Mourinho, a mágus
, ktn
Voltak, akik megérezték, a legtöbben azonban el sem tudták volna képzelni: az Inter két góllal megverte a Barcelonát a Giuseppe Meazzában, és immár a párharc esélyesévé lépett elő.
A Bajnokok Ligája első elődöntőjének odavágóján az Internazionale 3:1-re legyőzte a Barcelonát. Történelmi eredmény született: a Barcelona a 2008 nyarán érkezett Pep Guardiola edzősködése alatt még sosem kapott ki egygólosnál nagyobb különbséggel. A kedd esti derbit megelőzően erre 2008. május 7-én került sor, amikor Real Madrid 4:1-re lelépte a Barcelonát a Bernabéuban. A katalánok azóta 116 tétmérkőzést játszottak, s legfeljebb csak egy góllal kaptak ki.
2010. április 20.: Internazionale-Barcelona 3:1 (BL)
2010. február 14.: Atlético-Barcelona 2:1 (bajnoki)
2010. január 5.: Barcelona-Sevilla 1:2 (spanyol kupa)
2009. október 20.: Barcelona-Rubin Kazany 1:2 (BL)
2009.május 23.: Barcelona-Osasuna 0:1 (bajnoki)
2009. május 17.: Mallorca-Barcelona 2:1 (bajnoki)
2009. március 1.: Atlético-Barcelona 4:3 (bajnoki)
2009. február 12.: Barcelona-Espanyol 0:1 (bajnoki)
2008. augusztus 31.: Numancia-Barcelona 1:0 (bajnoki)
2008. augusztus 26.: Wisla Krakkó-Barcelona 1:0 (BL-selejtező)
"Mindkét csapat nagyon erős, de azt hiszem, Mourinho megtalálja a legjobb taktikát, és legyőzi a Barcelonát" - ezt jövendölte a mérkőzés előtt Cristiano Ronaldo, aki ezúttal telibetalált. A portugál edző az olasz futball tökélyre fejlesztett változatával tudott diadalmaskodni. Újra az ultraoffenzív 4-2-1-3-as (vagy 4-2-3-1-es) felállást választotta a Sneijder, Eto'o, Milito, Pandev kvartettel. Az igazi kockázatot azonban a presszinggel vállalta fel Mourinho: a hazaiak gyakran hat-hét emberrel támadták le a Barcelonát, már a saját térfelén. Feltűnő volt, hogy az olaszok nem hagytak területet a barcelonai adogatáshoz - vagy rögtön visszatámadtak az elvesztett labdákat követően, vagy a saját tizenhatosuk előtt állítottak fel kettős védőfalat.
A meccs kísértetiesen hasonlított a Chelsea elleni BL-nyolcaddöntő első felvonására. Az Inter a kékek ellen is az első perctől kezdve agresszív letámadást folytatott - majd a 70. percben kipukkadt. Ahogy a Barcelona ellen is: a meccs utolsó negyedórájában az Inter játékosai lépni sem bírtak a fáradtságtól, de Mourinhónak ismét megérte rizikózni, csapata addigra már 3:1-re vezetett, és végül meg is tudta tartani előnyét. Pep Guardiola azonban nem számíthat arra, hogy az Inter futballistái a Camp Nouban is szükségszerűen összeomlanak majd. Az olaszoknak a visszavágón nem kell sietniük. A Stamford Bridge-en sem kellett sietniük - a Chelsea elleni visszavágón csak a második félidőben kezdték alkalmazni a letámadást, megfojtva a Chelsea játékát.
Az Inter győzelméhez kellettek Pep Guardiola hibái is. Messit a pálya közepén játszatni totális baklövés - a Real Madrid ellen is az volt, mégha az eredmény ezt a tényt el is feledtette a csapat szurkolóival. A Barcelonának Milánóban nem volt szélsőjátéka, noha ez a csapat erőssége (jellemző, hogy a katalánok gólja is egy szélen végigvitt akcióból született). A szélsőjáték hiánya különösen azért lehetett fájó a Barca-szurkolók számára, mert Henry és Krkic végig a kispadon ült, miközben Guardiola csak egyet cserélt: az indolens Ibrahimovic helyére behozta Abidalt. Pique centerbe állítása sem vált be: ha a bekk egy kicsit technikásabb, két gólt is lőhetett volna a hajrában, és akkor nem 3:1, hanem 3:3 lett volna a végeredmény.
A meccsen sajnos főszerepet vállalt a portugál Benquerenca játékvezető is, aki főleg a katalánokat sújtotta hibáival. A bíró főbűne az volt, amikor az Alves-Sneijder összecsapás után nem ítélt tizenegyest a Barcelonának - pedig a holland hozzáért a brazil szélső lábához. Benquerenca azzal is az Internek kedvezett, hogy nem volt elég erélyes az Inter-védők rendszeres, a szabályosság határát súroló "bokázásaival" szemben - a Barcelona sztárjai megszokhatták, hogy ennél nagyobb bírói védelmet élveznek a spanyol bajnokikon. S bár Milito gólja is erősen lesgyanús volt, ne feledjük, az első félidőben (0:0-s állásnál) éppen az óriási ziccerben kilépő Militót állította meg a bíró lesen - tévesen. És tévedés lenne a Barcelona játékosai részéről a bíróra fogni a vereséget: az Inter ezúttal jobban játszott, és megérdemelte a győzelmet. A továbbjutást azonban még a Barcelona is megérdemelheti.
Milito kihagyott két ziccert, aztán
adott két gólpasszt (előbb Sneijdernek, majd Maiconnak), s végül fejelt
egy gólt. Ezzel ő lett a mérkőzés hőse.
(ktn)
*****
További cikkek a rovatban
Conte, Simeone és az NB I-es nyilatkozatok
Nem mondhatni, hogy a BL csoportkörének utolsó fordulójában túl nagy izgalmakat kellett volna átélniük a szurkolóknak. A PSG megőrizte a csoport első helyét, a Roma megelőzte a Chelsea-t, kiesett az Atlético. Kábé ennyi.
Prémium párizsi
- Bajnokok Ligája
- Neymar
- Dani Alves
- Edinson Cavani
- Chelsea
- Manchester United
- PSG
- Bayern München
- Juventus
- Barcelona
Fiatal futballsztárok repítik a PSG-t, bekövetkezik a generációváltás az európai topfutballban?
Angol gólokban tobzódunk
Megint az angolok… A Manchester City a bombaformában lévő Napolinak rúgott négy gólt idegenben, a Tottenham futballsulit tartott a BL-címvédő Real Madridnak.
Kékre verték Rómában a kékeket
A Bayern München és a PSG biztosan ott lesz a legjobb tizenhat között a Bajnokok Ligájában, de szinte biztosan továbblép majd a Roma, a Chelsea, a Manchester United és a Barcelona is.
Újhullámos olasz klubfoci
Az idei szezon eddigi legjobb BL-meccsét játszották Londonban: Chelsea–Roma 3:3. Gólzápor két olasz edzővel a kispadon!
Guardiola egyik legnagyobb győzelme?
Újra az angolok voltak a főszereplők a Bajnokok Ligájában: rangadót nyert a Manchester City, idegenben állította be a BL-rekordot a Liverpool, a címvédő otthonából rabolt pontot a Tottenham.
Totális német futballblama
- Bajnokok Ligája
- Európa-liga
- Borussia Dortmund
- 1. FC Köln
- Hertha BSC
- Bayern München
- Hoffenheim
- RB Leipzig
A héten mind a hat német csapat veszített a nemzetközi kupaporondon. A legnagyobb bukás a Bayern Münchené, Ancelottit menesztették.
Isztambulban a füldugó sem segített
A lipcsei játékosok nem bírták a fülsiketítő zajt Isztambulban, könnyen nyert odahaza a Napoli és a Sevilla, Cristiano Ronaldo örök.
Az ember, aki fut
A képzés lehet akármilyen licenszes, akárhány műfüves pályán zajló és akárhány milliárd TAO-ból megfinanszírozott. Egyetlen gyönyörűen megtervezett, jó elgondoláson alapuló és rendszerben gondolkodó elmélet sem "csinál" olyan focistákat, mint Vardy, aki azt az egyet képviseli, ami nélkül semmit sem…
Majdnem le lettünk
Csütörtök este megnéztem az Arsenal hazai meccsét a Köln ellen. Ötven percig azt gondoltam, nem kellett volna, mert annál, amit láttam, pontosabban, amit a gépből olykor kínos óvatossággal fölpillantva észleltem, még a dolgozatjavítás is gyümölcsözőbb.