És aztán Del Piero nekifutott...

És aztán Del Piero nekifutott...

, ktn

Real Madrid-Juventus 0-2

Mit láttunk a Bernabéu stadionban? A Real Madrid-Juventus meccset, no persze.



Október 18-án a Real Madrid 2-1-re verte a városi derbin az Atléticót a Vicente Calderónban, így sorozatban a nyolcadik meccsén maradt veretlen. Ugyanaznap a Juventus az olasz bajnokságban lépett pályára - a Zebrák 2-1-re kikaptak Nápolyban, a Juve zsinórban az ötödik meccsét nem tudta megnyerni.

Csúcson a Real Madrid, Higuaín az új nagymenő, írták a spanyol lapok. Krízis, káosz, kutyaütők - ezek voltak a Juve elleni médiakampány kulcsszavai.

Mindez alig három hete történt. Azóta viszont a Juventus ötből öt meccset megnyert, a Real Madrid pedig ötből négyet nem nyert meg. De ami a lényeg: a Juventus kétszer is megverte a Real Madridot a BL-ben.

Másodjára a Bernabéuban, furcsa meccsen, valahogy úgy, ahogy tavaly a Roma tette a Madriddal. Olaszos védekezéssel, ésszel, leleménnyel, fojtással, kaszabolással és néhány gyilkos kontrával. Hogy miért nem nyerhetett a Real, arra Csanádi Árpád már fél évszázaddal ezelőtt megadta a magyarázatot Labdarúgás című tankönyvében.

"Az olasz-magyar találkozók általában nagy magyar fölény jegyében zajlottak le, és rendszerint a kevesebbet támadó olasz válogatott győzött. Miért? - A magyar csapat lassan építette támadásait, időt engedve az olasz védők tömörülésére. A többnyire erőtlen, főleg csak a technikára épülő magyar támadásokat az erélyes olasz védők rendre szétrombolták és hosszan előrevágott labdákkal, meglepetésszerűen küldték támadásba a gyors és jó technikájú olasz támadókat" - írta Csanádi ötven évvel ezelőtt arról, hogy a magyar válogatott miért nem tudta 1925 és 1952 között legyőzni a Squadra Azzurrát.

Ezt láttuk a Bernabéuban is. Sneijder, Raúl és Guti erőtlenül adogatták körbe az olasz betonfalat, passz, passz, passz. A madridiak bántóan tanácstalanok voltak, Del Pierót nemcsak két zseniális gólja miatt tapsolták meg a Blancók, hanem a sajátjaik elleni tiltakozásképpen is. Ami érthető is, Diarra például még Sissokóhoz képest is falábúnak tűnt, Heinze pedig... Heinze eltűnt, Heinzéből az évek során nem maradt semmi, csak néhány szőke fürt és a mérhetetlen gőg.

A másik oldalon viszont a bekkek egymást múlták felül. Mellberg az angol futball minden erényét magával hozta Torinóba, becsúszó szerelései a tankönyvek vonatkozó szakaszaiban is megállnák a helyüket illusztrációként. A karvalyorrú Chiellini már most jobb, mint Materazzi - igaz, lassan arrogánsabb is. De a legnagyobb meglepetést Marchionni okozta, aki végre ismét príma pármai formáját hozta a jobb oldalon, okosan, lendületesen, s egyben finom eleganciával futballozott.

No, persze ez a Juventus a Real legyőzésével még nem vált a BL első számú favoritjává, sőt. Mint ahogy a Real Madrid sincs krízisben, hiába szorítják Schuster fejéhez a pisztolyt Madridban. Szerdán egyszerűen így jött ki a lépés a két csapatnak, amelyek közül az ezúttal okosabb győzött. Egy érzékenyebb lelkű bíró azonban akár két tizenegyest is befújhatott volna a madridiaknak 0-1-nél. Amiből Van Nistelrooy csak az egyiket küldte volna a lelátóra.

Így tehát nem csodálkoznánk, ha jövő tavasszal a negyeddöntőben a Real Madrid kettős győzelemmel verné a Juvét, Mellbergről bebizonyosodna, hogy lassabban fordul, mint egy ZIL; Chiellini pedig orrtörésért 12 meccses eltiltást kapna az UEFA-tól. Mert ilyen a futball, egyszer fenn, egyszer lenn. A statisztika minden eredményt alátámaszt, az utólagos elemzés pedig minden hibára felhívja a figyelmet.

A lényeg azonban nem ez. A lényeg az, ahogyan Del Piero észrevette, hogy Casillas a 67. percben rosszul állította fel a sorfalat. Aztán nekifutott a labdának...

(ktn)


*****

További cikkek a rovatban

Conte, Simeone és az NB I-es nyilatkozatok

, Kiss Tibor Noé

Conte, Simeone és az NB I-es nyilatkozatok

Nem mondhatni, hogy a BL csoportkörének utolsó fordulójában túl nagy izgalmakat kellett volna átélniük a szurkolóknak. A PSG megőrizte a csoport első helyét, a Roma megelőzte a Chelsea-t, kiesett az Atlético. Kábé ennyi.

Tovább

Prémium párizsi

, Kiss Tibor Noé

Prémium párizsi

Fiatal futballsztárok repítik a PSG-t, bekövetkezik a generációváltás az európai topfutballban?

Tovább

Angol gólokban tobzódunk

, Kiss Tibor Noé

Angol gólokban tobzódunk

Megint az angolok… A Manchester City a bombaformában lévő Napolinak rúgott négy gólt idegenben, a Tottenham futballsulit tartott a BL-címvédő Real Madridnak.

Tovább

Kékre verték Rómában a kékeket

, Kiss Tibor Noé

Kékre verték Rómában a kékeket

A Bayern München és a PSG biztosan ott lesz a legjobb tizenhat között a Bajnokok Ligájában, de szinte biztosan továbblép majd a Roma, a Chelsea, a Manchester United és a Barcelona is.

Tovább

Újhullámos olasz klubfoci

, Kiss Tibor Noé

Újhullámos olasz klubfoci

Az idei szezon eddigi legjobb BL-meccsét játszották Londonban: Chelsea–Roma 3:3. Gólzápor két olasz edzővel a kispadon!

Tovább

Guardiola egyik legnagyobb győzelme?

, Kiss Tibor Noé

Guardiola egyik legnagyobb győzelme?

Újra az angolok voltak a főszereplők a Bajnokok Ligájában: rangadót nyert a Manchester City, idegenben állította be a BL-rekordot a Liverpool, a címvédő otthonából rabolt pontot a Tottenham.

Tovább

Totális német futballblama

, Kiss Tibor Noé

Totális német futballblama

A héten mind a hat német csapat veszített a nemzetközi kupaporondon. A legnagyobb bukás a Bayern Münchené, Ancelottit menesztették.

Tovább

Isztambulban a füldugó sem segített

, Kiss Tibor Noé

Isztambulban a füldugó sem segített

A lipcsei játékosok nem bírták a fülsiketítő zajt Isztambulban, könnyen nyert odahaza a Napoli és a Sevilla, Cristiano Ronaldo örök.

Tovább

Az ember, aki fut

, Somos Ákos

Az ember, aki fut

A képzés lehet akármilyen licenszes, akárhány műfüves pályán zajló és akárhány milliárd TAO-ból megfinanszírozott. Egyetlen gyönyörűen megtervezett, jó elgondoláson alapuló és rendszerben gondolkodó elmélet sem "csinál" olyan focistákat, mint Vardy, aki azt az egyet képviseli, ami nélkül semmit sem…

Tovább

Majdnem le lettünk

, Kiss L. László

Majdnem le lettünk

Csütörtök este megnéztem az Arsenal hazai meccsét a Köln ellen. Ötven percig azt gondoltam, nem kellett volna, mert annál, amit láttam, pontosabban, amit a gépből olykor kínos óvatossággal fölpillantva észleltem, még a dolgozatjavítás is gyümölcsözőbb.

Tovább