Bayern München: felemás ősz
Jövő héten kezdődik a Bundesliga tavaszi szezonja. Ezúttal a listavezető Bayern München őszi szezonját értékeljük.
Ha szigorúan a tényeket vesszük alapul, a Bayern München gárdája remek "félidőn" van túl. A csapat vezeti a Bundesligát, s versenyben van mind a DFB-, mind az UEFA-kupáért. Mi több a bajorok a 2006-7-es költségvetési évben minden eddigi rekordot megdöntve 225.8 millió eurós bevételre tettek szert. A 21. század eredményorientált szemléletmódja azonban vajmi kevéssé hatja meg a bőrnadrágosok drukkereit. Joggal mérgesek csapatukra: bizony nem azt kapták, amit a kiadott 70 millió euró ellenében reméltek.
Rózsaszín köd
Az elmúlt évek egyik legnagyobb vérfrissítése után a németek kirakatcsapata úgy kezdte meg az új Bundesliga-idényt, ahogy az a legfőbb bajnokaspiránshoz illik: ellentmondást nem tűrően. A Bayern az első tizenkét meccsén veretlen maradt, (8-4-0, 27-4) - a Bundesliga történetének legjobb rajtját produkálva ezzel. Az FC Hollywood szekerét az újoncok húzták: Toni, Klose, Ribéry és Altintop kezdetben pazar formában játszott. A Bőrnadrágosok szurkolói már-már azon tanakodtak, hogy ez a leistung mire lesz elég a 2008/9-es BL-szezonban, amikor a bajorok a 13. fordulóban kilátástalan játékot nyújtva megérdemelt vereséget szenvedtek Stuttgartban.Katastrophe!
A csúfos kudarcnak voltak előjelei. Két héttel korábban, október legvégén csak a szerencse (s nemkülönben a dortmundi futballisták kabaréjelenetei) mentették meg a Bayernt a csapat szezonbeli első vereségétől. A 0-0 (első gól nélkül lejátszott bajnoki) akkor egyrészt azt is jelezte: a támadójátékkal sincs minden rendben. A következő fordulóban a müncheniek 16 (!) kaput találó kísérletből sem tudták bevenni Oka Nikolov kapuját. Az addig lépésben menetelő FCB két, gól nélküli mérkőzősére a svábok elleni blama tette fel a koronát. A Császár, Franz Beckenbauer így kommentálta a történteket: "Híján voltunk mindennek. Nem futottunk, nem volt bennünk akarat."A statisztikák is mutatják a visszaesést. A legbeszédesebb, ha az értékesített helyzetek arányát nézzük: a Bayern első tíz Bundesliga-meccsén az lehetőségek 16,8%-át használta ki - míg az utolsó három mérkőzésén már csak a sanszok 1,6 százalékával tudott élni. Drámai visszalépés, mint ahogy azt az ebből fakadó góltalanság is jelzi: 0,33 gól/meccs az addigi 2,7 gól/meccshez képest. Nincs mit szépíteni rajta: ez bizony krízis volt...
A Bundesliga téli szünetében azonban ez jelenti a bajorok őszi mélypontját. S hogy nem "kicsúszott" eredményként kell ezt kezelnünk, azt az utolsó két fordulóban elért 0-0 hivatott alátámasztani. Összesen négy gól nélkül lefutott mérkőzés, miközben a bajnokság két gólkirály-aspiránsa rohamozza az aktuális ellenfél kapuját - ez bizony mélyütéssel ér fel a Bayern München szimpatizánsai számára...
Hogy közelebb kerüljünk a miérthez, forduljunk segítségül a számokhoz. Az FCB első tizenhárom meccsén összesen 223 alkalommal próbálkozott kapura lövéssel; ez, s az ezalatt beszedett 7 gól is páratlan teljesítmény. Thomas Helmer (egykori Bayern-játékos) szerint nincs semmi misztikum a rekordbajnok körül: "Sokkal rosszabb lenne, ha a Bayern-nek eleve nem is lennének helyzetei, de nem így áll a dolog. A statisztikák azt mutatják, a játékosok elegendő lehetőséget dolgoznak ki." Az utolsó hét bajnokin a bajorok csak négyszer tudták megzörgetni a hálót. Szerencsétlenség? Dekoncentráltság?
Ribéry: egy, csak egy legény...
A megoldás kulcsa Franck Ribéry személye. Az időközben Franciaországban a 2007-es év labdarúgójává választott középpályás nevéhez marseille-iként a tavalyi idényben 25 mérkőzésen 5 gól és 8 assziszt fűződött. A Bayern-ben gyakorlatilag ugyanazt a szerepkört hivatott betölteni, mint korábban a francia kikötőváros gárdájánál: jobbnál jobb labdákkal kiszolgálni a társakat, s alkalomadtán gólt, gólokat szerezni. Fél szezon alatt azonban bebizonyosodott: a 25 millió euróért szerződtetett játékos képtelen maradéktalanul megfelelni ezen elvárásnak.Ribéry mindössze két gólpasszt jegyez az egész őszt tekintve, ami még akkor is édeskevés, ha ehhez azért hozzátett négy gólt. A müncheniek offenzív játéka szinte teljes mértékben az ő kreatív megoldásaira épül, a félpályás szólóira, a cselezőkésségére. Ha el tudja juttatni a labdát a tizenhatos környékére, abból gólok születhetnek. Ellenkező esetben azonban minden esetlegessé válik. Ha ehhez még hozzávesszük, hogy Ribéry nem klasszikus irányító (hiszen általában a bal szélről megindulva rohamozza a kaput, s hajlamos "rátekeredni" a labdára), akkor már tisztán látható: a Bayern játéka attól függ, mennyit képes magára vállalni.
Csatárok
A két ék, Luca Toni és Miroslav Klose is felemás őszt tudhat maga mögött. Voltak mérkőzések, amikor mindketten brillíroztak, és volt, hogy csak egyikük remekelt. Ám megesett, hogy egyikük sem találta a góllövő cipőjét... Mindkettejükre igaz, hogy igazán akkor vannak elemükben, ha megfelelő módon szolgálják ki őket; ez Toni-ra hatványozottan áll. Kilenc-kilenc góljukkal mindenesetre a liga legeredményesebb támadói. Klose válogatottbeli éktársának, Lukas Podolskinak Ottmar Hitzfeld - nagyrészt csereként - tíz alkalommal szavazott bizalmat, ám a támadó ezt egyszer sem tudta góllal meghálálni. A fiatal Sandro Wagner csak a szezon elején kapott lehetőséget, ám Jan Schlaudraff-hoz hasonlóan ő sem alkotott maradandót. Igaz, erre kettejüknek összesen hét találkozón nyílt lehetőségük.Középpályások
Ribéry-hez hasonlóan Sebastian Schweinsteiger is csalódást okozó produkciót nyújtott - ám a kettőt nem lehet egy napon említeni. Az ál-Effenbergnek alig akadt emlékezetes meccse annak ellenére, hogy tizennégyszer kapott játéklehetőséget. A bal térdével kapcsolatos állandó jellegű problémák erősen kihatottak a játékára. Egy másik Effe-utód, a 17 éves Toni Kroos azonban megvillantotta oroszlánkörmeit; elsősorban az UEFA-kupában nyújtott kiemelkedő teljesítményt. A gárda játékát azonban még nem lehet rá építeni. Hamit Altintop teljesítménye a klub eredménytelenségével együtt esett vissza.Hátvédek
A mindösszesen nyolc kapott gól nem indokolná, hogy a védelmet is nagyító alá vegyük, ám egyéb okok miatt kénytelenek vagyunk így tenni. Nem a szezon közben végrehajtott szerkezeti módosítások okán (amikor is az egész őszre kidőlő Marcell Jansen helyére Hitzfeld átvezényelte az eredetileg jobblábas Philiph Lahm-ot az általa oly jól ismert bal oldalra, utat nyitva így Christian Lell-nek), hanem a Generális egyrészt zseniális, másrészt homályos edzői döntései miatt. Zseniális, mert a középszerű védekező középpályás Martin Demichelis-ről kiderült, hogy szinte hiba nélkül el tudja látni a középső védő szerepkörét - betöltve ezzel az elmúlt év szezon egyik hiányposztját. Az így kispadot koptató Daniel van Buyten és Valerian Ismael közül utóbbi unta meg a mellőzést, minek következtében távozott a Hannover együtteséhez. Mivel a védelem jól látta el feladatkörét, az esetet nem követte jelentős zúgolódás.Annál nagyobb visszhangja volt Willy Sagnol mellőzésének. A súlyos sérüléséből felépülő védőnek (hét hónap kihagyás porcsérülés miatt) szintén csak a cserepadon jutott hely, ami érthetően nem tetszett/tetszik a francia válogatott játékosnak. Nem igazán érthető, hogy Hitzfeld miért mellőzte őt felépülését követően, hiszen egészségesen a világ egyik legjobb jobbhátvédje. Emellett hihetetlenül labdabiztos, felfutásait követő beadásai mindig életveszélyesek. Sagnol annak ellenére kacérkodik a távozás gondolatával, hogy a menedzsment erről hallani sem akar. Az őszi szezon utolsó, Aris Szaloniki elleni meccse után mindenestre azt nyilatkozta: "Kétség kívül nem ez volt az utolsó mérkőzésem a Bayernben."
Prognosztizálható jövő?
A végére egy érdekes statisztikai adat: a Bayern München annak ellenére, hogy hullámvölgybe került, mindegyik fordulót a tabella élén zárta. A krónikák pedig arról regélnek, hogy a mindenkori őszi bajnoknak - az esetek elenyésző részét leszámítva - már most oda lehetne adni a salátástálat...(vanye)
*****
További cikkek a rovatban
Conte, Simeone és az NB I-es nyilatkozatok
Nem mondhatni, hogy a BL csoportkörének utolsó fordulójában túl nagy izgalmakat kellett volna átélniük a szurkolóknak. A PSG megőrizte a csoport első helyét, a Roma megelőzte a Chelsea-t, kiesett az Atlético. Kábé ennyi.
Prémium párizsi
- Bajnokok Ligája
- Neymar
- Dani Alves
- Edinson Cavani
- Chelsea
- Manchester United
- PSG
- Bayern München
- Juventus
- Barcelona
Fiatal futballsztárok repítik a PSG-t, bekövetkezik a generációváltás az európai topfutballban?
Angol gólokban tobzódunk
Megint az angolok… A Manchester City a bombaformában lévő Napolinak rúgott négy gólt idegenben, a Tottenham futballsulit tartott a BL-címvédő Real Madridnak.
Kékre verték Rómában a kékeket
A Bayern München és a PSG biztosan ott lesz a legjobb tizenhat között a Bajnokok Ligájában, de szinte biztosan továbblép majd a Roma, a Chelsea, a Manchester United és a Barcelona is.
Újhullámos olasz klubfoci
Az idei szezon eddigi legjobb BL-meccsét játszották Londonban: Chelsea–Roma 3:3. Gólzápor két olasz edzővel a kispadon!
Guardiola egyik legnagyobb győzelme?
Újra az angolok voltak a főszereplők a Bajnokok Ligájában: rangadót nyert a Manchester City, idegenben állította be a BL-rekordot a Liverpool, a címvédő otthonából rabolt pontot a Tottenham.
Totális német futballblama
- Bajnokok Ligája
- Európa-liga
- Borussia Dortmund
- 1. FC Köln
- Hertha BSC
- Bayern München
- Hoffenheim
- RB Leipzig
A héten mind a hat német csapat veszített a nemzetközi kupaporondon. A legnagyobb bukás a Bayern Münchené, Ancelottit menesztették.
Isztambulban a füldugó sem segített
A lipcsei játékosok nem bírták a fülsiketítő zajt Isztambulban, könnyen nyert odahaza a Napoli és a Sevilla, Cristiano Ronaldo örök.
Az ember, aki fut
A képzés lehet akármilyen licenszes, akárhány műfüves pályán zajló és akárhány milliárd TAO-ból megfinanszírozott. Egyetlen gyönyörűen megtervezett, jó elgondoláson alapuló és rendszerben gondolkodó elmélet sem "csinál" olyan focistákat, mint Vardy, aki azt az egyet képviseli, ami nélkül semmit sem…
Majdnem le lettünk
Csütörtök este megnéztem az Arsenal hazai meccsét a Köln ellen. Ötven percig azt gondoltam, nem kellett volna, mert annál, amit láttam, pontosabban, amit a gépből olykor kínos óvatossággal fölpillantva észleltem, még a dolgozatjavítás is gyümölcsözőbb.