Krkic-parádé és politikai állásfoglalás Bilbaóban
Baszkföld-Katalónia 1-1
Tovább folytatta harcát a nemzetközi szövetség elismeréséért a baszk és a katalán nemzeti válogatott - ezúttal egy gálameccsel. A politikai töltetű találkozó 1-1-re végződött Baszkföld és Katalónia között.
Foci és politika
Spanyolországban a spanyol válogatott mellett az autonóm közösségek tartományai külön válogatottban (is) szerepelnek: bár nem vehetnek részt nemzetközi tornákon, de a FIFA engedélyezte számukra a barátságos találkozókat. Az autonóm válogatottak, amelyek a béke jegyében játszanak mérkőzéseket, a spanyol futballszövetség engedélyével működnek, és annak fennhatósága alá tartoznak. A baszkok és a katalánok azonban többet akarnak: saját nemzeti csapatot, amely azonos jogokat élvezne, mint például a spanyol válogatott. A kormány éppen szeptemberben utasította vissza azt a törvényjavaslatot, melyben a két nemzetiség külön válogatottat és nemzetközi tornákon való indulást követelt magának.Elsők az egyenlők között?
Spanyolországot 17 autonóm közösség alkotja, de a baszkok és a katalánok is külön nemzetnek tekintik magukat (a baszk futballválogatott jelszava is ezt igazolja: "Egy nemzet, egy válogatott"). Baszkföldnek egyébként három (Alava, Guipúzcoa, és Vizcaya), Katalóniának négy tartománya (Barcelona, Tarragona, Girona, Lleida) van. A baszk és a katalán mellett még a galíciai is regionálisan beszélt és elfogadott nyelv az országban.Baszk focitörténelem Lizarazuval
A baszk válogatott első barátságos mérkőzését éppen Katalónia ellen játszotta 1915. január 3-án, és 6-1-re nyert. A legnagyobb arányú győzelmét Dánia ellen (11-1) érte el 1937-ben, a mexikóiakra (1938: 4-8) és a magyarokra (1980: 1-5) viszont kevésbé szívesen emlékeznek Baszkföldön. 1931-től 1979-ig a polgárháború, majd a Franco-diktatúra miatt csak Spanyolországon kívül játszhatott a csapat (többek között Mexikóvárosban, Moszkvában és Prágában). A baszkok híresebb játékosai között van egy francia világbajnokis: Bixente Lizarazu is számos alkalommal fellépett a csapatban.Katalán focitörténelem Kubalával, Sztoicskovval és Di Stefanóval
A katalán válogatott 1904-ben jött létre, első nemzetközi mérkőzését 1912. február 21-én játszotta. Sok örömük nem lehetett a meccsben, 7-0-ra kikaptak Franciaországtól. 1924-ben még a spanyolok is bebombáztak nekik egy hetest, ennél nagyobb arányú vereségük nem is volt (1927-ben Brüsszel csapatát verték 9-0-ra, ez a pozitív rekord). Franco nem tűrte a regionális identitást: a katalán nyelvet és a zászlót (képünkön) is betiltotta. A baszkokkal ellentétben azonban a katalánok a diktatúra alatt is játszhattak spanyol földön. A válogatott tagja volt többek között Kubala László, Hriszto Sztojcskov és Johan Cruyff (Barcelona), de még Alfredo Di Stefano (Barcelona) is játszott piros-sárgában.A meccs üzenete: a FIFA által is elismert baszk és katalán futballválogatottat!
Baszkföld és Katalónia utoljára tavaly játszott egymással a Nou Campban, akkor 2-2-re végeztek a felek. Azelőtt egy 35 éves szünet volt: a két csapat 1971-es meccsén a katalánok Bilbaóban győztek 2-1-re. A szombati találkozón telt ház (39 ezer néző) fogadta a két csapatot. A játékosok pedig kis zászlókkal és politikai üzenettel érkeztek a pályára: a FIFA ismerje el mindkét gárdát hivatalosan is nemzeti válogatottként, és engedje önállóan indulni a világversenyeken. A baszk válogatott keretét főleg a Bilbao játékosai adták (többek között Yeste, Llorente, Etxeberría, és Del Horno), de Gaizka Mendieta, a Valencia egykori klasszisa és a Middlesbrough jelenlegi játékosa (aki idén még egy percet sem játszott a Premier League-ben) is tagja volt a csapatnak. A katalánoknál hiányzott Valdés, a Barcelona kapusa (őt a Terrassa hálőőre, Morales helyettesítette) a gránátvörös-kékeket Puyol, Xavi, és Krkic képviselte.Mendieta és Krkic parádézott
Az első félidőben a hazai csapat szebbnél-szebb támadásokat vezetett: a legnagyobb problémát Mendieta és Fernando Llorente semlegesítése okozta a katalánoknak, akiknek nem egyszer Morales bravúros védéseire is szükségük volt. A vendégek egy kontra végén azonban váratlanul megszerezték a vezetést: Bojan Krkic gurított a kapuba. A Barca tinije a második félidő elején még egy kapufát is lőtt, gólt viszont csak a baszkok: Fernando Llorente és Mendieta látványos akciójának végén Aduriz egyenlített. Rossz hír a Barcelona számára, hogy a Valdést helyettesítő Jorquera az előzetes orvosi vizsgálatok szerint térdszalagszakadást szenvedett, és hat hónapra kidőlt. Frank Rijkaard csapatának így most mindenképpen kapust kell igazolnia.Baszkföld-Katalónia 1-1
Ez volt a két válogatott tizenegyedik barátságos mérkőzése. A baszk-katalán találkozók 92 éves története során Katalónia csak egyszer (1971-ben 2-1 a San Mamésban) tudta legyőzni Baszkföldet. 1915-ben (1-0, 2-2 és 6-1), 1916-ban (5-0, 0-0 és 3-1), 1930-ban (1-0) és 1971-ben (3-2) is a baszkok örülhettek. A legutóbbi két találkozó pedig egyaránt döntetlent hozott.
Baszkföld-Katalónia 1-1 (0-1)
San Mamés, 40 000 néző
Baszkföld: Lafuente (46. Riesgo); Iraola (46. López Rekarte), Labaka, Amorebieta (46. Mikel González), Del Horno (76. Urzelai); Xabi Prieto (60. Mendieta), Orbaiz (46. Punal), Aranburu, Yeste (46. Gabilondo); Etxeberria (42. Aduriz), Fernando Llorente (46. Joseba Llorente)
Katalónia: Jorquera (14. Morales); Bruno, Belenguer (46. Tortolero), Puyol (46. Carlos García), David García (46. Chica); Sergio González, Xavi (65. Angel), Verdú; Corominas (81. Soler), Sergio García (74. Crosas), Krkic (60. Pinilla)
gól: 70. Aduriz ill. 29. Krkic
(formaria.focitipp.hu)
*****
További cikkek a rovatban
Conte, Simeone és az NB I-es nyilatkozatok
Nem mondhatni, hogy a BL csoportkörének utolsó fordulójában túl nagy izgalmakat kellett volna átélniük a szurkolóknak. A PSG megőrizte a csoport első helyét, a Roma megelőzte a Chelsea-t, kiesett az Atlético. Kábé ennyi.
Prémium párizsi
- Bajnokok Ligája
- Neymar
- Dani Alves
- Edinson Cavani
- Chelsea
- Manchester United
- PSG
- Bayern München
- Juventus
- Barcelona
Fiatal futballsztárok repítik a PSG-t, bekövetkezik a generációváltás az európai topfutballban?
Angol gólokban tobzódunk
Megint az angolok… A Manchester City a bombaformában lévő Napolinak rúgott négy gólt idegenben, a Tottenham futballsulit tartott a BL-címvédő Real Madridnak.
Kékre verték Rómában a kékeket
A Bayern München és a PSG biztosan ott lesz a legjobb tizenhat között a Bajnokok Ligájában, de szinte biztosan továbblép majd a Roma, a Chelsea, a Manchester United és a Barcelona is.
Újhullámos olasz klubfoci
Az idei szezon eddigi legjobb BL-meccsét játszották Londonban: Chelsea–Roma 3:3. Gólzápor két olasz edzővel a kispadon!
Guardiola egyik legnagyobb győzelme?
Újra az angolok voltak a főszereplők a Bajnokok Ligájában: rangadót nyert a Manchester City, idegenben állította be a BL-rekordot a Liverpool, a címvédő otthonából rabolt pontot a Tottenham.
Totális német futballblama
- Bajnokok Ligája
- Európa-liga
- Borussia Dortmund
- 1. FC Köln
- Hertha BSC
- Bayern München
- Hoffenheim
- RB Leipzig
A héten mind a hat német csapat veszített a nemzetközi kupaporondon. A legnagyobb bukás a Bayern Münchené, Ancelottit menesztették.
Isztambulban a füldugó sem segített
A lipcsei játékosok nem bírták a fülsiketítő zajt Isztambulban, könnyen nyert odahaza a Napoli és a Sevilla, Cristiano Ronaldo örök.
Az ember, aki fut
A képzés lehet akármilyen licenszes, akárhány műfüves pályán zajló és akárhány milliárd TAO-ból megfinanszírozott. Egyetlen gyönyörűen megtervezett, jó elgondoláson alapuló és rendszerben gondolkodó elmélet sem "csinál" olyan focistákat, mint Vardy, aki azt az egyet képviseli, ami nélkül semmit sem…
Majdnem le lettünk
Csütörtök este megnéztem az Arsenal hazai meccsét a Köln ellen. Ötven percig azt gondoltam, nem kellett volna, mert annál, amit láttam, pontosabban, amit a gépből olykor kínos óvatossággal fölpillantva észleltem, még a dolgozatjavítás is gyümölcsözőbb.