Messi, a Kis Nagy Ember
Az Aranylabda-szavazáson a megszerezhető 480 pontból 473-at kapott.
Korábban senki - se Cruijff, se Platini - nem nyert ekkora fölénnyel.
Ma Messi a legjobb. Messze a legjobb. S még csak 22 éves.
Jobb lába gyatra. Nem tud fejelni. Védőjátéka nuku. Ha nincs nála a labda, akkor mintha a pályán se lenne, eltűnik, agyő. Ha veszít a csapat, duzzog. Közelről bepasszolja a labdát a kapuba, de lövőereje nincs. Satnya gyerek még. Köpködni bezzeg tud, láttuk Málagában. Vagy mutogatni, mint Donyeckben. S az a kézzel szerzett gól az Espanyolnak...
Ezek voltak a kritikusok legfőbb érvei Messi ellen az utóbbi években. Csak voltak. A "satnya gyerek" - aki élete első válogatottbeli meccsén orrba vágta Vanczák Vilmost -, mára tökéletes futballista lett. Egy fenomén.
Aligha van ma hálátlanabb feladat a futballban, mint Lionel Messit őrizni. Ilyesmi tulajdonképpen nem is lehetséges. Maradona óta nem akadt spíler, aki ennyire ördöngösen cselezett volna. Ösztönből, hibátlanul. Váratlan, villámgyors mozdulatokkal. Őt nem lehet megállítani. Szerelni se. Rátekeredik a labdára, eggyé válik vele, lenyeli, elrejti, s futtában maga elé varázsolja. S azok a lövőcselek... Új műfaj. Lövőcselek bal lábra, á la Lionel Messi. Utánozhatatlan.
Tavaly a BL-döntő előtt a Times összehasonlította Messi és Cristiano Ronaldo statisztikáit. Szinte mindenben Messi nyert. Több gót lőtt (a tavalyi szezonban 51 tétmeccsen 38-at), többet és pontosabban passzolt, és jóval többet cselezett. Ez utóbbi a legfontosabb szempont. Akkor, amikor a futballban a támadás helyett a védekezés dominál, amikor a defenzív taktika megölte a látványos játékot, amikor az egycsatáros játék alternatívája nem a 4-3-3, hanem a 4-6-0, akkor meg kell becsülnünk Messit.
Mert olyasmit tud, amit előtte csak Pelé, Puskás, George Best vagy Maradona tudott. Játéka megszünteti a tér-idő koordinátákat, elvarázsol és szórakoztat. Játéka valóban játék.
S ez a legtöbb, amit a futball adhat.
(focitipp.gj)
*****
További cikkek a rovatban
Conte, Simeone és az NB I-es nyilatkozatok
Nem mondhatni, hogy a BL csoportkörének utolsó fordulójában túl nagy izgalmakat kellett volna átélniük a szurkolóknak. A PSG megőrizte a csoport első helyét, a Roma megelőzte a Chelsea-t, kiesett az Atlético. Kábé ennyi.
Prémium párizsi
- Bajnokok Ligája
- Neymar
- Dani Alves
- Edinson Cavani
- Chelsea
- Manchester United
- PSG
- Bayern München
- Juventus
- Barcelona
Fiatal futballsztárok repítik a PSG-t, bekövetkezik a generációváltás az európai topfutballban?
Angol gólokban tobzódunk
Megint az angolok… A Manchester City a bombaformában lévő Napolinak rúgott négy gólt idegenben, a Tottenham futballsulit tartott a BL-címvédő Real Madridnak.
Kékre verték Rómában a kékeket
A Bayern München és a PSG biztosan ott lesz a legjobb tizenhat között a Bajnokok Ligájában, de szinte biztosan továbblép majd a Roma, a Chelsea, a Manchester United és a Barcelona is.
Újhullámos olasz klubfoci
Az idei szezon eddigi legjobb BL-meccsét játszották Londonban: Chelsea–Roma 3:3. Gólzápor két olasz edzővel a kispadon!
Guardiola egyik legnagyobb győzelme?
Újra az angolok voltak a főszereplők a Bajnokok Ligájában: rangadót nyert a Manchester City, idegenben állította be a BL-rekordot a Liverpool, a címvédő otthonából rabolt pontot a Tottenham.
Totális német futballblama
- Bajnokok Ligája
- Európa-liga
- Borussia Dortmund
- 1. FC Köln
- Hertha BSC
- Bayern München
- Hoffenheim
- RB Leipzig
A héten mind a hat német csapat veszített a nemzetközi kupaporondon. A legnagyobb bukás a Bayern Münchené, Ancelottit menesztették.
Isztambulban a füldugó sem segített
A lipcsei játékosok nem bírták a fülsiketítő zajt Isztambulban, könnyen nyert odahaza a Napoli és a Sevilla, Cristiano Ronaldo örök.
Az ember, aki fut
A képzés lehet akármilyen licenszes, akárhány műfüves pályán zajló és akárhány milliárd TAO-ból megfinanszírozott. Egyetlen gyönyörűen megtervezett, jó elgondoláson alapuló és rendszerben gondolkodó elmélet sem "csinál" olyan focistákat, mint Vardy, aki azt az egyet képviseli, ami nélkül semmit sem…
Majdnem le lettünk
Csütörtök este megnéztem az Arsenal hazai meccsét a Köln ellen. Ötven percig azt gondoltam, nem kellett volna, mert annál, amit láttam, pontosabban, amit a gépből olykor kínos óvatossággal fölpillantva észleltem, még a dolgozatjavítás is gyümölcsözőbb.