A 4-2-4 újra él!

A 4-2-4 újra él!

, gj

Ez nem is futball volt, hanem művészet. Egy majdnem tökéletes futballmeccs.



Arséne Wenger a szokásos 4-2-3-1-ben küldte pályára csapatát, középen Arsavin, Fábregas és Nasri, elöl pedig a magányos Bendtner, ahogy arra számítani lehetett. Guardiola viszont megkeverte a kártyákat, a Barcelona nem a szokásos 4-3-3-as szerkezetben állt fel, Messi ugyanis nem a jobb szélen, hanem Ibrahimovic mögött tűnt fel.

Ritkán látni futballmeccsen - pláne vendégcsapattól - olyan intenzív letámadást, mint amilyennel a Barca rukkolt elő Londonban. Lehengerlő "offensive pressing". Az első félidőben úgy tűnt, a pályán csak sárga mezes futballisták vannak. A Barcelona ugyanis az ellenfél térfelére (!) tolta ki a védekezését, tíz emberrel letámadott, a labdát pedig villámgyorsan járatták lábról lábra - öröm volt nézni. Ráadásul pillanatok alatt váltott 4-2-4-re, vagy Pedro, vagy a két szélső hátvéd egészítette ki a támadó alakzatot, ilyesféleképpen: Valdés - Puyol, Piqué - Busquets, Keita - Xavi, Pedro - Dani Alvés, Messi, Ibrahimovic, Maxwell.

Az állandó letámadás és a helyenkénti "négycsatáros" játék valami egészen elképesztő fölényt eredményezett - a 20. percben például 0:11 volt a lövések aránya -, a tökéletességhez már csak a gólok hiányoztak. Az Arsenal "köpni-nyelni" nem tudott, kulcsjátékosai (Fábregas, Nasri) labdához sem értek, s tulajdonképpen csoda volt, hogy az első félidőt (amelyben mindössze kilenc percig volt az Arsenalnál a labda) megúszták kapott gól nélkül.

Arséne Wenger - látva csapata teljes kiszolgáltatottságát - az egyetlen lehetséges lépést választotta, ő is feljebb tolta a védekezést, s bár ezzel „átívelhető” lett az Arsenal védelme (Ibrahimovic mindkét gólját hasonló szituáció előzte meg), így legalább a hazaiak is eljutottak a Barcelona kapujáig. Kulcsfontosságú volt Arsavin sérülése is, amiből paradox módon jól jött ki az Arsenal: az orosz támadó szélső helyére ugyanis a sokat futó és fegyelmezetten védekező Eboué állt be, a csereként beküldött (sprinternek is elsőrangú) Walcott pedig sakkban tartotta Maxwellt.

A teljes letámadásnak ("offensive pressing") van egy nagy hátránya, s ez kiütközött a Barcelonán is - nem lehet 90 percen át művelni. A Barca leeresztett a végére, az Arsenal 0:2-ről egyenlített 2:2-re, bár azt az igazságtalan szabályt már eltörölhetné a FIFA, hogy a tizenhatoson belüli faultot 11-essel és piros lappal kell büntetni, lásd Puyol esetét. A meccs krónikájához tartozik, hogy pályára lépett Henry is, akit vastapssal (és egy "Welcome Home, Thierry!" feliratú transzparenssel) köszöntöttek az Arsenal szurkolói, de Henry ezen az estén csak mellékszereplő volt.

Pep Guardiola, a Barcelona trénere a következőképpen értékelt a mérkőzés után: "Tavaly minden trófeát megnyertünk, de egyszer sem játszottunk olyan jól, mint ma az első 45 percben. Megmutattuk, hogy milyennek kellene lennie a modern futballnak. Élveztük a játékot, tévénézők millióinak okoztunk örömöt, és ez a lényeg. Súlyos hiba védekezésre építeni a taktikát. Többet kockáztat az, aki védekezik, mint az, aki támad. Jó csapat vagyunk, de nem tökéletes. Ha olyan rendkívüliek volnánk, akkor ma 5:2-re nyerünk. Sajnos a végén nem összpontosítottunk eléggé."

A jövő keddi visszavágón a Barcelonából eltiltás miatt hiányozni fog a két belső védő, Puyol és Piqué, Arséne Wenger pedig nem számíthat a sérültjeire: Arsavinnak és Gallasnak 3-3 hetet kell kihagynia, a csapatkapitány Cesc Fábregas pedig a meccs végén szárkapocscsont-töréssel futballozott (így lőtte az egyenlítő gólt is), s ebben a szezonban már nem léphet pályára.

(gj)
*****

További cikkek a rovatban

Conte, Simeone és az NB I-es nyilatkozatok

, Kiss Tibor Noé

Conte, Simeone és az NB I-es nyilatkozatok

Nem mondhatni, hogy a BL csoportkörének utolsó fordulójában túl nagy izgalmakat kellett volna átélniük a szurkolóknak. A PSG megőrizte a csoport első helyét, a Roma megelőzte a Chelsea-t, kiesett az Atlético. Kábé ennyi.

Tovább

Prémium párizsi

, Kiss Tibor Noé

Prémium párizsi

Fiatal futballsztárok repítik a PSG-t, bekövetkezik a generációváltás az európai topfutballban?

Tovább

Angol gólokban tobzódunk

, Kiss Tibor Noé

Angol gólokban tobzódunk

Megint az angolok… A Manchester City a bombaformában lévő Napolinak rúgott négy gólt idegenben, a Tottenham futballsulit tartott a BL-címvédő Real Madridnak.

Tovább

Kékre verték Rómában a kékeket

, Kiss Tibor Noé

Kékre verték Rómában a kékeket

A Bayern München és a PSG biztosan ott lesz a legjobb tizenhat között a Bajnokok Ligájában, de szinte biztosan továbblép majd a Roma, a Chelsea, a Manchester United és a Barcelona is.

Tovább

Újhullámos olasz klubfoci

, Kiss Tibor Noé

Újhullámos olasz klubfoci

Az idei szezon eddigi legjobb BL-meccsét játszották Londonban: Chelsea–Roma 3:3. Gólzápor két olasz edzővel a kispadon!

Tovább

Guardiola egyik legnagyobb győzelme?

, Kiss Tibor Noé

Guardiola egyik legnagyobb győzelme?

Újra az angolok voltak a főszereplők a Bajnokok Ligájában: rangadót nyert a Manchester City, idegenben állította be a BL-rekordot a Liverpool, a címvédő otthonából rabolt pontot a Tottenham.

Tovább

Totális német futballblama

, Kiss Tibor Noé

Totális német futballblama

A héten mind a hat német csapat veszített a nemzetközi kupaporondon. A legnagyobb bukás a Bayern Münchené, Ancelottit menesztették.

Tovább

Isztambulban a füldugó sem segített

, Kiss Tibor Noé

Isztambulban a füldugó sem segített

A lipcsei játékosok nem bírták a fülsiketítő zajt Isztambulban, könnyen nyert odahaza a Napoli és a Sevilla, Cristiano Ronaldo örök.

Tovább

Az ember, aki fut

, Somos Ákos

Az ember, aki fut

A képzés lehet akármilyen licenszes, akárhány műfüves pályán zajló és akárhány milliárd TAO-ból megfinanszírozott. Egyetlen gyönyörűen megtervezett, jó elgondoláson alapuló és rendszerben gondolkodó elmélet sem "csinál" olyan focistákat, mint Vardy, aki azt az egyet képviseli, ami nélkül semmit sem…

Tovább

Majdnem le lettünk

, Kiss L. László

Majdnem le lettünk

Csütörtök este megnéztem az Arsenal hazai meccsét a Köln ellen. Ötven percig azt gondoltam, nem kellett volna, mert annál, amit láttam, pontosabban, amit a gépből olykor kínos óvatossággal fölpillantva észleltem, még a dolgozatjavítás is gyümölcsözőbb.

Tovább