Hét szűk esztendő?
Érezteti-e hatását a futballpiacon a gazdasági válság, s ha igen, mely klubok maradnak talpon? Három történet.
Real Madrid: folytatódik a sztárvadászat?
A Deloitte svájci könyvvizsgáló cég kimutatásai szerint a világ leggazdagabb klubja immár negyedik esztendeje a Real Madrid. A Real sorozatos elsősége azért is meglepő, mert két veszteséggel is meg kellett birkóznia az utóbbi években: az egyik David Beckham 2007-es távozása volt, a másik pedig a sikertelen BL-szerepelés. A Real Madrid ugyanis az utóbbi öt évben egyszer sem jutott túl a BL-nyolcaddöntőn:
2008/09 Liverpool 0-1, 0-4
2007/08 AS Roma 1-2, 1-2
2006/07 Bayern 3-2, 1-2
2005/06 Arsenal 0-1, 0-0
2004/05 Juventus 1-0, 0-2
Ennek ellenére a madridi klub 2002 óta megduplázta bevételeit, amelyek tavaly elérték a 365 millió eurót. A Real különösen jól járt a Mediapro céggel kötött szerződéssel, a televíziós közvetítésekért ugyanis hét év alatt összesen 1.1 milliárd euró kerül a klubkasszába (a kontraktus a 2012/13-as szezonban jár le).
A Deloitte a 2007/08-as idényre vonatkozó pénzügyi adatokat dolgozta fel kimutatásában; meglepő lenne azonban, ha a 2008/09-es szezonban is a Real végezne a lista első helyén, a „királyi gárda” ugyanis egyetlen trófeát sem nyert idén, a csapat pedig minden idők egyik legsúlyosabb vereségét szenvedte el a Santiago Bernabéu stadionban az ősi rivális Barcelonától (2-6). Ráadásul míg a Real minden fronton hoppon maradt, a Barca történelmi tette hajtva végre a La Liga és a Copa del Rey mellett a Bajnokok Ligáját is megnyerte.
Hogy a depresszív hangulatnak hamar vége legyen Madridban, arról a régi-új klubelnök, az ellenjelölt nélkül megválasztott Florentino Perez gondoskodna. Ő volt az, aki annak idején megálmodta és elindította a "galaktikus-érát". 2000-től kezdve olyan sztárokat csábított Madridba, mint Luis Figo, Zinedine Zidane, Ronaldo és David Beckham; összesen 132 millió fontért. Hogy ki lesz a következő? Kaká szerződtetését kész tényként tálalják a spanyol lapok, az AS például már a vételárat is közölte - 64.5 millió euró, s ehhez jön még az évi 9 millió eurós fizetés. Kaká ezzel a világ második legdrágább futballistája lenne. Az első Zinedine Zidane, akiért 2001-ben 76 millió eurót fizetett a Real a Juventusnak. De nem Kaká az egyetlen, akire kivetette hálóját Florentino Perez. David Villa és David Silva (mindkettő Valencia), Nemanja Vidics (ManUtd) és Xabi Alonso (Liverpool) neve is elhangzott már a Real klubvezetése részéről.
A legkelendőbb tizenegy
Gianlugi Buffon (Juventus) - Maicon (Inter), Jurij Zsirkov (CSZKA
Moszkva), Nemanja Vidics (ManUtd), Ricardo Carvalho (Chelsea) - Cesc
Fabregas (Arsenal), Cristiano Ronaldo (ManUtd), Kaká (AC Milan), David
Villa (Valencia), Zlatan Ibrahimovic (Inter), Franck Ribéry (Bayern).
Cserék: Joleon Lescott (Everton), Xabi Alonso (Liverpool), Carlos Tévez
(ManUtd), Sergio Agüero (Atlético), Samuel Eto'o (Barcelona)
Manchester City: mindenkit túllicitálnak?
A Deloitte 2007/08-as listáján még az angol klubok domináltak - az első 20-ba heten kerültek be a Premier League-ből -, de ez az arány vélhetően megváltozik majd a 2008/09-es, s még inkább a 2009/10-es szezont tekintve. Elemzők szerint a nagy angol klubok közül csak a "nem amerikai érdekeltségű" Manchester City és a Chelsea folytathatja majd a költekezést. A ManCity anyagi lehetőségei „korlátlanok”, bár az Abu Dhabi székhelyű tulajdonosi kör ennek ellenére sem tudta megszerezni Kakát (noha januárban heteken át ostromolták a brazil aranylabdást). Megszerezték viszont Gareth Barryt, akiért a Tottenham és a Liverpool is licitált - de Harry Redknapp, a Spurs trénere szerint esélyük sem volt a csillagászati összegű fizetést ajánló a ManCityvel szemben.
A legnagyobb bevételt elkönyvelő klubok listájának második helyén egyelőre a Manchester City városi riválisa, a Manchester United áll. Pozícióját elsősorban stadionjának köszönheti: a jegyeladásból befolyó összeg teszi ki az MUFC éves bevételének 39%-át. A 76 ezer férőhelyes Old Traffordra ugyanis 16 ezerrel több néző válthat jegyet, mint az Emirates-stadionba (Arsenal), és 30 ezerrel több, mint a liverpooli Anfield Roadra, ami szignifikáns különbség.
FC Liverpool: hét szűk esztendő?
A Liverpool különben is bajban van: angol sajtóértesülések szerint csődközelbe került. A klubot működtető részvénytársaság ugyanis 42.6 millió font veszteséggel zárt tavaly. Tom Hicks és George Gillett amerikai üzletemberek (előbbi a Texas Rangers baseball-klub, utóbbi az NHL-ben szereplő Montreal Canadiens tulajdonosa) 2007 februárjában vették meg a Liverpool FC-t, s azóta sikerült összeveszniük egymással, a szurkolókkal, az edzővel, a beígért új, 60 ezer férőhelyes stadionból pedig egyelőre semmi nincs - a legújabb verzió szerint 2012-nél korábban nem készül el.
A tulajdonosok annak idején 350 millió font banki kölcsönt vettek föl a klubvásárláshoz, s ezt a kölcsönt július végéig kellene visszafizetniük. Ha azonban nem sikerül megállapodniuk a két hitelező bankkal (Royal Bank of Scotland, Wachovia) a felvett kölcsön törlesztési részleteinek átütemezéséről, akkor elképzelhető egy olyan forgatókönyv is, miszerint a két bank kezére kerül a Liverpool FC. Akkor már az RBS és a Wachovia bocsátaná áruba a klubot vagy a legkelendőbb játékosokat - Steven Gerrardot és Fernando Torrest -, hogy visszakapja pénzét.
focitipp.gj
*****
További cikkek a rovatban
Conte, Simeone és az NB I-es nyilatkozatok
Nem mondhatni, hogy a BL csoportkörének utolsó fordulójában túl nagy izgalmakat kellett volna átélniük a szurkolóknak. A PSG megőrizte a csoport első helyét, a Roma megelőzte a Chelsea-t, kiesett az Atlético. Kábé ennyi.
Prémium párizsi
- Bajnokok Ligája
- Neymar
- Dani Alves
- Edinson Cavani
- Chelsea
- Manchester United
- PSG
- Bayern München
- Juventus
- Barcelona
Fiatal futballsztárok repítik a PSG-t, bekövetkezik a generációváltás az európai topfutballban?
Angol gólokban tobzódunk
Megint az angolok… A Manchester City a bombaformában lévő Napolinak rúgott négy gólt idegenben, a Tottenham futballsulit tartott a BL-címvédő Real Madridnak.
Kékre verték Rómában a kékeket
A Bayern München és a PSG biztosan ott lesz a legjobb tizenhat között a Bajnokok Ligájában, de szinte biztosan továbblép majd a Roma, a Chelsea, a Manchester United és a Barcelona is.
Újhullámos olasz klubfoci
Az idei szezon eddigi legjobb BL-meccsét játszották Londonban: Chelsea–Roma 3:3. Gólzápor két olasz edzővel a kispadon!
Guardiola egyik legnagyobb győzelme?
Újra az angolok voltak a főszereplők a Bajnokok Ligájában: rangadót nyert a Manchester City, idegenben állította be a BL-rekordot a Liverpool, a címvédő otthonából rabolt pontot a Tottenham.
Totális német futballblama
- Bajnokok Ligája
- Európa-liga
- Borussia Dortmund
- 1. FC Köln
- Hertha BSC
- Bayern München
- Hoffenheim
- RB Leipzig
A héten mind a hat német csapat veszített a nemzetközi kupaporondon. A legnagyobb bukás a Bayern Münchené, Ancelottit menesztették.
Isztambulban a füldugó sem segített
A lipcsei játékosok nem bírták a fülsiketítő zajt Isztambulban, könnyen nyert odahaza a Napoli és a Sevilla, Cristiano Ronaldo örök.
Az ember, aki fut
A képzés lehet akármilyen licenszes, akárhány műfüves pályán zajló és akárhány milliárd TAO-ból megfinanszírozott. Egyetlen gyönyörűen megtervezett, jó elgondoláson alapuló és rendszerben gondolkodó elmélet sem "csinál" olyan focistákat, mint Vardy, aki azt az egyet képviseli, ami nélkül semmit sem…
Majdnem le lettünk
Csütörtök este megnéztem az Arsenal hazai meccsét a Köln ellen. Ötven percig azt gondoltam, nem kellett volna, mert annál, amit láttam, pontosabban, amit a gépből olykor kínos óvatossággal fölpillantva észleltem, még a dolgozatjavítás is gyümölcsözőbb.