Ki a fene az a Masal Bugduv?

Ki a fene az a Masal Bugduv?

, focitipp.hu

Bizarr történet egy nem létező focistáról, aki a Times szerint napjaink 50 legtehetségesebb futballistájának egyike.



Trükkös csalók mindig akadtak a futballban, gondoljunk csak Ali Dia esetére, aki - bár nem volt futballista - 1996-ban pályára lépett egy angol élvonalbeli bajnokin, a Southampton 33-as számú mezében (lásd keretes írásunkat a cikk végén). Vagy idézzük fel a News of the World magazin álruhás munkatársát, aki sejknek öltözve csábította az Aston Villába az angol válogatott akkori szövetségi kapitányát, Sven-Göran Erikssont, s a svéd tréner - évi ötmillió font fizetéstől elcsábulva - azonnal igent mondott, és Beckhamet ígérte bónusznak.

Masal Bugduv esete, ha lehet, még kacifántosabb. A Times online kiadása (timesonline.com) egy hete tette közzé 50-es toplistáját, rajta napjaink legtehetségesebb futballistáinak nevével. A harmincadik helyen egy moldáv focista szerepelt, Masal Bugduv.

"30. Masal Bugduv (Olimpia Balti)
Moldova legjobbja. A 16 éves csatár iránt az Arsenal érdeklődik, s már a szükséges munkavállalási engedélye is készül. Több élcsapat csábítja."


Nem a Times volt az egyedüli lap, amelyik úgy írt Bugduvról, mint napjaink legnagyobb tehetségéről. A When Saturday Comes (Ha eljön a szombat) című magazin januári számában is említik a nevét, a bulvárnak számító goal.com internetes portál pedig hírt közölt arról, hogy az Arsenal szerződtetni szeretné Bugduvot, a moldáv csodacsatárt.

Végül egy olvasói kommentár indította el a lavinát. "Masal Bugduv (Olimpia Balti) - ilyen játékos nem létezik." Az Olimpia Balti létező csapat, tavaly a moldáv bajnokság 8. helyén végzett, de rövid utánajárással megállapítható, hogy Masal Bugduv nevű játékosa valóban nincs. Honnan érkezett hát a világra ez a különös nevű "csodagyerek"?

A google internetes kereső oldal több találatot is jelez erre a névre. Ami közös ezekben: általában fórumozók hozzászólásai között jelenik meg az utalás Masal Bugduvra. Különböző focis oldalakon az olvasói megjegyzések között megtévesztő bejegyzések szerepelnek, amelyek mintha át lennének másolva hivatalos oldalakról:

"TIROL, MOLDOVA (AP). Az Arsenal által kiszemelt fiatal moldáv tehetség, Masal Bugduv bemutatkozott hazája válogatottjában.
A szakemberek által Gheorghe Hagi óta a legnagyobb kelet-európai reménységnek tartott Bugduv a napokban nyilatkozott a L’Equipe-nek.
"Hónapokon át arról ábrándoztam, hogy az angol Premier League egy csapata leigazol, s egyelőre az Arsenal jelentkezett. Szüleim nagyon büszkék rám, mivel apám nagy Arsenal-drukker. A szobájában van egy nagy kép a falon, Smith van rajta, amint éppen gólt lő a Parma elleni KEK-döntőben. Sírni fognak a boldogságtól, ha aláírom a szerződést."
Masal 1992. április 14-én született, s az Olimpia Baltiban vált ismertté. Debütálásakor azonnal mesterhármast ért el, az Adzi Kupán, 2007 decemberében. Bugduv Örményország ellen mutatkozott be a felnőtt válogatottban, 16 évesen és 44 naposan, s ezzel csúcsot döntött hazájában."


És így tovább. Nagyjából minden bejegyzés hasonló, az Arsenal érdeklődését és az Örményország elleni bemutatkozó meccsen nyújtott felejthetetlen teljesítményét járják körül. Hogy a Masal Bugduv nem éppen egy tipikus moldáv név? Annyi baj legyen. Hogy az Arsenal egy olyan játékost akar szerződtetni, akiről senki sem hallott? Miért ne? S kinek van ideje utánanézni, hogy ki is játszott a moldáv csapatban Örményország ellen... Hát, egy biztos: Masal Bugduv nem.

"Ez a személy nem létezik. Sohasem játszott a moldáv válogatottban - ott voltam azon a meccsen. Most hallok ilyen nevű futballistáról először" - írta a soccerlens.com Bugduv-ügyben nyomozó újságírójának Lavrentii Aniscenko, a moldfootball.com szerkesztője.

Tirol vagy Tiraspol?

A kamu hírek formailag úgy néztek ki, mintha a The Associated Press (AP) hírügynökség adta volna ki őket, s a fórumozók - megszokott eljárással - csak bemásolták a cikkeket a hozzászólásaikba. Az "idézett" hírek szóhasználata és a stílusa azonban már árulkodó. A "sírni fognak a boldogságtól" és más pongyolaságok nem illenek bele a máskülönben szikár, tárgyilagos stílusú hírügynökségi szövegek nyelvezetébe. S aki egy kicsit is konyít a földrajzhoz, annak azonnal feltűnik a nyitás: TIROL, MOLDOVA. A moldovai város neve ugyanis nem Tirol, hanem Tiraspol. Az egyik "AP-s hírben" ráadásul Bugduv már nem az Olimpia Balti, hanem az Olimpia Tirol futballistájaként van említve...

Két nappal később már minden fórumon a Times baklövését tárgyalták, mert hiába cserélték ki másnap a Times szerkesztői (helyreigazítás nélkül) Masal Bugduvot az Arsenal ifijére, Jay Simpsonra, az internet korában ez már késő bánat: az eredeti listát addigra számos helyre bemásolták.

A magyar példa

Az eset persze nem egyedülálló: tavaly április elsején a magyar sportsajtó egy része ellenőrzés nélkül, szenzációra éhesen átvette külföldi portálokról a "bombasztikus hírt", hogy Paolo Maldini a Newcastle Unitedhez szerződik. "A karrierem egyetlen hiányzó pontja, hogy soha nem játszhattam külföldön. Óriási lenne egy erős csapatnál szerepelni a Premier League-ben" - idézték a magyar médiák Maldinit. Tényleg óriási lett volna, ha nem lett volna kacsa a hír - erre egyébként bárki rájöhetett, ha végigolvasta az eredeti cikket, melynek végén zárójelben ez állt, a szerző neve helyett: April Fool, vagyis Április Bolondja...

Mi a tanulság? Bánjunk óvatosabban az információkkal. S ha valahol azt halljuk, hogy kedvenc csapatuk szeretné leigazolni Masal Bugduvot vagy éppen Paolo Maldinit, akkor legyünk résen, mert minden bizonnyal álhírről van szó.

Az amatőr, aki pályára lépett egy Premier League-meccsen

George Weah unokatestvére volt? Egy frászt! Csak annak adta ki magát. Egy 30 éves, afrikai származású amatőr focista volt, mégis elsőligás meccset játszhatott a Leeds ellen. Hogyan?

1996-ban George Weah, a Milan aranylabdás játékosa felhívta telefonon Graeme Sounesst, az akkor élvonalbeli Southampton trénerét, és figyelmébe ajánlotta unokatestvérét, Ali Diát, aki korábban a Paris St. Germainben is megfordult, mellesleg pedig 13-szoros szenegáli válogatott.

Csakhogy nem Weah telefonált, így Dia - aki természetesen soha nem játszott sem a PSG-ben, sem a szenegáli válogatottban - nem is lehetett az unokatestvére. Souness azonban hitt neki, s nem sokkal később az élvonalbeli Southampton egy hónapra szerződést kínált Diának. Az eredeti terv szerint a szenegáli csatárt a tartalékcsapatban akarták kipróbálni, az Arsenal elleni előkészületi meccsen, de a szakadó eső miatt azt a mérkőzést elhalasztották.

Így fordulhatott elő, hogy Ali Dia - anélkül, hogy valaki látta volna őt futballozni - pályára lépett a Southampton soron következő, Leeds United elleni bajnokiján, 1996 novemberében. Csereként állt be félórányi játék után, a sérült Matt Le Tissier helyére. A közönség azt hihette, hogy bohócot lát: az "új szerzeménnyel" valami nagyon nem stimmelt. Nem bírt, lemaradt, a labda messzire pattant tőle, mozgása teljességgel koordinálatlan volt. Mindenki röhögött, Souness pedig kénytelen volt végrehajtani a csere cseréjét, alig negyedórával azután, hogy pályára küldte... A Southampton végül 2-0-ra kikapott.

Matt Le Tissier, a Szentek legendás játékosa így emlékszik vissza a Dia-sztorira. "Először pénteken jelent meg edzésen, de amit művelt, az alapján biztosra vettük, hogy utoljára láttuk. Általános meglepetésre azonban másnap, a meccs napján is megjelent, ráadásul éppen a helyemre állt be csereként. Valami elképesztő csetlést-botlást mutatott be. Úgy mozgott, mint Bambi a jégen. Nagyon mulatságos jelenség volt."

Diával természetesen azonnal szerződést bontott a klub, s "Weah unokatestvére" később már csak amatőr csapatokban futballozott. (g)


(focitipp.g)



*****

További cikkek a rovatban

Conte, Simeone és az NB I-es nyilatkozatok

, Kiss Tibor Noé

Conte, Simeone és az NB I-es nyilatkozatok

Nem mondhatni, hogy a BL csoportkörének utolsó fordulójában túl nagy izgalmakat kellett volna átélniük a szurkolóknak. A PSG megőrizte a csoport első helyét, a Roma megelőzte a Chelsea-t, kiesett az Atlético. Kábé ennyi.

Tovább

Prémium párizsi

, Kiss Tibor Noé

Prémium párizsi

Fiatal futballsztárok repítik a PSG-t, bekövetkezik a generációváltás az európai topfutballban?

Tovább

Angol gólokban tobzódunk

, Kiss Tibor Noé

Angol gólokban tobzódunk

Megint az angolok… A Manchester City a bombaformában lévő Napolinak rúgott négy gólt idegenben, a Tottenham futballsulit tartott a BL-címvédő Real Madridnak.

Tovább

Kékre verték Rómában a kékeket

, Kiss Tibor Noé

Kékre verték Rómában a kékeket

A Bayern München és a PSG biztosan ott lesz a legjobb tizenhat között a Bajnokok Ligájában, de szinte biztosan továbblép majd a Roma, a Chelsea, a Manchester United és a Barcelona is.

Tovább

Újhullámos olasz klubfoci

, Kiss Tibor Noé

Újhullámos olasz klubfoci

Az idei szezon eddigi legjobb BL-meccsét játszották Londonban: Chelsea–Roma 3:3. Gólzápor két olasz edzővel a kispadon!

Tovább

Guardiola egyik legnagyobb győzelme?

, Kiss Tibor Noé

Guardiola egyik legnagyobb győzelme?

Újra az angolok voltak a főszereplők a Bajnokok Ligájában: rangadót nyert a Manchester City, idegenben állította be a BL-rekordot a Liverpool, a címvédő otthonából rabolt pontot a Tottenham.

Tovább

Totális német futballblama

, Kiss Tibor Noé

Totális német futballblama

A héten mind a hat német csapat veszített a nemzetközi kupaporondon. A legnagyobb bukás a Bayern Münchené, Ancelottit menesztették.

Tovább

Isztambulban a füldugó sem segített

, Kiss Tibor Noé

Isztambulban a füldugó sem segített

A lipcsei játékosok nem bírták a fülsiketítő zajt Isztambulban, könnyen nyert odahaza a Napoli és a Sevilla, Cristiano Ronaldo örök.

Tovább

Az ember, aki fut

, Somos Ákos

Az ember, aki fut

A képzés lehet akármilyen licenszes, akárhány műfüves pályán zajló és akárhány milliárd TAO-ból megfinanszírozott. Egyetlen gyönyörűen megtervezett, jó elgondoláson alapuló és rendszerben gondolkodó elmélet sem "csinál" olyan focistákat, mint Vardy, aki azt az egyet képviseli, ami nélkül semmit sem…

Tovább

Majdnem le lettünk

, Kiss L. László

Majdnem le lettünk

Csütörtök este megnéztem az Arsenal hazai meccsét a Köln ellen. Ötven percig azt gondoltam, nem kellett volna, mert annál, amit láttam, pontosabban, amit a gépből olykor kínos óvatossággal fölpillantva észleltem, még a dolgozatjavítás is gyümölcsözőbb.

Tovább