Az angol válogatott megbukott, de McClaren még álmodozik
Oroszország-Anglia 2-1
Hiába az öt meccsen elért 15-0-s gólarány, Anglia a moszkvai zakóval csúnyán elhasalt, így 1994 után ismét előfordulhat, hogy nem kvalifikálja magát egy világversenyre. A moszkvai bukás és annak analízisei.
Hétfőn már feltettük a kérdést: Anglia és Olaszország sem jut ki az Eb-re? Nos, egyre inkább úgy tűnik, hogy Anglia tényleg nem. A Háromoroszlánosok számára gyakorlatilag már egy moszkvai iksz is a továbbjutást jelentette volna, Gerrardék ehelyett azonban kikaptak az oroszoktól.
Erkölcsi győzelem és vezetés
Pedig a meccs elején már megvolt az erkölcsi győzelem is: az angol himnuszt 80 ezer orosz szurkoló fütyülte ki, ismét bizonyítva, hogy Kelet-Európának még van mit tanulnia a mások iránti tiszteletről. A pályán aztán már az oroszok nem tisztelték az angol sztárokat, és ez így is volt rendjén. Az első negyedórában egyre-másra vezették a gyors, rövidpasszos akcióikat Kerzsakovék a műfüvön. A lendület azonban hamar alábbhagyott, ráadásul Wayne Rooney mesteri kapáslövése után már Anglia vezetett - a gól előtt Owen (173 cm) fejelte le Ignasevicset (186 cm). Micsoda véprofik ezek az angolok - gondoltuk ekkor...Angol beton
Ezután az jött, amire számítani lehetett az angol futball legújabb hagyományai szerint: a betonvédekezés. Anglia az olaszok 1994-ben Brazília ellen alkalmazott taktikáját (kétszer négy ember a tizenhatoson és előtte tíz méterrel) élesztette fel, sokadszor. És ez Angliának sem jött be, bejött ugyanis az oroszoknál Roman Pavljucsenko, az orosz futball ügyeletes istene (és tavalyi gólkirálya). A langaléta csatár a Sevillában ügyeskedő Kerzsakov helyére érkezett, és azonnal zavart okozott az angol falban.Angol bukás
Tizenegyesgólja még Zirjanov (és persze az Angliában emiatt a sárga földig lehordott Rooney, valamint Cantalejo bíró) érdeme volt, de a második találatnál már jól jött az a tizenhárom centi különbség, ami Kerzsakovtól elválasztja - Robinsont megelőzve így pöckölhette be a labdát a kapuba. A hajrában jöttek az angol ívelgetések és az orosz kontrák, az eredmény azonban már nem változott.Oroszország-Anglia 2-1
McClaren tévedései
Anglia és Steve McClaren az angol szurkolók szerint leszerepelt - hiába az egymás után ötszöri 3-0-s siker, Andorra és Észtország legyőzését a riválisok sem mulasztották el. McClarent eddig is sok kritika érte, és az oroszok elleni hármas cseréje tíz perccel a vége előtt újra leleplezte meztelenségét. A fiatal, klubjában (Everton) sziporkázó Lescott beállítása tévedésnek bizonyult; ráadásul a legtechnikásabb angol középpályás (Lampard) kihagyása a földön játszó oroszok ellen sem biztos, hogy jó döntés volt.Anglia mumusai: a technikás csapatok
Van egy ennél általánosabb probléma is: Anglia válogatottja legalább tíz éve ugyanabban a betegségben szenved, de a szakemberek képtelenek megtalálni az ellenszert. Az angol csapat a földön játszó, technikás, sokpasszos futballt bemutató csapat ellen általában tehetetlen, a nagy, méla fehérmezesekkel cicázik a világ. Egyedül a Wembley hangulata riasztja meg az ilyen gárdákat, de Anglián túl az oroszlánok tűnnek nyusziknak. Emlékezzünk csak arra, hogy a románok hogyan fricskázták meg kétszer is Angliát - 1998-ban vb-csoportmeccsen szórakoztak el velük (2-1), Beckhaméknek így jöhetett a nyolcaddöntőben Argentína és a kiesés; a 2000-es Eb-n pedig Munteanuék a továbbjutástól fosztották meg a Háromoroszlánosokat (3-2). A román példát követték a horvátok is tavaly ősszel (2-0 Zágrábban), és most az oroszok, de talán az sem véletlen, hogy az angoloknak Portugáliával is mindig meggyűlik a bajuk a világversenyeken, még ha a tizenegyesekig legalább eljutnak.McClaren álomvilága
Steve McClaren egyelőre még álomvilágban él, de az érkezés nagyon kínos lesz: "Az oroszok még játszanak Izraelben, rajtuk a nyomás, mi kedvező helyzetben vagyunk". Csakhogy az angolok már semmit sem tehetnek, ha Oroszország a hátralévő két meccsén legyőzi Izraelt és Andorrát, Horvátország pedig elcsíp egy pontot Macedóniában - akkor ugyanis az angolokon legalább egy évig nem lesz nyomás, lévén nem játszanak tétmeccset a jövő ősszel kezdődő vb-selejtezőkig.Taylor analízise
Anglia utoljára 1994-ben maradt le világversenyről. Akkor Norvégia és Hollandia előzte meg a csapatot a selejtezőkben, a szövetségi kapitány pedig Graham Taylor volt. Nem véletlen, hogy a BBC a magukba roskadt játékosok mellett őt kérdezte a moszkvai mérkőzésről. Taylor véleménye egybecseng a fenti állításainkkal: "Oroszország első osztályú futballt produkált, rövidpasszos, nagyon gyors játékot nyújtottak. Mi nem ezt játsszuk nemzetközi szinten. Ez nincs a kultúránkban. Az elmúlt évekre visszatekintve, Anglia nem volt sikeres. De a probléma mélyebb gyökerű, nem az aktuális menedzseren múlik."(ktn.focitipp.hu)
*****
További cikkek a rovatban
Conte, Simeone és az NB I-es nyilatkozatok
Nem mondhatni, hogy a BL csoportkörének utolsó fordulójában túl nagy izgalmakat kellett volna átélniük a szurkolóknak. A PSG megőrizte a csoport első helyét, a Roma megelőzte a Chelsea-t, kiesett az Atlético. Kábé ennyi.
Prémium párizsi
- Bajnokok Ligája
- Neymar
- Dani Alves
- Edinson Cavani
- Chelsea
- Manchester United
- PSG
- Bayern München
- Juventus
- Barcelona
Fiatal futballsztárok repítik a PSG-t, bekövetkezik a generációváltás az európai topfutballban?
Angol gólokban tobzódunk
Megint az angolok… A Manchester City a bombaformában lévő Napolinak rúgott négy gólt idegenben, a Tottenham futballsulit tartott a BL-címvédő Real Madridnak.
Kékre verték Rómában a kékeket
A Bayern München és a PSG biztosan ott lesz a legjobb tizenhat között a Bajnokok Ligájában, de szinte biztosan továbblép majd a Roma, a Chelsea, a Manchester United és a Barcelona is.
Újhullámos olasz klubfoci
Az idei szezon eddigi legjobb BL-meccsét játszották Londonban: Chelsea–Roma 3:3. Gólzápor két olasz edzővel a kispadon!
Guardiola egyik legnagyobb győzelme?
Újra az angolok voltak a főszereplők a Bajnokok Ligájában: rangadót nyert a Manchester City, idegenben állította be a BL-rekordot a Liverpool, a címvédő otthonából rabolt pontot a Tottenham.
Totális német futballblama
- Bajnokok Ligája
- Európa-liga
- Borussia Dortmund
- 1. FC Köln
- Hertha BSC
- Bayern München
- Hoffenheim
- RB Leipzig
A héten mind a hat német csapat veszített a nemzetközi kupaporondon. A legnagyobb bukás a Bayern Münchené, Ancelottit menesztették.
Isztambulban a füldugó sem segített
A lipcsei játékosok nem bírták a fülsiketítő zajt Isztambulban, könnyen nyert odahaza a Napoli és a Sevilla, Cristiano Ronaldo örök.
Az ember, aki fut
A képzés lehet akármilyen licenszes, akárhány műfüves pályán zajló és akárhány milliárd TAO-ból megfinanszírozott. Egyetlen gyönyörűen megtervezett, jó elgondoláson alapuló és rendszerben gondolkodó elmélet sem "csinál" olyan focistákat, mint Vardy, aki azt az egyet képviseli, ami nélkül semmit sem…
Majdnem le lettünk
Csütörtök este megnéztem az Arsenal hazai meccsét a Köln ellen. Ötven percig azt gondoltam, nem kellett volna, mert annál, amit láttam, pontosabban, amit a gépből olykor kínos óvatossággal fölpillantva észleltem, még a dolgozatjavítás is gyümölcsözőbb.