Kelet-Európa: ömlik a pénz a futballba

Kelet-Európa: ömlik a pénz a futballba

, focitipp.hu

keletiek a topligákban

Oroszországban és Ukrajnában dől a pénz a futballba: a legjobb játékosok inkább otthon maradnak. A románoknál is hasonló a helyzet, de Mutut Firenzében istenként tisztelik. Grúzból sok van, beloruszból egy Hleb.



Elege van már az angol, olasz és spanyol sztárokból? Unja a Cristiano Ronaldo-kultuszt, ki nem állhatja Rooney kalácsképét, legszívesebben hátulról becsúszva szerelné Tottit? Akkor böngéssze végig, hogy Kelet-Közép Európa hány kitűnő (és kevésbé kitűnő) futballistát ad a négy legerősebb európai bajnokság (angol, spanyol, olasz, német) mezőnyébe. Eláruljuk: 167-et, azaz 15 csapatnyi játékost.

Első részünkben az exjugoszláv légiósokat tekintjük át, a másodikban Kelet-Európa, a harmadikban Közép-Európa (beleértve Magyarországot) következik. Csak az említett négy bajnokságot vettük figyelembe a L'Equipe adatai alapján készített összeállításunkban.

Keletről nyugatra, 1. rész: Az Old Trafford kedvencétől a montenegrói ikonig
Keletről nyugatra, 3. rész: Németh-sikerek Liverpoolban és a cseh légiósáradat

Mutu, az új Hagi (Románia)

A román idegenlégiós-felhozatal egyenlő Adrian Mutuval, amit a romaniansoccer.ro oldalon található szavazás is igazol: az olvasók háromnegyede szerint a Fiorentina fazonszabásza a legjobb román futballista a külföldön játszók közül. Mutut bálványozzák ugyan Firenzében, de a többiek egyelőre a nyomába sem érnek. Chivu lehetett volna ugyan a Roma ikonja, de ő inkább több pénzt akart, amit az Interben meg is kapott.

A Tararache-Filipescu betonkettős feljuttatta a Duisburgot az élvonalba tavaly, de az első osztály már erős a csapatnak. A Munteanu-Radu duó bent tartotta a Cottbust, ők pedig azóta már Wolfsburgba költöztek, ahol Felix Magath mindkettejüket jegeli. A Donyeckből igazolt Marica alig kap szerepet a Stuttgartban, egyedül Codrea játszogat el a csapatában. A Sienában.

Románia (13)

Ovidiu Burca (Cottbus)
Christian Chivu (Internazionale)
Paul Codrea (Siena)
Cosmin Contra (Getafe)
Julian Filipescu (Duisburg)
Jonis Khoris (Reggina)
Ciprian Marica (Stuttgart)
Vlad Munteanu (Wolfsburg)
Adrian Mutu (Fiorentina)
Florin Pit (Roma)
Sergiu Radu (Wolfsburg)
Laurentiu Rosu (Recreativo)
Mihai Tararache (Duisburg)


Erős angol különítmény (Bulgária)

Négy-négy bolgár futballozik Angliában és Németországban, Olaszország és Spanyolország szűz terület. A kevés azonban több: szinte minden bolgár légiós csapata legjobbja. Martin Petrov a Manchester City egyik húzóembere (Bozsinovnak Angliában sem megy), Sztilian Petrov pedig az Aston Villáé.

De még őket is felülmúlja Dimitar Berbatov, akit áprilisban beválasztottak a tavalyi szezon csapatába is (Gerrardon és Drogbán kívül csak ManU játékosok kerültek oda). A Tottenham sztárja jelenleg a legjobban csengő név a bolgár futballban.

Németországban másodhegedűsöket találunk: a Cottbus Angelov-Rangelov duója éppen a Karlsruhe elleni meccset döntötte el a minap, a hannoveri Jankov többnyire Husztit váltja a hajrában, Georgiev pedig stabil kezdő a kiesőjelöltnek számító Duisburgban.

Bulgária (8)

Sztaniszlav Angelov (Cottbus)
Dimitar Berbatov (Tottenham)
Valerij Bozsinov (Manchester City)
Blagoj Georgiev (Duisburg)
Csavdar Jankov (Hannover)
Martin Petrov (Manchester City)
Sztilian Petrov (Aston Villa)
Dimitar Rangelov (Cottbus)


Ma már nem kell nyelveket tanulniuk a sztároknak (Oroszország)

Karpin, Mosztovoj, Kolivanov, Szalenko, Kancselszkisz - a múlt orosz sztárjai még kénytelenek voltak külföldre költözni, ha pénzt akartak keresni. Ma már az orosz (khm) vállalkozók minden valamirevaló csapatot megvásároltak, vagyis a Berezuckij-generáció megúszta a nyelvtanulást.

Az Eb-részvételt is kivívó csapatból egyedül Kerzsakov hagyta ott a fagyos Szentpétervárt a napfényes Sevilla kedvéért, és azóta is meglepően jól muzsikál az andalúzoknál.

A Bundesligában már nem megy olyan jól az oroszoknak: Szaenko két kiváló idény után a mostani szezonban még gólt sem rúgott a Nürnbergben, Bulikint kétszer becserélték a Leverkusenbe.
A Chelsea-t is megjárt rutinos Szmertyin (32) viszont gólokkal ünnepel Fulhamben: az utoljára a 2002/03-as bordeaux-i szezonjában eredményes középpályás idén már két gólnál jár a londoni kiscsapatban.

Oroszország (5)

Dimitrij Bulikin (Leverkusen)
Viktor Budjanszki (Udinese)
Alekszandr Kerzsakov (Sevilla)
Ivan Szaenko (Nürnberg)
Alekszej Szmertyin (Fulham)


Csatárok, formán kívül (Albánia)

Albánia mostanában csatárokat exportál a topligákba, azaz Olaszországba és Németországba. Az albínó vonásokkal rendelkező Tare (34) már megöregedett, Bogdani pedig egy jó sienai szezont (11 gól) leszámítva csak nyűglődik a Serie A-ban. Kapllani tavaly ontotta a gólokat a Karlsruhéban (17-tel segítette hozzá a feljutáshoz a KSC-t), de a Bundesligában még nem láthattuk a gólörömét. A legjobb albán hiányzik a listánkról: Lorik Cana évek óta a PSG és a Marseille meghatározó futballistája. Ennyi.

Albánia (6)

Erjon Bogdani (Livorno)
Edmond Kapllani (Karlsruhe)
Altin Lala (Hannover)
Igli Tare (Lazio)
Henri Shiba (Reggina)
Ervin Skela (Cottbus)


Tapasztalt kaukázusiak (Grúzia)

Gondolnák, hogy Európa négy legerősebb bajnokságában több grúz focizik, mint orosz? Márpedig így van. Kobiasvili a Schalke, Kaladze a Milan csapatának nevével fonódott össze, bár előbbi az idei szezonban nem nagyon jutott még lehetőséghez.

Arveladze (34) és Iasvili (30) öreg róka, de az Empoliban már bontogatja szárnyait az a Levan Mchedlidze (17), aki a skótok elleni Eb-selejtezőn (2-0) már a válogatottban is gólt szerzett. A sort Kizinasvili zárja, aki idén szorult ki végleg a Blackburnből.

Grúzia (6)

Sota Arveladze (Levante)
Alekszander Iasvili (Karlsruhe)
Kaha Kaladze (Milan)
Zurab Kizinasvili (Blackburn)
Levan Kobiasvili (Schalke)
Levan Mchedlidze (Empoli)


Mindenhol jó, de legjobb otthon (Ukrajna)

Az ukránokra is igaz az, amit az oroszoknál említettünk. Két Andrij játszik Angliában, a többiek nagyrészt otthon (vagy Oroszországban). Sevcsenkóval a Chelsea befürdött, de az Aranylabdát nem véletlenül kapta. Voronyint Leverkusenben is szerették, Liverpoolban sem más a helyzet. De az ukrán futball mostanában nem az idegenlégiósokról szól.

Ukrajna (2)

Andrij Sevcsenko (Chelsea)
Andrij Voronyin (Liverpool)


A szomorú Hleb (Fehéroroszország)

A fehéroroszok Hlebre lehetnek büszkék. Hleb azonban szomorú: már megbékélt azzal, hogy Eb-n, vb-n sosem fog szerepelni. A támadó Stuttgartban tűnt fel, egy közepes szezon után pedig az Arsenalba is sikerült beilleszkednie, sőt, kulcsemberré válnia.

Fehéroroszország (1)

Alekszandr Hleb (Arsenal)


Közép-kelet európaiak a topligákban

Németország: 79 játékos
Olaszország: 47 játékos
Anglia: 28 játékos
Spanyolország: 13 játékos

(ktn.focitipp.hu)


*****

További cikkek a rovatban

Conte, Simeone és az NB I-es nyilatkozatok

, Kiss Tibor Noé

Conte, Simeone és az NB I-es nyilatkozatok

Nem mondhatni, hogy a BL csoportkörének utolsó fordulójában túl nagy izgalmakat kellett volna átélniük a szurkolóknak. A PSG megőrizte a csoport első helyét, a Roma megelőzte a Chelsea-t, kiesett az Atlético. Kábé ennyi.

Tovább

Prémium párizsi

, Kiss Tibor Noé

Prémium párizsi

Fiatal futballsztárok repítik a PSG-t, bekövetkezik a generációváltás az európai topfutballban?

Tovább

Angol gólokban tobzódunk

, Kiss Tibor Noé

Angol gólokban tobzódunk

Megint az angolok… A Manchester City a bombaformában lévő Napolinak rúgott négy gólt idegenben, a Tottenham futballsulit tartott a BL-címvédő Real Madridnak.

Tovább

Kékre verték Rómában a kékeket

, Kiss Tibor Noé

Kékre verték Rómában a kékeket

A Bayern München és a PSG biztosan ott lesz a legjobb tizenhat között a Bajnokok Ligájában, de szinte biztosan továbblép majd a Roma, a Chelsea, a Manchester United és a Barcelona is.

Tovább

Újhullámos olasz klubfoci

, Kiss Tibor Noé

Újhullámos olasz klubfoci

Az idei szezon eddigi legjobb BL-meccsét játszották Londonban: Chelsea–Roma 3:3. Gólzápor két olasz edzővel a kispadon!

Tovább

Guardiola egyik legnagyobb győzelme?

, Kiss Tibor Noé

Guardiola egyik legnagyobb győzelme?

Újra az angolok voltak a főszereplők a Bajnokok Ligájában: rangadót nyert a Manchester City, idegenben állította be a BL-rekordot a Liverpool, a címvédő otthonából rabolt pontot a Tottenham.

Tovább

Totális német futballblama

, Kiss Tibor Noé

Totális német futballblama

A héten mind a hat német csapat veszített a nemzetközi kupaporondon. A legnagyobb bukás a Bayern Münchené, Ancelottit menesztették.

Tovább

Isztambulban a füldugó sem segített

, Kiss Tibor Noé

Isztambulban a füldugó sem segített

A lipcsei játékosok nem bírták a fülsiketítő zajt Isztambulban, könnyen nyert odahaza a Napoli és a Sevilla, Cristiano Ronaldo örök.

Tovább

Az ember, aki fut

, Somos Ákos

Az ember, aki fut

A képzés lehet akármilyen licenszes, akárhány műfüves pályán zajló és akárhány milliárd TAO-ból megfinanszírozott. Egyetlen gyönyörűen megtervezett, jó elgondoláson alapuló és rendszerben gondolkodó elmélet sem "csinál" olyan focistákat, mint Vardy, aki azt az egyet képviseli, ami nélkül semmit sem…

Tovább

Majdnem le lettünk

, Kiss L. László

Majdnem le lettünk

Csütörtök este megnéztem az Arsenal hazai meccsét a Köln ellen. Ötven percig azt gondoltam, nem kellett volna, mert annál, amit láttam, pontosabban, amit a gépből olykor kínos óvatossággal fölpillantva észleltem, még a dolgozatjavítás is gyümölcsözőbb.

Tovább