Hogy kerül ide a Parma? És az Alkmaar? És az Austria Wien?
UEFA-Kupa, nyolcaddöntő, visszavágók
Meglepetésre legjobb nyolc között az UEFA-kupában a Parma, az Alkmaar és az Austria Wien. Hogy hogyan?
A focitipp.hu tippje az UEFA-Kupa végkimenetelével kapcsolatban romokban hever. De ki hitte volna, hogy a spanyol csapatok a Bajnokok Ligája után itt is összeomlanak?
sima meccsek: Newcastle, Sporting, Alkmaar
Kezdjük a sima meccsekkel, mindkettőnek van angol résztvevője, igaz ellenkező előjellel. Pozitív eredményt a bajnokságban idén nem túl acélos Newcastle produkált, mivel a Bajnokok Ligája nyolcaddöntőről - egy másik angol csapat, a Liverpool miatt - épphogy lemaradt Olimpiakoszt az idegenbeli 3:1-es siker után hazai pályán egy 4:0-val elintézte. Ehhez persze kellett a jó öreg Alan Shearer is, aki St. James Parkban két góllal járult hozzá a diadalhoz. A Middlesbroughnak nem volt ilyen szerencséje - bár a Sporting ellen nem is számíthatott könnyű párharcra. Az angolok reményei a hazai vereség után a minimálisra csökkentek és a lisszaboni visszavágón sem rúgtak labdába, a portugálok góljaitól csak Schwarzer kapus bravúrjai mentették meg őket - egészen a 90. percig, de ennek már semmi jelentősége sem volt. Mindenesetre a Sporting (szemben a portóiak keddi gyötrelmes kiszenvedésével) életerős és a játékot minden ízében élvező csapat benyomását keltette. A sors fintora: a sorozat jelen pillanatban két legjobb formában lévő csapata a pénteki sorsolás után készülhet az egymás elleni küzdelemre.
Óriási meglepetést okozott az Alkmaar, amely kettős győzelemmel küldte vissza Ukrajnába a Sakhtar Donyeck gárdáját, bizonyítva, hogy a holland bajnokságban sem véletlenül áll versenyben a bajnoki címért. A futballban tényleg nincsenek véletlenek.
unalmas meccsek: CSZKA, Auxerre, Parma
Az ex-szovjet csapatok közül azonban még ittmaradt nekünk a CSZKA Moszkva, igaz ehhez az ex-jugoszláv Partizan Belgrád bukása kellett. A moszkvai derbi elég alacsony színvonalú játékot hozott, melyen az oroszok lassan felőrölték ellenfelüket, akik ismét megvillantották balkáni virtusukat - kilencen fejezték be a meccset. A nyolcaddöntők legunalmasabb meccsét Auxerre-ben játszották, ahol az idegenben 1:0-ás előnyt szerző hazaiak gól nélküli döntetlenre végeztek az ugyancsak francia Lille ellen. A Guy Roux kezei alatt játszó nyolcadik (vagy tizedik?) auxerre-i generáció a bajnokságban szép lassan lecsúszott a dobogóról, kellett tehát nekik egy kis sikerélmény.
Nem sokkal volt izgalmasabb a Parma-Sevilla párosítás sem. A spanyol bajnokságban remekül rajtoló, de a tavaszi szezonban csúnyán visszaeső Sevilla hullámvölgyét az UEFA-Kupára is kiterjesztette, pedig a sorsolás pillanatában jóval esélyesebbnek tűnt a Serie A-ban a kiesés elől menekülő olaszoknál. A Parma eredményei azonban figyelemreméltóak - nemcsak azért, mert a Stuttgart után a spanyol bajnokság egyik erős középcsapatát búcsúztatták gólt sem kapva. Sokkal derekasabb mindez annak tükrében, hogy a pármaiak nem sokra mennek egy UEFA-Kupa meneteléssel, ha eközben kiesnek az olasz élvonalból. Igaz, az olaszok taktikában és energiabeosztásban verhetetlenek: ezúttal a Dessena, Vignaroli, Camara, Gibbs (hát ő meg kicsoda?) kvartettel lepték meg a spanyolokat, vagyis mindent megtettek a kiesésért.
a forduló csapata: Austria Wien
A forduló legizgalmasabb meccsét Zaragozában játszották, ahol az Bilbao-verő Austria Wien vendégeskedett. Az 1:1-es bécsi döntetlen adta helyzeti előnyt az osztrákok már a 12. percben semmivé foszlatták. Papac és Dosunmu góljai után a Zaragoza szurkolóinak egy része egyszerűen nem hitt a szemének, főleg azok, akik még emlékeztek közülük arra, hogy 6 évvel ezelőtt Valenciában a spanyol válogatott EB-selejtezőn 9:0-ra verte Ausztriát. Az osztrákok méltó bosszúját megnehezítette, hogy Didulica kapust a 31. percben kiállították - így azonban az osztrák-magyar barátság jegyében mi is ünnepelhettünk: Sáfár Szabolcs állhatott be a kapuba. Egy óra elteltével a spanyolok 4 perc alatt kiegyenlítettek, de a hátralévő félórában Sáfárnak is köszönhetően az Austria hősiesen őrizte a számára oly értékes 2:2-es döntetlent - majdnem teljessé téve a spanyolok számára az agóniát.
félúton a Steaua-Villarreal
Azért csak majdnem, mert a Villarreal még versenyben van: bukaresti gólnélküli döntetlenje után jó eséllyel arra, hogy valamit megmentsen az időlegesen elveszni látszó hispán presztízsből. A román fővárosban egyébként bárki nyerhetett volna, így igazságos, hogy végül senki sem nyert. A focitipp.hu nagy érdeklődéssel kíséri Walter Zenga visszatérését az európai porondra. Megállapíthatjuk, hogy az olasz végre megemberesedett, és bár a piros baseballsapka nem vált előnyére, sportosan mutatott a Steaua Bukarest-feliratú pufikabátban. A visszavágót március 20-án játsszák, hiszen ez a párharc a hóhelyzet miatt néhány nap késésben van a többi meccshez képest. Ugyanez a Bilbaónak már nem jött be egyszer az Austria Wien ellen - a Villarreal megtörheti az átkot és bosszút állhat a Valenciáért is.
A nyolcaddöntők visszavágóinak eredményei
CSZKA Moszkva-Partizan Belgrád 2:0 (0:0)
Gólszerzők: Carvalho 69. (1:0), Vagner Love 85. - 11-es (2:0)
Kiállítás: Djordjevics 83., Tomics 85. - mindkettő Partizan
Továbbjutó: CSZKA Moszkva (3:1)
Real Zaragoza-Austria Wien 2:2 (0:2)
Gólszerzők: Papac 5. (0:1), Dosunmu 12. (0:2) Villa 58. (1:2), Galletti 63. (2:2)
Kiállítás: Didulica (31., Austria Wien)
Továbbjutó: Austria Wien (3:3) - idegenben lőtt több góllal
AJ Auxerre-Lille 0:0
Kiállítás: Vitakics 76. - Lille
Továbbjutó: AJ Auxerre (1:0)
Sporting Lisszabon-Middlesbrough 1:0 (0:0)
Gólszerző: Barbosa 90. (1:0)
Továbbjutó: Sporting (4:2)
AC Parma-Sevilla 1:0 (1:0)
Gólszerző: Cardone 19. (1:0)
Továbbjutó: AC Parma (1:0)
Newcastle United-Olimpiakosz 4:0 (2:0)
Gólszerzők: Dyer 18. (1:0), Shearer 45. (2:0), Bowyer 54. (3:0), Shearer 69. (4:0)
Továbbjutó: Newcastle (7:1)
AZ Alkmaar-Sahtar Donyeck 2:1 (1:0)
Gólszerző: van Galen 9. (1:0), Meerdink 65. (2:0), Elano 67. (2:1)
Továbbjutó: Alkmaar (5:2)
Nyolcaddöntő, első mérkőzés
Steaua Bucuresti-Villarreal 0:0
A visszavágót március 20-án játsszák.
*****
További cikkek a rovatban
Conte, Simeone és az NB I-es nyilatkozatok
Nem mondhatni, hogy a BL csoportkörének utolsó fordulójában túl nagy izgalmakat kellett volna átélniük a szurkolóknak. A PSG megőrizte a csoport első helyét, a Roma megelőzte a Chelsea-t, kiesett az Atlético. Kábé ennyi.
Prémium párizsi
- Bajnokok Ligája
- Neymar
- Dani Alves
- Edinson Cavani
- Chelsea
- Manchester United
- PSG
- Bayern München
- Juventus
- Barcelona
Fiatal futballsztárok repítik a PSG-t, bekövetkezik a generációváltás az európai topfutballban?
Angol gólokban tobzódunk
Megint az angolok… A Manchester City a bombaformában lévő Napolinak rúgott négy gólt idegenben, a Tottenham futballsulit tartott a BL-címvédő Real Madridnak.
Kékre verték Rómában a kékeket
A Bayern München és a PSG biztosan ott lesz a legjobb tizenhat között a Bajnokok Ligájában, de szinte biztosan továbblép majd a Roma, a Chelsea, a Manchester United és a Barcelona is.
Újhullámos olasz klubfoci
Az idei szezon eddigi legjobb BL-meccsét játszották Londonban: Chelsea–Roma 3:3. Gólzápor két olasz edzővel a kispadon!
Guardiola egyik legnagyobb győzelme?
Újra az angolok voltak a főszereplők a Bajnokok Ligájában: rangadót nyert a Manchester City, idegenben állította be a BL-rekordot a Liverpool, a címvédő otthonából rabolt pontot a Tottenham.
Totális német futballblama
- Bajnokok Ligája
- Európa-liga
- Borussia Dortmund
- 1. FC Köln
- Hertha BSC
- Bayern München
- Hoffenheim
- RB Leipzig
A héten mind a hat német csapat veszített a nemzetközi kupaporondon. A legnagyobb bukás a Bayern Münchené, Ancelottit menesztették.
Isztambulban a füldugó sem segített
A lipcsei játékosok nem bírták a fülsiketítő zajt Isztambulban, könnyen nyert odahaza a Napoli és a Sevilla, Cristiano Ronaldo örök.
Az ember, aki fut
A képzés lehet akármilyen licenszes, akárhány műfüves pályán zajló és akárhány milliárd TAO-ból megfinanszírozott. Egyetlen gyönyörűen megtervezett, jó elgondoláson alapuló és rendszerben gondolkodó elmélet sem "csinál" olyan focistákat, mint Vardy, aki azt az egyet képviseli, ami nélkül semmit sem…
Majdnem le lettünk
Csütörtök este megnéztem az Arsenal hazai meccsét a Köln ellen. Ötven percig azt gondoltam, nem kellett volna, mert annál, amit láttam, pontosabban, amit a gépből olykor kínos óvatossággal fölpillantva észleltem, még a dolgozatjavítás is gyümölcsözőbb.