Az eltűnt gólok nyomában

Az eltűnt gólok nyomában

, focitipp.hu

Merre tart a futball? - 1. rész

Nem az a kérdés, hogy változik-e a foci, hanem hogy milyen irányba halad. Erre próbált válaszolni a World Soccer brit futball-szaklap néhány elemzője.



Elképzelték már, milyen lesz a futball tíz év múlva? A távolabbi jövőt a társadalom fejlődésének mai üteme mellett nehéz megjósolni, de próbáljuk meg felvázolni azt, mi várhat ránk például 2019-ben. Bekapcsoljuk a televíziót, a sportcsatornán éppen híreket mondanak:

"Jó estét kívánunk, kedves nézőink. A labdarúgó-bajnokság mai fordulójának eredményei következnek. Az OPEC Global League mind a 10 ma délutáni mérkőzése 0–0-s döntetlennel ért véget. A húsz csapat mindegyike 8-2-0-s szerkezetben játszott, nyolc védővel, két középpályással, csatár nélkül. A meccs játékosa címet minden találkozón kapus érdemelte ki. A játékvezetők ezúttal sem mutattak fel egyetlen sárga vagy piros lapot sem. A mérkőzések nézőszáma minden stadionban azonos volt: nulla."

Az eltűnt gólok nyomában

Ne nevessenek. Ebbe az irányba halad a futball. Nem hiszik? Rendben, lássuk a tényeket. A gólok száma évről évre csökken, elég megnézni a világbajnokságok statisztikai adatait. A mérkőzésenkénti gólátlag egyre alacsonyabb. 1958-ban 3.6 gól esett meccsenként, azóta viszont a háromgólos határ is álom. A legutóbbi, 2006-os világbajnokságon már csak 2.3 találat született átlagban. Továbbá: azon a tornán 37 olyan mérkőzés volt (a 64-ből), amelyen kettő vagy kettőnél kevesebb gól esett, s mindössze négy találkozón fordult elő, hogy négy gólnál többet rúgtak volna a csapatok összesen.

A domináns taktikai elemek sem a szebb jövőt ígérik. Az edzők a védekezés fontosságát hangsúlyozzák, ennek megfelelően egyre többen alkalmazzák az egycsatáros játékot. A taktika úgy van kialakítva, hogy a központi szerep a hátvédeknek jut, s ez unalmassá, kiszámíthatóvá teszi a játékot. S mivel változást a jelenlegi futballsémák alapján nem várhatunk, kérdéses, hogy a szurkolók meddig tolerálják mindezt, meddig maradnak hűségesek egy ilyen futball-hibridhez. A foci lényege – a szórakoztatás – eltűnőben van.


Catenaccio

De kezdjük az elején. Az 1940-es évek végén Olaszországban megszületett egy szélsőségesen defenzív, szinte kizárólag a védekezésre összpontosító futballstílus, a catenaccio. Ez volt az a játékrendszer, amely a kis (és szegény) csapatok számára lehetővé tette, hogy a pályán tartsák a lépést a nagy (és gazdag) csapatokkal, így a Juventusszal és az Interrel. Nem rúgtak gólt, de nem is kaptak: így kerültek egálba. A catenaccio mint stílus végül olyan sikeres lett, hogy hamarosan a gazdag klubok is adoptálták. Ezzel beköszöntött a betonvédelem kora.

maradona_belgiq0.jpg
Maradona vs. Belgium (1982)

A gólszerzés nehézsége sajnos azt eredményezte, hogy a futball is átvett egyfajta gyorsan döntő rendszert, s ez a tizenegyespárbaj. Nincs gól egy meccsen? Annyi baj legyen! Majd eldöntjük gyorsan, sietve, hogy ki a jobb. S akkor kerülnek sorra a tizenegyesek. Nincs mese, mindenáron meg kell koronázni a bajnokot, a BL-győztest, a klubvilágbajnokság győztesét és így tovább. S egyikhez sem szükséges gólt rúgni, elég az ötperces büntetőpárbajt megnyerni a 0–0 után.

Paul Gardner cikke alapján

(A cikk következő része holnap jelenik meg.)


*****

További cikkek a rovatban

Conte, Simeone és az NB I-es nyilatkozatok

, Kiss Tibor Noé

Conte, Simeone és az NB I-es nyilatkozatok

Nem mondhatni, hogy a BL csoportkörének utolsó fordulójában túl nagy izgalmakat kellett volna átélniük a szurkolóknak. A PSG megőrizte a csoport első helyét, a Roma megelőzte a Chelsea-t, kiesett az Atlético. Kábé ennyi.

Tovább

Prémium párizsi

, Kiss Tibor Noé

Prémium párizsi

Fiatal futballsztárok repítik a PSG-t, bekövetkezik a generációváltás az európai topfutballban?

Tovább

Angol gólokban tobzódunk

, Kiss Tibor Noé

Angol gólokban tobzódunk

Megint az angolok… A Manchester City a bombaformában lévő Napolinak rúgott négy gólt idegenben, a Tottenham futballsulit tartott a BL-címvédő Real Madridnak.

Tovább

Kékre verték Rómában a kékeket

, Kiss Tibor Noé

Kékre verték Rómában a kékeket

A Bayern München és a PSG biztosan ott lesz a legjobb tizenhat között a Bajnokok Ligájában, de szinte biztosan továbblép majd a Roma, a Chelsea, a Manchester United és a Barcelona is.

Tovább

Újhullámos olasz klubfoci

, Kiss Tibor Noé

Újhullámos olasz klubfoci

Az idei szezon eddigi legjobb BL-meccsét játszották Londonban: Chelsea–Roma 3:3. Gólzápor két olasz edzővel a kispadon!

Tovább

Guardiola egyik legnagyobb győzelme?

, Kiss Tibor Noé

Guardiola egyik legnagyobb győzelme?

Újra az angolok voltak a főszereplők a Bajnokok Ligájában: rangadót nyert a Manchester City, idegenben állította be a BL-rekordot a Liverpool, a címvédő otthonából rabolt pontot a Tottenham.

Tovább

Totális német futballblama

, Kiss Tibor Noé

Totális német futballblama

A héten mind a hat német csapat veszített a nemzetközi kupaporondon. A legnagyobb bukás a Bayern Münchené, Ancelottit menesztették.

Tovább

Isztambulban a füldugó sem segített

, Kiss Tibor Noé

Isztambulban a füldugó sem segített

A lipcsei játékosok nem bírták a fülsiketítő zajt Isztambulban, könnyen nyert odahaza a Napoli és a Sevilla, Cristiano Ronaldo örök.

Tovább

Az ember, aki fut

, Somos Ákos

Az ember, aki fut

A képzés lehet akármilyen licenszes, akárhány műfüves pályán zajló és akárhány milliárd TAO-ból megfinanszírozott. Egyetlen gyönyörűen megtervezett, jó elgondoláson alapuló és rendszerben gondolkodó elmélet sem "csinál" olyan focistákat, mint Vardy, aki azt az egyet képviseli, ami nélkül semmit sem…

Tovább

Majdnem le lettünk

, Kiss L. László

Majdnem le lettünk

Csütörtök este megnéztem az Arsenal hazai meccsét a Köln ellen. Ötven percig azt gondoltam, nem kellett volna, mert annál, amit láttam, pontosabban, amit a gépből olykor kínos óvatossággal fölpillantva észleltem, még a dolgozatjavítás is gyümölcsözőbb.

Tovább