Olasz foci, lassú foci

Olasz foci, lassú foci

, focitipp.hu

BL-nyolcaddöntő, első mérkőzések

Három olasz csapat is rangadót játszott a Bajnokok Ligájában. Az olasz foci kedvelői számára kijózanítóak voltak a látottak: az olasz élklubok gyöngécske alakulatoknak tűnnek az angolokhoz és a spanyolokhoz képest.



Azok a boldog kilencvenes évek...

A kilencvenes években az olasz klubfutball a csúcson volt. A BL-ben 1989 és 1998 között mindössze egy esztendő volt, amikor nem szerepelt olasz együttes a sorozat fináléjában (1991: Crvena zvezda-Marseille 0-0, 11-esekkel: 5-3). A Milan háromszor győzött (1989: Steaua, 1990: Benfica, 1994: Barcelona), a Juventus egyszer (1995: Ajax), emellett a Milannak és a Juventusnak is volt két-két, a Sampdoriának egy vesztes döntője.


Az UEFA-kupában még ennél is jobban taroltak a taljánok: 1989 és 1999 között nyolc kupagyőzelem (az Inter háromszor, a Juventus és a Parma kétszer-kétszer, a Napoli egyszer aratott sikert). A sorozat a Parma 1999-es győzelmével (Parma-Marseille 3-0) megszakadt, az UEFA-kupában azóta sem került be itáliai csapat a döntőbe.


Az ezredforduló után a Milan mentette meg Olaszország becsületét a maga két diadalával (2003: Juventus, 2007: Liverpool), ráadásul a Rossonerók 2005-ben is döntőztek a Poollal. Van, aki nem emlékszik arra a mérkőzésre? Ehhez képest az olaszok a BL-nyolcaddöntők első meccsein csalódást okoztak. Főleg a játékukkal.


Inter: mit ér a hazai hegemónia?

Az Inter részéről nehéz lenne játékról beszélni. Az olasz bajnokság toronymagas listavezetőjének liverpooli produkciója után nincs miért megkérdőjelezni a Premier League fennsőbbrendűségét. Az esélyesként érkező Nerazzurrik az egész meccsen alárendelt szerepet játszottak az elmúlt hetekben gyötrelmes formát mutató Liverpoollal szemben.


Hogy Materazzit a 30. percben kiállították, ráadásul túl szigorúan? Hogy a hajrában megsérült Córdoba? Ezzel Mancini sem takarózhat, az Inter a kétgólos vereséggel szinte behozhatatlan hátrányba került. Az Internek két hete van arra, hogy felkészüljön az angolok elleni visszavágóra, ahol egy újabb kudarc után egy évig megint senkit sem érdekel majd, hogy Ibrahimovicék a legutóbbi ötszáznegyvennyolc meccsükön nem kaptak ki Olaszországban.


Milan: levegő után kapkodva


A San Siro másik reprezentánsa is Angliában kezdte a BL-tavaszt: Londonban a Milan az elmúlt évek leggyengébb BL-teljesítményével szomorította rajongóit. Az ezúttal parádézó hátvédeken kívül mindenki csődöt mondott az Arsenal ellen - a Rossonerók csak a szerencséjüknek és a Wenger-bébik kapkodásának köszönhették, hogy nem kaptak az Internél is nagyobb zakót (a játékosok értékelését itt olvashatja).


Gólnélküli döntetlenről indulva a Milan persze simán továbbjuthat hazai pályán, ahogy tette ezt az elmúlt öt BL-szezonban a Celtic, a Lyon, a Sparta Praha, az Ajax és az Internazionale ellen is. Az azonban már-már megalázó volt, ahogy az Ágyúsok szanaszét futották a levegő után kapkodó Milan-sztárokat az Emirates Stadionban. Tény, ami tény: a Serie A-kocogásokhoz képest ez a tempó valóban lélegzetelállító lehetett Pirlóék számára.


Roma: a csodataktika is kevés lehet


Fizikai problémákkal küszködött a Roma is, amely az utolsó negyedórában a saját térfelét sem nagyon tudta elhagyni a Real Madrid ellen. A léc azonban nemcsak a Milannak segített (Adebayor, 94. perc), hanem a Farkasoknak is: Van Nistelrooy a 79. percben találta telibe a bal kapufát 2-1-es Roma-vezetésnél.


A Roma dicséretére legyen mondva, hogy a gárdának sikerült felállnia a padlóról Raúl hetedik percben szerzett vezető gólját követően. Méghozzá annak tudatában, hogy a Real az elmúlt években akárhányszor Rómába jött, legyőzte Tottiékat (2-1, 3-0, 3-0). A madridi visszavágón a legnagyobb kérdés, hogy a Valladolid (7-0), vagy az Almería (0-2) elleni Real lesz-e a pályán. Az előbbi ellen az olaszok esélytelenek lesznek a Bernabéuban, hiába a Spalletti-féle, nyolc egyszerre támadó és védekező focistára épülő csodataktika. Az Olimpicóban ugyanis kiderült, hogy az erő a Madriddal van.


BL-nyolcaddöntők, első mérkőzések

Liverpool-Internazionale 2-0 (0-0)

Anfield Road, 41 999 néző
Gól: 85. Kuijt, 90. Gerrard
Kiállítva: 30. Materazzi

Schalke 04-FC Porto 1-0 (1-0)
Arena AufSchalke, Gelsenkirchen, 53 951 néző
Gól: 4. Kuranyi

Olimpiakosz-Chelsea 0-0

Karaiskakis Stadion, Athén, 33 500 néző

AS Roma-Real Madrid 2-1 (1-1)
Stadio Olimpico, 59 617 néző
Gól: 24. David Pizarro, 58. Mancini, ill. 8. Raul
Olympique Lyon-Manchester United 1-1 (0-0)
Stade Gerland, 39 230 néző
Gól: 54. Benzema - 87. Tévez
Arsenal-Milan 0-0
Emirates Stadium, 60 082
Fenerbahce-Sevilla 3-2 (1-1)
Sükrü Saracoglu, 49 000 néző
Gól: 17. Mateja Kezsman, 57. Lugano, 87. Semih Sentürk, ill. 23 (öngól) Edu, 66. Julien Escude
Celtic-Barcelona 2-3 (2-1)
Celtic Park, 58 345 néző
Gól: 16. Jan Vennegoor of Hesselink, 38. Barry Robson, ill. 18. és 79. Lionel Messi, 52. Thierry Henry

*****

További cikkek a rovatban

Conte, Simeone és az NB I-es nyilatkozatok

, Kiss Tibor Noé

Conte, Simeone és az NB I-es nyilatkozatok

Nem mondhatni, hogy a BL csoportkörének utolsó fordulójában túl nagy izgalmakat kellett volna átélniük a szurkolóknak. A PSG megőrizte a csoport első helyét, a Roma megelőzte a Chelsea-t, kiesett az Atlético. Kábé ennyi.

Tovább

Prémium párizsi

, Kiss Tibor Noé

Prémium párizsi

Fiatal futballsztárok repítik a PSG-t, bekövetkezik a generációváltás az európai topfutballban?

Tovább

Angol gólokban tobzódunk

, Kiss Tibor Noé

Angol gólokban tobzódunk

Megint az angolok… A Manchester City a bombaformában lévő Napolinak rúgott négy gólt idegenben, a Tottenham futballsulit tartott a BL-címvédő Real Madridnak.

Tovább

Kékre verték Rómában a kékeket

, Kiss Tibor Noé

Kékre verték Rómában a kékeket

A Bayern München és a PSG biztosan ott lesz a legjobb tizenhat között a Bajnokok Ligájában, de szinte biztosan továbblép majd a Roma, a Chelsea, a Manchester United és a Barcelona is.

Tovább

Újhullámos olasz klubfoci

, Kiss Tibor Noé

Újhullámos olasz klubfoci

Az idei szezon eddigi legjobb BL-meccsét játszották Londonban: Chelsea–Roma 3:3. Gólzápor két olasz edzővel a kispadon!

Tovább

Guardiola egyik legnagyobb győzelme?

, Kiss Tibor Noé

Guardiola egyik legnagyobb győzelme?

Újra az angolok voltak a főszereplők a Bajnokok Ligájában: rangadót nyert a Manchester City, idegenben állította be a BL-rekordot a Liverpool, a címvédő otthonából rabolt pontot a Tottenham.

Tovább

Totális német futballblama

, Kiss Tibor Noé

Totális német futballblama

A héten mind a hat német csapat veszített a nemzetközi kupaporondon. A legnagyobb bukás a Bayern Münchené, Ancelottit menesztették.

Tovább

Isztambulban a füldugó sem segített

, Kiss Tibor Noé

Isztambulban a füldugó sem segített

A lipcsei játékosok nem bírták a fülsiketítő zajt Isztambulban, könnyen nyert odahaza a Napoli és a Sevilla, Cristiano Ronaldo örök.

Tovább

Az ember, aki fut

, Somos Ákos

Az ember, aki fut

A képzés lehet akármilyen licenszes, akárhány műfüves pályán zajló és akárhány milliárd TAO-ból megfinanszírozott. Egyetlen gyönyörűen megtervezett, jó elgondoláson alapuló és rendszerben gondolkodó elmélet sem "csinál" olyan focistákat, mint Vardy, aki azt az egyet képviseli, ami nélkül semmit sem…

Tovább

Majdnem le lettünk

, Kiss L. László

Majdnem le lettünk

Csütörtök este megnéztem az Arsenal hazai meccsét a Köln ellen. Ötven percig azt gondoltam, nem kellett volna, mert annál, amit láttam, pontosabban, amit a gépből olykor kínos óvatossággal fölpillantva észleltem, még a dolgozatjavítás is gyümölcsözőbb.

Tovább