Az Old Trafford kedvencétől a montenegrói ikonig

Az Old Trafford kedvencétől a montenegrói ikonig

, focitipp.hu

Exjugók a topligákban

A szerbek kedvenc célpontja a Serie A, a horvátoké a Bundesliga. A bosnyákok csatárokat adnak a nagyvilágnak, a montenegrói focit Vucsinics jelenti, a macedónt Pandev (aki még nem Pancsev), a szlovénok utolsó csillaga Zahovic volt.



Elege van már az angol, olasz és spanyol sztárokból? Unja a Cristiano Ronaldo-kultuszt, ki nem állhatja Rooney kalácsképét, legszívesebben hátulról becsúszva szerelné Tottit? Akkor böngéssze végig, hogy Kelet-Közép Európa hány kitűnő (és kevésbé kitűnő) futballistát ad a négy legerősebb európai bajnokság (angol, spanyol, olasz, német) mezőnyébe. Eláruljuk: 167-et, azaz 15 csapatnyi játékost.

Első részünkben az exjugoszláv légiósokat tekintjük át, a másodikban Kelet-Európa, a harmadikban Közép-Európa (beleértve Magyarországot) következik. Csak az említett négy bajnokságot vettük figyelembe a L'Equipe adatai alapján készített összeállításunkban.

Keletről nyugatra, 2. rész: Kelet-Európa: ömlik a pénz a futballba
Keletről nyugatra, 3. rész: Németh-sikerek Liverpoolban és a cseh légiósáradat


Kétcsapatnyi kulcsember (Szerbia)

Az egykori Jugoszlávia országai összesen 64 futballistát delegálnak a topligák mezőnyébe. A "jugoszlávok" a délszláv háború idején tömegesen menekültek el a régióból, ráadásul az 1987-ben Chilében ifjúsági vb-t nyert sztárok (Brnovicstól Sukerig) is ekkor élték fénykorukat, többnyire Európa élcsapataiban. Manapság már nem termel ki annyi szupersztárt a Balkán, mint tíz évvel ezelőtt, de akik eljutnak Nyugat-Európába, azok hamar meghatározó játékosokká lépnek elő.

Különösen igaz ez a szerbekre. Gyakorlatilag mind a 19-en meghatározó játékosai csapatuknak. A szerbek leginkább Olaszországot kedvelik, kilencen játszanak Itáliában. A legnagyobb sztárnak egyértelműen Dejan Sztankovics (29) számít, aki a Lazio után az Internél is kulcsemberré nőtte ki magát. A középpályás három olasz bajnoki címet és olasz kupa-győzelmet szerzett eddigi karrierje során. Az új generációt Alekszandr Kolarov (22, Lazio), Zdravko Kuzmanovics (20, Fiorentina) és Bosko Jankovics (23, Palermo) képviseli. Méghozzá jól: a római bekk, a firenzei szélső és a szicíliai támadó egyre gyakrabban kap kezdőként szerepet csapatában. A feltörekvő fiatalokhoz tartozik még Dusko Tosics is (22, Werder Bremen), a balhátvéd is lassan állandósítja helyét Thomas Schaaf gárdájában.

A jelenkor legnagyobb szerb sztárja azonban Angliában futballozik: Nemanja Vidics hamar kedvenc lett az Old Traffordon, és a 2006/07-es szezon végén bekerült az év Premiership-csapatába is. Németországban már inkább a tapasztalt futballistákra építenek: Pantelics, Krsztajics és Ljuboja sem ma kezdte a profi pályafutását. A szerbek számára nemcsak a topligákban van élet, hanem például Görögországban is. Az Olimpiakosz Pireusznak például még most is jól jön a Djordjevics-Kovacsevics duó tapasztalata.

Szerbia (19)

Vlada Avramov (Fiorentina)
Igor Djurics (Udinese)
Ivica Dragutinovics (Sevilla)
Bosko Jankovics (Palermo)
Alekszandr Kolarov (Lazio)
Mladen Krsztajics (Schalke)
Vladan Kujovics (Levante)
Zdravko Kuzmanovics (Fiorentina)
Nikola Lazetics (Torino)
Danijel Ljuboja (Stuttgart)
Alekszandar Lukovics (Udinese)
Nenad Novakovics (Reggina)
Marko Pantelics (Hertha)
Milan Szmiljanics (Espanyol)
Dejan Sztankovics (Internazionale)
Dejan Sztefanovics (Fulham)
Dusko Tosics (Werder Bremen)
Nemanja Vidics (Manchester United)
Nikola Zsigics (Valencia)

Vonzódás a Bundesligához (Horvátország)

24 horvát futballista játszik a négy legerősebb bajnokságban, közülük azonban nem mindenki meghatározó tagja csapatának. Gondoljunk csak a Milanba szökőévenként bekerülő Dario Simicre, De hallottak már a gelsenkircheni Tapalovicról, a cottbusi Ipsáról és a frankfurti Ljubicicról?

A horvátok Németországot szeretik a legjobban, a 24-ből 15-en futballoznak a Bundesligában. Spanyolországban csak az exleverkuseni Babic (Betis) szerepel, Angliát pedig hárman (Da Silva, Corluka, Kranjcar) választották.

A horvátok közül három futballistát emelnénk ki. Az első Vedran Corluka, a Manchester City jobbhátvédje. A City 8 millió fontot fizetett a 21 esztendős futballistáért a Dinamo Zagrebnak, és Corluka egyike annak a négy játékosnak, akik a klub eddigi összes bajnokiján bizalmat kaptak Sven-Goran Erikssontól.

Mladen Petric nyáron érkezett a Borussia Dortmundhoz, svájci gólkirályként (19 gól, Basel). A sárga-feketéknél már hétnél jár, a szurkolók kedvence, ráadásul novemberben ő lőtte ki Angliát az Európa-bajnokságról a Wembleyben.

A listából még a sokadvirágzását élő Ivica Olicnak szentelünk egy fél mondatot: a Hamburg támadója már a mostani szezon felidejében több (6) gólt rúgott, mint tavaly (5).

Horvátország (24)

Marko Babic (Betis)
Leon Benko (Nürnberg)
Sasa Bjelanovic (Torino)
Igor Budan (Parma)
Vedran Corluka (Manchester City)
Mario Cvitanovic (Cottbus)
Eduardo Da Silva (Arsenal)
Ivo Ilicevic (Bochum)
Kristijan Ipsa (Cottbus)
Ivan Juric (Genoa)
Ivan Klasnic (Werder Bremen)
Niko Kranjcar (Portsmouth)
Dario Knezevic (Livorno)
Robert Kovac (Dortmund)
Srdan Lakic (Hertha)
Kreso Ljubicic (Frankfurt)
Ivica Olic (Hamburg)
Mladen Petric (Dortmund)
Ivan Rakitic (Schalke)
Stiven Rivic (Cottbus)
Dario Simic (Milan)
Josip Simunic (Hertha)
Toni Tapalovic (Schalke)
Jurica Vranjes (Werder Bremen)

A Barbarez-banda (Bosznia-Hercegovina)

Kevesen vannak, de tapasztalt bandát alkotnak. A 8 bosnyák futballista között olyan ikonokat találunk, mint Szalihamidzsics, Barbarez vagy Piplica. Érdekesség, hogy Szalihamidzsics kilenc év után hagyta ott a Bayernt a Juventus kedvéért 2007 nyarán, Szergej Barbarez pedig hat év után ment át tavaly a Hamburgtól a Leverkusenhez. Csak Piplica örök: a bakikapus a tizedik szezonját kezdte meg idén a Cottbusban.

A bosnyákok is Németországban érzik otthon magukat, és erős a csatárfelhozataluk. Azt azonban nem lehet elmondani, hogy Muszlimovics, Grlics, Miszimovics vagy éppen Dzeko nélkül ne lehetne elképzelni az érintett csapatok kezdőjét - a Nagy Őt még egyikük sem találta meg egy hozzá illő klub személyében.

Bosznia-Hercegovina (8)

Zlatan Bajramovics (Schalke)
Szergej Barbarez (Leverkusen)
Edin Dzeko (Wolfsburg)
Ivica Grlics (Duisburg)
Zvjezdan Miszimovics (Nürnberg)
Zlatan Muszlimovics (Atalanta)
Tomiszlav Piplica (Cottbus)
Haszan Szalihamidzsics (Juventus)

Vucsinics (Montenegró)

A montenegrói futball jelenthetné Dejan Szavicsevicset, ám a Zsenire mindenki csak jugoszláv focistaként emlékszik. A hazája futballszövetségének elnökeként dolgozó Szavicsevics helyét lassan Mirko Vucsinics veszi át a nemzet élő emlékezetében.

A Romába egyre inkább beilleszkedő Totti-pótcsatár nevét főleg a Dinamo Kijev elleni BL-duplája óta kezdik megismerni Európában is. A többiek közül Fatics Filkorral együtt focizik az Inter-tarcsiban, Orahovacot pedig láttunk beállni néha a Karlsruhéba - ott nem ő a messiás...

Montenegró (4)

Djordje Cetkovics (Rostock)
Ivan Fatics (Internazionale)
Sanibal Orahovac (Karlsruhe)
Mirko Vucsinics (Roma)

Pandev nem Pancsev (Macedónia)

Darko Pancsev óta várják a macedón hegyekben az új futballistent, de ő csak nem akar leszállni az égből. A macedónok topligás légiósainak fele a Frankfurt védelmét erősíti, de Vaszoszki például arról is emlékezetes, hogy tavaly az egyik bajnokin két öngólt is vétett.

Goran Pandev viszont két gólt lőtt ősszel a Real Madridnak a BL-ben, és bár a 24 éves csatár szinte kirobbanthatatlan a Lazióból, Pancsev és Pandev között egyelőre nemcsak egybetűnyi különbség van.

Macedónia (4)

Igor Mitreszki (Cottbus)
Oka Nikolov (Frankfurt)
Goran Pandev (Lazio)
Alekszandar Vaszoszki (Frankfurt)


Régi dicsőség... (Szlovénia)

A Benficában focizó Zlatko Zahovic vezérletével a szlovének még egy Eb-re (2000) és egy vb-re (2002) is eljutottak. Azóta azonban Európa hátsó régiójához tartoznak, amit az alábbi lista is igazol.

Szlovénia (5)

Miso Brecko (Hamburg)
Samir Handanovic (Udinese)
Branko Ilic (Betis)
Jan Koprivec (Cagliari)
Klemen Lavric (Duisburg)


Közép-kelet európaiak a topligákban

Németország: 79 játékos
Olaszország: 47 játékos
Anglia: 28 játékos
Spanyolország: 13 játékos


(ktn.focitipp.hu)


*****

További cikkek a rovatban

Conte, Simeone és az NB I-es nyilatkozatok

, Kiss Tibor Noé

Conte, Simeone és az NB I-es nyilatkozatok

Nem mondhatni, hogy a BL csoportkörének utolsó fordulójában túl nagy izgalmakat kellett volna átélniük a szurkolóknak. A PSG megőrizte a csoport első helyét, a Roma megelőzte a Chelsea-t, kiesett az Atlético. Kábé ennyi.

Tovább

Prémium párizsi

, Kiss Tibor Noé

Prémium párizsi

Fiatal futballsztárok repítik a PSG-t, bekövetkezik a generációváltás az európai topfutballban?

Tovább

Angol gólokban tobzódunk

, Kiss Tibor Noé

Angol gólokban tobzódunk

Megint az angolok… A Manchester City a bombaformában lévő Napolinak rúgott négy gólt idegenben, a Tottenham futballsulit tartott a BL-címvédő Real Madridnak.

Tovább

Kékre verték Rómában a kékeket

, Kiss Tibor Noé

Kékre verték Rómában a kékeket

A Bayern München és a PSG biztosan ott lesz a legjobb tizenhat között a Bajnokok Ligájában, de szinte biztosan továbblép majd a Roma, a Chelsea, a Manchester United és a Barcelona is.

Tovább

Újhullámos olasz klubfoci

, Kiss Tibor Noé

Újhullámos olasz klubfoci

Az idei szezon eddigi legjobb BL-meccsét játszották Londonban: Chelsea–Roma 3:3. Gólzápor két olasz edzővel a kispadon!

Tovább

Guardiola egyik legnagyobb győzelme?

, Kiss Tibor Noé

Guardiola egyik legnagyobb győzelme?

Újra az angolok voltak a főszereplők a Bajnokok Ligájában: rangadót nyert a Manchester City, idegenben állította be a BL-rekordot a Liverpool, a címvédő otthonából rabolt pontot a Tottenham.

Tovább

Totális német futballblama

, Kiss Tibor Noé

Totális német futballblama

A héten mind a hat német csapat veszített a nemzetközi kupaporondon. A legnagyobb bukás a Bayern Münchené, Ancelottit menesztették.

Tovább

Isztambulban a füldugó sem segített

, Kiss Tibor Noé

Isztambulban a füldugó sem segített

A lipcsei játékosok nem bírták a fülsiketítő zajt Isztambulban, könnyen nyert odahaza a Napoli és a Sevilla, Cristiano Ronaldo örök.

Tovább

Az ember, aki fut

, Somos Ákos

Az ember, aki fut

A képzés lehet akármilyen licenszes, akárhány műfüves pályán zajló és akárhány milliárd TAO-ból megfinanszírozott. Egyetlen gyönyörűen megtervezett, jó elgondoláson alapuló és rendszerben gondolkodó elmélet sem "csinál" olyan focistákat, mint Vardy, aki azt az egyet képviseli, ami nélkül semmit sem…

Tovább

Majdnem le lettünk

, Kiss L. László

Majdnem le lettünk

Csütörtök este megnéztem az Arsenal hazai meccsét a Köln ellen. Ötven percig azt gondoltam, nem kellett volna, mert annál, amit láttam, pontosabban, amit a gépből olykor kínos óvatossággal fölpillantva észleltem, még a dolgozatjavítás is gyümölcsözőbb.

Tovább