Körkapcsolás a 'pokol torkából'
, ktn
A hét futballvárosa
Catania
Van egy város Szicílián, amelyet az Etna újra és újra elpusztít. A város azonban mindig újjáépül. Ezen a héten Cataniára teszünk egy virtuális kirándulást.
Vasárnap délután az olasz bajnokságban szicíliai rangadót rendeztek, amelyen a Catania 4-0-ra verte idegenben a Palermót. Történelmi győzelem volt, a piros-kékek utoljára 44 évvel ezelőtt győztek ilyen arányban a Serie A-ban. Ráadásul a derbi harmadik góljára még évek múlva is emlékezni fogunk, Mascara 45 méterről bikázott a kapuba. Eheti futballvárosunk a szicíliai Catania.
Az Etna városa
A "pokol torka" - így nevezte az Etnát Rákóczy fia című regényében Jókai Mór. Európa legnagyobb vulkánja Cataniától harminc kilométernyire fekszik. Az Etna ma is aktív, fehér füstjét már megszokták a szicíliaiak, de a szürke füst láttán is csak legyintenek, "megint fortyog a hegy". Ami biztos: folyamatosan kénes bűzt áraszt és forró lávadarabokat lövell magából.Cataniai képgaléria >>>
Az Etna magassága jelenleg 3329 méter, de ez állandóan változik az állandó kitörések miatt. A vulkán többször is teljesen elpusztította a várost, utoljára 1693-ban, amikor a feljegyzések szerint csupán öt ház maradt életben. Az Etna mégsem "veszélyes", egy feljegyzés szerint összesen 77-en haltak meg a vulkán kitörése miatt i. e. 1500 óta. A legszörnyűbb baleset 60 környékbeli favágót ért, akik 1843-ban váltak a vulkán áldozatává. A város legnagyobb katasztrófájáért sem az Etna tehető felelőssé: 1170-ben 15 ezren lelték halálukat egy földrengést követően.
Scassau a muntagna!
Az Etna a város történelméről is tanúskodik. A
vulkán nevének eredete lehet görög (aitho = égni) vagy föníciai (athana
= tűzhely). A helyiek Mongibellónak nevezik a hegyet, a latin (mons) és
az arab (dzsabal) hegy szó ötvözésével. A vulkánkitörésre egyébként
született egy szicíliai kifejezés is: "Scassau a muntagna!" - azaz "a
hegy megrepedt!".
Akárcsak az Etna, Catania is állandóan változott a történelem során. A görög korban I. Dionüszosz elpusztította a várost, majd a római virágkort követően 123-ben ugyanezt tette egy lávaömlés is a településsel. A középkorban egymást követték a martalócok (gótok, vandálok, szaracénok), majd az uralkodóházak (arabok, normannok, svábok, spanyolok, Habsburgok). Itália egyesítésekor (1861) éppen a Bourbon-dinasztia trónolt az 1693 után a barokk jegyében újjáépített városban. Ami egyébként a mindenhol felbukkanó lávakő miatt feketeséget áraszt magából, fekete kövekkel és fekete épületekkel.
A barokktól a maffiáig
A város építészetét a barokk mellett a fekete lávakő határozza meg. Ebből az anyagból készült a Dóm téren álló híres szobor, a Fontana dell'Elefante. Érdekesség, hogy az obeliszk alkotója, Giovanni Battista Vaccarini eredetileg semleges neműként mintázta meg az elefántot 1736-ban, ami aztán a város férfitagjainak felháborodása miatt csak később kapott magának heréket.
Mi köze van Cataniának az elefántokhoz?
Az elefánt a város és a
futballklub címerében is szerepel. Szicília lakosai büszkék arra, hogy
a pleisztocén korban a szigeten még törpeelefántok trappoltak. A
Catania területén megtalált alfaj (Elephas falconeri) marmagassága
maximum 1 méter lehetett.
Catania belvárosa hemzseg a barokk építészet remekműveitől, az egykori nemesi palotáktól, templomoktól és kápolnáktól. Az pedig a cataniai feeling szerves része, hogy a város híres piacán (a piscaria), az ódon falak tövében félbevágott kecskékkel és kardhal-fejekkel találkozhatunk. A levágott fejekről jut eszünkbe: Cataniában az olasz kiskereskedők szövetsége szerint öt üzletből négy kénytelen "védelmi pénzt" fizetni a maffiának. Ugyanez az arány Milánóban 10/1.
Szent Agáta és Vincenzo Bellini
A város védőszentje Szent Agáta, aki többek között a pékek, az emlőrákosok és a nemi erőszak áldozatainak oltalmazója is. A legenda szerint Agáta elutasította egy római prefektus közeledését, amiért az a melleit levágva megcsonkíttatta. Szent Agáta tiszteletére minden év február 3-5. között éjjel-nappal tartó körmenetet rendeznek Cataniában, amelyen általában több százezer környékbeli vesz részt.Catania leghíresebb szülötte Vincenzo Bellini. A zeneszerző már hatévesen megírta első darabját, és később operaíróként vált világhírűvé. Rossinit és Heinét is a barátai között tartotta számon, ám szerelmi élete zátonyra futott. Párizsban hunyt el, 34 évesen. Catania operaháza Bellini nevét viseli.
Futball: összeomlás, újjászületés
Cataniában miért éppen a futball lenne az a terület, amelyet nem az állandó bukás és újrakezdés jellemez? Az első focimeccset a Royal Yacht Catania nevű angol teherhajó legénysége játszotta a Messina ellen. 1908-ban jött létre a mai klub elődje, az AS Educazione Fisica Pro Patria, amely többszöri névváltoztatás után nyerte el mai nevét, a Calcio Cataniát. A név metamorfózisának néhány állomása: AC Fascista Catania, Elefante Catania, Virtus Catania.A klub a hatvanas években élte aranykorát, amikor a csapat kétszer is a nyolcadik helyen végzett az első osztályban. 1961 tavaszán a Catania újoncként 2-0-ra verte az Intert az utolsó fordulóban - a Juventus az Elefántok sikerének köszönhette, hogy abban az évben bajnoki címet nyerhetett. Az 1996-os kiesést két gyors első ligás vizit követte (1970/71, 1983/84), majd jött a krach, a klub 1993-ban csődbe ment. A Catania ekkor a hatodik ligában, az Eccelenza Sicily-ben kezdte újra.
A talpra állás sikerült, 2004-ben Antonio Pulvirenti, a Windjet nevű fapados légitársaság tulajdonosa vette meg a Calcio Cataniát, amely 2006-ban ismét a Serie A-ban találta magát. Az előző két idény során az Elefántoknak csak az utolsó fordulóban sikerült kivívnia a bentmaradást - idén a Walter Zenga vezette együttes a Palermo elleni győzelmével 10 pontra eltávolodott a kiesőzónától.
(ktn)
*****
További cikkek a rovatban
Futball a földi pokolban
Hetvenkét éve, 1945. január 27-én szabadult fel a történelem egyik legnagyobb szégyenfoltjának helyszíne, az auschwitzi lágerkomplexum. A krematóriumok között időnként futballmérkőzéseket rendeztek.
Kisbeszéd-töredék a szünetről
Nos, csak a kép kedvéért, kedves magyar bajnokság, jó hír, hogy páran lessük még a monitort, a takarót. Kevésbé jó: nem mindig tudjuk, hogy amit látunk az a valóság, vagy végtelenített felvételről valami régi program. Azaz, hogy élsz e még egyáltalán. Nagygéci Kovács József a "szünetről".
„Tengerben a tenger”
Július 14-én, csütörtökön, 66 éves korában meghalt Esterházy Péter író, Esterházy Márton testvére. NAGYGÉCI KOVÁCS JÓZSEF egy személyes történetet idéz fel a futball iránt rajongó EP-ről. Jelen időben beszélünk róla.
„Magyaros, csípős”
Állandó posztolónk, SZOMBATHY PÁL újságíró tökélyre fejlesztette a minimált az előzetes esélylatolgatás során. Rövid, de velős. Eb-körkérdések.
, focitipp
Magyarország futballban is világirodalmi tényező
A cím legföljebb azok számára szorulhat némi magyarázatra, akik nem hallottak még a magyar íróválogatottról. Remélhetőleg ők vannak kevesebben. Különösen ama három feledhetetlen famagustai (Észak-Ciprus) nap után, amikor a csapat nemzetközi színtéren is – újra – letette névjegyét. Nem is akárhogy! –…
Kőrösi Zoli halálára
Tegnap meghalt egy magyar író, aki szeretett focizni, és tudott is írni a fociról. A logikai láncolatból ne maradjon ki az se, hogy tudott is focizni, és szeretett is írni. Szegő János búcsúzik tőle.
Nyerjen könyveket a Focitippel!
Itt a Focitipp nagy könyvnyeremény-akciója. Hat nyertes összesen 18 könyvet nyerhet meg a játékban, amely a Facebookon zajlik.
A Professzor visszaemlékezései
Mit tudhatunk meg Andrea Pirlóról a Gondolkodom, tehát játszom című önéletrajzi könyve alapján? Rengeteg mindent – de azért várjuk a folytatást. Könyvkritika.
Egy Dózsa-regény vége
Szusza, Bene és Törőcsik – három egykori futballsztár egy fotón. Szegő János új sorozata a kultúrszekcióban: "egy kép alá".