Egy magyar csatár kalandjai Norvégiában
Norvégia 2009
Véget ért a norvég Tippeligaen, amelyet színvonal tekintetében a Soproni Ligánál jóval előbbre rangsorol az UEFA - a norvég bajnokság a 19., a magyar pedig csak a 35. helyen áll az európai listán.
Norvégiában tavasszal kezdődik a szezon, és ősszel ér véget. A bajnoki címet idén a trondheimi Rosenborg Ballklub (RBK) szerezte meg, pedig nem kezdte jól a szezont: az első tíz meccsén ötször csak ikszelt. A csapat egyik alapembere a középpályás Marek Sapara, aki a kassai VSS-ben nevelkedett. Az edző, Erik Hamrén 2008-ban dán bajnok lett az Aalborggal, első teljes szezonjában pedig norvég bajnok a Rosenborggal – azóta pedig igent mondott a svéd szövetség ajánlatára, hogy foglalja el Lars Lagerbäck helyét a válogatott kispadján.
Az RBK a norvég futball történetének legsikeresebb klubja, 1992 és 2004 között például zsinórban tizenhárom bajnoki aranyat szerzett, ami egyedülálló sorozat az európai futballban (az RBK lekörözi még a Stasi csapatát, a Dynamo Berlint is, amely 1979-től zsinórban tízszer lett keletnémet bajnok…).
A trondheimi csapatkapitány még mindig Roar Strand – igen, ő az, aki húsz évvel ezelőtt debütált a Rosenborgban. A maholnap 40 esztendős Strand az utóbbi húsz szezon mindegyikében lőtt legalább egy gólt az élvonalban, márpedig a jelenleg is aktív futballisták közül ezt csak a manchesteri Ryan Giggs mondhatja el magáról.
Strand európai rekordernek számít a 15 bajnoki címével is, s nem csoda, hogy az RBK szurkolói őt választották a klubtörténet legjobbjává (a dobogóra Harald Brattbakk és Erik Hovtun is odafért). A sportszerűen futballozó Strand az utóbbi nyolc szezonban csupán öt sárga lapot kapott összesen, s eddig 424 mérkőzésen lépett pályára az élvonalban, amivel ő a csúcstartó Norvégiában.
Volt viszont egy magyar hőse is a norvég szezonnak: a góllövőlista második helyén Kovács Péter (Odd Grenland) végzett, 16 góllal. Kovács, aki 1998-ban Vácról indult el Skandináviába szerencsét próbálni, tavaly a norvég másodosztály gólkirálya lett, idén pedig egyetlen találaton múlott, hogy a gólkirályi címet nem szerezte meg az élvonalban is. Sőt: mivel az Odd hivatalos panasszal élt a gólkirály Rade Prica egyik találata ellen (a lövés megpattant, s ilyen alapon Kovácstól is „elvettek” egy gólt a szezon során, s öngólnak minősítették), úgyhogy még az sem kizárt, hogy ősszel gólkirállyá avatják Kovácsot.
Góllövőlista
17 gól Rade Prica (Rosenborg)
16 gól Kovács Péter (Odd Grenland)
16 gól Mame Biram Diouf (Molde)
Fair play-díjat viszont vélhetően nem kap, mivel többen felróják neki egy sportszerűtlenül szerzett gólját: augusztusban a Brann Bergen elleni kupameccsen a bergeni kapus, Hakon Opdal térde kifordult, ahogy ki akarta rúgni a labdát. A kapus összerogyott, Kovács pedig ott termett, és bepasszolta a labdát a hálóba. Mentségére legyen mondva: abban a pillanatban nem tudhatta, hogy a kapus fájdalmában fetreng-e, vagy csak elcsúszott.
Érdekesség, hogy osztályozót kell játszania a bennmaradásért a Fredrikstadnak, amely a második legeredményesebb norvég klub (9 arannyal és 8 ezüsttel). Ami a látogatottságot illeti: a legtöbben a bajnok Rosenborg mérkőzéseire voltak kíváncsiak (átlagban 17 652 néző), s összesen hat csapatnak volt 10 ezer feletti átlagnézőszáma (RBK, Brann, Viking, Valerenga, Fredrikstad, Aalesund).
Átlagnézőszámok
17 652 Rosenborg BK
15 931 Brann Bergen
13 071 Viking Stavanger
Aki még több infót szeretne megtudni a Tippeligaenről, annak ajánlhatjuk a kiváló fotball.adressa.no oldalt. Egyetlen hátránya a norvég nyelv, előnye viszont a rengeteg statisztika.
focitipp.gj
*****
További cikkek a rovatban
Conte, Simeone és az NB I-es nyilatkozatok
Nem mondhatni, hogy a BL csoportkörének utolsó fordulójában túl nagy izgalmakat kellett volna átélniük a szurkolóknak. A PSG megőrizte a csoport első helyét, a Roma megelőzte a Chelsea-t, kiesett az Atlético. Kábé ennyi.
Prémium párizsi
- Bajnokok Ligája
- Neymar
- Dani Alves
- Edinson Cavani
- Chelsea
- Manchester United
- PSG
- Bayern München
- Juventus
- Barcelona
Fiatal futballsztárok repítik a PSG-t, bekövetkezik a generációváltás az európai topfutballban?
Angol gólokban tobzódunk
Megint az angolok… A Manchester City a bombaformában lévő Napolinak rúgott négy gólt idegenben, a Tottenham futballsulit tartott a BL-címvédő Real Madridnak.
Kékre verték Rómában a kékeket
A Bayern München és a PSG biztosan ott lesz a legjobb tizenhat között a Bajnokok Ligájában, de szinte biztosan továbblép majd a Roma, a Chelsea, a Manchester United és a Barcelona is.
Újhullámos olasz klubfoci
Az idei szezon eddigi legjobb BL-meccsét játszották Londonban: Chelsea–Roma 3:3. Gólzápor két olasz edzővel a kispadon!
Guardiola egyik legnagyobb győzelme?
Újra az angolok voltak a főszereplők a Bajnokok Ligájában: rangadót nyert a Manchester City, idegenben állította be a BL-rekordot a Liverpool, a címvédő otthonából rabolt pontot a Tottenham.
Totális német futballblama
- Bajnokok Ligája
- Európa-liga
- Borussia Dortmund
- 1. FC Köln
- Hertha BSC
- Bayern München
- Hoffenheim
- RB Leipzig
A héten mind a hat német csapat veszített a nemzetközi kupaporondon. A legnagyobb bukás a Bayern Münchené, Ancelottit menesztették.
Isztambulban a füldugó sem segített
A lipcsei játékosok nem bírták a fülsiketítő zajt Isztambulban, könnyen nyert odahaza a Napoli és a Sevilla, Cristiano Ronaldo örök.
Az ember, aki fut
A képzés lehet akármilyen licenszes, akárhány műfüves pályán zajló és akárhány milliárd TAO-ból megfinanszírozott. Egyetlen gyönyörűen megtervezett, jó elgondoláson alapuló és rendszerben gondolkodó elmélet sem "csinál" olyan focistákat, mint Vardy, aki azt az egyet képviseli, ami nélkül semmit sem…
Majdnem le lettünk
Csütörtök este megnéztem az Arsenal hazai meccsét a Köln ellen. Ötven percig azt gondoltam, nem kellett volna, mert annál, amit láttam, pontosabban, amit a gépből olykor kínos óvatossággal fölpillantva észleltem, még a dolgozatjavítás is gyümölcsözőbb.