Célkeresztben a palesztin futball
A bomba kifejezés gyakorta előfordul a sportlapokban. Ha Kakát mégiscsak megszerzi a Manchester City, az lesz a téli átigazolási bomba. Vagy: csatárok bombázzák az ellenfél kapuját. Vagy: húsz méterről leadott, sistergő bombával szerzett vezetést a hazai csapat.
A bomba a sportújságírói (közhely)szótár gyakori kifejezése. Ritkán, de előfordul az is, hogy a bomba más értelemben szerepel a sporthírekben, például robbanóanyagként. Olyankor a bombáz ige azt jelenti: célpontot bombákkal rombol, gránáttal sorozatosan lő valamit. Mint most az izraeli hadsereg Gázát.
Január 14-én adta ki a hírt a Reuters brit hírügynökség, hogy három kiváló palesztin futballista izraeli bombatámadás áldozata lett. Ayman Al-Kurd, a palesztin válogatott 28 éves tagja (három gyerek apja) saját házában halt meg, akárcsak két másik válogatott játékos.
A Nemzetközi Sportújságírói Szövetség szombaton közleményben adta hírül, hogy gránátbelövéses támadás során, ugyancsak saját házában, feleségével együtt elhunyt Khalil Al-Jaber Hassan, a palesztin futsal (teremfoci) szövetség elnöke.
A topligák sztárfocistái általában nem szoktak nyilvánosan politizálni, vagy ha igen, az meglehetősen rosszul sül el, lásd Di Canio náci (pardon, "csak fasiszta") karlendítéseit. Annál váratlanabb volt a Sevilla mali származású csatárának, Frédéric Kanouténak a magánakciója, aki a múlt szerdai, Deportivo elleni kupameccsen gólöröme során felhúzta mezét, s az alatta viselt fekete trikóján ez a szó volt kiolvasható, Palesztina.
S bár Izrael spanyolországi nagykövete, Raphael Schutz elismerte, hogy Kanouté ezzel az üzenettel senkit sem sértett, nem is provokált, s a Palesztina szó önmagában nem fogható fel harcra való felbujtásként, a spanyol szövetség mégis háromezer font büntetés befizetésére kötelezte a játékost. Nem marasztaljuk el a spanyol szövetséget, melynek illetékesei a szabályok értelmében jártak el: a FIFA paragrafusai szerint egy futballista semmilyen üzenetet - sem politikait, sem vallásit - nem hirdethet a futballpályán.
Amikor a Financial Times kiváló kolumnistája, Simon Kuper holland író 1994-ben megírta híres könyvét (Football Against The Enemy/Futball az ellenség ellen), akkor csupán azokat a példákat vette szemügyre, amikor a futball és a politika egyfajta szimbiózisban él, s maffiózók, oligarchák, politikai kalandorok és telhetetlen diktátorok használják fel saját céljaikra. Kuper nem foglalkozott azokkal az esetekkel, amikor a politika megsemmisíti a futballt: lerombolja intézményrendszerét, legyilkolja képviselőit.
Palesztinában 1928-ban alakult meg a labdarúgó szövetség, amely 1998 óta tagja a FIFA-nak. A palesztin válogatott a 180. helyen áll az aktuális világranglistán, közvetlenül Kambodzsa mögött. Első nemzetközi mérkőzését 55 évvel ezelőtt játszotta (8-1-re kikapott Egyiptomtól), az utolsót pedig tavaly októberben (1-1-es döntetlen Jordániával). A következő meccsre egy ideig még várni kell: a Palesztin Nemzeti Stadiont bombatalálat érte, és romokban hever a gázai Rafah Stadion is. Ma, 2009-ben.
(focitipp.gj)
*****
További cikkek a rovatban
Conte, Simeone és az NB I-es nyilatkozatok
Nem mondhatni, hogy a BL csoportkörének utolsó fordulójában túl nagy izgalmakat kellett volna átélniük a szurkolóknak. A PSG megőrizte a csoport első helyét, a Roma megelőzte a Chelsea-t, kiesett az Atlético. Kábé ennyi.
Prémium párizsi
- Bajnokok Ligája
- Neymar
- Dani Alves
- Edinson Cavani
- Chelsea
- Manchester United
- PSG
- Bayern München
- Juventus
- Barcelona
Fiatal futballsztárok repítik a PSG-t, bekövetkezik a generációváltás az európai topfutballban?
Angol gólokban tobzódunk
Megint az angolok… A Manchester City a bombaformában lévő Napolinak rúgott négy gólt idegenben, a Tottenham futballsulit tartott a BL-címvédő Real Madridnak.
Kékre verték Rómában a kékeket
A Bayern München és a PSG biztosan ott lesz a legjobb tizenhat között a Bajnokok Ligájában, de szinte biztosan továbblép majd a Roma, a Chelsea, a Manchester United és a Barcelona is.
Újhullámos olasz klubfoci
Az idei szezon eddigi legjobb BL-meccsét játszották Londonban: Chelsea–Roma 3:3. Gólzápor két olasz edzővel a kispadon!
Guardiola egyik legnagyobb győzelme?
Újra az angolok voltak a főszereplők a Bajnokok Ligájában: rangadót nyert a Manchester City, idegenben állította be a BL-rekordot a Liverpool, a címvédő otthonából rabolt pontot a Tottenham.
Totális német futballblama
- Bajnokok Ligája
- Európa-liga
- Borussia Dortmund
- 1. FC Köln
- Hertha BSC
- Bayern München
- Hoffenheim
- RB Leipzig
A héten mind a hat német csapat veszített a nemzetközi kupaporondon. A legnagyobb bukás a Bayern Münchené, Ancelottit menesztették.
Isztambulban a füldugó sem segített
A lipcsei játékosok nem bírták a fülsiketítő zajt Isztambulban, könnyen nyert odahaza a Napoli és a Sevilla, Cristiano Ronaldo örök.
Az ember, aki fut
A képzés lehet akármilyen licenszes, akárhány műfüves pályán zajló és akárhány milliárd TAO-ból megfinanszírozott. Egyetlen gyönyörűen megtervezett, jó elgondoláson alapuló és rendszerben gondolkodó elmélet sem "csinál" olyan focistákat, mint Vardy, aki azt az egyet képviseli, ami nélkül semmit sem…
Majdnem le lettünk
Csütörtök este megnéztem az Arsenal hazai meccsét a Köln ellen. Ötven percig azt gondoltam, nem kellett volna, mert annál, amit láttam, pontosabban, amit a gépből olykor kínos óvatossággal fölpillantva észleltem, még a dolgozatjavítás is gyümölcsözőbb.