Anglia megbukott, Portugália és Hollandia pótvizsgázhat
Eb-selejtezők
Anglia nélkül rendezik meg a jövő nyári Európa-bajnokságot, de a portugálok és a hollandok sem diadalmenetként emlékeznek majd a szerdán véget ért sorozatra.
Good bye, England!
Anglia elbukott. Tisztelet ide vagy oda, a brit futball leszerepelt a selejtezőkön. Bár a skótok és az északírek erőn felül teljesítettek, az írek kaptak egy ötöst Ciprustól idegenben, a walesiek Szlovákiától otthon, Anglia pedig... A lényeg: jövő nyáron a brit szigeteken külön kupát rendezhetnek az öt csapat részvételével, az Európa-bajnokságot nélkülük rendezik.Már az oroszok elleni meccs után is azt fejtegettük (történelmi példákkal szemléltetve), hogy az angol válogatott játékosai kilencven percen keresztül többnyire csak a labdát kergetik, ha egy labdabiztos kelet-európai csapatot sodor az útjukba a sors. Márpedig a C csoportban két ilyen is volt: Horvátország és Oroszország. A drámai fordulatok (Oroszország Angliát, Izrael Oroszországot verte) után Angliának elég lett volna egy pont is a horvátok ellen (akik Macedóniában továbbjutóként simán kikaptak). Bármilyen furcsa: Steve McClaren együttesének erre esélye sem volt a Wembleyben.
Az első félidőben előbb Scott Carson írta be magát az angol futball fekete könyvébe (Kranjcar lövését sikerült egy elbaltázott röplabda-mozdulattal bevédenie), majd a Da Silva-Olic kettős szaladt át az egészen furcsa (értsd: dilettáns) alakzatban felsorakozó angol hátvédnégyesen. A horvátok 2-0 után is tovább labdázgattak. A 30. perc tájékán a közönség füttyszava kellett ahhoz, hogy az angolok rádöbbenjenek: a horvátok vezetnek, és a horvátok adogatnak a félvonalnál percek óta. A második félidőben aztán többször felhangzott a "God Save the Queen" is, de ez sem segített.
Az angol válogatottra jellemző kábaságon csak David Beckham és Peter Crouch (no, és időnként Steven Gerrard) tudott változtatni. Rajtuk kívül a Premiership ünnepelt sztárjai még 2-2-nél is ásítozó primadonnáknak tűntek. A dortmundi Petric lövésénél aztán nem volt mese, az időközben elalvó Carson újra későn ébredt, Anglia pedig búcsúzott az Eb-től.
Sokan átkozták azt a napot, amikor Steve McClaren került az angol válogatott élére, és a lefújás után történtek őket igazolják. Az 1984 után újra Eb-nagydöntőt kihagyó angolok vezetője egyrészt nem is értette, miért esett ki Anglia; másrészt nem érezte szükségét a lemondásnak - az Angol Labdarúgó Szövetség volt kénytelen őt csütörtökön kidobni az ajtón. Igaz, ők voltak azok, akik odaengedték őt a mágnestábla mellé, hogy hosszú, szaggatott vonalakat rajzoljon keresztül-kasul a pályán. A kudarccal új fejezet kezdődik az angol válogatott életében.
Hollandia égett
Mint ahogy egy új fejezet elkezdődött a holland válogatottnál is. A Marco van Basten vezette csapatnak az Albániát, Szlovéniát, Belorussziát és Luxemburgot is magába foglaló csoportban sikerült 12 meccsen összesen 15 gólt rúgnia (összehasonlításként az 1996-os selejtezőkön 10/23, a 2004-es selejtezőkön 8/20 volt az meccs/gól arányuk).A Luxemburg elleni csőd (1-0, köszönhetően Van der Sar hajrábeli bravúrjainak) után következett a minszki vereség, és a keserű továbbjutás. Némi analógia Fehéroroszország és Magyarország között: a beloruszok a 6. helyről várták az utolsó meccsüket Hollandia ellen, de a győzelemmel végül feljöttek a 4. helyre...
Portugália is égett
Portugália Eb-selejtezős szereplése sem volt meggyőző: a csapat a mindent eldöntő találkozón csak egy 0-0-ra volt képes Finnországgal szemben Portóban. Scolari össze is veszett a csapatát kritizáló újságírókkal a meccs utáni sajtótájékoztatón. Nagy portugál reménykedésre egyelőre semmi ok: C. Ronaldóék a lengyelek, finnek és szerbek elleni hat meccsük egyikét sem voltak képesek megnyerni, márpedig ez sovány mérleg. Ráadásul Anglia sem lesz ott az Alpokban: kit fognak majd kiverni tizenegyesekkel?A svédek és a törökök nem rontottak
A szerdai nap harmadik továbbjutója Svédország volt, amely 2-1-re verte Lettországot. A negyedik Törökország. A Félholdasokat ismét Nihat Kahveci mentette meg, a Villarreal támadójának gólja döntött a bosnyákok elleni meccsen, így a törökök a 2002-es vb után ismét próbálkozhatnak egy nagy világversenyen.Az Eb-selejtezők összes eredménye, góllövője és a csoportok végeredménye >>>
(ktn.focitipp.hu)
*****
További cikkek a rovatban
Conte, Simeone és az NB I-es nyilatkozatok
Nem mondhatni, hogy a BL csoportkörének utolsó fordulójában túl nagy izgalmakat kellett volna átélniük a szurkolóknak. A PSG megőrizte a csoport első helyét, a Roma megelőzte a Chelsea-t, kiesett az Atlético. Kábé ennyi.
Prémium párizsi
- Bajnokok Ligája
- Neymar
- Dani Alves
- Edinson Cavani
- Chelsea
- Manchester United
- PSG
- Bayern München
- Juventus
- Barcelona
Fiatal futballsztárok repítik a PSG-t, bekövetkezik a generációváltás az európai topfutballban?
Angol gólokban tobzódunk
Megint az angolok… A Manchester City a bombaformában lévő Napolinak rúgott négy gólt idegenben, a Tottenham futballsulit tartott a BL-címvédő Real Madridnak.
Kékre verték Rómában a kékeket
A Bayern München és a PSG biztosan ott lesz a legjobb tizenhat között a Bajnokok Ligájában, de szinte biztosan továbblép majd a Roma, a Chelsea, a Manchester United és a Barcelona is.
Újhullámos olasz klubfoci
Az idei szezon eddigi legjobb BL-meccsét játszották Londonban: Chelsea–Roma 3:3. Gólzápor két olasz edzővel a kispadon!
Guardiola egyik legnagyobb győzelme?
Újra az angolok voltak a főszereplők a Bajnokok Ligájában: rangadót nyert a Manchester City, idegenben állította be a BL-rekordot a Liverpool, a címvédő otthonából rabolt pontot a Tottenham.
Totális német futballblama
- Bajnokok Ligája
- Európa-liga
- Borussia Dortmund
- 1. FC Köln
- Hertha BSC
- Bayern München
- Hoffenheim
- RB Leipzig
A héten mind a hat német csapat veszített a nemzetközi kupaporondon. A legnagyobb bukás a Bayern Münchené, Ancelottit menesztették.
Isztambulban a füldugó sem segített
A lipcsei játékosok nem bírták a fülsiketítő zajt Isztambulban, könnyen nyert odahaza a Napoli és a Sevilla, Cristiano Ronaldo örök.
Az ember, aki fut
A képzés lehet akármilyen licenszes, akárhány műfüves pályán zajló és akárhány milliárd TAO-ból megfinanszírozott. Egyetlen gyönyörűen megtervezett, jó elgondoláson alapuló és rendszerben gondolkodó elmélet sem "csinál" olyan focistákat, mint Vardy, aki azt az egyet képviseli, ami nélkül semmit sem…
Majdnem le lettünk
Csütörtök este megnéztem az Arsenal hazai meccsét a Köln ellen. Ötven percig azt gondoltam, nem kellett volna, mert annál, amit láttam, pontosabban, amit a gépből olykor kínos óvatossággal fölpillantva észleltem, még a dolgozatjavítás is gyümölcsözőbb.