Toni és Ribéry a Bundesliga megmentői?
A Bundesliga meccseire jár a legtöbb néző Európában, és immár szinte az egész világon nézni lehet már a Bundesliga mérkőzéseit. Az előbbi hosszú ideje tény, az utóbbi viszont főként a Bayern Münchennek köszönhető.
A Bundesligában a legmagasabb az átlagnézőszám
Európában a német élvonal meccseit tekintik meg a legtöbben a helyszínen: egy mérkőzést átlagban negyvenezren, ami ötezerrel több, mint egy angol első ligás találkozó nézőszáma, s majd a duplája annak, ahányan egy Serie-A-s stadionba kilátogatnak... A globalizáció világában azonban - a remek nézőtéri hangulatot leszámítva - minden a tévéközvetítések értékesítésén múlik. A németek most e téren is belehúztak.Dél-Amerika: csak Brazília hiányzik
A szubkontinentális ESPN+ sportcsatornával történő megállapodás értelmében élő Bundesliga-meccsközvetítések kerülnek képernyőre kilenc dél-amerikai országban: Argentínában, Bolíviában és Uruguayban most debütál a német liga a tévéképernyőkön; emellett Chilében, Paraguayban, Peruban, Venezuelában, Ecuadorban és Kolumbiában is nyomon követhetik a nézők a német első osztály küzdelemsorozatát. Az ESPN+ minden játéknapon legalább két mérkőzést közvetít élőben.Közép-Amerika: kiugrás
Közép-Amerika két országában (Costa Rica, Guatemala) a Bundesliga premierje jelenleg „nem-fizetős"-csatornákon folyik, köszönhetően a „the sportsman media group"-pal kötött szerződésnek, mely csoport a „bwin"mellett birtokolja a Bundesliga külföldi sugárzásának jogait. Az SMG ügyvezető igazgatója, Thomas Krohne bizakodó: „Elégedettek vagyunk ezzel a fejlődéssel, ugyanakkor hisszük, hogy a Bundesliga még rengeteg ki nem aknázott lehetőséggel bír a dél-amerikai piacon."Afrika, Ázsia: még van hová fejlődni
A német futball iránti kereslet Ázsiában is megnőtt, ennek köszönhetően új szerződések köttettek vezető „nem-fizetős"-csatornákkal Indonéziában és Thaiföldön, melyek legalább egy mérkőzés élő mérkőzés közvetítését garantálják minden egyes játéknapon. Ezen felül mindkét ország tévénéző lakosságának lehetősége van fizetős csatornákon is nyomon követni a német liga történéseit.Afrikában a Canal Plus-szal létrejött megállapodás értelmében immár a kontinens délen fekvő országai számára is hozzáférhetővé válik a Bundesliga.
Anglia: dől a lé
Európa öt top-bajnoksága közül a legtöbb értékelés szerint jelenleg az angol pontvadászat tekinthető szakmai szempontból a legjobbnak (az erősorrend a következő: angol, spanyol, olasz, francia, német). Ezzel összhangban a Premiership küzdelmeit követik nyomon élőben világszerte a legtöbben, ami pénzügyileg is kifejezhető: a Sky és a Setanta (minkettő televíziós társaság) összesen 1,706 milliárd fontot (2,45 milliárd euró) fizet a ligának a közvetítési jogokért a 2007-2010-es időszakra vetítve. Ez a megállapodás hozzávetőleg 28 millió fontot garantál évente minden egyes Premier League-csapatnak, ami hatalmas előny az angol klubok számára.A német bajnokság hatodannyit ér?
Karl-Heinz Rummenigge, az FC Bayern München alelnöke szerint a német klubfutball addig nem csilloghat régi fényében, ameddig ekkora differencia van a legnézettebb európai bajnokságok televíziós jogainak értékesítésében. Összehasonlításképpen: a Bundesliga 2000-2004 között 750 millió márkát kapott a Kirch Group-tól - ez kb. 380 millió euró, vagyis az angol csapatok fejenként hatszor annyit kasszírozhattak. Persze Leo Kirch, a Bundesliga-közvetítések jogait négy évig birtokló (majd csődbe menő) Kirch-csoport egykori tulajdonosa a közelmúltban bejelentette: hajlandó lenne három évre 1,5 milliárd eurót fizetni a Bundesligának. A csapatok azonban - el nem ítélhető módon - kétkedve fogadták e bejelentést.Miért kell ismét a Bundesliga?
Az angol Premier League azért lehetett hosszú olasz, majd spanyol uralom után Európa legnívósabb bajnoksága, mert a csapatok edzői stábjai (a vezetőkkel kiegészülve) minőségi idegenlégiósok sorát igazolták, s igazolják le a mai napig (igaz, hogy ezzel háttérbe szorítják az angol játékosokat, aminek rendre a válogatott issza meg a levét). A nemzetközivé válást a Chelsea kezdte a kilencvenes évek második felében (Zolával, Viallival, Flóval - hogy a ma sztárjairól ne is beszéljünk), az Arsenalnál pedig már mindennapos, hogy egyetlen angol futballista sem lép pályára a gárdában. Emellett a mérkőzéseket családi és társadalmi eseményként kezelő hozzáállás, a futballhuligánok kiszűrését elősegítő biztonsági intézkedések is mind-mind az eredményezték, hogy a brusztolós, férfias Premier League a technikailag képzett labdarúgók sorával kiegészülve immár a kontinens leglátványosabb bajnoksága lett. A kulcspozíció tehát a sztárjátékosoké.Német foci = erőfoci?
Nem éppen. A németek zászlóshajója, az „FC Hollywood"-nak csúfolt Bayern München az european-football-statistics.co.uk szerint az elmúlt 10 év harmadik legeredményesebb európai klubcsapata (a nemzetközi mérkőzéseket, a hazai bajnokságot és a kupát tekintve). A gárdában évtizedeken keresztül világklasszisok sora játszott, s hogy nem is rosszul, arra bizonyíték a húsz bajnoki elsőség, és a négy BEK/Bajnokok Ligája győzelem. A legutóbbi BL-győzelem (2001) óta azonban az újabb nemzetközi áttörés várat magára. Az ok? Az egykor oly hatékony (s pénzügyi szempontból sikeres) igazolási politika ma már korszerűtlenné vált. A relatíve olcsón igazolt játékosok nem hozták a tőlük várt teljesítményt. A klub velük, és az utánpótláscsapatokból felkerült tehetséges fiatal játékosokkal kiegészülve nem tudott újfent Bajnokok Ligája-győzelem közelébe kerülni. Márpedig ez a német rekordbajnoknál minimális elvárásnak számított - egészen az elmúlt szezonig, amikor is az FCB a katasztrofális negyedik helyen végzett, elesve ezzel a 2007-es BL-indulás jogától. A vezetőségnek lépnie kellett: kinyitották a Bayern vaskos bukszáját, 70 millió eurót csengetve ki Európa-klasszis futballistákért. A menedzsment ugyanakkor kijelentette, hogy ez kivételes alkalom volt, és nem tervezik még egyszer ekkora összeg kifizetését. Luca Toni, Miroslav Klose és Franck Ribéry estében mindenesetre úgy tűnik, remek üzletet kötöttek: a Bayern jó úton jár, hogy huszonegyedszer is felérjen Németország csúcsára.Német foci = Bayern München?
Ha pusztán a számadatoknál maradunk, akkor kijelenthető: majdnem... Hazájában övé majd' minden második bajnoki cím; az Európai Szuperkupa kivételével mindent besöpört már, ami a klubfutballban lehetséges; a világ öt leggazdagabb futballklubjának egyike; átlagnézőszámban pedig csak a Borussia Dortmund tudja felülmúlni Németországban (2006/07: 62 645 kontra 72 800). Míg Angliában és Olaszországban sokpólusú, Spanyolországban pedig minimum kétoldalú a versengés, addig Németországban a Bayern elvben önmagával, gyakorlatilag pedig állandóan mással harcol a salátástálért (az évezred eleje óta: Leverkusen, Dortmund, Schalke, Werder, Stuttgart). Ha a Bayernt kiemelnénk a Bundesligából, az így kapott ligát nagy eséllyel még a holland- és portugál bajnokság is beelőzné.Magyarán: a Bundesliga kimondva- kimondatlanul az FC Bayern München miatt az, ami. A fokozódó érdeklődés tehát főképp a nyáron megerősített bajor sztárgárdának, az új játékosok képviselte imidzs- és minőségjavulásnak szól.
(vanye)
*****
További cikkek a rovatban
Conte, Simeone és az NB I-es nyilatkozatok
Nem mondhatni, hogy a BL csoportkörének utolsó fordulójában túl nagy izgalmakat kellett volna átélniük a szurkolóknak. A PSG megőrizte a csoport első helyét, a Roma megelőzte a Chelsea-t, kiesett az Atlético. Kábé ennyi.
Prémium párizsi
- Bajnokok Ligája
- Neymar
- Dani Alves
- Edinson Cavani
- Chelsea
- Manchester United
- PSG
- Bayern München
- Juventus
- Barcelona
Fiatal futballsztárok repítik a PSG-t, bekövetkezik a generációváltás az európai topfutballban?
Angol gólokban tobzódunk
Megint az angolok… A Manchester City a bombaformában lévő Napolinak rúgott négy gólt idegenben, a Tottenham futballsulit tartott a BL-címvédő Real Madridnak.
Kékre verték Rómában a kékeket
A Bayern München és a PSG biztosan ott lesz a legjobb tizenhat között a Bajnokok Ligájában, de szinte biztosan továbblép majd a Roma, a Chelsea, a Manchester United és a Barcelona is.
Újhullámos olasz klubfoci
Az idei szezon eddigi legjobb BL-meccsét játszották Londonban: Chelsea–Roma 3:3. Gólzápor két olasz edzővel a kispadon!
Guardiola egyik legnagyobb győzelme?
Újra az angolok voltak a főszereplők a Bajnokok Ligájában: rangadót nyert a Manchester City, idegenben állította be a BL-rekordot a Liverpool, a címvédő otthonából rabolt pontot a Tottenham.
Totális német futballblama
- Bajnokok Ligája
- Európa-liga
- Borussia Dortmund
- 1. FC Köln
- Hertha BSC
- Bayern München
- Hoffenheim
- RB Leipzig
A héten mind a hat német csapat veszített a nemzetközi kupaporondon. A legnagyobb bukás a Bayern Münchené, Ancelottit menesztették.
Isztambulban a füldugó sem segített
A lipcsei játékosok nem bírták a fülsiketítő zajt Isztambulban, könnyen nyert odahaza a Napoli és a Sevilla, Cristiano Ronaldo örök.
Az ember, aki fut
A képzés lehet akármilyen licenszes, akárhány műfüves pályán zajló és akárhány milliárd TAO-ból megfinanszírozott. Egyetlen gyönyörűen megtervezett, jó elgondoláson alapuló és rendszerben gondolkodó elmélet sem "csinál" olyan focistákat, mint Vardy, aki azt az egyet képviseli, ami nélkül semmit sem…
Majdnem le lettünk
Csütörtök este megnéztem az Arsenal hazai meccsét a Köln ellen. Ötven percig azt gondoltam, nem kellett volna, mert annál, amit láttam, pontosabban, amit a gépből olykor kínos óvatossággal fölpillantva észleltem, még a dolgozatjavítás is gyümölcsözőbb.