A nagy baki
"A nagy lapta felfujatván csak széleresztő csüv által, a szabad ég alatt ide s tova verettetik" - írta Johannes Amos Comenius, a pedagógia atyja az Orbis Pictus (Látható világ, 1658) című művében.
Comenius óta egy s más megváltozott errefelé. Nem elsősorban a heliocentrikus világkép elterjedésére, Boltzmann termodinamikai tételére vagy a maghasadásra gondolunk, hanem például arra, hogy a labda "ide s tova verettetésének" időközben kodifikált szabályrendszere alakult ki, így például már z 1870-es évektől kezdve büntetendő az ellenféllel szemben elkövetett testi sértés, s ugyancsak az 1870-es évektől kezdve találjuk ott a pályán a játékvezetőt: egyebek mellett az ő feladata eldönteni, gól-e a gól avagy sem, s ehhez csak annyit kell megfigyelnie, a labda teljes terjedelmével áthaladt-e a gólvonalon a kapufák között és a keresztléc alatt.
Helyben is volnánk.
Sokáig úgy tűnt, Matteo Simone Trefoloni olasz játékvezető lesz a hét lúzere, amiért a Celtic-Aalborg meccsen tévesen állított ki egy aalborgi játékost (a szabálytalanságot nem a piros lapot kapó Beauchamp, hanem az eset után "elvegyülő" Jakobsen követte el).
Hanem aztán jött a Stuart Attwell-Nigel Bannister páros, és mindent vitt.
Az angol másodosztályú Watford-Reading mérkőzésen ugyanis Bannister partjelző úgy látott gólt, hogy a labda méterekre volt a kaputól. A 17 ezres stadionban ő volt az egyedüli, aki e szokatlan érzékcsalódásnak áldozatául esett, de mivel makacsul kitartott látomása mellett, Attwell bíró általános megrökönyödésre gólt ítélt. "Szájukat fogják szépen befele, uraim, gól volt, ezért most középkezdés következik."
Úgy is lett. Mert amit Bannister partjelző megálmodott, azt ember meg ne vétózza.
Legközelebb majd javítanak, mondanánk, de az angol szövetség illetékeseinek első nyilatkozatai azt sugallják: nem lesz legközelebb. Hőseink - Attwett és Bannister - legfeljebb gombfocimeccset vezethetnek a jövőben.
(focitipp.gj)
*****
További cikkek a rovatban
Conte, Simeone és az NB I-es nyilatkozatok
Nem mondhatni, hogy a BL csoportkörének utolsó fordulójában túl nagy izgalmakat kellett volna átélniük a szurkolóknak. A PSG megőrizte a csoport első helyét, a Roma megelőzte a Chelsea-t, kiesett az Atlético. Kábé ennyi.
Prémium párizsi
- Bajnokok Ligája
- Neymar
- Dani Alves
- Edinson Cavani
- Chelsea
- Manchester United
- PSG
- Bayern München
- Juventus
- Barcelona
Fiatal futballsztárok repítik a PSG-t, bekövetkezik a generációváltás az európai topfutballban?
Angol gólokban tobzódunk
Megint az angolok… A Manchester City a bombaformában lévő Napolinak rúgott négy gólt idegenben, a Tottenham futballsulit tartott a BL-címvédő Real Madridnak.
Kékre verték Rómában a kékeket
A Bayern München és a PSG biztosan ott lesz a legjobb tizenhat között a Bajnokok Ligájában, de szinte biztosan továbblép majd a Roma, a Chelsea, a Manchester United és a Barcelona is.
Újhullámos olasz klubfoci
Az idei szezon eddigi legjobb BL-meccsét játszották Londonban: Chelsea–Roma 3:3. Gólzápor két olasz edzővel a kispadon!
Guardiola egyik legnagyobb győzelme?
Újra az angolok voltak a főszereplők a Bajnokok Ligájában: rangadót nyert a Manchester City, idegenben állította be a BL-rekordot a Liverpool, a címvédő otthonából rabolt pontot a Tottenham.
Totális német futballblama
- Bajnokok Ligája
- Európa-liga
- Borussia Dortmund
- 1. FC Köln
- Hertha BSC
- Bayern München
- Hoffenheim
- RB Leipzig
A héten mind a hat német csapat veszített a nemzetközi kupaporondon. A legnagyobb bukás a Bayern Münchené, Ancelottit menesztették.
Isztambulban a füldugó sem segített
A lipcsei játékosok nem bírták a fülsiketítő zajt Isztambulban, könnyen nyert odahaza a Napoli és a Sevilla, Cristiano Ronaldo örök.
Az ember, aki fut
A képzés lehet akármilyen licenszes, akárhány műfüves pályán zajló és akárhány milliárd TAO-ból megfinanszírozott. Egyetlen gyönyörűen megtervezett, jó elgondoláson alapuló és rendszerben gondolkodó elmélet sem "csinál" olyan focistákat, mint Vardy, aki azt az egyet képviseli, ami nélkül semmit sem…
Majdnem le lettünk
Csütörtök este megnéztem az Arsenal hazai meccsét a Köln ellen. Ötven percig azt gondoltam, nem kellett volna, mert annál, amit láttam, pontosabban, amit a gépből olykor kínos óvatossággal fölpillantva észleltem, még a dolgozatjavítás is gyümölcsözőbb.