Húsz átigazolás, amely megrengette a futballvilágot
Lentini, aki összetörte magát. Maradona, akit az alvilág pénzelt. Bosman, aki a bíróság előtt védte meg igazát. Transzferek, amelyek átrajzolták a futballtérképet.
20. Gianluigi Lentini
(Torino - AC Milan, 1992)
Ma már keveseknek mond valamit ez a név, pedig a kilencvenes évek elején ő volt a világ legdrágább futballistája - az AC Milan 13 millió fontot fizetett érte a Torinónak. Hatalmas tehetségnek tartották, csakhogy egy évvel később súlyos autóbalesetet szenvedett, két napig kómában feküdt, koponyatöréssel. A 24 esztendős Lentini karrierje ezzel derékba tört; felépült ugyan, de a Milanban csak kiegészítő ember lett, s végül 2 millió fontért túladtak rajta.
19. Denílson
(Sao Paulo - Betis, 1998)
A Betis Sevilla benne látta a jövő csillagát, ezért 1998-ban világrekordot jelentő 21.5 millió dollárért szerződtette a brazil Sao Paulótól. Denílson gyors volt, mint a szélvész, és a biciklicsel volt az erőssége. Csakhogy nem lett belőle elsőrangú futballista, leigazolása pedig nettó bukás volt: két évvel később a Betis - soraiban a méregdrága Denílsonnal - kiesett a spanyol élvonalból.
Lentini, Denílson, Ardiles és Villa
18. Ardiles & Villa
(argentinok a Tottenhamben, 1978)
A hetvenes évek végén kevés dél-amerikai futballista szerepelt Európában, Angliában pedig teljességgel elképzelhetetlen volt az ilyesmi, egészen 1978-ig, amikor a friss világbajnoki aranyérmes argentin válogatottból két középpályás - Osvaldo Ardiles és Ricky Villa - az angol második ligás Tottenham Hotspur játékosa lett. A két argentin 1981-ben FA-kupa győzelemhez segítette a Spurst.
Matthäus, Klinsmann, Brehme
17. Matthäus & Brehme
(Bayern - Internazionale, 1988)
Miután az AC Milannál elkezdődött a "holland misszió", a rivális Internek is lépnie kellett. A kék-feketék a német piacon néztek körül, és elcsábították a Bayern München két kiváló spílerét, Lothar Matthäust és Andy Brehmét, majd 1989-ben Jürgen Klinsmannt is a Stuttgartból. Az eredmény nem váratott sokat magára: az 1988/89-es szezonban (kilenc év szünet után) ismét bajnok lett az Inter, Matthäus és Brehme pedig az 1990-es világbajnokság kulcsfigurája lett.
16. Tévez & Mascherano
(Corinthians - West Ham, 2006)
Huszonnyolc évvel Ardiles és Villa után egy újabb, sokra becsült argentin páros érkezett Angliába: Carlos Tévez és Javier Mascherano a brazil Corinthiansból került a West Ham Unitedbe. Azóta mindkét futballista elhagyta Londont, s mára a játékjogaik körüli, Kia Joorabchian által bonyolított huzavona is véget ért. Tévez jelenleg a ManCity, Mascherano pedig a Liverpool alapembere.
15. Kaká
(Milan - Real Madrid, 2009)
Hallani sem akart a Manchester Cityről, s addig-addig bizonygatta, hogy neki nem a pénz számít, s hogy számára az AC Milan mindennél fontosabb, míg végül tavaly nyáron aláírta szerződését a Real Madriddal. Vételára 70 millió euró volt.
Christian Vieri
14. Christian Vieri
(Lazio - Inter, 1999)
Marcello Lippi kérésére igazolta le az Inter 1999-ben, világrekordot jelentő 32 millió fontért. Milánói évei alatt Vierit kétszer választottak Olaszországban az év legjobbjává (1999, 2002), s a kék-feketéknél 144 bajnokin összesen 103 gólt szerzett. "Az Inter volt az életem" - vallotta utóbb, Massimo Moratti klubelnököt azonban beperelte, amikor kiderült, hogy a klubvezetés lehallgatta Vieri telefonját.
Eric Cantona és Sir Alex Ferguson
13. Eric Cantona
(Leeds - Manchester Utd, 1992)
Kell egy csatár - így vélte a manchesteri Alex Ferguson 1992-ben, s végül a rivális Leeds United francia csatára, Eric Cantona akadt horogra. Akkor még kevesen sejtették, hogy Cantona személyében egy zseni érkezett az Old Traffordra, s hogy a szurkolók őt választják majd a klubtörténet legjobbjává. Cantona öt év alatt négy bajnoki címet nyert a Vörös Ördögökkel.
12. Luis Figo
(Barcelona - Real Madrid, 2000)
Kevés átigazolás gerjesztett olyan heves indulatokat, mint Figo klubváltása az ezredfordulón (Florentino Perez, a Real Madrid elnöke 37 millió fontot fizetett érte a Barcelonának). Amikor a portugál Figo legközelebb bajnoki meccsen a Camp Nouban szerepelt, a dühös Barca-drukkerek disznófejet dobtak a pályára, s a szögletrúgásoknál rendőrkordon védte az "árulót". Hasonló volt a helyzet 1994-ben Michael Laudruppal is: a dán irányító négy bajnoki címet nyert a Barcelonával, majd aláírt a Real Madridhoz.
Luis Figo és Ronaldo
11. Ronaldo
(Barcelona - Inter, 1997)
Egy szenzációs barcelonai szezon (1996/97) után, amikor 49 tétmeccsen 47 gólt lőtt, az Inter benne látta meg a messisást, s úgy döntött, ha törik, ha szakad, szerződteti a brazil Fenomént. Ez végül hosszas tárgyalások után, 19.5 millió fontért sikerült. Ronaldo peches volt, pályafutását állandóan kiújuló térdsérülése hátráltatta, így 2002-ig csupán 99 bajnokit játszott a nerazzuriknál, 59 gólt szerezve.
10. Roberto Baggio
(Fiorentina - Juventus, 1990)
Amikor a Fiorentina 1990-ben - akkoriban világrekordot jelentő - 8 millió fontért eladta Roberto Baggiót a Juventusnak, Firenzében utcai zavargások törtek ki, és a két napig tartó incidenseknek több mint ötven sérültje volt. Ilyen előzmények után nem csoda, hogy a soron következő Fiorentina-Juventus mérkőzésen Baggio nem vállalta el a tizenegyesrúgást egykori csapata ellen. Azon a meccsen ráadásul lecserélték őt, s amikor elhagyta a pályát, megcsókolt egy Fiorentina-sálat - a gesztust percekig tartó vastapssal köszönték meg a firenzei drukkerek.
Roberto Baggio és Luis Suárez
9. Luis Suárez
(Barcelona - Inter, 1961)
Ő volt a Barcelona szeme fénye, Kocsis, Kubala és Czibor csapattársa. Az első Barca-játékos, aki megkapta az Aranylabdát (1960-ban). Edzőjét, Helenio Herrerát követve Milánóba költözött, az Inter 142 ezer fontot fizetett érte - ami világrekordot jelentett akkoriban. Suárez megérte a pénzét, három olasz bajnoki címet és két BEK-trófeát (1964, 1965) szerzett az Interrel.
8. David Beckham
(ManUtd - Real Madrid, 2003, valamint Real Madrid - Los Angeles, 2007)
A Beckham: My Side című önéletrajzi könyv szerint Victoria Beckham azt mondta David Beckhamnek 2003 nyarán: "A United nem akar téged, a Real Madrid pedig akar téged. Ne habozzunk." David Beckham még aznap éjjel (hajnali kettőkor) felhívta menedzserét, és bejelentette neki: Real Madrid. Így történt, hogy Beckham tíz manchesteri év után Madridba költözött. Spanyolországban reklámarc volt, de mivel négy év alatt csak egyetlen bajnoki cím jutott a Realnak, szerződése lejártával Beckhamet nem marasztalták. A Los Angeles Galaxy öt évre több mint 120 millió dollárt kínált neki - az üzlet megköttetett. Az amerikaiak azt várták tőle, hogy érkezése futballőrületet vált ki, s a labdarúgás a népszerűségi listán utoléri a baseballt, a kosárlabdát és a jégkorongot az Egyesült Államokban. Tévedtek.
7. Zinedine Zidane
(Juventus - Real Madrid)
1996-tól kezdve öt éven át minden szezonban megdőlt a világrekord az átigazolási piacon, 15 millió fontról indulva egészen 46 millió fontig - ennyit fizetett 2001-ben Zinedine Zidane-ért a Real Madrid teljhatalmú elnöke, Florentino Perez. A francia irányító legemlékezetesebb pillanata a 2002-es BL-döntőben jött el, amikor kapásból, csodálatos mozdulattal győztes gólt lőtt a Leverkusennek. Zidane átigazolási rekordja (az a 46 millió font ma 70 millió eurónak felel meg) nyolc évig érvényben maradt.
6. Kenny Dalglish
(Celtic - Liverpool, 1977)
Egy protestáns, aki a katolikus Celticben vált ismertté. A Hamburgba távozó Kevin Keegan pótlására szerződtette őt a Liverpool, brit rekordnak számító 440 ezer fontért. Épelméjű ez a Bob Paisley, hogy ennyit kiad egy futballistáért? - kérdezték akkor. Dalglish hamar bizonyított, s miután 1979 és 1989 között összesen nyolc (!) bajnoki címet szerzett a Vörösökkel (játékosként ötöt, játékos-edzőként egyet, edzőként kettőt), a liverpooli közönség királlyá koronázta őt ("King Kenny").
Kenny Dalglish és Jean-Marc Bosman
5. Jean-Marc Bosman
(RFC Liége - Dunkirk, 1990)
Hogy ki volt minden idők legjobb futballistája, Pelé, Puskás vagy Maradona, arról megoszlanak a vélemények (az angolok ráadásul George Bestre szavaznának). De hogy melyik játékos volt a legnagyobb hatással a futballpiacra, az egyértelműen megállapítható. A belga Jean-Marc Bosman szerződése 1990 nyarán lejárt a klubjánál, az RC Liége-nél, amely azonban nem akarta ingyen elengedni őt, és horribilis összeget kért érte. Bosman perre vitte a dolgot, győzött - s az ítélet következtében a FIFA kénytelen volt eltörölni a lejárt szerződésű labdarúgókért kérhető transzferdíjakat (az egyesületek csak ún. nevelési költséget kérhettek távozó labdarúgójukért, ami nagyságrendekkel alacsonyabb összeg, mint a vételi díj).
Rijkaard, Van Basten és Gullit
4. Gullit, Rijkaard & Van Basten
(három holland az AC Milanban, 1987 és 1988)
A Milan történetének legsikeresebb időszaka a holland hármas érkezésével kezdődött. Van Basten az Ajaxból, Ruud Gullit a PSV Eindhovenből, Frank Rijkaard pedig egy évvel később, 1988-ban a Zaragozából érkezett. Ők hárman összesen háromszor lettek bajnokok a Milannal (az 1991/92-es szezonban ráadásul veretlenül), s egymás után kétszer megnyerték a BEK-et (1989, 1990), közben pedig Európa-bajnokok lettek (1988).
Diego Maradona
3. Diego Maradona
(Barcelona - Napoli, 1984)
Fertőző májgyulladás és lábtörés - rosszabb nem is lehetett volna a barcelonai két év Maradona számára. A katalán klubvezetők örültek, hogy a peches argentint rekordáron - közel 7 millió fontért - sikerült eladniuk a Napolinak. És örültek a nápolyiak is, az olasz középcsapat ugyanis szárnyalni kezdett, Diego legjobb évei következtek (egy Napoli-Lazio meccsen például szögletből lőtt gólt). Olaszországi évei alatt többször is azzal gyanúsították, hogy kapcsolatban áll a camorrával, a nápolyi maffiával, de ezt elnézték neki a szurkolók, mert a csapat 1987-ben aranyat, 1988-ban és 1989-ben ezüstöt, majd 1990-ben ismét bajnoki címet szerzett.
2. Johan Cruijff
(Ajax - Barcelona, 1973)
Miután zsinórban háromszor megnyerte a BEK-et az Ajaxszal (1971, 1972, 1973), elfogadta a Barcelona ajánlatát - ott ismét együtt dolgozhatott egykori mentorával, Rinus Michelsszel. Az átigazolási díj 922 300 font volt, s az összeg felét Cruijff tehette zsebre. A helyiek szívébe azonnal belopta magát, miután tett néhány bíráló megjegyzést a Franco-diktatúrára és a Real Madridra, fiának pedig katalán keresztnevet (Jordi) választott. A Barca 1960 óta várt a bajnoki elsőségre, s ehhez Cruijffra volt szüksége, aki mindjárt az első, 1973/74-es barcelonai idényében a tabella élén végzett a katalánokkal.
Johan Cruijff és Cristiano Ronaldo
1. Cristiano Ronaldo
(ManUtd - Real Madrid, 2009)
Minden idők legdrágább futballistájáért 94 millió eurót fizetett a Real Madrid a Manchester Unitednek, a portugál spílernek pedig évi 13 millió eurós fizetést ajánlott. Ronaldo hat évet töltött az Old Traffordon, 292 meccsen 118 gólt szerezve, s összesen nyolc trófeát nyert a Vörös Ördögökkel. Volt BL-győztes, angol gólkirály, megkapta az Aranylabdát, feledtette Beckhamet.
(gj, World Soccer, focitipp-archívum)
*****
További cikkek a rovatban
Conte, Simeone és az NB I-es nyilatkozatok
Nem mondhatni, hogy a BL csoportkörének utolsó fordulójában túl nagy izgalmakat kellett volna átélniük a szurkolóknak. A PSG megőrizte a csoport első helyét, a Roma megelőzte a Chelsea-t, kiesett az Atlético. Kábé ennyi.
Prémium párizsi
- Bajnokok Ligája
- Neymar
- Dani Alves
- Edinson Cavani
- Chelsea
- Manchester United
- PSG
- Bayern München
- Juventus
- Barcelona
Fiatal futballsztárok repítik a PSG-t, bekövetkezik a generációváltás az európai topfutballban?
Angol gólokban tobzódunk
Megint az angolok… A Manchester City a bombaformában lévő Napolinak rúgott négy gólt idegenben, a Tottenham futballsulit tartott a BL-címvédő Real Madridnak.
Kékre verték Rómában a kékeket
A Bayern München és a PSG biztosan ott lesz a legjobb tizenhat között a Bajnokok Ligájában, de szinte biztosan továbblép majd a Roma, a Chelsea, a Manchester United és a Barcelona is.
Újhullámos olasz klubfoci
Az idei szezon eddigi legjobb BL-meccsét játszották Londonban: Chelsea–Roma 3:3. Gólzápor két olasz edzővel a kispadon!
Guardiola egyik legnagyobb győzelme?
Újra az angolok voltak a főszereplők a Bajnokok Ligájában: rangadót nyert a Manchester City, idegenben állította be a BL-rekordot a Liverpool, a címvédő otthonából rabolt pontot a Tottenham.
Totális német futballblama
- Bajnokok Ligája
- Európa-liga
- Borussia Dortmund
- 1. FC Köln
- Hertha BSC
- Bayern München
- Hoffenheim
- RB Leipzig
A héten mind a hat német csapat veszített a nemzetközi kupaporondon. A legnagyobb bukás a Bayern Münchené, Ancelottit menesztették.
Isztambulban a füldugó sem segített
A lipcsei játékosok nem bírták a fülsiketítő zajt Isztambulban, könnyen nyert odahaza a Napoli és a Sevilla, Cristiano Ronaldo örök.
Az ember, aki fut
A képzés lehet akármilyen licenszes, akárhány műfüves pályán zajló és akárhány milliárd TAO-ból megfinanszírozott. Egyetlen gyönyörűen megtervezett, jó elgondoláson alapuló és rendszerben gondolkodó elmélet sem "csinál" olyan focistákat, mint Vardy, aki azt az egyet képviseli, ami nélkül semmit sem…
Majdnem le lettünk
Csütörtök este megnéztem az Arsenal hazai meccsét a Köln ellen. Ötven percig azt gondoltam, nem kellett volna, mert annál, amit láttam, pontosabban, amit a gépből olykor kínos óvatossággal fölpillantva észleltem, még a dolgozatjavítás is gyümölcsözőbb.