Hiddink és az orosz néplélek, Blohin és a banán

Hiddink és az orosz néplélek, Blohin és a banán

, ktn

A futballfanatikusok bizonyára ismerik Héctor Cúper nevét. Azt azonban csak a hardcore futballfanatikusok tudják, melyik országban dolgozik jelenleg az argentin edző.



Vajon hány világhírű külföldi tréner írt történelmet Közép-Kelet-Európában? Posztkommunista körkép, 1. rész, a Szovjetunió és utódállamai.

Oroszország: csak Hiddinkkel sikerült

Kamerun, Tunézia, Görögország - 2008 nyaráig az orosz válogatottnak ezt a három országot sikerült legyőznie valamely nagy tornán. Négy indulás (vb: 1994, 2002; Eb: 1996, 2004) alatt ez sovány mérleg, főleg az 1960-ban Eb-címet szerző Szovjetunió egykori futballsikereinek tükrében.

Hiába ültek a kispadon a legjobb orosz szaktekintélyek, a kudarcsorozat sokáig nem szakadt meg. Megbukott Anatolij Bisovec, aki 1988-ban olimpiai aranyat nyert a szovjet válogatottal, és megbukott Valerij Gazzajev is, aki a CSZKA Moszkva élén Lisszabonból hozta el az UEFA-kupa serleget a Sporting kiütésével.

2006 nyarán aztán Guus Hiddink került a Szbornaja kispadjára. A holland, akivel a dél-koreai válogatott élén a FIFA csodát tett 2002-ben, és aki négy év múlva majdnem csodát tett az ausztrál csapattal. Hiddink az oroszokkal tényleg nagyot alkotott, a csapat legnagyobb újkori focisikerét a 2008-as Európa-bajnokságon érte el, bronzérmet szerzett.

Guus Hiddink hamar azonosult az orosz néplélekkel. A szövetségi kapitány így nyilatkozott a Hollandia felett aratott negyeddöntőbeli győzelem után: "Elszívtam egy cigarettát a balkonon. Tökéletes éjszaka volt, néztem a hegyeket és a holdat. Csodálatos volt. Hajnali ötig a teraszon ültem, képtelen voltam aludni az adrenalintól." A hollandhoz az oroszok olyannyira ragaszkodnak, hogy az Orosz Labdarúgó Szövetség elnöke még akkor is a támogatásáról biztosította az edzőt, amikor azt hazájában felfüggesztett börtönbüntetésre ítélték adócsalás miatt.

Oleg Blohin: Ukrajna válasza Mészöly Kálmánra

Ukrajnában ragaszkodnak a hazaihoz - a kék-sárgákat még egyszer sem irányította külföldi tréner. A válogatott egy nagy világeseményen vizitált, a 2006-os vébén a Sevcsenko-csapatnak a legjobb nyolc között Olaszország mutatta fel a stoptáblát. A válogatottat akkor egy egykori aranylabdás, Oleg Blohin irányította.

Blohin a kispadon brillírozott, de a médiaszerepléseivel gyakran okozott botrányt. A 2006-os világbajnokság negyeddöntője előtti sajtótájékoztatón Giovanni Trapattoniról beszélt - miközben az olaszok edzője Marcello Lippi volt. Ennél is kínosabb volt, amikor egy ukrán lapnak így indokolta az utánpótlás-nevelés fontosságát: "A fiatalok inkább Sevcsenkótól vagy Blohintól tanuljanak, és ne valami Zumba-Bumbától, aki nemrég jött le a fáról, és most két banánért focizik az ukrán bajnokságban".

Baltikum: helyi hősök

A balti államok a pofozógépek szerepét töltik be a vb- és Eb-selejtezőkön, de az észt válogatott élén egy külföldinek sikerült kiugró eredményeket elérnie tétmeccsen. A 2000 és 2004 között uralkodó holland Arno Pijpers a horvátok elleni idegenbeli és a bolgárok elleni hazai ikszre lehet büszke - az észtek szintjén ezek komoly futballsikerek. Pijpersé az eddigi legnagyobb észt skalp, 2002 márciusában a kék-feketék 2-1-re verték Oroszországot, igaz, csak felkészülési mérkőzésen.

Lettországban az angol Gary Johnsonra egy athéni győzelem miatt emlékeznek szívesen, 1999 júniusában Görögország-Lettország 1-2 (Eb-selejtező). A világéletében angol alsóbb osztályú csapatoknál dolgozó Johnsonnak a legtöbbet mégis Marius Pahars köszönhet: a csatár a szövetségi kapitány ajánlására kapott szerződést a Southamptonnál, ahol 1999 és 2006 között 137 meccsen 43 gólt rúgott. Johnsont egy San Marino utáni 1-1 után menesztették, jelenleg a Bristol City menedzsere.

A letteknél is inkább egy hazai terepviszonyokat ismerő tréner vált sikeressé. A Johnsont váltó Aleksandr Starkovs remek csapatot faragott a Verpakovskis fémjelezte garnitúrából - erről sokan mesélhetnek. Például a magyar válogatott, amely Rigában bukta el az Eb-álmait (1-3); a török csapat, amely a pótselejtezőn hasalt el a baltiakkal szemben (0-1, 2-2); és végül a német csapat, amely az Európa-bajnokság csoportkörében nem bírt Lettországgal (0-0).

Litvániában 2008 nyarán neveztek ki először külföldi trénert a válogatott élére. És bár a zöld-sárga mezesek korábban már többször is közel jártak a meglepetéshez egy-egy kvalifikációs sorozatban, a portugál Jose Couceiro belépője sikerült a legmeggyőzőbbre. Az FBK Kaunast is irányító mester tavaly nyáron a BL-selejtezőben eltakarította az útból az UEFA-kupa finalista Rangerst, és a diadal után azonnal ki is nevezték a válogatott élére. Debütálása álomszerűre sikerült: Litvánia Kolozsvárott 3-0-ra verte Romániát, majd simán végzett az osztrák csapattal is. A nemzeti tizenegy jelenleg második a selejtező-csoportjában, de Románia, Szerbia és Franciaország mellett bravúr lenne, ha megtartaná ezt a pozíciót a sorozat végéig is.

Kaukázus: Cúper? Vogst? Porterfield!

Hány edzőváltás történt a grúz válogatott élén 1992 óta? Éppen annyi, ahány év eltelt: 17. És bár a grúzoknak volt jó néhány figyelemreméltó győzelmük (például a Magyarország elleni 3-1), és nemzetközileg is ismert edzőjük (Johan Boskamp, Alain Giresse, Klaus Toppmöller), eredményük még nincs. Most Héctor Cúperrel próbálkoznak. A Valencia és az Inter egykori trénere Wales ellen győzelemmel debütált, majd jöttek a vb-selejtezők és a kudarcok, két döntetlen és három vereség képében.

Berti Vogts edzőként 1996-ban Eb-győzelmet szerzett a német válogatottal, most Azerbajdzsánban bizonyíthat. A júniusban debütáló Terrier alaposan megszervezte az azeriek védelmét: a csapat 11 meccset játszott az irányítása alatt, és ebből tízszer is csak 1 gólt kapott. Emellett volt Vogtséknak egy 0-0-juk, de alighanem éppen a Luxemburg elleni iksz a mélypont a német számára. Aki bizonyára 2009. augusztus 12-ét várja a legjobban: akkor rendezik az Azerbajdzsán-Németország vb-selejtezőt.

Posztszovjet körképünket zárjuk Örményországgal, ahol egy kevésbé nagynevű külföldi tréner nemzeti hőssé vált. A Wikipedia mintájára létrehozott Armeniapedia nevű internetes portálon a 196 legjelentősebb „nem-örmény személyiség" listáján Marco Polo és Samantha Power (aki egy könyvet írt az örmény genocídiumról) között Ian Porterfield nevét találjuk.

A Sunderlanddel 1973-ban FA-kupa címet szerző skót edző 2006-2007-ben vezette az örmény válogatottat, amellyel 2007 júniusában Eb-selejtezőn legyőzte Kazahsztánt és Lengyelországot is. Ezzel rekordot döntött: Örményország korábban soha nem nyert meg egymás után két mérkőzést. Porterfield azonban nem tudta beteljesíteni küldetését.
Az edzőnél néhány hónappal korábban vastagbélrákot diagnosztizáltak, de Porterfield orvosai tanácsára fittyet hányva folytatta a munkát. 2007 augusztusában a portugálok elleni mérkőzés során még a kispadról vezényelte csapatát Jerevánban, majd két héttel később elhunyt. „A közönség Ronaldót és a többi sztárt várta. De ahogy Ian megjelent a stadionban, mindenki az ő nevét skandálta. Megindító volt" - emlékezett vissza a meccsre a tréner felesége. A meccsre, amelyen Örményország hősiesen küzdelemben 1-1-et harcolt ki Portugáliával szemben.

A cikk eredetileg a zona.hu oldalon jelent meg.


(ktn)


*****

További cikkek a rovatban

Conte, Simeone és az NB I-es nyilatkozatok

, Kiss Tibor Noé

Conte, Simeone és az NB I-es nyilatkozatok

Nem mondhatni, hogy a BL csoportkörének utolsó fordulójában túl nagy izgalmakat kellett volna átélniük a szurkolóknak. A PSG megőrizte a csoport első helyét, a Roma megelőzte a Chelsea-t, kiesett az Atlético. Kábé ennyi.

Tovább

Prémium párizsi

, Kiss Tibor Noé

Prémium párizsi

Fiatal futballsztárok repítik a PSG-t, bekövetkezik a generációváltás az európai topfutballban?

Tovább

Angol gólokban tobzódunk

, Kiss Tibor Noé

Angol gólokban tobzódunk

Megint az angolok… A Manchester City a bombaformában lévő Napolinak rúgott négy gólt idegenben, a Tottenham futballsulit tartott a BL-címvédő Real Madridnak.

Tovább

Kékre verték Rómában a kékeket

, Kiss Tibor Noé

Kékre verték Rómában a kékeket

A Bayern München és a PSG biztosan ott lesz a legjobb tizenhat között a Bajnokok Ligájában, de szinte biztosan továbblép majd a Roma, a Chelsea, a Manchester United és a Barcelona is.

Tovább

Újhullámos olasz klubfoci

, Kiss Tibor Noé

Újhullámos olasz klubfoci

Az idei szezon eddigi legjobb BL-meccsét játszották Londonban: Chelsea–Roma 3:3. Gólzápor két olasz edzővel a kispadon!

Tovább

Guardiola egyik legnagyobb győzelme?

, Kiss Tibor Noé

Guardiola egyik legnagyobb győzelme?

Újra az angolok voltak a főszereplők a Bajnokok Ligájában: rangadót nyert a Manchester City, idegenben állította be a BL-rekordot a Liverpool, a címvédő otthonából rabolt pontot a Tottenham.

Tovább

Totális német futballblama

, Kiss Tibor Noé

Totális német futballblama

A héten mind a hat német csapat veszített a nemzetközi kupaporondon. A legnagyobb bukás a Bayern Münchené, Ancelottit menesztették.

Tovább

Isztambulban a füldugó sem segített

, Kiss Tibor Noé

Isztambulban a füldugó sem segített

A lipcsei játékosok nem bírták a fülsiketítő zajt Isztambulban, könnyen nyert odahaza a Napoli és a Sevilla, Cristiano Ronaldo örök.

Tovább

Az ember, aki fut

, Somos Ákos

Az ember, aki fut

A képzés lehet akármilyen licenszes, akárhány műfüves pályán zajló és akárhány milliárd TAO-ból megfinanszírozott. Egyetlen gyönyörűen megtervezett, jó elgondoláson alapuló és rendszerben gondolkodó elmélet sem "csinál" olyan focistákat, mint Vardy, aki azt az egyet képviseli, ami nélkül semmit sem…

Tovább

Majdnem le lettünk

, Kiss L. László

Majdnem le lettünk

Csütörtök este megnéztem az Arsenal hazai meccsét a Köln ellen. Ötven percig azt gondoltam, nem kellett volna, mert annál, amit láttam, pontosabban, amit a gépből olykor kínos óvatossággal fölpillantva észleltem, még a dolgozatjavítás is gyümölcsözőbb.

Tovább