Ki hazudik?
Magyarország-Portugália 0-1
Tükröm, tükröm, mondd meg nékem, melyik a legjobb csapat a vidéken? Mielőtt a válasz elhangzik, azt javaslom, készítsünk egy rövid leltárt.
A magyar válogatott ebben a selejtezősorozatban négy mérkőzést játszott "papíron gyengébb" ellenféllel, s mind a négyet megnyerte. Ez kétségkívül szép eredmény, de önmagában még semmit sem jelent: a világbajnokság egy jottányival sem lett elérhetőbb számunkra azáltal, hogy legyőztük Máltát, és - némi szerencsével - Albániát is.
Ahhoz, hogy a világbajnoki részvétel, vagy legalább a pótselejtezőt érő második hely kézzelfogható közelségbe kerüljön, "papíron erősebb" ellenfelet is le kellene (kellett volna) győznünk, Dániát, Svédországot vagy Portugáliát. Idáig négy mérkőzést játszottunk ellenük, sajnos egyszer sem nyertünk, s mindössze egy pontot szereztünk (0-1-3).
"Ki gondolta volna, hogy nyolc meccs után matematikai esélyünk lesz még a továbbjutásra" - hangoztatta szerda éjjel Erwin Koeman. Ez persze csúsztatás, hiszen a matematikai esélyt nem roppant futballtudásunknak, hanem a sorsolásnak köszönhetjük. Annak, hogy a komoly ellenfelek a végére maradtak.
Szomorú látni, hogy az eleinte öntörvényűnek tűnő Koeman milyen zökkenőmentesen beilleszkedett az öndicsérettől hangos, de eredményeket felmutatni nem tudó magyar futballközegbe. A vereségek okait újabban már ő is csupa külső tényezőben, balszerencsében meg ilyen-olyan csapásokban véli megtalálni, sohasem az elhibázott taktikában és a gyenge egyéni teljesítményekben.
A svédek és a portugálok ellen a legrosszabb forgatókönyv valósult meg (gyenge játék, két vereség, nulla pont), Koeman "összességében mégis elégedett" a csapattal. Az újságírói kérdésre, hogy a portugálok ellen - amikor a továbbjutási remények életben tartásához nyernünk kellett volna - a kapuson kívül miért hét védekező típusú játékos (Bodnár, Gyepes, Juhász, Halmosi, Tóth Balázs, Vadócz, Dárdai) lépett pályára, Koeman ingerülten válaszolt. "Még szerencse, hogy én vagyok a kapitány!"
Ez valóban nagy szerencse, ennél nagyobb szerencse aligha érhette volna a magyar futballt. Van egy tanácstalanul (s olykor csatár nélkül) futballozó, kapura veszélytelen válogatottunk, amely az utóbbi három hazai mérkőzését elveszítette (Románia 0:1, Svédország 1:2, Portugália 0:1), s mindezt úgy, hogy egyetlen akciógólt sem lőtt. Tegyük hozzá: nem is nagyon lőhetett volna, mivel ezen a három meccsen (270 percnyi, azaz négy és félórányi játék alatt) egyetlen tiszta ziccert sem sikerült összehozni...
Ez a három vereség mindenesetre jó volt arra, hogy tükröt tartson a magyar futballnak. Persze, tudjuk, aki a válogatottra akár egy fél rossz szót mond, az "nem magyar és hazudik". Csakhogy a két meccsen elért nulla pont önmagáért beszél.
Mert hazudhat a szurkoló, az újságíró, a szövetségi kapitány és a játékos is. De a tükör nem hazudik.
Gazdag József
A cikk eredetileg az Új Szó szlovákiai magyar napilapban jelent meg.
*****
További cikkek a rovatban
Conte, Simeone és az NB I-es nyilatkozatok
Nem mondhatni, hogy a BL csoportkörének utolsó fordulójában túl nagy izgalmakat kellett volna átélniük a szurkolóknak. A PSG megőrizte a csoport első helyét, a Roma megelőzte a Chelsea-t, kiesett az Atlético. Kábé ennyi.
Prémium párizsi
- Bajnokok Ligája
- Neymar
- Dani Alves
- Edinson Cavani
- Chelsea
- Manchester United
- PSG
- Bayern München
- Juventus
- Barcelona
Fiatal futballsztárok repítik a PSG-t, bekövetkezik a generációváltás az európai topfutballban?
Angol gólokban tobzódunk
Megint az angolok… A Manchester City a bombaformában lévő Napolinak rúgott négy gólt idegenben, a Tottenham futballsulit tartott a BL-címvédő Real Madridnak.
Kékre verték Rómában a kékeket
A Bayern München és a PSG biztosan ott lesz a legjobb tizenhat között a Bajnokok Ligájában, de szinte biztosan továbblép majd a Roma, a Chelsea, a Manchester United és a Barcelona is.
Újhullámos olasz klubfoci
Az idei szezon eddigi legjobb BL-meccsét játszották Londonban: Chelsea–Roma 3:3. Gólzápor két olasz edzővel a kispadon!
Guardiola egyik legnagyobb győzelme?
Újra az angolok voltak a főszereplők a Bajnokok Ligájában: rangadót nyert a Manchester City, idegenben állította be a BL-rekordot a Liverpool, a címvédő otthonából rabolt pontot a Tottenham.
Totális német futballblama
- Bajnokok Ligája
- Európa-liga
- Borussia Dortmund
- 1. FC Köln
- Hertha BSC
- Bayern München
- Hoffenheim
- RB Leipzig
A héten mind a hat német csapat veszített a nemzetközi kupaporondon. A legnagyobb bukás a Bayern Münchené, Ancelottit menesztették.
Isztambulban a füldugó sem segített
A lipcsei játékosok nem bírták a fülsiketítő zajt Isztambulban, könnyen nyert odahaza a Napoli és a Sevilla, Cristiano Ronaldo örök.
Az ember, aki fut
A képzés lehet akármilyen licenszes, akárhány műfüves pályán zajló és akárhány milliárd TAO-ból megfinanszírozott. Egyetlen gyönyörűen megtervezett, jó elgondoláson alapuló és rendszerben gondolkodó elmélet sem "csinál" olyan focistákat, mint Vardy, aki azt az egyet képviseli, ami nélkül semmit sem…
Majdnem le lettünk
Csütörtök este megnéztem az Arsenal hazai meccsét a Köln ellen. Ötven percig azt gondoltam, nem kellett volna, mert annál, amit láttam, pontosabban, amit a gépből olykor kínos óvatossággal fölpillantva észleltem, még a dolgozatjavítás is gyümölcsözőbb.