Milan: itt a krízis, hol a krízis?
BL, 3. forduló
Milan-Sahtar 4-1
A Milan lefocizta a Sahtart. Ennek apropóján most kielemezzük a Rossonerókat. Vége a krízisnek? Vagy nem is volt? Vagy csak most kezdődik? Morfondírozzon velünk.
"Krízisben a Milan!" "A Milan Old Boys kifulladt!" "Gilardino a Serie A legrosszabb csatára!" "Az egycsatáros játék alkonya!" Ehhez hasonló címekkel bombázzák hetek óta a "szakírók" az olvasókat. Pedig csak figyelmesen kéne nézni a Rossonerók meccseit.
Csőd után brillírozás
A Milannal szembeni vádak, a csapat bukásáról szóló elmélkedések az Empoli elleni gyötrelmes 0-1 után kaptak ismét lábra. A toszkánok elleni meccs maga volt a csőd - a hajrában Ambrosini játszott centert, csereként pedig egy középszerű Gattuso-klón (Brocchi) és egy piperkőc labdabűvölő (Gourcuff) érkezett (utóbbi távozzon!) - a Milan szurkolói ekkor kapcsolták ki a tévét. Szerdán aztán jött a Sahtar elleni 4-1, ami az idei BL-szezon egyik legjobb mérkőzése volt (21 kapura lövéssel, helyzetek sokaságával). A Milan brillírozott, a bűnbaknak kikiáltott Gilardinóról két gól után a 17. percben lecserélték a védőjét (Kucsert), Seedorf (akit már két éve is öregnek tartottak) pedig ámulatba ejtette a Sahtar védőit is, előbb ballal (15 m), majd jobbal (25 m) vágta be a szöglet utáni kipattanót, kapásból. Márpedig a Sahtar 4-1-es legyőzése nem kis dolog - az ukránok játékán a San Siróban is látszott, hogy nem véletlenül verték el a Benficát és a Celticet is. Most akkor mi van a Milannal? Foglaljuk össze.Két csatár? Na, ne!
A Milan számára a kétcsatáros játék Gilardinóval és Inzaghival halott ügy - a két statikus lesipuskás kioltja egymást a kapu előtt botladozva. (A kétcsatár-fetisiszták figyelmébe ajánljuk, hogy a Roma lassan harmadik éve kis túlzással 4-6-0-s összeállításban játssza az egyik legszebb támadófocit Európában.) A "bűnbaknak" kinevezett Gilardino egyébként centerként nem lő ugyan túl sok gólt, azonban (Inzaghival ellentétben) kitűnően osztogatja le a labdákat a hátulról érkező középpályásoknak. A Sahtar elleni meccs tanulmány-akciója (Kalac kidob, Kaká átlép és beindul, Gilardino egyből passzol, Kaká egyedül kilép) is egy ilyen Gilardino-pörgetés után következett, de már az Empoli ellen is volt néhány hasonló leosztása, vagyis nemcsak az ő (egyébként időnként jellemző) töketlenkedésén úsznak el a meccsek a Milan számára. És hogy egy Gilardino-Ronaldo kettős hogyan működhetne (egy Inzaghi-Ronaldo sehogy!)? Ez rejtély, mivel nem tudni, hogy a Fenomén fenomenálisan vagy katasztrofálisan mutatkozik be újra a Rossoneróknál. Tippünk: 40-60 százalék a katasztrofális javára.Kaká-függés? Na, ne!
A Milan játéka a csapatot Kaká-függőként beállítók szerint a brazilon múlik. Holott nem: az Empoli ellen neki sem lett volna több tere a szólóihoz. A Sahtar ellen viszont volt, de a helyzeteit csúnyán elrontotta. Nem, a Milan játékát a Pirlo-Seedorf-Kaká trió együttes játéka határozza meg - ha a köztük lévő kapcsolatot megszakítja egy kellemetlenül letámadó ellenfél (Celtic) vagy valamelyikük hiánya (Siena, Empoli), akkor aggódhatnak a Rossonero-drukkerek. Nem nagy kockázat, ha kijelentjük: mellettük bőven elég egy csatár is, mert Seedorf és Kaká gyakorlatilag csatárként érkezik a kapu elé, Pirlo pedig "védekező" középpályásként is bármikor hajszálpontos 40 méteres passzokat ad (lásd a Sevilla elleni szuperkupa-döntőn Jankulovski gólját).Foggal-körömmel? Örömmel!
Ha már Jankulovskinál járunk. A Milan korábbi kudarcainak másik összetevője, hogy a betömörült védelem ellen alig használja a szélsőjátékot a csapat. Kevesen jegyezték meg, de Jankulovski és Oddo tragikusan focizott az Empoli ellen (a Sahtar-gólt összehozó Oddo ezt átmentette az ukránok ellen is). És akkor azt a szempontot se felejtsük el, hogy az ellenfél stílusa is nagyban meghatározza a Milan eredményességét. A foggal-körömmel védekező csapatokat ez a szentimentálisan passzolgató Milan már nehezebben darálja le, mint mondjuk az erőfociban is kitűnő Inter, vagy korábban a kitűnően taktikázó Juventus (Moggival az élen). Az olyan nyílt sisakot felhúzó csapatok ellen (mint a Sahtar) viszont nagyobb az esélyük Ancelottiéknak. Hogy Olaszországban több (kis)csapat játszik bunkerfocit, mint a BL-ben? A Milan éppen ezért jutott be az utóbbi öt szezonban háromszor is a BL-döntőbe (egyszer pedig az elődöntőbe), és ezért nyert ezalatt mindössze egy bajnoki címet (éppen 2004-ben, amikor a BL-negyeddöntőben átrohant rajtuk a Depor-traktor). "Kevés" a klasszis
A Milan legnagyobb gyengéje: a csapat keretében (szemben például a Chelsea-vel, a Real Madriddal vagy a Barcelonával) "csak" bő egycsapatnyi klasszisfutballista található. Noha a Nesta, Maldini, Pirlo, Gattuso, Ambrosini, Seedorf, Kaká gerincnél összeszokottabb és tapasztaltabb (így: erősebb) hadtest nincs Európában, bármelyikük kiesése rögtön meglátszik a csapat játékán. Ezen viszont csak Berlusconi tudna segíteni, aki ahelyett, hogy a kétcsatáros játékról hadoválna, vehetne inkább néhány használható és a kezdőbe évek alatt beépíthető fiatal futballistát. Ahogy Patóval idén elkezdte.Mi a krízis?
A Milan kapcsán kényelmes újságírói közhely krízisről beszélni. Nem azért, mert a csapat most leverte a Sahtart. Ettől még a Rómától is simán kaphat egy hármast vasárnap a Milan a térdfájós matuzsálemmel (Maldini) és a táskás szemű fodrásszal (Oddo) - ilyen a futball természete. Hanem inkább azért, mert a krízis az volt, amikor az eurómilliókért összevásárolt madridi reklámfigurákat három évig alázták spanyol kupameccseken mindenféle nímand-csapatok. De szerencsére annak az időszaknak is vége. A Milannál pedig majd akkor kezdődik a krízis, ha négy év múlva is a fent felsorolt hét ember alkotja majd a Rossonerók gerincét.(ktn.focitipp.hu)
*****
További cikkek a rovatban
Conte, Simeone és az NB I-es nyilatkozatok
Nem mondhatni, hogy a BL csoportkörének utolsó fordulójában túl nagy izgalmakat kellett volna átélniük a szurkolóknak. A PSG megőrizte a csoport első helyét, a Roma megelőzte a Chelsea-t, kiesett az Atlético. Kábé ennyi.
Prémium párizsi
- Bajnokok Ligája
- Neymar
- Dani Alves
- Edinson Cavani
- Chelsea
- Manchester United
- PSG
- Bayern München
- Juventus
- Barcelona
Fiatal futballsztárok repítik a PSG-t, bekövetkezik a generációváltás az európai topfutballban?
Angol gólokban tobzódunk
Megint az angolok… A Manchester City a bombaformában lévő Napolinak rúgott négy gólt idegenben, a Tottenham futballsulit tartott a BL-címvédő Real Madridnak.
Kékre verték Rómában a kékeket
A Bayern München és a PSG biztosan ott lesz a legjobb tizenhat között a Bajnokok Ligájában, de szinte biztosan továbblép majd a Roma, a Chelsea, a Manchester United és a Barcelona is.
Újhullámos olasz klubfoci
Az idei szezon eddigi legjobb BL-meccsét játszották Londonban: Chelsea–Roma 3:3. Gólzápor két olasz edzővel a kispadon!
Guardiola egyik legnagyobb győzelme?
Újra az angolok voltak a főszereplők a Bajnokok Ligájában: rangadót nyert a Manchester City, idegenben állította be a BL-rekordot a Liverpool, a címvédő otthonából rabolt pontot a Tottenham.
Totális német futballblama
- Bajnokok Ligája
- Európa-liga
- Borussia Dortmund
- 1. FC Köln
- Hertha BSC
- Bayern München
- Hoffenheim
- RB Leipzig
A héten mind a hat német csapat veszített a nemzetközi kupaporondon. A legnagyobb bukás a Bayern Münchené, Ancelottit menesztették.
Isztambulban a füldugó sem segített
A lipcsei játékosok nem bírták a fülsiketítő zajt Isztambulban, könnyen nyert odahaza a Napoli és a Sevilla, Cristiano Ronaldo örök.
Az ember, aki fut
A képzés lehet akármilyen licenszes, akárhány műfüves pályán zajló és akárhány milliárd TAO-ból megfinanszírozott. Egyetlen gyönyörűen megtervezett, jó elgondoláson alapuló és rendszerben gondolkodó elmélet sem "csinál" olyan focistákat, mint Vardy, aki azt az egyet képviseli, ami nélkül semmit sem…
Majdnem le lettünk
Csütörtök este megnéztem az Arsenal hazai meccsét a Köln ellen. Ötven percig azt gondoltam, nem kellett volna, mert annál, amit láttam, pontosabban, amit a gépből olykor kínos óvatossággal fölpillantva észleltem, még a dolgozatjavítás is gyümölcsözőbb.