Fókuszban: a svéd futball
Összegyűjtöttük a legérdekesebb tudnivalókat a svéd futballról. A szenzációs Gre-No-Li triótól a balkáni égimeszelőig.
Svédországban minden nyolcadik ember focizik. Mert bár a futball arrafelé csak a harmadik legnépszerűbb sportág (a síelés és a jégkorong után), a "hűvös svédek" szenvedélyesen szeretik a labdát: a FIFA adatai szerint több mint egymillió játékos van a kilencmilliós országban.
Bródy volt az első
A legsikeresebb svéd futballklub az IFK Göteborg, amelynek az első edzője a Fradi egykori kiváló középfedezete, az orosz hadifogságból éppen kiszabaduló Bródy Sándor volt 1921-ben (nem tévesztendő össze az író Bródy Sándorral). A Göteborg 18-szor nyerte meg a svéd bajnokságot, az európai porondon pedig két sikert könyvelhetett el: 1982-ben (az akkor még zöldfülűnek számító Sven Göran Erikssonnal a kispadon) és 1987-ben megnyerte az UEFA-kupát.
Gre-No-Li
Akárcsak a magyarok, a svédek is az ötvenes éveket tekintik az aranykornak, s akárcsak a magyarok, ők is világbajnoki ezüstig jutottak: 1958-ban a fiatal Pelével felálló Brazíliától kaptak ki 5-2-re a döntőben. A korszak meghatározó jelensége volt a futballpályákon a Gre-No-Li trió: Gunnar Gren, Gunnar Nordahl és Niels Liedholm nem csak a válogatottban, hanem az AC Milanban is csillogott.
Olyannyira, hogy Nordahl 225 gólt lőtt a Milan mezében, amivel máig a második legeredményesebb játékos az olasz élvonal történetében (megelőzi Meazzát, Roberto Baggiót, Altafinit, Batistutát és Tottit is). Az ötvenes években egyetlen Nordahl-szintű csatár akadt a Serie A-ban, az Internazionale magyar támadója, a 153 gólig jutó Nyers István (aki méltatlanul elfeledve hunyt el 2005-ben Szabadkán).
143-szor a kapuban
Míg a magyar válogatott Mexikó (1986) óta egyszer sem kvalifikálta magát a világbajnokságra, addig a svédek csupán egyszer hiányoztak a legrangosabb tornáról. Az 1994-es vébén ráadásul bronzérmet szereztek, soraikban olyan futballistákkal, mint Dahlin, Brolin, Kennet Andersson, Henrik Larsson, vagy a 143-szoros válogatottságával rekordernek számító kapus, Thomas Ravelli.
Akkoriban (1994 őszén) a svéd együttes a világranglista 2. helyén állt. Mindez már csak emlék: idén júliusban a FIFA-ranglista 41. helyén szerénykedett a Tre Kronor, ami az utóbbi két évtized legrosszabb eredménye a skandinávok számára.
Sztárjátékos: Ibrahimovic
A jelenlegi szövetségi kapitány, Lars Lagerbäck 2000 óta dolgozik együtt a csapattal. Csak összehasonlításképpen: 2000 óta a magyar válogatott élén megfordult már Bicskei Bertalan, Gellei Imre, Lothar Matthäus, a Bozsik-Détári duó, Várhidi Péter és Erwin Koeman is.
A jelenlegi svéd válogatott legnagyobb sztárja a bosnyák apától és horvát anyától származó Zlatan Ibrahimovic, akiért a nyáron 45 millió eurót fizetett a Barcelona az Internek (s ezen felül odaadta Samuel Eto’ot is). A 195 centi magas "Ibrát" háromszor választották az év játékosává Svédországban. Rajta kívül Marcus Bergben is bíznak a svédek: a Hamburg fiatal csatára idén az U21-es Európa-bajnokság gólkirálya lett.
A svéd keret a magyarok elleni meccsre:
Kapusok:
John Alvbage (Örebro)
Eddie Gustafsson (Red Bull Salzburg)
Andreas Isaksson (PSV Eindhoven)
Védők:
Andreas Granqvist (FC Groningen)
Petter Hansson (Stade Rennais)
Mikael Lustig (Rosenborg)
Daniel Majstorovic (AEK Athén)
Olof Mellberg (Olimpiakosz)
Mikael Nilsson (Bröndby IF)
Behrang Safari (FC Basel)
Oscar Wendt (FC Köbenhavn)
Középpályások:
Rasmus Elm (Alkmaar)
Samuel Holmén (Bröndby IF)
Kim Källström (Olympique Lyon)
Sebastian Larsson (Birmingham City)
Anders Svensson (IF Elsborg)
Gustav Svensson (IFK Göteborg)
Csatárok:
Tobias Hysén (IFK Göteborg)
Marcus Berg (Hamburger SV)
Johan Elmander (Bolton Wanderers)
Zlatan Ibrahimovic (FC Barcelona)
Ola Toivonen (PSV Eindhoven)
*****
További cikkek a rovatban
Conte, Simeone és az NB I-es nyilatkozatok
Nem mondhatni, hogy a BL csoportkörének utolsó fordulójában túl nagy izgalmakat kellett volna átélniük a szurkolóknak. A PSG megőrizte a csoport első helyét, a Roma megelőzte a Chelsea-t, kiesett az Atlético. Kábé ennyi.
Prémium párizsi
- Bajnokok Ligája
- Neymar
- Dani Alves
- Edinson Cavani
- Chelsea
- Manchester United
- PSG
- Bayern München
- Juventus
- Barcelona
Fiatal futballsztárok repítik a PSG-t, bekövetkezik a generációváltás az európai topfutballban?
Angol gólokban tobzódunk
Megint az angolok… A Manchester City a bombaformában lévő Napolinak rúgott négy gólt idegenben, a Tottenham futballsulit tartott a BL-címvédő Real Madridnak.
Kékre verték Rómában a kékeket
A Bayern München és a PSG biztosan ott lesz a legjobb tizenhat között a Bajnokok Ligájában, de szinte biztosan továbblép majd a Roma, a Chelsea, a Manchester United és a Barcelona is.
Újhullámos olasz klubfoci
Az idei szezon eddigi legjobb BL-meccsét játszották Londonban: Chelsea–Roma 3:3. Gólzápor két olasz edzővel a kispadon!
Guardiola egyik legnagyobb győzelme?
Újra az angolok voltak a főszereplők a Bajnokok Ligájában: rangadót nyert a Manchester City, idegenben állította be a BL-rekordot a Liverpool, a címvédő otthonából rabolt pontot a Tottenham.
Totális német futballblama
- Bajnokok Ligája
- Európa-liga
- Borussia Dortmund
- 1. FC Köln
- Hertha BSC
- Bayern München
- Hoffenheim
- RB Leipzig
A héten mind a hat német csapat veszített a nemzetközi kupaporondon. A legnagyobb bukás a Bayern Münchené, Ancelottit menesztették.
Isztambulban a füldugó sem segített
A lipcsei játékosok nem bírták a fülsiketítő zajt Isztambulban, könnyen nyert odahaza a Napoli és a Sevilla, Cristiano Ronaldo örök.
Az ember, aki fut
A képzés lehet akármilyen licenszes, akárhány műfüves pályán zajló és akárhány milliárd TAO-ból megfinanszírozott. Egyetlen gyönyörűen megtervezett, jó elgondoláson alapuló és rendszerben gondolkodó elmélet sem "csinál" olyan focistákat, mint Vardy, aki azt az egyet képviseli, ami nélkül semmit sem…
Majdnem le lettünk
Csütörtök este megnéztem az Arsenal hazai meccsét a Köln ellen. Ötven percig azt gondoltam, nem kellett volna, mert annál, amit láttam, pontosabban, amit a gépből olykor kínos óvatossággal fölpillantva észleltem, még a dolgozatjavítás is gyümölcsözőbb.