Angol-német: Hurst esete a kapufával, Gazza könnyei és Southgate kihagyott 11-ese

Angol-német: Hurst esete a kapufával, Gazza könnyei és Southgate kihagyott 11-ese

, focitipp.hu

Ma este Berlinben Németország Angliát fogadja. Ennek apropóján öt felejthetetlen angol-német párharcot elevenítünk fel. Tartsanak velünk



hurst.jpg
Hurst lőtt - a kapufa védett?

1966. július 30., világbajnoki döntő
Anglia-NSZK 4-2, hosszabbítás után
London, Wembley stadion, 98 000 néző, vezette: Gottfried Dienst (svájci)
Gól: 18., 98. és 120. Hurst, 78. Peters, ill. 12. Haller, 90. Weber

Hová pattant a labda Hurst lövésénél? A gólvonal mögé (angol verzió) vagy a gólvonal elé (német verzió)? Tofik Bakhramov, az "orosz partjelző" (aki valójában azeri származású volt) a németek ellen ítélt.

A vitatott esetnél a svájci Dienst játékvezető kiszaladt hozzá, de mivel "közös nyelv" nem volt, Bakhramov a non-verbális kommunikáció eszközeivel, heves bólogatással és gesztikulálással jelezte, hogy Hurst gólt lőtt. Bakhramov 1993-ban hunyt el, halála előtt kiadott emlékirataiban úgy nyilatkozik: szerinte a labda nem is a felső lécről, hanem a hálóról pattant le. Ma Azerbajdzsán válogatottja a róla elnevezett nemzeti stadionban játssza mérkőzéseit.

Anglia megszerezte első - és máig egyetlen - világbajnoki aranyát, Sir Geoff Hurst pedig máig az egyetlen játékos, aki triplázott világbajnoki döntőben. Olyan sem fog egyhamar előfordulni, hogy a világbajnokság fináléjában négy gólt szerezzenek a West Ham United játékosai (Hurst és Peters is a Kalapácsosoknál játszott 1966-ban).

A meccs első gólját a német Helmut Haller lőtte, aki némi meglepetésére magával vitte a mérkőzés labdáját, amely végül csak 1996-ban került vissza Angliába. Haller 40 éves koráig futballozott, ebből öt évet a Juventusnál töltött el. 2006-ban szívrohamot kapott, de túlélte.

Az 1966-os vb-döntő a BBC kommentárjával (02:53 min)



1970. június 14., világbajnoki negyeddöntő
NSZK-Anglia 3-2, hosszabbítás után

León, Estadio Nou Camp, 23 357 néző, vezette: Angel Norberto Coerezza (argentin)
Gól: 68. Beckenbauer, 76. Seeler, 108. Müller, ill. 31. Mullery, 49. Peters

Az 1970-es világbajnokság negyeddöntőjében a címvédő angolok jól kezdték a meccset, minden klappolt, 2-0-ra vezettek, úgyhogy Sir Alf Ramsey szövetségi kapitány - már az elődöntőre gondolva - lecserélte az aranylabdás Bobby Charltont, csapata legjobbját.

Charlton kipihente magát az elődöntő napjára, csakhogy azt az elődöntőt nem az angolok játszották - a németek feltámadtak, és Franz Beckenbauer vezérletével 0-2-ről 3-2-re fordítottak. Beckenbauer, a "Császár" az egyetlen, aki játékosként és edzőként is világbajnoki aranyat nyert. A németek győztes gólját azon a meccsen Gerd Müller lőtte, aki végül 62 meccsen 68 gólt szerzett a Nationalelfben.

bonetti.jpg
1970-ben Peter Bonetti, a Chelsea kapusa
védte az angolok kapuját - nem sok sikerrel.

1990. július 4., világbajnoki elődöntő
NSZK-Anglia 1-1, büntetőkkel 4-3

Torinó, Stadio Delle Alpi, 62 628 néző, vezette: José Roberto Wright (brazil)
Gól: 60. Brehme, ill. 80. Lineker

Gascoigne könnyei és Waddle kihagyott büntetője - Anglia egyetlen lépésre volt a világbajnoki finálétól, de elbukott. Beckenbauer ezúttal a kispadról irányította a németeket, akiket egy hátvéd mentett meg: az elődöntőben és a döntőben is Andy Brehme volt a németek egyetlen gólszerzője...

Brehmének edzőként már nem ment annyira, egy rövid időszak a Kaiserslauternnél és az Unterhachingnál, majd Trapattonival együtt megbukott Stuttgartban. Az angoloknál Gary Linekernek ez volt az utolsó világbajnoksága, és az utolsó - összesen a tizedik - vb-gólja.

A meccs legjobbja és az angol válogatott szíve Paul Gascoigne volt. Űzte-hajtotta a csapatot a középpályáról, és állandóan kommunikált a szurkolókkal, erőteljesebb buzdítást kérve tőlük. Amikor sárga lapot kapott, elsírta magát - angol továbbjutás esetén ugyanis Gazza nem játszhatott volna a döntőben. Végül bekerült a világbajnokság All stars-csapatába, a BBC pedig 1990-ben az Év sportolójává választotta.

Német-angol, 1990-ben (03:36 min)


1996. június 26., Eb-elődöntő
Németország-Anglia 1-1, büntetőkkel 6-5

London, Wembley, 75 862 néző, vezette: Puhl Sándor (magyar)
Gól: 16. Kuntz, ill. 3. Shearer

Az Európa-bajnokság legjobb mérkőzése az angol-német elődöntő volt. A meccset, amelynek hosszabbításában a magyar Puhl Sándor érvénytelenítette Kuntz fejesgólját, büntetőpárbaj döntötte el - a németek javára. Emlékezetes képsorok: döbbent csend a Wembley-ben, miközben Möller peckesen vonul ünnepeltetni magát.

Az angolokat az egész ország siratta, a tévé képernyői előtt 24 millióan látták, ahogy Southgate kihagyja a sorsdöntő tizenegyest. Korábban csak egyszer ült le ennyi angol focimeccset nézni, az 1990-as világbajnokság elődöntőjét (Anglia akkor is kikapott, akkor is Németországtól, s akkor is tizenegyesekkel.)

Southgate tulajdonképpen sztár lett, reklámarc, és 2004-ig tagja volt az angol válogatottnak, amelynek mezében összesen 57 meccsen lépett pályára. 2006 óta a Middlesbrough trénere, s ezzel ő az ötödik leghosszabb ideje szolgálatban lévő edző a Premier League-ben.

A németek egyenlítő gólját Stefan Kuntz szerezte, aki 1997-ben köszönt el a válogatottól, 25 meccs után. A Three Lions című dalhoz készített 1998-as videoklipben a német szurkolók mind Kuntz feliratú mezt viselnek. Ma a VfL Bochum sportigazgatója.

A németek szövetségi kapitánya Berti Vogts volt, aki játékosként világbajnokságot, edzőként Európa-bajnokságot nyert, a "terrier" azóta visszaesett, jelenleg Azerbajdzsánban domborít, de időközben sikerült elnyernie a "minden idők legrosszabb skót szövetségi kapitánya" címet.

A mérkőzés kulcsjátékosa Paul Gascoigne lehetett volna. A skótoknak lőtt parádés gólja (egy esernyőcsel után) az Eb egyik legszebb találata volt, s a németek elleni elődöntő hosszabbításában centikkel maradt le Shearer beadásáról a német kapu torkában. Ha azt belövi, Anglia döntős.

southgate.jpg
Southgate szomorúsága


2001. szeptember 1., világbajnoki selejtező
Németország-Anglia 1-5
München, Olympiastadion, 63 ezer néző, vezette: Pierluigi Collina (olasz)
Gól: 6. Jancker, ill. 12., 48. és 66. Owen, 45. Gerrard, 74. Heskey

Az 1966-os világbajnoki döntőben mind a négy angol gólt West Ham-játékos rúgta, a 2001-es vb-selejtezőn pedig mind az öt angol találatot liverpooli futballista szerezte: Owen, Gerrard és Heskey.

Az a müncheni este volt Sven-Göran Eriksson legszebb 90 perce az angol válogatott kispadján, ahonnan végül 2006-ban kellett távoznia - miután harmadik nagy világversenyén is a negyeddöntőben vérzett el Anglia. Egy év szünet után Eriksson a Manchester City edzője lett, de hiába verte meg oda-vissza a Unitedet, a szezon végén Thaksin Shinawatra kirúgta. Ma a mexikói válogatott szövetségi kapitánya.

Michael Owent a müncheni mesterhármas is hozzásegítette az Aranylabdához (2001-ben), pályafutása azóta sérülésekkel teli, s bár az angol válogatott örökranglistáján 40 góljával a negyedik helyen áll, Fabio Capello nem veszi őt számításba. Bekerült viszont Capello csapatába egy másik müncheni gólszerző, Emile Heskey, aki a nevezetes 1-5 óta eltelt hét évben csupán két gólt lőtt a címeres mezben.

A müncheni csoda - 03:46 min


focitipp.gj
[cikkünkhöz felhasználtuk a Telegraph összeállítását is]

*****

További cikkek a rovatban

Conte, Simeone és az NB I-es nyilatkozatok

, Kiss Tibor Noé

Conte, Simeone és az NB I-es nyilatkozatok

Nem mondhatni, hogy a BL csoportkörének utolsó fordulójában túl nagy izgalmakat kellett volna átélniük a szurkolóknak. A PSG megőrizte a csoport első helyét, a Roma megelőzte a Chelsea-t, kiesett az Atlético. Kábé ennyi.

Tovább

Prémium párizsi

, Kiss Tibor Noé

Prémium párizsi

Fiatal futballsztárok repítik a PSG-t, bekövetkezik a generációváltás az európai topfutballban?

Tovább

Angol gólokban tobzódunk

, Kiss Tibor Noé

Angol gólokban tobzódunk

Megint az angolok… A Manchester City a bombaformában lévő Napolinak rúgott négy gólt idegenben, a Tottenham futballsulit tartott a BL-címvédő Real Madridnak.

Tovább

Kékre verték Rómában a kékeket

, Kiss Tibor Noé

Kékre verték Rómában a kékeket

A Bayern München és a PSG biztosan ott lesz a legjobb tizenhat között a Bajnokok Ligájában, de szinte biztosan továbblép majd a Roma, a Chelsea, a Manchester United és a Barcelona is.

Tovább

Újhullámos olasz klubfoci

, Kiss Tibor Noé

Újhullámos olasz klubfoci

Az idei szezon eddigi legjobb BL-meccsét játszották Londonban: Chelsea–Roma 3:3. Gólzápor két olasz edzővel a kispadon!

Tovább

Guardiola egyik legnagyobb győzelme?

, Kiss Tibor Noé

Guardiola egyik legnagyobb győzelme?

Újra az angolok voltak a főszereplők a Bajnokok Ligájában: rangadót nyert a Manchester City, idegenben állította be a BL-rekordot a Liverpool, a címvédő otthonából rabolt pontot a Tottenham.

Tovább

Totális német futballblama

, Kiss Tibor Noé

Totális német futballblama

A héten mind a hat német csapat veszített a nemzetközi kupaporondon. A legnagyobb bukás a Bayern Münchené, Ancelottit menesztették.

Tovább

Isztambulban a füldugó sem segített

, Kiss Tibor Noé

Isztambulban a füldugó sem segített

A lipcsei játékosok nem bírták a fülsiketítő zajt Isztambulban, könnyen nyert odahaza a Napoli és a Sevilla, Cristiano Ronaldo örök.

Tovább

Az ember, aki fut

, Somos Ákos

Az ember, aki fut

A képzés lehet akármilyen licenszes, akárhány műfüves pályán zajló és akárhány milliárd TAO-ból megfinanszírozott. Egyetlen gyönyörűen megtervezett, jó elgondoláson alapuló és rendszerben gondolkodó elmélet sem "csinál" olyan focistákat, mint Vardy, aki azt az egyet képviseli, ami nélkül semmit sem…

Tovább

Majdnem le lettünk

, Kiss L. László

Majdnem le lettünk

Csütörtök este megnéztem az Arsenal hazai meccsét a Köln ellen. Ötven percig azt gondoltam, nem kellett volna, mert annál, amit láttam, pontosabban, amit a gépből olykor kínos óvatossággal fölpillantva észleltem, még a dolgozatjavítás is gyümölcsözőbb.

Tovább