"Olyanok vagytok, mint a régi Arsenal!"

"Olyanok vagytok, mint a régi Arsenal!"

, focitipp.hu

Brighton-Cheltenham 2-1

Harmadosztályú angol bajnokin jártunk. De nemcsak Nick Hornby jutott az eszünkbe, hanem gyermekkorunk november 7-i ünnepségei is.



Brighton és foci = oximoron

"Kevés adekvátabb definíciója létezik az oximoronnak, minthogy a Brighton futballozik" - egyetemi tanárunk szavai alapján ő nem tartozik a délangol város focicsapatának rajongói közé, de mint később kiderült, véleményével együtt akár törzsszurkolója is lehetne a Brighton&Hove Albionnak. A brightoniak ugyanis valahogy úgy lehetnek pillanatnyilag a "Sirályokkal" (The Seagulls - ez a csapat beceneve), mint Nick Hornby a nyolcvanas évek Arsenaljával: rajongott érte, de sokszor utálta is. A Brighton nem is hazudtolta meg önmagát - angol harmadosztályú bajnokin jártunk.

Seagulls vs. Robins

Méghozzá egy alsóházi rangadón, ahol az ellenfél a Cheltenham Town csapata volt. A Sirályok a meccs előtt a 17. helyen szerénykedtek, a vendég "Robinok" (The Robins, Cheltenham) négy ponttal leszakadva mögöttük. A váratlanul csípősre fordult délangol februári délutánon meglepően sokan igyekeznek a Withdean stadion felé (sokan a város különböző pontjairól induló szurkolói buszokkal), a tömegben kék-fehér sálas nagyik, a régi szép időkre emlékező öregek mellett bőven akadnak tíz év körüli vagy annál fiatalabb gyerekek is.

1983: a Brighton csodálatos éve

A helyiek legszívesebben 1983-ról beszélnek, amikor valami csoda folytán az FA-kupa döntőjébe jutott a csapat. A klub ajándékboltjában ma is meg lehet vásárolni a poszterméretűre nagyított képet, amelyen a fiúk a Wembley gyepén állnak. Ennek a brightoniakon kívül leginkább Manchesterben örültek, miután a Unitednek nem sok gondot okozott a földbe döngölni a Sirályokat (4-0). A Cheltenham Town drukkereinek viszont még ennyi sem adatott meg, bár valószínűleg ők is gyakran néznek visszafelé. De nem a múltban, hanem a tabellán, mert a már kieső helyen álló Gillinghamnél mindössze négy ponttal tudtak csak többet szerezni eddig - 33 meccsen összesen 35-öt.

A Withdean hangulata

Az "arénába" lépve megint eszünkbe jutnak Hornby történetei, amelyeket az angol alsóbb osztálybeli meccsekről írt. Itt azonban nem köröz dilinyós öregúr bukósisakkal a fején a pálya körül, és a káposztáskertbe sem kell kimászni a labda után.

A Withdean kissé kopottas. Egy átlag magyar NB 1-es pályának azért még így is simán elmenne a villanyvilágítással, ülőhelyes lelátókkal (melyek közül a pálya egyik szélén húzódó fedett). Csak az eredményjelző hiányzik, amit egy ósdi óra helyettesít. A kisvárosi atmoszférát hamar megteremti, hogy a nagylelátóra csak a pályán keresztül lehet felmenni, így akinek a bejárattól távolabbi végébe szól a jegye, annak végig kell gyalogolnia a rekortánon, miközben a klub indulója szól. Közép-Európából jöttünk, nekünk november 7-ét idézi.

A meccs nem szórakoztató

A két csapat előző öt meccséből hármat a Cheltenham nyert meg - a Brighton bosszúra készült. Ehhez képest a harmadik percben már a vendégek vezettek. A meccs amúgy nézhetetlen. Fanatikus szurkolónak kell lenni ahhoz, hogy ezt a játékot valaki szórakoztatónak találja (bár Hornby szerint az ember nem szórakozni jár a meccsre), a "tipikus brit stílus" eufemisztikus jelző a látottakra. A Brighton balszéle nagyon gyenge, pedig ott a korábban az Aston Villát is megjárt Alan Wright játszik. A hazaiaknak egy idegenlégiósuk is van, Michel Kuipers korábban a nagy hírű DWS Amsterdamban védett.

A gyenge játéknál csak az meglepőbb, hogy a közönség meg sem várja a szünetet. A nézők már a negyvenedik perctől kezdve hosszú sorokban vonulnak a futópályán át a kioszkok felé. Aki marad, hangos "húúú"-zással tudatja elégedetlenségét a játékosokkal. A szünetben egy kabalaállat szórakoztatja a közönséget tizenegyesrúgásokkal, miközben a hangosbemondóban a szurkolók személyes üzeneteit olvassák be: "Anya, apa és a család köszönti Briant a 13. születésnapján!".

"Olyanok vagytok, mint a régi Arsenal"

A második félidőben aztán egy kettős cserét követően a Brighton 4-4-2-ről 4-3-3-as rendszerre áll át. Ettől a színvonal nem nő, de a kék-fehérek legalább többet támadnak. Igaz, még így is előfordul, hogy egy brightoni nekiiramodik, majd a kezdőkörben visszafordul, és inkább a hátul állókhoz passzolt. Önbizalomhiány. Anyázás mégsincs, legfeljebb annyit kiabálnak be a drukkere egy-egy rossz passz után, hogy "kékben játszunk". De a legjobban az "olyanok vagytok, mint a régi Arsenal!" tarol. (Már megint Hornby.)

Győz a Brighton

A második félidő közepén aztán a 300 ezer fontért(!) igazolt Glen Murray egyenlít, amitől a Cheltenham kapusa a korábbiaknál is pofátlanabbul kezdi húzni az időt, a lelátókról pedig a korábbiaknál gyakrabban harsan fel a "Seeegulls Seeegulls!", vagy a "Seasiders! Seasiders!" bíztatás. A kékek mindent egy lapra feltéve támadnak, és ennek meg is lesz az eredménye: alig három perccel a vége előtt az egyik cserejátékos (Joel Lynch) a győztes gólt is megszerzi. Fejese a gólvonal környékén landol, a bíró megadja a gólt. Keith Downing, a Cheltenham edzője füstölgött is a meccs után: a vendégtréner szerint utólag a hazaiak is elismerték, hogy nem volt érvényes a találat.

4395 néző, negatív rekord

Downing ettől függetlenül immár sorsdöntő meccsekre készülhet, igaz a Brighton menedzsere se lehet sokkal boldogabb. Mint kiderült, a 4395 fizető néző (ebből 35-en vendégszurkolók voltak) negatív rekordot jelent a klub történetében, pedig kedvezményes jegyekkel is igyekeztek kicsábítani a nézőket: aki megvett két 17,5 fontos tikettet, a harmadikat féláron kapta. A klub vezetői mindenesetre a hideggel és a BL-közvetítésekkel magyarázták az érdektelenséget. A helyi újság honlapján a tudósításhoz fűzött kommentárok többsége ennek ellenére Dean Wilkins távozását követeli, azt vetve a Brighton edzőjének szemére, hogy ennyire rosszul és jellegtelenül már rég játszott a csapat.

A kedd este alapján meg lehet őket érteni.

(kosa.brighton.co.uk)
*****

További cikkek a rovatban

Conte, Simeone és az NB I-es nyilatkozatok

, Kiss Tibor Noé

Conte, Simeone és az NB I-es nyilatkozatok

Nem mondhatni, hogy a BL csoportkörének utolsó fordulójában túl nagy izgalmakat kellett volna átélniük a szurkolóknak. A PSG megőrizte a csoport első helyét, a Roma megelőzte a Chelsea-t, kiesett az Atlético. Kábé ennyi.

Tovább

Prémium párizsi

, Kiss Tibor Noé

Prémium párizsi

Fiatal futballsztárok repítik a PSG-t, bekövetkezik a generációváltás az európai topfutballban?

Tovább

Angol gólokban tobzódunk

, Kiss Tibor Noé

Angol gólokban tobzódunk

Megint az angolok… A Manchester City a bombaformában lévő Napolinak rúgott négy gólt idegenben, a Tottenham futballsulit tartott a BL-címvédő Real Madridnak.

Tovább

Kékre verték Rómában a kékeket

, Kiss Tibor Noé

Kékre verték Rómában a kékeket

A Bayern München és a PSG biztosan ott lesz a legjobb tizenhat között a Bajnokok Ligájában, de szinte biztosan továbblép majd a Roma, a Chelsea, a Manchester United és a Barcelona is.

Tovább

Újhullámos olasz klubfoci

, Kiss Tibor Noé

Újhullámos olasz klubfoci

Az idei szezon eddigi legjobb BL-meccsét játszották Londonban: Chelsea–Roma 3:3. Gólzápor két olasz edzővel a kispadon!

Tovább

Guardiola egyik legnagyobb győzelme?

, Kiss Tibor Noé

Guardiola egyik legnagyobb győzelme?

Újra az angolok voltak a főszereplők a Bajnokok Ligájában: rangadót nyert a Manchester City, idegenben állította be a BL-rekordot a Liverpool, a címvédő otthonából rabolt pontot a Tottenham.

Tovább

Totális német futballblama

, Kiss Tibor Noé

Totális német futballblama

A héten mind a hat német csapat veszített a nemzetközi kupaporondon. A legnagyobb bukás a Bayern Münchené, Ancelottit menesztették.

Tovább

Isztambulban a füldugó sem segített

, Kiss Tibor Noé

Isztambulban a füldugó sem segített

A lipcsei játékosok nem bírták a fülsiketítő zajt Isztambulban, könnyen nyert odahaza a Napoli és a Sevilla, Cristiano Ronaldo örök.

Tovább

Az ember, aki fut

, Somos Ákos

Az ember, aki fut

A képzés lehet akármilyen licenszes, akárhány műfüves pályán zajló és akárhány milliárd TAO-ból megfinanszírozott. Egyetlen gyönyörűen megtervezett, jó elgondoláson alapuló és rendszerben gondolkodó elmélet sem "csinál" olyan focistákat, mint Vardy, aki azt az egyet képviseli, ami nélkül semmit sem…

Tovább

Majdnem le lettünk

, Kiss L. László

Majdnem le lettünk

Csütörtök este megnéztem az Arsenal hazai meccsét a Köln ellen. Ötven percig azt gondoltam, nem kellett volna, mert annál, amit láttam, pontosabban, amit a gépből olykor kínos óvatossággal fölpillantva észleltem, még a dolgozatjavítás is gyümölcsözőbb.

Tovább