A futballbíró, a rendőr és a rühös kutya
, anfield
"Miért csalsz, te tetves patkány?" - avagy Frisk felrepedt fejbőrétől a koponyasérüléssel járó verésig. Embertelen a FIFA?
"...valaki egyszer nyakon ragadta a bírót (ott álltam, láttam), és némi nyelvi kavargás után az iránt érdeklődött, hogy a bíró sporttársnak mi okból tetszik vajon nem a szabályok szerint harmonizálva vezetni a mérkőzést, azaz: Mért csalsz, te tetves patkány?"
(Esterházy Péter: Utazás a tizenhatos mélyére)
Bírónak lenni nehéz hivatás. Címeres ökörnek való, mondják a szotyolázók, és tényleg: kell némi önsanyargatás és perverz hajlam ahhoz, hogy valaki hétről hétre azt hallgassa, édesanyja milyen (az esetek többségében ősi) foglalkozást űz. Egyrészt.
Bírónak lenni felelősségteljes hivatás. A bíró nem csak azért felel, hogy a játék játék maradjon, hanem ő az a személy, aki a gólt (a lest, a tizenegyest stb.) megadja. Vagy nem adja meg. Döntései milliók életére vannak kihatással, a bíró beleszól a történelembe, futballnemzeteket juttat az idegösszeomlás szélére és így tovább. Mert most akkor hova is pattant a labda Hurst lövésénél? Ez van másrészt.
Harmadrészt pedig az van, hogy - túl azon, hogy a stadionfolklórban a bíró valahol a rendőr és a rühös kutya között található - bírónak lenni veszélyes hivatás. A svéd Anders Frisknek előbb a fejbőre repedt fel, majd a sok halálos fenyegetés után (Drogba kiállítását követően) kénytelen volt befejezni pályafutását.
Nem járt jobban a svájci Urs Meier sem, aki az angolok szerint elcsalta a 2004-es Anglia-Portugália Eb-negyeddöntőt. Bíró még olyan zaklatásnak nem volt kitéve, mint Meier az angolok részéről - több mint 16 ezer fenyegető levelet kapott. Csehországban idén két elsőligás játékvezetőt vertek eszméletlenre az utcán (Jaroslav Járát és Pavel Královecet), Igor Šramka nemzetközileg is elismert partjelzőt tavaly Pozsonyban a kislánya szeme láttára hagyták helyben (bordatörés, koponyasérülés - Šramka még a kórházban lemondott a játékvezetői testület elnöki tisztjéről).
Mindezek után a FIFA most mégis úgy döntött, nem könnyíti meg a bírók dolgát, és nem kér a jégkorongban már bevált gólkamerákból, sem a labdába szerelhető mikorchipekből. Pedig akkor kiderülne, gól volt-e a gól, s nem lenne 42 év elteltével is kérdés, hogy Hurst lövése után a labda a gólvonal mögé pattant-e le (angol verzió) avagy sem (német verzió).
A FIFA ehelyett gólbírót állítana a kapuk mögé, a játékvezetői hármasból így lesz majdan ötösfogat. Végül is logikus döntés, öt embert nehezebb megverni, lefizetni is nehezebb (vagy legalábbis költségesebb), csakhogy a FIFA nem ilyesmivel érvelt (a futballban ugyanis nincs és sohase volt bunda), hanem azzal, hogy a gólkamera "nem emberi".
Ember legyen a talpán, aki érti a döntést.
(anfield)
*****
További cikkek a rovatban
Conte, Simeone és az NB I-es nyilatkozatok
Nem mondhatni, hogy a BL csoportkörének utolsó fordulójában túl nagy izgalmakat kellett volna átélniük a szurkolóknak. A PSG megőrizte a csoport első helyét, a Roma megelőzte a Chelsea-t, kiesett az Atlético. Kábé ennyi.
Prémium párizsi
- Bajnokok Ligája
- Neymar
- Dani Alves
- Edinson Cavani
- Chelsea
- Manchester United
- PSG
- Bayern München
- Juventus
- Barcelona
Fiatal futballsztárok repítik a PSG-t, bekövetkezik a generációváltás az európai topfutballban?
Angol gólokban tobzódunk
Megint az angolok… A Manchester City a bombaformában lévő Napolinak rúgott négy gólt idegenben, a Tottenham futballsulit tartott a BL-címvédő Real Madridnak.
Kékre verték Rómában a kékeket
A Bayern München és a PSG biztosan ott lesz a legjobb tizenhat között a Bajnokok Ligájában, de szinte biztosan továbblép majd a Roma, a Chelsea, a Manchester United és a Barcelona is.
Újhullámos olasz klubfoci
Az idei szezon eddigi legjobb BL-meccsét játszották Londonban: Chelsea–Roma 3:3. Gólzápor két olasz edzővel a kispadon!
Guardiola egyik legnagyobb győzelme?
Újra az angolok voltak a főszereplők a Bajnokok Ligájában: rangadót nyert a Manchester City, idegenben állította be a BL-rekordot a Liverpool, a címvédő otthonából rabolt pontot a Tottenham.
Totális német futballblama
- Bajnokok Ligája
- Európa-liga
- Borussia Dortmund
- 1. FC Köln
- Hertha BSC
- Bayern München
- Hoffenheim
- RB Leipzig
A héten mind a hat német csapat veszített a nemzetközi kupaporondon. A legnagyobb bukás a Bayern Münchené, Ancelottit menesztették.
Isztambulban a füldugó sem segített
A lipcsei játékosok nem bírták a fülsiketítő zajt Isztambulban, könnyen nyert odahaza a Napoli és a Sevilla, Cristiano Ronaldo örök.
Az ember, aki fut
A képzés lehet akármilyen licenszes, akárhány műfüves pályán zajló és akárhány milliárd TAO-ból megfinanszírozott. Egyetlen gyönyörűen megtervezett, jó elgondoláson alapuló és rendszerben gondolkodó elmélet sem "csinál" olyan focistákat, mint Vardy, aki azt az egyet képviseli, ami nélkül semmit sem…
Majdnem le lettünk
Csütörtök este megnéztem az Arsenal hazai meccsét a Köln ellen. Ötven percig azt gondoltam, nem kellett volna, mert annál, amit láttam, pontosabban, amit a gépből olykor kínos óvatossággal fölpillantva észleltem, még a dolgozatjavítás is gyümölcsözőbb.