Volt egyszer egy Luton Town
A liverpooli szurkolók igazságot követeltek, a lutoniak pedig csak álltak a tribünön, és fátyolos tekintettel dúdoltak valami régi-régi dalt. Csapatuk, az egykor oly acélos Luton Town éppen kiesett a negyedik ligából.
Szomorúan jelentjük: 89 év után elbúcsúzott az angol "league football"-tól (az első négy osztályt értik ez alatt) a Luton Town, miután húsvéthétfőn csak ikszelt a Chesterfielddel. A Luton stílszerűen a Titanic elsüllyedésének évfordulójára időzítette a kiesést.
A Titanic (tudták, hogy olyan magas volt, mint egy tizenegy emeletes ház?) jégheggyel ütközött, a Luton Town pedig az angol szövetséggel (FA), s ez bizonyult számára végzetesnek: gazdasági hiányosságok miatt a klub 30 pont hátrányból kezdte a szezont, büntetésképpen. Ha a pontlevonás nem lett volna, a csapat a középmezőnyben végez. Így azonban három éven belül harmadszor esik ki: tavalyelőtt a második, tavaly a harmadik, idén pedig a negyedik ligából.
A lutoni tízes
Pedig micsoda lutoni sztorik vannak. Illetve: voltak. Holtakról jót vagy semmit, ezért nem a Luton-Millwall meccsek tégladobáló zsúrjaira gondolunk. Hanem mondjuk arra, ahogy húsvéthétfőn (1936-ban), a Bristol Rovers elleni meccsen a lutoni Joe Payne egymaga tíz gólt lőtt - pedig még a műsorfüzetben sem szerepelt a neve, vésztartalékként hívták be a 22 éves csatárt a meccs napján. Behívták, aztán lőtt tízet. Hármat fejjel, hetet lábbal. Ahogy ma mondanák: bejátszotta magát a csapatba.
Azt a Bristol elleni 12-0-s győzelmet 13 900 néző látta, de a "tízes csodának" híre ment, s a következő, Coventry elleni hazai bajnokira már 23 ezren váltottak jegyet. Azon a meccsen már, ahogy az lenni szokott, semmi rendkívüli nem történt; Payne ugyan betalált, de csak egyszer (a vége 1-1 lett).
Hol volt akkor a Chelsea?
A Luton Town 1982 és 1992 között volt tagja az élvonalnak. Leghíresebb mérkőzésük az Arsenal elleni 1988-as Ligakupa-döntő: a 77. percben tizenegyeshez jutott az Arsenal, 2-1-es vezetésnél. Ha belövi, eldőlt. Nem lőtte be, a Luton pedig szenzációs hajrával fordított az utolsó pillanatokban (2-3), és megnyerte a kupát.
Aki nosztalgiázni szeretne, az rendelje meg az 1982/83-as szezon lutoni góljait DVD-n. Olyan meccsekkel, mint például a Stoke City elleni 4-4. Az újonc Luton abban a szezonban több gólt lőtt (64-et), mint a harmadik helyen végző Manchester United (56-ot). S hol volt akkor a Chelsea? A Chelsea 1983-ban majdnem kiesett a második ligából (18. hely). Régi szép idők.
Justice for Liverpool
A hétvégén ismét igazságot követeltek a Liverpool szurkolói, mint minden áprilisban. A Mersey-parti városban nem békéltek meg azzal, hogy a 96 liverpooli szurkoló halálát okozó, húsz évvel ezelőtti sheffieldi tragédia egyszerű balesetnek minősült. Amikor ugyanis a Hillsborough stadionban összepréselődtek a szurkolók, a rendőrség nem nyitotta ki a menekülőkapukat - parancsnokuk azt hitte, a liverpooliak az ellenfél drukkereihez akarnak közelebb jutni. Súlyos tévedés volt.
A sheffieldi tragédia
Húsz évvel ezelőtt, 1989. április 15-én történt: húszezer Liverpool-drukker kísérte el csapatát a sheffieldi Hillsborough stadionba, a Nottingham-Liverpool FA-kupa elődöntőre. Hiába volt telt ház, a szervezők közvetlenül a kezdés előtt többezres tömeget engedtek be a liverpooli tribünre, halálra ítélve ezzel az első sorokban állókat. A szektor aljában lévők menthetetlenül a kerítéshez lettek nyomva: 95 fiatal drukker halt meg agyontaposva vagy a rácshoz préselődve, a kilencvenhatodik áldozat a 22 éves Tony Bland volt, aki négy évig kómában feküdt, s csak 1993-ban hunyt el. Az áldozatok fele 21 éven aluli volt, a legfiatalabb közülük egy tízéves kisfiú. Több mint négyszázan orvosi ellátásra szorultak.
(focitipp.gj)
*****
További cikkek a rovatban
Conte, Simeone és az NB I-es nyilatkozatok
Nem mondhatni, hogy a BL csoportkörének utolsó fordulójában túl nagy izgalmakat kellett volna átélniük a szurkolóknak. A PSG megőrizte a csoport első helyét, a Roma megelőzte a Chelsea-t, kiesett az Atlético. Kábé ennyi.
Prémium párizsi
- Bajnokok Ligája
- Neymar
- Dani Alves
- Edinson Cavani
- Chelsea
- Manchester United
- PSG
- Bayern München
- Juventus
- Barcelona
Fiatal futballsztárok repítik a PSG-t, bekövetkezik a generációváltás az európai topfutballban?
Angol gólokban tobzódunk
Megint az angolok… A Manchester City a bombaformában lévő Napolinak rúgott négy gólt idegenben, a Tottenham futballsulit tartott a BL-címvédő Real Madridnak.
Kékre verték Rómában a kékeket
A Bayern München és a PSG biztosan ott lesz a legjobb tizenhat között a Bajnokok Ligájában, de szinte biztosan továbblép majd a Roma, a Chelsea, a Manchester United és a Barcelona is.
Újhullámos olasz klubfoci
Az idei szezon eddigi legjobb BL-meccsét játszották Londonban: Chelsea–Roma 3:3. Gólzápor két olasz edzővel a kispadon!
Guardiola egyik legnagyobb győzelme?
Újra az angolok voltak a főszereplők a Bajnokok Ligájában: rangadót nyert a Manchester City, idegenben állította be a BL-rekordot a Liverpool, a címvédő otthonából rabolt pontot a Tottenham.
Totális német futballblama
- Bajnokok Ligája
- Európa-liga
- Borussia Dortmund
- 1. FC Köln
- Hertha BSC
- Bayern München
- Hoffenheim
- RB Leipzig
A héten mind a hat német csapat veszített a nemzetközi kupaporondon. A legnagyobb bukás a Bayern Münchené, Ancelottit menesztették.
Isztambulban a füldugó sem segített
A lipcsei játékosok nem bírták a fülsiketítő zajt Isztambulban, könnyen nyert odahaza a Napoli és a Sevilla, Cristiano Ronaldo örök.
Az ember, aki fut
A képzés lehet akármilyen licenszes, akárhány műfüves pályán zajló és akárhány milliárd TAO-ból megfinanszírozott. Egyetlen gyönyörűen megtervezett, jó elgondoláson alapuló és rendszerben gondolkodó elmélet sem "csinál" olyan focistákat, mint Vardy, aki azt az egyet képviseli, ami nélkül semmit sem…
Majdnem le lettünk
Csütörtök este megnéztem az Arsenal hazai meccsét a Köln ellen. Ötven percig azt gondoltam, nem kellett volna, mert annál, amit láttam, pontosabban, amit a gépből olykor kínos óvatossággal fölpillantva észleltem, még a dolgozatjavítás is gyümölcsözőbb.