Megdobnak kővel
Futball vagy háború?
Focimeccsre általában nem azért járunk, hogy nyomorékká verjünk másokat, vagy hogy mások verjenek nyomorékká bennünket.
Még akkor sem, ha egyes elméletek szerint a futballmérkőzés tulajdonképpen stilizált csata, a stadion pedig olyan hely, ahol az ember "felszabadul a társadalmi ellenőrzés alól".
Desmond Morris angol etológus szerint a nézők többsége tulajdonképpen azért megy ki a stadionba, hogy "kinyissa a szelepet", vagyis szabadon (anélkül, hogy bárki is felelősségre vonná) káromkodjon, gyalázkodjon, dühöngjön etc. Az agresszió ilyetén levezetése a szociálpszichológusok álláspontja szerint gyógyító hatású: felgyülemlett frusztrációnkat és dühünket ugyanis nem magunk ellen fordítjuk, hanem az ellenfelet (esetleg a játékvezetőt, ritkább esetben saját csapatunk botlábú játékosait) használjuk fel a feszültség levezetésére. Így nem lesz gyomorfekélyünk, kedélyünk javul, lelkünk legott kivirágzik, a 90 perces "terápia" végeztével pedig nyugodtan hazasétálunk, s a lépcsőházban mosolyogva köszönünk a házmesternek.
Mások ennek az ellenkezőjét bizonygatják. Szerintük a futballmeccs nem csillapítja, hanem éppenséggel felkorbácsolja az agresszív érzelmeket ("kihozza belőlünk az állatot"), ráadásul csak akkor sétálunk haza fütyörészve, ha csapatunk győzött - ha nem, akkor egy szorongással több lett, s a gyomorfekélyre még nagyobb az esélyünk, mint addig.
S mi van akkor, ha valakik a stilizált csata helyett valóságos csatát vívnak? Ha tényleg azért mennek ki a meccsre, hogy nyomorékká verjék az ellenfél szurkolóit?
Belgrádban belehalt fejsérüléseibe az a 28 éves francia drukker, akit két héttel korábban a Partizan Belgrád szerb huligánjai lincseltek meg egy futballmeccs előtt. Egyetlen "bűne" az volt, hogy franciául beszélt. A gyilkossággal a hírhedt Grobari (Sírásók) nevű huligáncsoport tagjait gyanúsítják. A Sírásókkal 2005-ben Pozsony utcáin is találkozhattunk: az Artmedia elleni BL-selejtezőre jöttek, és a srebrenicai népirtásért felelős Ratko Mladics tábornokot éltették.
(fotó: ladepeche.fr)
Csütörtökön Temesvár történelmi központját verték szét a Dinamo Zagreb drukkerei, akik a szerb határhoz közeli városban (amely szerb ortodox püspöki székhely is egyben) háborús övezetet teremtettek. A zágrábi BBB (Bad Blue Boys) huligánjai szerbekre vadásztak Temesváron, az utcákat járva azt skandálták: "Sírásók, csetnikek, hol bujkáltok?".
Vasárnap Bosznia-Hercegovinában halt meg egy futballdrukker. Miközben a rendőrség a kiemelt kockázatú mostari derbire (Zrinjski-Velez) készült, addig az FK Szarajevó huligánjai lerendezték az "őrizet nélkül" hagyott szomszédos kisvárost, Siroki Brijeget. A katolikus horvátok lakta városkában a szarajevói muzulmánok kirakatokat törtek be, autókat gyújtottak föl, verekedéseket provokáltak a helyiekkel. Az áldozat egy 24 éves szarajevói drukker, halálának körülményei egyelőre tisztázatlanok.
(fotó: blic.rs/reuters)
Mindez nem a híradók sztorija, nem a távoli Balkán, nem az "ő ügyük". Ez a mi ügyünk. Mindannyiunké, akik szeretjük a futballt. Nem nekik, hanem elsősorban nekünk kell nemet mondanunk az erőszakra. Ha kő repül felénk, akkor is.
Gazdag József
*****
További cikkek a rovatban
Conte, Simeone és az NB I-es nyilatkozatok
Nem mondhatni, hogy a BL csoportkörének utolsó fordulójában túl nagy izgalmakat kellett volna átélniük a szurkolóknak. A PSG megőrizte a csoport első helyét, a Roma megelőzte a Chelsea-t, kiesett az Atlético. Kábé ennyi.
Prémium párizsi
- Bajnokok Ligája
- Neymar
- Dani Alves
- Edinson Cavani
- Chelsea
- Manchester United
- PSG
- Bayern München
- Juventus
- Barcelona
Fiatal futballsztárok repítik a PSG-t, bekövetkezik a generációváltás az európai topfutballban?
Angol gólokban tobzódunk
Megint az angolok… A Manchester City a bombaformában lévő Napolinak rúgott négy gólt idegenben, a Tottenham futballsulit tartott a BL-címvédő Real Madridnak.
Kékre verték Rómában a kékeket
A Bayern München és a PSG biztosan ott lesz a legjobb tizenhat között a Bajnokok Ligájában, de szinte biztosan továbblép majd a Roma, a Chelsea, a Manchester United és a Barcelona is.
Újhullámos olasz klubfoci
Az idei szezon eddigi legjobb BL-meccsét játszották Londonban: Chelsea–Roma 3:3. Gólzápor két olasz edzővel a kispadon!
Guardiola egyik legnagyobb győzelme?
Újra az angolok voltak a főszereplők a Bajnokok Ligájában: rangadót nyert a Manchester City, idegenben állította be a BL-rekordot a Liverpool, a címvédő otthonából rabolt pontot a Tottenham.
Totális német futballblama
- Bajnokok Ligája
- Európa-liga
- Borussia Dortmund
- 1. FC Köln
- Hertha BSC
- Bayern München
- Hoffenheim
- RB Leipzig
A héten mind a hat német csapat veszített a nemzetközi kupaporondon. A legnagyobb bukás a Bayern Münchené, Ancelottit menesztették.
Isztambulban a füldugó sem segített
A lipcsei játékosok nem bírták a fülsiketítő zajt Isztambulban, könnyen nyert odahaza a Napoli és a Sevilla, Cristiano Ronaldo örök.
Az ember, aki fut
A képzés lehet akármilyen licenszes, akárhány műfüves pályán zajló és akárhány milliárd TAO-ból megfinanszírozott. Egyetlen gyönyörűen megtervezett, jó elgondoláson alapuló és rendszerben gondolkodó elmélet sem "csinál" olyan focistákat, mint Vardy, aki azt az egyet képviseli, ami nélkül semmit sem…
Majdnem le lettünk
Csütörtök este megnéztem az Arsenal hazai meccsét a Köln ellen. Ötven percig azt gondoltam, nem kellett volna, mert annál, amit láttam, pontosabban, amit a gépből olykor kínos óvatossággal fölpillantva észleltem, még a dolgozatjavítás is gyümölcsözőbb.