Hogyan kell megvenni egy futballmeccset?

Hogyan kell megvenni egy futballmeccset?

, focitipp.hu

Európai bunda (III. rész)

Egy újságírói ankéton minden orosz élvonalbeli klub edzőjétől megkérdezték, van-e bunda a bajnokságban. Van hát, hogyne volna - felelte mindegyik. S az ön csapata is érintett? Az enyém nem, az kizárt - rázta a fejét tagadólag mindegyik.



Németország: Plazmatévét kért a bíró
Németországban 1971-ben tíz mérkőzésről derült ki, hogy nem a pályán dőlt el. A bundaügyben összesen nyolc klub (Hertha, Stuttgart, Schalke, Bielefeld, Duisburg, Braunschweig, Oberhausen, Offenbach), több klubtisztviselő, két edző és 53 futballista volt érintve. A Hertha BSC vétkes játékosai közé tartozott az erdélyi származású Gergely László, valamint csapattársa, az egykori ferencvárosi Varga Zoltán is, aki 1974-ig szóló eltiltást és 15 ezer német márka büntetést kapott.

Két év és öt hónap letöltendő börtönbüntetésre ítélte a bíróság Robert Hoyzer német játékvezetőt, aki kilenc mérkőzést próbált meg elcsalni. Hoyzer ténykedése akkor vonta magára a figyelmet, amikor 2004 nyarán a Német Kupában a harmadik ligás Paderborn 0-2-ről 4-2-re fordított a Hamburg ellen - Hoyzer hathatós segítségével. A nyomozás kiderítette, hogy a háttérben egy horvát fogadási maffia állt, akik nem csupán Hoyzert, hanem a Paderborn játékosait is behálózták. A bíró 0-2-nél ingerülten szólt a paderborni csapatkapitánynak, hogy csináljanak valamit, majd saját kezébe vette az irányítást, gyorsan tizenegyest ítélt a Paderborn javára, kiállította a reklamáló hamburgi Mpenzát, s a meccs hajrájában - biztos, ami biztos - még egy büntetőt ajándékozott a hazaiaknak.

"Játékvezetőként havi háromezer eurót kerestem, s egyszerre több tízezer eurót tettek elém. Később egyre jobban féltem, de már nem lehetett kilépni" - nyilatkozta Hoyzer, aki a 2004 júniusi Braunschweig-St. Pauli (3-2) mérkőzésért a pénzen kívül plazmatévét is kért megbízóitól, majd a vendégek két szabályos gólját érvénytelenítette. Megbízói is börtönben végezték.

Franciaország: Az OM tündöklése és bukása
A kilencvenes évek elején az Olympique Marseille nem csupán Franciaország, hanem Európa egyik legjobb csapata volt. Zsinórban négy francia aranyérem után az OM 1993-ban megnyerte a Bajnokok Ligáját (a döntőben: Marseille-Milan 1-0), egy évvel később azonban összeomlott Bernard Tapie futballbirodalma: a csapatot vesztegetési ügy és pénzügyi machinációk miatt a másodosztályba száműzték, a gárda nem indulhatott a nemzetközi kupákban, s megfosztották az 1993-as bajnoki címtől is.

Spanyolország: Bizonyíték hiányában
Spanyolországban decemberben kavart vihart az El Mundo beszámolója, amely szerint a Málaga a 2007/08-as idény utolsó mérkőzése előtt lefizette a Tenerife játékosait. A spanyol szövetség egy ideig vizsgálódott, majd bizonyítékok hiányában lezárta az ügyet (2009 januárjában a málagai bundabotrányt négy oldalon tárgyalta a World Soccer).

Belgium: Kínai kartell
Belgiumban 2006-ban derült fény arra, hogy kínai maffia döntött néhány élvonalbeli meccs eredményéről. A 2005 novemberében játszott FC Bruges-La Louviére találkozónál például a megrendelők azt akarták, hogy az első félidő döntetlennel érjen véget, ám végül a Bruges nagy különbséggel győzzön. Így is történt: a félidei 0-0 után a végeredmény 4-0 lett.

A rendőrségi nyomozás során kiderült, hogy a mérkőzések eredményét befolyásoló belga-kínai kartell Finnországban is működött, olyannyira, hogy tulajdonrésze volt az AC Allianssi élvonalbeli klubban. Az Allianssi, amely két éven át meccsenként átlagban egy gólt kapott, 2005-ben váratlanul 8-0-s vereséget szenvedett a Haka Valkeakoskitól - egy olyan mérkőzésen, amelyre a bukmékerek szerint a szokásosnál jóval nagyobb tétek érkeztek. A belgiumi botrány kirobbanása után nem sokkal az AC Allianssi csődöt jelentett és megszűnt.

Portugália: Arany Síp találta el a Boavistát
Tavaly májusban játékvezetők megvesztegetése miatt pontlevonással büntette a Portugál Labdarúgó Szövetség az FC Portót, s kizárta az élvonalból a Boavistát. A Porto klubelnöke, Jorge Nuno Pinto da Costa két évre szóló eltiltást kapott. A bejelentést hosszas nyomozás előzte meg, a rendőrség "Arany Síp" fedőnevű akciója a futballkorrupció feltárására irányult.

Balkáni praktikák: Tizenegyes nélkül


"Minden csapatban találsz olyan futballistát, aki játékfüggő, akinek adósságai vannak, akinek szüksége van sok pénzre, hogy ne hagyja el a barátnője és így tovább. Én balhátvédre, középhátvédre vagy kapusra szakosodtam - az ő dolguk volt, hogy ne avatkozzanak közbe, ne akadályozzák meg a gólt, vagy a célnak megfelelően működtessék a lestaktikát. De profiknak kellett lenniük, szó sem lehetett tizenegyesről vagy piros lapról, mert az feltűnő. Úgy kellett hibázniuk, hogy a közönség ne vegyen észre semmit" - nyilatkozta a reportingproject.net oldalon közölt interjúban Velibor "Dzaro" Dzarovski, az egykori jugoszláv futballmaffia főnöke. Saját bevallása szerint 1973-ban kezdte a "bizniszt", s több mint 80 mérkőzés eredményét "zsírozta le".


focitipp.gj
*****

További cikkek a rovatban

Conte, Simeone és az NB I-es nyilatkozatok

, Kiss Tibor Noé

Conte, Simeone és az NB I-es nyilatkozatok

Nem mondhatni, hogy a BL csoportkörének utolsó fordulójában túl nagy izgalmakat kellett volna átélniük a szurkolóknak. A PSG megőrizte a csoport első helyét, a Roma megelőzte a Chelsea-t, kiesett az Atlético. Kábé ennyi.

Tovább

Prémium párizsi

, Kiss Tibor Noé

Prémium párizsi

Fiatal futballsztárok repítik a PSG-t, bekövetkezik a generációváltás az európai topfutballban?

Tovább

Angol gólokban tobzódunk

, Kiss Tibor Noé

Angol gólokban tobzódunk

Megint az angolok… A Manchester City a bombaformában lévő Napolinak rúgott négy gólt idegenben, a Tottenham futballsulit tartott a BL-címvédő Real Madridnak.

Tovább

Kékre verték Rómában a kékeket

, Kiss Tibor Noé

Kékre verték Rómában a kékeket

A Bayern München és a PSG biztosan ott lesz a legjobb tizenhat között a Bajnokok Ligájában, de szinte biztosan továbblép majd a Roma, a Chelsea, a Manchester United és a Barcelona is.

Tovább

Újhullámos olasz klubfoci

, Kiss Tibor Noé

Újhullámos olasz klubfoci

Az idei szezon eddigi legjobb BL-meccsét játszották Londonban: Chelsea–Roma 3:3. Gólzápor két olasz edzővel a kispadon!

Tovább

Guardiola egyik legnagyobb győzelme?

, Kiss Tibor Noé

Guardiola egyik legnagyobb győzelme?

Újra az angolok voltak a főszereplők a Bajnokok Ligájában: rangadót nyert a Manchester City, idegenben állította be a BL-rekordot a Liverpool, a címvédő otthonából rabolt pontot a Tottenham.

Tovább

Totális német futballblama

, Kiss Tibor Noé

Totális német futballblama

A héten mind a hat német csapat veszített a nemzetközi kupaporondon. A legnagyobb bukás a Bayern Münchené, Ancelottit menesztették.

Tovább

Isztambulban a füldugó sem segített

, Kiss Tibor Noé

Isztambulban a füldugó sem segített

A lipcsei játékosok nem bírták a fülsiketítő zajt Isztambulban, könnyen nyert odahaza a Napoli és a Sevilla, Cristiano Ronaldo örök.

Tovább

Az ember, aki fut

, Somos Ákos

Az ember, aki fut

A képzés lehet akármilyen licenszes, akárhány műfüves pályán zajló és akárhány milliárd TAO-ból megfinanszírozott. Egyetlen gyönyörűen megtervezett, jó elgondoláson alapuló és rendszerben gondolkodó elmélet sem "csinál" olyan focistákat, mint Vardy, aki azt az egyet képviseli, ami nélkül semmit sem…

Tovább

Majdnem le lettünk

, Kiss L. László

Majdnem le lettünk

Csütörtök este megnéztem az Arsenal hazai meccsét a Köln ellen. Ötven percig azt gondoltam, nem kellett volna, mert annál, amit láttam, pontosabban, amit a gépből olykor kínos óvatossággal fölpillantva észleltem, még a dolgozatjavítás is gyümölcsözőbb.

Tovább