Az angol futball és a hitelválság

Az angol futball és a hitelválság

, focitipp.hu

Válság, pánik, csőd, zuhanás. Ahogy az várható volt, a világgazdasági őrület elérte az angol Premier League-et is.



Egyelőre nehéz megjósolni, meddig tart, s milyen hatással lesz a világ labdarúgására az elmúlt hetek pénzügyi válsága. Sportközgazdasági szakértők 3 milliárd angol fontra becsülik a Premier League adósságállományát. Ez 5%-os kamattal számolva is 150 millió angol font éves kamatköltséget jelent, ami meghaladja a Premier League 2006/07-es évi profitját (a Deloitte tanácsadó cég becslései szerint ez 95 millió angol font).

A brit sajtó a West Ham Unitedet szemelte ki elsőként az áldozat szerepére, ami nem meglepő: a patinás kelet-londoni klub tulajdonosa egy izlandi üzletember, Bjorgolfur Gudmundsson. Ő a második legnagyobb izlandi pénzintézetként számon tartott Landsbanki elnöke és társtulajdonosa. Illetve már csak volt. Másfél hete - amikor a Landsbanki csődöt jelentett és államosítás alá került - az izlandi kormány azonnali hatállyal megfosztotta Gudmundssont funkcióitól. A bankcsőd, illetve az államosítás következtében az izlandi üzletember mintegy 360 millió angol fonttal lett szegényebb.

Helyzetét nem könnyíti az sem, hogy hazája és Nagy-Britannia viszonya az elmúlt napokban jelentősen megromlott, miután Izland megtagadta a becsődölt bankokban ragadt szigetországi befektetések állami garanciáját. Gordon Brown brit miniszterelnök erre reagálva jelentette be: országa készen áll a Nagy-Britanniában működő izlandi cégek eszközeinek befagyasztására, ha az északi szigetország vezetői nem változtatnak álláspontjukon.

A West Ham klubvezetői egyelőre tagadják, hogy az izlandi helyzetnek, illetve a Landsbanki csődjének bármiféle hatása lenne a Kalapácsosok pénzügyeire, mondván, Gudmundsson egyéb befektetései (többek között hajózási vállalata) remekül jövedelmeznek.

A válság szele megérintette a Manchester Unitedet és a Newcastle-t is. A Vörös Ördögöket támogató amerikai AIG biztosító helyzete a 85 milliárd amerikai dolláros állami segítség után sem tűnik stabilnak, míg a Szarkákat támogató brit "Northern Rock" jelzálogkölcsönző éppen egy éve esett betétkivonási pánik áldozatául (internetes szurkolói fórumokon a két csapat mérkőzéseit " a központi bankok csatájaként" is emlegetik). A hitelválság mélyülése miatt lett későbbre halasztva a Liverpool új, 350 millió angol font költségvetésű stadionépítési projektje is.

Az angol futball - akárcsak napjainkban minden más pénzügyi befektetés - nehéz helyzetbe kerülhet. Az áldozatok névsora, illetve a számla nagysága egyelőre még ismeretlen. Létezik azonban egy másik forgatókönyv is, miszerint a Premier League-ben elszaporodnak a válságban kevésbé érintett régiókból (Kína, Egyesült Arab Emírségek stb.) származó milliárdosok, amit a Manchester City példája alapján nem lehet kizárni.


Sánta Attila

a szerző a bécsi Erste Bank kockázatelemzője
*****

További cikkek a rovatban

Conte, Simeone és az NB I-es nyilatkozatok

, Kiss Tibor Noé

Conte, Simeone és az NB I-es nyilatkozatok

Nem mondhatni, hogy a BL csoportkörének utolsó fordulójában túl nagy izgalmakat kellett volna átélniük a szurkolóknak. A PSG megőrizte a csoport első helyét, a Roma megelőzte a Chelsea-t, kiesett az Atlético. Kábé ennyi.

Tovább

Prémium párizsi

, Kiss Tibor Noé

Prémium párizsi

Fiatal futballsztárok repítik a PSG-t, bekövetkezik a generációváltás az európai topfutballban?

Tovább

Angol gólokban tobzódunk

, Kiss Tibor Noé

Angol gólokban tobzódunk

Megint az angolok… A Manchester City a bombaformában lévő Napolinak rúgott négy gólt idegenben, a Tottenham futballsulit tartott a BL-címvédő Real Madridnak.

Tovább

Kékre verték Rómában a kékeket

, Kiss Tibor Noé

Kékre verték Rómában a kékeket

A Bayern München és a PSG biztosan ott lesz a legjobb tizenhat között a Bajnokok Ligájában, de szinte biztosan továbblép majd a Roma, a Chelsea, a Manchester United és a Barcelona is.

Tovább

Újhullámos olasz klubfoci

, Kiss Tibor Noé

Újhullámos olasz klubfoci

Az idei szezon eddigi legjobb BL-meccsét játszották Londonban: Chelsea–Roma 3:3. Gólzápor két olasz edzővel a kispadon!

Tovább

Guardiola egyik legnagyobb győzelme?

, Kiss Tibor Noé

Guardiola egyik legnagyobb győzelme?

Újra az angolok voltak a főszereplők a Bajnokok Ligájában: rangadót nyert a Manchester City, idegenben állította be a BL-rekordot a Liverpool, a címvédő otthonából rabolt pontot a Tottenham.

Tovább

Totális német futballblama

, Kiss Tibor Noé

Totális német futballblama

A héten mind a hat német csapat veszített a nemzetközi kupaporondon. A legnagyobb bukás a Bayern Münchené, Ancelottit menesztették.

Tovább

Isztambulban a füldugó sem segített

, Kiss Tibor Noé

Isztambulban a füldugó sem segített

A lipcsei játékosok nem bírták a fülsiketítő zajt Isztambulban, könnyen nyert odahaza a Napoli és a Sevilla, Cristiano Ronaldo örök.

Tovább

Az ember, aki fut

, Somos Ákos

Az ember, aki fut

A képzés lehet akármilyen licenszes, akárhány műfüves pályán zajló és akárhány milliárd TAO-ból megfinanszírozott. Egyetlen gyönyörűen megtervezett, jó elgondoláson alapuló és rendszerben gondolkodó elmélet sem "csinál" olyan focistákat, mint Vardy, aki azt az egyet képviseli, ami nélkül semmit sem…

Tovább

Majdnem le lettünk

, Kiss L. László

Majdnem le lettünk

Csütörtök este megnéztem az Arsenal hazai meccsét a Köln ellen. Ötven percig azt gondoltam, nem kellett volna, mert annál, amit láttam, pontosabban, amit a gépből olykor kínos óvatossággal fölpillantva észleltem, még a dolgozatjavítás is gyümölcsözőbb.

Tovább