elefántcsontparti csatár az utóbbi négy évben 49 gólt lőtt a holland ligában. A PSV 10-es mezét a nyáron a Sevilla 22-esére cserélte. Egyelőre úgy fest, Kanouté szekundánsa lesz - ez a legrosszabb döntés a Sevilla és Koné számára is.10. David Suazo (hondurasi, Cagliari-Internazionale)
Kis túlzással a hondurasi tartotta bent a Cagliarit az élvonalban az elmúlt két évben. Az Inter legnagyobb nyári igazolása hajszálpontosan lő, villámgyorsan fut, és elhamarkodottan dönt: júliusban egyszerre egyezett meg az Interrel és a Milannal - végül a kék-feketéké lett.11. Alexandre Pato (brazil, Internacional-AC Milan)
Kis túlzással szappanopera lett a fél Európa által üldözött 18 éves brazil zseni körüli találgatásokból. A Kacsáért folyó csatát végül a Milan nyerte, így a szeptemberben a World Soccer szavazói által a húsz legtehetségesebb futballista közé beválasztott Kaká-utód januártól a San Siróban bizonyíthat.12. Gareth Bale (walesi, Southampton-Tottenham)
Tavaly az Év tehetsége lett Wales-ben, és a szlovákok ellen lőtt góljával rekorder lett: ő minden idők legfiatalabb walesi gólszerzője az Eb-selejtezőkön. A Tottenham 15 millió eurót fizetett érte, és jó vásárt csinált, ez nem vitás: a még mindig csak 18 éves balhátvéd Bale az egyik legnagyobb tehetség a Premier League-ben.13. Simao Sabrosa (portugál, Benfica-Atlético Madrid)
230 meccs, 95 gól - középpályás létére impozáns mérlege volt a Benficában. Aztán sokáig és kitartóan udvarolt neki a Liverpool, mert az Anfield Roadon pontosan tudták, mennyit ér: Simao volt az, aki két éve kiejtette a Liverpoolt a BL-ből. Félelmetesen pontos lövései vannak, s bár Spanyolországban egyszer már csődött mondott (húszévesen a Barcában), most ismét a Primera Ligába vágyott. Nézzék az Atlético meccseit, Simao miatt érdemes!14. Nikola Zsigics (szerb, Santander-Valencia)
Nem azért rendkívüli csatár, mert 202 centis, hanem mert szinte minden labdaérintéséből gól lesz. Na jó, ez túlzás, de a Crvena Zvezdában majdnem meccsenkénti egy gól volt az átlaga, a Santanderben pedig 13-szor volt eredményes tavaly, a Bilbaónak például mesterhármast lőtt. Kikosarazta a Werder Brement és a ManCityt, és a Valenciát választotta. Jó döntés volt.15. Nery Castillo (mexikói, Olimpiakosz-Sahtar Donyeck)
A Copa Americán bohócot csinált a fél kontinensből, így mindenki meglepetten vette tudomásul, hogy a 23 éves futballista végig szem előtt volt, mivel 2000 óta az Olimpiakoszban focizott. Nyártól viszont már Donyeckben, ahol a brazilokkal és Lucarellivel kiegészülve akár még BL-kiugrás is várható a Sahtartól.(anfield&ktn.focitipp.hu)
*****
További cikkek a rovatban
Szenvedély, szív, hivatás, haza
Kukorelly Endre emlegeti a Fradit, Varga Zoltán és a horvátokat – meg az unalmat. Év végi körkérdés, 18. rész
X Professzor a mutánsok élén
Horváth Béla szerint X Professzor lenne az ideális választás a magyar szövetségi kapitányi posztra. Év végi körkérdés, 18. rész.
A foci ereje
- Dárdai Pál
- Andrés Iniesta
- José Mourinho
- év végi körkérdés 2017
- Mohamed Salah
- Manchester United
- Barcelona
- Lincoln City
László Ágnes (a "Kislány, nagy foci" blog szerkesztője) a barcelonai élményekről, az egyiptomi és angol hősökről és a manchesteri buszozásokról. Személyes válaszok. Év végi körkérdés, 17. rész.
Videoton, Hoffenheim, Tatabánya!
- Szalai Ádám
- év végi körkérdés 2017
- Arsenal
- Manchester United
- Liverpool
- Bordeaux
- Videoton
- Tatabánya
- Hoffenheim
Zelei Dávidnak a Vidiről vannak jó emlékei 2017-ből: a Bordeaux elleni siker tényleg óriási volt. A folytatást hagyjuk, inkább hajrá, Tatabánya! Év végi körkérdés, 16. rész.
Andrés Iniestától Ferenc pápáig
Sánta Szilárd számára Andrés Iniesta „a futballista”. Ferenc pápa pedig az ideális szövetségi kapitány. Év végi körkérdés, 15. rész.
Coutinho maradjon, kösz!
Gazdag József szerint Vinnie Jones lenne az ideális választás a magyar szövetségi kapitányi posztra. Különben pedig: Liverpool forever! Év végi körkérdés, 14. rész.
Mikor él át egy Real-drukker ilyet?
Purosz Leonidasz az Udinese feltámadásának örül a legjobban, de a szövetségi kapitány kérdésében bizonytalan. Éljen az olaszos tiki-taka! Év végi körkérdés, 13. rész.
Hátha majd most! Hahaha!
Kiss Lászlónak nem sok öröme volt idén a futballban (Juve-kudarc a BL-döntőben, Olaszország lemaradása a vb-ről), de az év csapata kárpótolta mindenért. Év végi körkérdés, 12. rész
Szeretném tovább csodálni a játékukat
Egressy Zoltán a Barcelona fanatikusa, vagyis nem nagyon érdekli, hogy a Real Madrid hány trófeát nyert idén (sokat). Év végi körkérdés, 11. rész.
Futballkapitány? Kemény Dénes!
Máté Gábor nem sémákban gondolkodik, szerinte Kemény Dénest kellett volna kineveznia magyar fociválogatott élére. És még: az új Messire várva. Év végi körkérdés, 10. rész